هشدار به دانشجویان و فارغ التحصیلان علوم آزمایشگاهی و رشته های علوم پایه پزشکی

hossein8477

New member
حالا خوبه این تاپیک برای بحث در مورد این مشکل زده شده اون وقت شما میائید با جنجال های الکی اوضاع رو بدتر می کنید
خواهشا فقط علوم آزمایشگاهی های عزیز بیان و حرفشون رو بزنن
رشته ی ما همیشه مورد ظلم بوده و هست ولی با سعی و تلاش می تونیم حقمون رو پس بگیریم و به همه ثابت کنیم که دانشجوهای علوم آزمایشگاهی همچین دست و پا بسته هم نیستن
به امید روزی که حقمون رو به طور کامل بهمون بدن.
بعدشم میگه علوم آزمایشگاهی این حقو نداره آزمایشگاه تاسیس کنه اگه حق ما نباشه پس کی باید بزنه؟؟؟
از لحاظ اسم و درس و ... هم که حساب کنیم باید پاتولوژیست ها مثل بقیه ی رشته ها فقط حق تاسیس آزمایشگاه تو حیطه ی کاری خودشو داشته باشه و دکترای علوم آزمایشگاهی حق تاسیس آزمایشگاه طبی رو داشته باشه اما حالا برعکس شده رشته ی دکترای آزمایشگاه که اصلا وجود نداره و برخلاف عرف آسیب شناس ها می تونن یه آزمایشگاه کاملو بزنن
موندم که آسیب شناسی چه ربطی به بیوشیمی و هماتو و ... داره که باید آزمایشگاه اینا رو هم تاسیس کنن

negar62

New member
دوستان عزیز میدونین مشکل بچه های آزمایشگاه چیه؟! اینه که به جای سعی در ایجاد فضای دوستانه با انجمنهای دیگه ای مثل انجمن متخصصین آزمایشگاه و پاتولوژیستها، دارن با هم می جنگن!! من به همراه تعداد زیادی از همکاران دلسوز آزمایشگاه 8 ساله که توی جامعه آزمایشگاهیان با جون و دل نیرو گذاشتم . برای تبلیغ روز آزمایشگاه ، برای ارتباط با سایر استان ها و...و...اما متاسفانه عده ای از همکارانی که به جاهای بالاتر می رسن و فراموش میکنن که روزی از دل همین بچه ها بودن.... میرن و باز هم یه جمع ضعیف و سرخورده میمونه....درد بچه های آزمایشگاه فقط دکترا و تاسیس آزمایشگاه نیست! توی هر خیابون مثل قارچ آزمایشگاه داره تاسیس میشه و صرفأ برای بیزینس! غیر از اینه؟! بهتره به جای اینکه درگیر این مسائل حاشیه ای بشیم با یه حرکت هماهنگ اول جایگاه شغلی خودمونو توی سیستم وزارت بهداشت مشخص کنیم، جایگاه کاردان و کارشناس و ارشد آزمایشگاهیان رو تعریف کنیم، به خصوص دوستانی که مثل بنده سالیان سال توی آزمایشگاههای خصوصی بی صدا میسوزن و ...اما افسوس که هیچ حامی وجود نداره! باید روابط کاری بین آزمایشگاهیان و پاتولوژیست ها تعریف بشه. نه اینکه به هم مثل دوتا دشمن نگاه کنیم! اونجاست که تازه راه واسه پیشرفت باز میشه! موفق باشین

رامین50

New member
عزیزم مگه توی آزمایشگاه چیکارمیکنی یه روتینو بهت یاددادن اونو انجام میدی تشخیص آزمایشگاهی که نمیکنی این جوری حول ورت میداره

رامین50

New member
دوست عزیز مگه تفسیر همین جوریه بله توتفسیر آزمایشای بیوشیمی مشکلی نیست .اما واسه تفسیر یه آزمایش پارازیتولوزی یه انگل شناس باتجربه با ید بیاد تشخیص بده .هرکسی را بهر کاری ساخته اند
تا وقتی اونا سنگ جلوی پای بچه های ازمایشگاه و پیشرفت کشورشون میندازن ما نمی تونیم با حسن نیت به اونا نگاه کنیم.اونایی که ادعا میکنن ما بالینی بلد نیستیم نمی تونیم جوابی که خودمون بدست میاریم تفسیر کنیم یادشون میره که خودشون اصلا ازمایشگاه بلد نیستن.وقتی یک سال قبل فارغ التحصیلی میان کاراموزی توی ازمایشگاه واقعا هیچی بلد نیستن و بعدش هم همینطور.پاتولوژیستهایی که پیش ما میخواستن میکروب یاد بگیرن واقعا افتضاح بودن .اونا فقط لام پاتولوژی بلدن وبس و برای گردوندن ازمایشگاه از دکترای ما بهره کشی می کنن و به چشم یه کارگر زیر دست به ما نگاه می کنن . به نظر من سیاستهای غلط چند ساله روی علوم ازمایشگاهی و بردن از دکترا به کاردانی!! ما رو به این روز انداخت.اگر می خواستن متخصص توی رشته های مختلف داشته باشن باید بعد از دوره ی دکتری تخصص میذاشتن مثل پزشکی .برای کسانی هم که فقط می خواستن مدرک دانشگاهی داشته باشن تا بتونن تو ازمایشگاه کار کنن یه فکر دیگه میکردن.

