هشدار به دانشجویان و فارغ التحصیلان علوم آزمایشگاهی و رشته های علوم پایه پزشکی

admin

Active member
پرسنل مدیریت
آیا میدانید اخیرا در وزارت بهداشت زمزمه هایی به گوش می رسد که مجوز تاسیس آزمایشگاه را عملا برای رشته های علوم پایه پزشکی(میکروب، ویروس، هماتولوژی، بیوشیمی، ایمونولوژی، انگل، قارچ و...) غیر ممکن می سازد؟!

آیا میدانید قرار است در آینده ای نزدیک عملا تاسیس یک آزمایشگاه، فقط توسط پزشکان پاتولوژیست صورت گیرد؟!
آیا میدانید تنها نبود یک صنف قوی و حامی برای رشته علوم آزمایشگاهی باعث ایجاد این وضعیت شده است؟
آیا شما برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد امسال، با مانعی به نام طرح نیروی انسانی مواجع شده اید؟
و...

pedram1986

New member
از ماست که بر ماست!

حالا باز بشینید ببینید وزارت بهداشت ما که پر شده از پزشکان متعصب خودخواه در آینده چه ارمغانی برای ما خواهند داشت؟
حالا باز منتظر حرکت دکترهای علوم آزمایشگاهی باشید که هیچ وقت رخ نخواهد داد! چون این موارد دغدغه ی اونها نیست... اونا آزمایشگاه خودشون رو دارند دلیل نداره برای خودشون بستر تاسیس آزمایشگاه های جدید رو فراهم کنند و رقیب اضافه کنند!
اونا کنکور ارشد ندارند که براشون حرف ما مهم باشه؟!

نامه زیر از طرف پاتولوژیست ها برای وزیر بهداشت نوشته شده، دلم میخواد بخونید ببینید چی نوشتند؟

مقام محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
با سلام و احترام

پیرو نامه شماره 3483/پ/88 مورخ 13/11/88 در خصوص برقراری مجدد دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی مختص فارغ التحصیلان PhD علوم پایه به استحضار میرساند، از آنجا که علیرغم توضیحات این انجمن که با حسن نیت و احترام به آموزش پزشکی و قدر و منزلت متقاضیان دوره مذکور خدمت سرکار معروض گردید کماکان با استناد به تبصره 2 ماده 6 قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی ... و اصلاحیه مصوب 23/1/67 مجلس شورای اسلامی با توجه به نتایج حاصله از برگزاری این دوره در سنوات گذشته و توقف آن توسط وزارتخانه متبوع، راه اندازی مجدد آن را مورد سوال قرار داده و عدم موفقیت آنرا یادآوری می کند.

با توجه به پیشرفتهای حاصله در طب و جایگاه آزمایشگاه کلینیکال در ارائه بیشترین یافته های قابل استناد در تشخیص و کنترل بیماریها، جنبه کلینیکال آزمایشگاه غیر قابل انکار است و ورود افراد غیر پزشک را نه به عنوان همکار بلکه به عنوان مسئول قانونی آزمایشگاه موجب اختلالات جبران ناپذیری در اصول علمی تشخیص و کنترل بیماری ها می داند.

انجمن آسیب شناسی ایران به نمایندگی از طرف دستیاران پاتولوژی و بیش از 1400 متخصص پاتولوژی سراسر کشور مجدانه از آن مقام محترم تقاضا دارد که نسبت به تشکیل یک کمیته تخصصی متشکل از اساتید بالینی به عنوان دریافت کنندکان خدمات آزمایشگاهی اقدام فرمایند تا به این سوال پاسخ دهند که آیا تایید و تفسیر جواب آزمایشگاهی توسط غیر پزشک قابل قبول است یا خیر؟

دکتر بهروز شفقی

رئیس انجمن آسیب شناسی ایران​

آخرین ویرایش:

Ebi

New member
حالا باز بشینید ببینید وزارت بهداشت ما که پر شده از پزشکان متعصب خودخواه در آینده چه ارمغانی برای ما خواهند داشت؟
حالا باز منتظر حرکت دکترهای علوم آزمایشگاهی باشید که هیچ وقت رخ نخواهد داد! چون این موارد دغدغه ی اونها نیست... اونا آزمایشگاه خودشون رو دارند دلیل نداره برای خودشون بستر تاسیس آزمایشگاه های جدید رو فراهم کنند و رقیب اضافه کنند!