رامین50

New member
باعرض سلام به همگی رفتم تحقیق کردم آیا میدونید چندین(بیشترازده بیست سال قبل) قبل کسایی که کاردانی علوم آزمایشگاهی شدن یه دفعه شدن دکترای علوم آزمایشگاهی حالا دیگه آدم شدن دارن دم تکون میدن بیسوادا..........

rainbow

New member
خب کلا این رشته رو تعطیل کنن تا هیچ اختلالی پیش نیاد؟منظورشون غیره این نیس ...

Tarsa

New member
دلم میسوزه میدونید به چی؟به اینکه حتی وقتی میخوایم در مورد مشکل خودمونم حرف بزنیم این طور به هم میپریم اصل قضیه گم میشه
حرف یکی دوروز که نیست سالیانه که تو ایران پزشک سالاریه
وقتی به هم میرسن دکتر دکتر راه میندازن
اونوقت PHDدار های ما چشم دیدن همو ندارن
نمیتونن 4تاشونم با هم کنار بیان دعواشون میشه
حتی کاردان ها یا کارشناسی نا پیوسته ها چشم دیدن پیوسته ها رو ندارن
دلم میگیرد دلم میگیرد...
ما وقتی انتخاب رشته کردیم این راهو جلومون دیدیم تا وقتی متحد نباشیم مظلوم تر از قبلیم:dadad4:
آزمایشگاه کار با دستگاه نیست به خدا نیست
اگه یه ذره وجدان باشه یه لحظه سهل انگاری از رو خستگی حتی کلی فاجعه به بار میاره

Tarsa

New member
یادمه یکی از بستگانم تربیت معلو خونده بود استخدامشون نمیکردن استادشون اینقدر نامه نوشت اینقدر پیگیری کرد
فقطم یه وبلاگ داشت!!!بچه ها تازه غرم میزدن سرش آخرشم تو همین کشور با همین مسئولین به حقشون رسیدن
حالا کوشن استادای ما؟رای دادن واسه ما مسئول انتخاب کنن همین که به جایی میرسن یادشون میره قضیه چی بوده
بازم علوم آزمایشگاهی میمونه و ازمایشگاه های زیرزمینا
بازم اون میمونه ها شیفت های شب صبح،عصر شب...بدون هیچ پشتوانه ای یا حتی دل خوشی

vfarhadv

New member
مشکل ما آزمایشگاهیا اینه که وزارت بهداشت درشو باز گذاشته یه مشت رشته های غیر مرتبط مثل زیست و شیمی و ... با زور های این آموزشگاه های کنکور میان دکترا می گیرن نه سواد آزمایشگاهی دارن نه توان علمی که جلوی پاتولوژیستا قد علم کنن میرن میشینن تو اتاقشون تو دانشگاه چهار تا پاور پویینت درست میکنن میرن تدریس جالبه اینا تکست رشته ای که توش درس خوندن رو هم نمی شناسن ادعا هم می کنن ، دوستان عزیز رشته های غیر مرتبط مشکل ما چیه واسه رشته شما واسه کار و ادامه تحصیل کار درست حسابی نیست؟ واسه چی میایید رشته های ما رو خراب می کنید؟

avenger.1992

New member
مشکل مشکل مشکل
تا وقتی هرکی ساز خودشو بزنه مشکل هست
ببنید دوستان من کاری به مجوز و اینا ندارم
دلم از این میگیره که رشته های غیر مرتبط مثل تغذیه.زیست و شیمی میان وارد این عرصه میشن
بعدم ادعاشون که ماشالا...
یه rbc رو نمیتونن تشخیص بدن
من رشتمو دوس دارم ...اگه هیچ کاری ازم بر نیاد میخوام تو محل کار بهترین تشخیصا رو بدم و تا آخرین درجه ی تحصیلی برم تا مشتی باشه تو دهنه هر چی غیر آزمایشگاهیه

hana1990

New member
به نظر من آزمایشگاه به تمام تخصص ها نیاز داره برای یه تشخیص درست.
مثلا برای تفسیر یک نمونه از بافت خوب پاتولوژیست ها مهارت بیشتری دارن.
مشکل حق تاسیس آزمایشگاه و بقیه داستان هاست.اینکه حق تاسیس با پاتولوژیست باشه نه جالبه و نه درست.
و صد البته دکترای تخصصیه علوم آزمایشگاهی که منحل شد اشتباه خیلی خیلی بزرگی بود و اولین قدم برگردوندن دکترای تخصصی آزمایشگاه هست.