نامه زیر از طرف پاتولوژیست ها برای وزیر بهداشت نوشته شده، دلم میخواد بخونید ببینید چی نوشتند؟

با سلام و احترام

پیرو نامه شماره 3483/پ/88 مورخ 13/11/88 در خصوص برقراری مجدد دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی مختص فارغ التحصیلان PhD علوم پایه به استحضار میرساند، از آنجا که علیرغم توضیحات این انجمن که با حسن نیت و احترام به آموزش پزشکی و قدر و منزلت متقاضیان دوره مذکور خدمت سرکار معروض گردید کماکان با استناد به تبصره 2 ماده 6 قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی ... و اصلاحیه مصوب 23/1/67 مجلس شورای اسلامی با توجه به نتایج حاصله از برگزاری این دوره در سنوات گذشته و توقف آن توسط وزارتخانه متبوع، راه اندازی مجدد آن را مورد سوال قرار داده و عدم موفقیت آنرا یادآوری می کند.

با توجه به پیشرفتهای حاصله در طب و جایگاه آزمایشگاه کلینیکال در ارائه بیشترین یافته های قابل استناد در تشخیص و کنترل بیماریها، جنبه کلینیکال آزمایشگاه غیر قابل انکار است و ورود افراد غیر پزشک را نه به عنوان همکار بلکه به عنوان مسئول قانونی آزمایشگاه موجب اختلالات جبران ناپذیری در اصول علمی تشخیص و کنترل بیماری ها می داند.

انجمن آسیب شناسی ایران به نمایندگی از طرف دستیاران پاتولوژی و بیش از 1400 متخصص پاتولوژی سراسر کشور مجدانه از آن مقام محترم تقاضا دارد که نسبت به تشکیل یک کمیته تخصصی متشکل از اساتید بالینی به عنوان دریافت کنندکان خدمات آزمایشگاهی اقدام فرمایند تا به این سوال پاسخ دهند که آیا تایید و تفسیر جواب آزمایشگاهی توسط غیر پزشک قابل قبول است یا خیر؟

دکتر بهروز شفقی

احمقای خودخواه.جالبیش اینجاست یه ذره سواد آزمایشگاه هم ندارن.یه پاتولوژیست میشناسم بلد نبود وقتی لوله لخته رو تو سانتریفیوژ میزاری باید بالانس کنی.دستگاه بالانس نبود تا اونور میز حرکت کرده بود.:25r30wi:

jo-boy

New member
پاتولوژیست بیمارستانی که ما بودیم یه لام که حدود 60% ائوزینوفیلی داشتو گفت اینا نوتروفیلن که بد رنگ شدن !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
وای بر ما که اینا جواب آزمایش به مردم رو تفسیر کنن..

RBC!

New member
آخه چرا تا به ما میرسن همه زرنگ میشن ! ای خداااااااااااا

یعنی حتما باید پزشک می شدیم که ما رو ببینن؟

شیطونه میگه همه چی رو ول کنم برم از اول شروع کنم و پزشکی بخونما! :((

edi138485

New member
خدارو شكر كه در اين مملكت
ديگه حتي چاقو هم دسته خودش رو ميبره
من تا حالا فكر ميكردم توي هر صنفي زيراب زني و نامردي بابه و هيچكي با هيچكي راه نمياد حداقل تو صنف بهداشت اينجوري نيست و از پزشك و دارو ساز و آزمايشگاه بد جور هواي هم رو دارن و بهم نون قرض ميدن،اما الان ميبينم
هر دم از اين باغ بري ميرسد.تازه تر از تازه تري ميرسد
يعني خوشم مياد وزارت بهداشت جديدا بر مبناي اووسيت تصميم ميگره
مارو باش ميخواستيم از دست وزارت علوم فرار كنيم
گويا قراره بيفتيم تو چنگال يكي بدر تر از اون
و يك سوال اساسي: بر اين اساس اينهمه دانشجوي فعلي (و آينده) اين رشته ها قراره چجوري نون در بيارن؟فقط با كار تو آزمايشگاه مردم؟!

آخرین ویرایش:

RBC!

New member
خدارو شكر كه در اين مملكت
ديگه حتي چاقو هم دسته خودش رو ميبره
من تا حالا فكر ميكردم توي هر صنفي زيراب زني و نامردي بابه و هيچكي با هيچكي راه نمياد حداقل تو صنف بهداشت اينجوري نيست و از پزشك و دارو ساز و آزمايشگاه بد جور هواي هم رو دارن و بهم نون قرض ميدن،اما الان ميبينم
هر دم از اين باغ بري ميرسد.تازه تر از تازه تري ميرسد
يعني خوشم مياد وزارت بهداشت جديدا بر مبناي اووسيت تصميم ميگره
مارو باش ميخواستيم از دست وزارت علوم فرار كنيم
گويا قراره بيفتيم تو چنگال يكي بدر تر از اون
و يك سوال اساسي: بر اين اساس اينهمه دانشجوي فعلي (و آينده) اين رشته ها قراره چجوري نون در بيارن؟با نوكري تو آزمايشگاه مردم؟!

همون طور که تا الان نون در میاوردن..

مگه تا الانش همه آزمایشگاه میزدن؟ مگه بودجه همه میرسه آزمایشگاه برنن؟

edi138485

New member
حداقل اميد داشتن(داشتيم)كه يه روزي ميتونن بزنن.حالا نه روز اول هنوز جوهر مدرك خشك نشده
ولي اگه يكم همت ميكردي ميشد بعد چند سال..
اما اينجوري كه بازار كار آينده اين رشته ها محدود ميشه به 1) كار توي آزمايشگاه مردم 2)تدريس توي مراكز آموزشي با مدرك دكتري 3)تحقيق با اميد به خدا !!
البته تاكيد ميكنم:من هيچ تخصصي در زمينه بازار كار علوم آزمايشگاهي و رشته هاي مورد بحث ندارم و صرفا بعنوان يه نفر كه با اميد به بازار كار مناسب تر نسبت به رشته هاي پايه قصد تلاش براي ورود به اين شاخه رو داشته و الان كمي يكه خورده دارم بحث ميكنم
و اگه اطلاعات يا نظراتم اشتباهه اول پوزش ميخوام و دوم خوشحال ميشم نظرات و راهنمايي دوستان رو بشنوم !

almaci

New member
حداقل اميد داشتن(داشتيم)كه يه روزي ميتونن بزنن.حالا نه روز اول هنوز جوهر مدرك خشك نشده
ولي اگه يكم همت ميكردي ميشد بعد چند سال..
اما اينجوري كه بازار كار آينده اين رشته ها محدود ميشه به 1) كار توي آزمايشگاه مردم 2)تدريس توي مراكز آموزشي با مدرك دكتري 3)تحقيق با اميد به خدا !!
البته تاكيد ميكنم:من هيچ تخصصي در زمينه بازار كار علوم آزمايشگاهي و رشته هاي مورد بحث ندارم و صرفا بعنوان يه نفر كه با اميد به بازار كار مناسب تر نسبت به رشته هاي پايه قصد تلاش براي ورود به اين شاخه رو داشته و الان كمي يكه خورده دارم بحث ميكنم
و اگه اطلاعات يا نظراتم اشتباهه اول پوزش ميخوام و دوم خوشحال ميشم نظرات و راهنمايي دوستان رو بشنوم !
سلام دوستان منم با نظر دوستمون موافقم من شیرازم وگرنه به خدا کوتاهی نمیکردم و میرفتم بچه ها اگر میتونید برید به خدا خسته شدم ما چه گناهی کردیم :sad: من فقط به امید اینده ای بهتر میخوام این رشته را بخوانم و از وزارت علوم بیام بیرون یعنی یه phd همه حقش اینکه بره زیر دست یه دکتر کار کنه اخه این چه ظلمیه میکنن

bahar-barani

New member
واقعا باید به حال من و امثال من اساسی تاسف خورد.من یکی واقعا با انتخاب این رشته تباه شدم.اون از اجباری شدن طرح مزخرف.اینم از این کارشون:shocked:

RBC!