Maryam.A

Well-known member
خانوم ها و آقایون
خواهشأ بهم احترام بذارید
شاید خیلی ها ندونن که بچه های زیست سلولی و مولکولی با گرایشات مختلف
هم ایمونو هم هماتو هم بافت پاس می کنن
درضمن من خودم تو آزمایشگاهی با پارتی دوره دیدم که اونجا من از بچه های علوم آز بهتر کار می کردم
و این و بدونید من که ژنتیک خوندم بعد 1ماه کار تو بخش تشخیص طبی
احساس افسردگی کردم چون در واقع من کار نمی کردم همه کارو دستگاه انجام میداد
بهمین دلیل رفتم بخش پاتولوژی
فقط بخش بررسی لام برام لذت بخش بود چون همیشه تو دانشگاه باهاش درگیر بودیم
انگار کارخونه بور قالب گیری، برش،... کارایی که یه آدم دیپلمه هم میتونه انجام بده
رشته های ما در عین داشتن اشتراک واقعأ متفاوت و حداقل من با کار تو اون بخش ها
ارضا نشدم و برام کسل کننده بود
برای همگی آرزوی موفقیت دارم.

avenger.1992

New member
خانوم ها و آقایون
خواهشأ بهم احترام بذارید
شاید خیلی ها ندونن که بچه های زیست سلولی و مولکولی با گرایشات مختلف
هم ایمونو هم هماتو هم بافت پاس می کنن
درضمن من خودم تو آزمایشگاهی با پارتی دوره دیدم که اونجا من از بچه های علوم آز بهتر کار می کردم
و این و بدونید من که ژنتیک خوندم بعد 1ماه کار تو بخش تشخیص طبی
احساس افسردگی کردم چون در واقع من کار نمی کردم همه کارو دستگاه انجام میداد
بهمین دلیل رفتم بخش پاتولوژی
فقط بخش بررسی لام برام لذت بخش بود چون همیشه تو دانشگاه باهاش درگیر بودیم
انگار کارخونه بور قالب گیری، برش،... کارایی که یه آدم دیپلمه هم میتونه انجام بده
رشته های ما در عین داشتن اشتراک واقعأ متفاوت و حداقل من با کار تو اون بخش ها
ارضا نشدم و برام کسل کننده بود
برای همگی آرزوی موفقیت دارم.

مشکل ما همین پارتیه
ببخشید شما برو با پارتی هر جا که ربط داره به کار عملی مثل رادیولوژی مثل فیزیوتراپی یا گفتار درمانی
بالاخره یکم کار کنی دستت میاد
شما میخواین 4سال خوندن مارو با اینکه 2تادستگاه یاد گرفتی زیر سوال ببری؟؟؟
واقعا که
اصلا میدونی هر چی هست آزمایشگاه همینه بزارید برا ما...... خواهشن خودتونو قاطی آزمایشگاه نکنید
فلسفه ی هیچ آزمایشیو نمی دونید میان نظر میدین
شما رو چه به آزمایشگاه برید همون رشته ی خودتون که کسل نشید ....کسی دعوتتون نکرده

Maryam.A

Well-known member
مشکل ما همین پارتیه
ببخشید شما برو با پارتی هر جا که ربط داره به کار عملی مثل رادیولوژی مثل فیزیوتراپی یا گفتار درمانی
بالاخره یکم کار کنی دستت میاد
شما میخواین 4سال خوندن مارو با اینکه 2تادستگاه یاد گرفتی زیر سوال ببری؟؟؟
واقعا که
اصلا میدونی هر چی هست آزمایشگاه همینه بزارید برا ما...... خواهشن خودتونو قاطی آزمایشگاه نکنید
فلسفه ی هیچ آزمایشیو نمی دونید میان نظر میدین
شما رو چه به آزمایشگاه برید همون رشته ی خودتون که کسل نشید ....کسی دعوتتون نکرده

اولأ این که من یا هم رشته های من چی کار می کنیم به خودمون ربط داره
ثانیأ خون و ادرار و مدفوع چی داره که اینقدر سرش دعواس
علم پزشکی بیس ژن داره هر بیماری در انتها به ژن ختم میشه
تا وقتی میتونم با دکترای رشته خودم مرکز ناباروری بزنم
چرا بیراهه برم

TUMS

Well-known member
این بحثا فایده نداره
من فقط از بچه های علوم می خوام که بهترین باشن
با این کار هست که به حقتون میرسید. . ... .
هیچ کس حق نداره به علوم آزی ها توهین کنه. . . . .
هر چند که رشته های وزارت علوم باید خود وزارت علوم واسشون کار تهییه کنه نه اینکه بیان وزارت بهداشت. . . .
هر چند کارای کشور ما هیچیش درست نیست
تا زمانی که رشته های علوم پایه پزشکی در وزارت بهداشت نمایندمون پزشکان یا دکتری علوم آزمایشگاهی هست این مشکلات همچنان ادامه دارد. . .