New member
واقعا باید به حال من و امثال من اساسی تاسف خورد.من یکی واقعا با انتخاب این رشته تباه شدم.اون از اجباری شدن طرح مزخرف.اینم از این کارشون:shocked:

فقط تو این احساس رو نداری بهار عزیز

من و همه ی همکلاسی هام هم همین حس رو داریم..

m imeni

New member
سلام بچه ها. منم شدیدا شاکیم تورو خدا برین دفاع کنین من تهرانم اما استثنا نمی تونم بیام اما همه ی سعیمو میکنم تا اعتراضمو به گوش مسئولین برسونم چون مدیر گروه ما که یه ایمونولوژیسته معاون وزیر بهداشت هم هست
بچه ها بخاطر خودتون هم که شده برین. همایش تو دانشگاه شهید بهشتیه

طاها

New member
هر چی حرف بزنیم به هیچ جا نمیرسیم ، از اون طرف پاتولوژیستا اونقدر دم کلفت هستن و ما آزمایشگاهی ها مظلوم که فکر نمیکنم حالا حالا ها صدامون به جایی برسه.
نمیخوام به کسی توهین کنم اما تا الان خیلی از پاتولوژیستا رو دیدم که ابتدایی ترین کارهای آزمایشگاه رو هم بلد نبودن و حالا نمیدونم با چه رویی این نامه رو نوشتن:14: برا همین فکر میکنم حداقل کاری که در حال حاضر( به نظر من) ما دانشجویان از دستمون بر میاد اینه که اونقدر بار علمی خودمونو بالا ببریم که وقتی هر کدوممون تو هر آزمایشگاهی کار کردیم یا حتی طرح گذروندیم با دونسته هامون بزنیم تو دهن پاتولوژیستایی که با بی سوادیشون دارن آبروی ما آزمایشگاهی ها رو هم میبرن.:13:

almaci

New member
سلام دوست عزیز حرف شما کاملا متین و به جاست ولی نباید بیکار هم نشست و دست روی دست گذاشت خواهش میکنم بچه ها هر کس میتونه بره:sad:

آخرین ویرایش:

m.maleki

New member

با سلام و احترام

دکتر بهروز شفقی

خدمت جناب آقای دکتر شفقی باید ذکر نمود در هیچ جای دنیا مسئولیت تفسیر آزمایش با پرسنل و مسئول آزمایشگاه نمی باشد زیرا از شرایط بالینی بیمار مطلع نیستند
این صحبت ایشان اصلا علمی نبوده و تنها از باب گرفتن حق امتیاز آزمایشگاه است:riz277:

etzio

New member
ایییییییین دیگه چه طرحیه من فکر میکردم وزارت علووم مثه سیرکه!!!!!!!! بچه ها خواهشن هرکی میتونه شرکت کنه::eek:t0837h0nn8zfqu8ult اینجوری جوابشونو بده

طاها

New member
سلام دوست عزیز حرف شما کاملا متین و به جاست ولی نباید بیکار هم نشست و دست روی دست گذاشت خواهش میکنم بچه ها هر کس میتونه بره:sad:

من منظورم این نیس که دست رو دست بذاریم و هیچ کاری نکنیم. همونطوریکه پارسالم تا اونجاییکه خودم و دوستای دیگم تونستیم فعالیت کردیم.اما باید این واقعیت رو هم قبول کرد که ما علوم آزمایشگاهی ها فقط دانشجوهای معترضیم! در صورتیکه پاتولوژیستا از طریق انجمن آسب شناسی دارن اقدام میکنن خوب مسلما ما ها خیلی ضعیفتریم.

اما با شرکت توی همایش ها و گنگره ها کاملا موافقم و پایم!:a2d3:

laboratory

New member
یکی از دستیاران پاتولوژی هنگام کار با سانتریفیوژ بدون اینکه لوله هارو بصورت قرینه بذاره دستگاهو روشن کرد که نزدیک بود دستگاه از در ازمایشگاه بره بیرون!!!!!
یکیشون هم موقع ترجمه یه مقاله wet mountلام مرطوب- را کوهستان خیس ترجمه کرده بود

بالا