Delaram92

New member
هر روز یه قانون وضع می کنن. یعنی چه؟ پس چرا میگفتن اگه دو نفرکه دکترای یکی از رشته های علوم آزمایشگاهی رو داشته باشن میتونن آزمایشگاه تاسیس کنن؟

hana1990

New member
چرا بیراهه برم

یه جامعه سالم برای پیشرفت به همه کس و همه نوع تخصص نیاز داره و متاسفانه این چیزیه که از همون اول باید به بچه یاد داد و متاسفانه تو مملکت گل و بلبل ما این هم یکی از اون چیزهایی هست که فراموش شده.
هم آزمایشگاه ژنتیک لازمه.هم آزمایشگاه پاتولوژی.هم آزمایشگاه بیوشیمی،هم آزمایشگاه سرولوژی و....
این وسط هیچکس حق نداره به دیگری توهین کنه.
من به شخصه عاشق رشته ام هستم.من عاشق علوم آزمایشگاهی میدونم خون و ادرار و مدفوع چی داره.چون یاد گرفتم.چون درسشو خوندم.یقینا از شما انتظار نمیره بدونین خون و ادرار و مدفوع چی هستن و یقینا براتون جالب نخواهد بود.همونطور که آزمایشگاه ژنتیک برای من جالب نیست ولی هرگز هرگز به خودم اجازه نمیدم که برگردم بگم " مگه این ژن چی داره که اینهمه سرش دعواست "
و اینکه درسته تو آزمایشگاه خیلی کارا با دستگاه انجام میشه ولی من از شما یه سوال دارم.اگه تو همون آزمایشگاه دستگاه آنالیز بیوشیمی یه روز کار نمیکرد شما میتونستین تست ها رو دستی انجام بدین؟یقینا نه.ولی بچه های علوم آزمایشگاهی میتونن و فرق درست همین جاست.هنر بچه های آزمایشگاه اینکه هرچند کاراشون با دستگاهه ولی وابسته به دستگاه نیستن.
واینکه بعضی موارد نیاز به یه اطلاعات پایه هست برا تشخیص.بررسی لام خونی-بررسی لام ادرارو... با دستگاه انجام نمیشه دوست عزیز.

bahar9368

New member
متاسفانه بیشتر صندلی های ارشد علوم پزشکی توسط رشته های غیر پزشکی پر شده .نمیدونم بچه های علوم آزمایشگاهی کجا هستن پس؟
کاش وزارت بهداشت به جای این سوالای حفظی و مسخره کمی مرتبط تر با رشته ها وبالینی تر سوال طرح کنه که حق بچه های علوم آز ضایع نشه.
امروز رفته بودم انتقال خون متاسفانه 70 درصد پرسنل غیر مرتبط با سازمان بودن و کلی هم ادعا داشتن و قسمتی که من بودم فقط 3 نفر علوم آزمایشگاهی بودن متاسفانه و متاسفانه.واقعا نمیدونم چرااااااااااااااااااااااااااااا.

bahar9368

New member
چرا بیراهه برم

خون و ادرار و مدفوع چیزایی داره که تو نمیدونی و اگه کوچکترین مشکلی برات پیش بیاد فقط دوس داری بدونی اینا چی دارن و هر چی بیس ژنه رو فراموش میکنی.
نمیتونی کار ما و رشته ما رو زیر سوال ببری چون همه مردم از جمله تو نیازمند و محتاج کار ما میشین اما فقط درصدی نه خیلی زیاد هستن که میان مرکز ناباروری شما .

آخرین ویرایش:

Maryam.A

Well-known member
دوستتون درست صحبت نکرد منم مثل خودش جوابشو دارم
من واقعأ دوست ندارم جای کسی رو بگیرم
وگرنه گفتم پارتی دارم می رفتم سرکار
فکر نمی کنم اول این تاپیک منحصرأ راجبه رشته شما گفته شده باشه
اگرم دقت کنید بخاطر دروس اساسی که تو رشته ما تدریس میشه
بیشتر رشته هارو برا ارشد میتونیم شرکت کنیم
تو رشته ما 2 تا فوق لیسانس مجوز آز میگیرن از وزارت علوم
و اگر از بهداشت باشه به تنهایی بعد از دکترا ژنتیک پزشکی
و اونو مطمئن باشید اگر نامبر وان رشته خودتون باشید هیچ کس جاتونو نمی گیره