هشدار به دانشجویان و فارغ التحصیلان علوم آزمایشگاهی و رشته های علوم پایه پزشکی

bahar9368

New member
حرفت درسته اگه نامبر وان باشیم کسی جامونو نمیگیره
اما ما حداقل تا 2 سال بعد فارغ التحصیلی وقت آزاد چندانی نداریم .کارآموزی و طرح و خستگیاش نمیزاره حفظیات دیگه تو سرمون بره .ولی در عوض رشته های دیگه وقت آزاد زیادی دارن وبا خوندن راحت جامونو میگیرن.
البته من خودم امید زیادی دارم امسال قبول بشم و جامو به کسی ندادم .

Maryam.A

Well-known member
ایشالا همتون قبولید
من دوستای علوم آز زیاد دارم در حین گذروندن طرح تونستن ارشد قبول شن
ایشالا شماهم میتونید
منو ببخشید خب همه رشته خودشونو دوست دارن
وقتی ببینن بهش توهین میشه ناراحت میشن
همگی موفق باشید.

jo-boy

New member
متاسفانه بیشتر صندلی های ارشد علوم پزشکی توسط رشته های غیر پزشکی پر شده .نمیدونم بچه های علوم آزمایشگاهی کجا هستن پس؟
کاش وزارت بهداشت به جای این سوالای حفظی و مسخره کمی مرتبط تر با رشته ها وبالینی تر سوال طرح کنه که حق بچه های علوم آز ضایع نشه.
امروز رفته بودم انتقال خون متاسفانه 70 درصد پرسنل غیر مرتبط با سازمان بودن و کلی هم ادعا داشتن و قسمتی که من بودم فقط 3 نفر علوم آزمایشگاهی بودن متاسفانه و متاسفانه.واقعا نمیدونم چرااااااااااااااااااااااااااااا.

انتقال خون کلا هتروژن هستن ! و همون قضیه پارتی اینجا کاملا مشهوده چون خیلیاشون با پارتی اونجا در حال گذران طرح یا مشغول به کار شدن.

TUMS

Well-known member
واااااااااااای دوباره دعوای بین علوم آز و زیست و شیمی و .... شروع شد

من نمیدونم چرا این قدر ما بحث پایه و بالین رو از هم جدا میکنم .....

الان توی بهترین دانشگاههای دنیا برای اینکه بتونی وارد رشته پزشکی بشی باید 3 سال زیست بخونی یعنی کارشناسی زیست داشته باشی ولی این جا همه میخوان دور رشته خودشون یه مرز بکشن و نذارن کسی وارد رشتشون بشه ....

در حال حاضر در دنیا و حتی در خود ایران ارتباط بین رشته ها و علوم بین رشته ای روز به روز در حال توسعه و پیشرفت هست ..... واقعا از جامعه تحصیلکرده توقع نمیره که اینقدر بسته فکر کنن و رشته ای مثل زیست رو که حداقل 50 درصد دروسش با رشته های پزشکی و پیراپزشکی مشترک هست مستحق ورود به این رشته ها ندونن .....

میشه اون قسمت که های لایت شده را توضیح بدین
فقط جهت اطلاع خودم می خوام بدونم
این چیزی که من می خوام بگم از یه استاد از دانشگاه مک گیل که 10 دانشگاه برتر جهان هست میگم
اون که اومده بود یونی تهران ما هم رفتیم می گفت که واسه قبولی در پزشکی به این صورت است که شما لیسانست را در هر رشته ای و هر دانشگاهی میگیری بعد واسه پزشکی آزمون ورودی داره اگر قبول شدی میتونی پزشکی بخونی .. .

TUMS

Well-known member
من این مطلب را از شما میشنوم که باید 3 سال زیست بخونی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اونا مثل ما از بعد از دبیرستان مستقیم پزشکی نمیگیرن
اونا میزارن هر کسی در هر رشته ای که می خواد تحصیل کنه بعدش پزشکی اونا ورودی داره و باید مدرک لیسانس داشته باشی و مهم نیست چه مدرکی حتی میتونی مدرک لیسانس هنر داشته باشی!!!
بعد آزمون ورودی داره و هر کی قبول بشه میتونه بره پزشکی. .. . .. . .
جهت اطلاع عرض کنم اونا رشته ای به نام علوم آزمایشگاهی ندارن که توی آزمایشگاه مثل ما کار کنه و هر کی دوست داره بهشون توهین کنه و هر کی میره این رشته تخصص پاتولوژی میگیره. . .

avenger.1992

New member
وقتی حرف از پارتیه دیگه مهم نیس چی بخونی
دوستان یاد گرفتن ار پارتی مایه بزارن
مهم اینه که خودت چی داری..........

vfarhadv

New member
خانوم ها و آقایون
خواهشأ بهم احترام بذارید
شاید خیلی ها ندونن که بچه های زیست سلولی و مولکولی با گرایشات مختلف
هم ایمونو هم هماتو هم بافت پاس می کنن
درضمن من خودم تو آزمایشگاهی با پارتی دوره دیدم که اونجا من از بچه های علوم آز بهتر کار می کردم
و این و بدونید من که ژنتیک خوندم بعد 1ماه کار تو بخش تشخیص طبی
احساس افسردگی کردم چون در واقع من کار نمی کردم همه کارو دستگاه انجام میداد
بهمین دلیل رفتم بخش پاتولوژی
فقط بخش بررسی لام برام لذت بخش بود چون همیشه تو دانشگاه باهاش درگیر بودیم
انگار کارخونه بور قالب گیری، برش،... کارایی که یه آدم دیپلمه هم میتونه انجام بده
رشته های ما در عین داشتن اشتراک واقعأ متفاوت و حداقل من با کار تو اون بخش ها
ارضا نشدم و برام کسل کننده بود
برای همگی آرزوی موفقیت دارم.

عزیزم زیادی خسته شدی آخییییی

به یکی از همین هم صنف هات تو آزمایشگاه دادم سدیم پتاسیم رو با همین دستگاه های خسته کننده رد کنه عصر اومدم دیدم با کلی ذوق و شوق همه سدیم ها رو 70 80 رد کرده :smiliess (3): راستی همه کاراش رو هم دستگاه انجام داده بود خیلی هم کسل و خسته شده بود ولی بنده خدا نمی دونست که نقش سدیم و پتاسیم تو بدن چیه که حتی نرمال رنجشم نمی دونست :))

راستی نکنه شما جوابای بخش پاتولوژی رو رد می کردی؟

آخرین ویرایش:

vfarhadv

New member
واااااااااااای دوباره دعوای بین علوم آز و زیست و شیمی و .... شروع شد

من نمیدونم چرا این قدر ما بحث پایه و بالین رو از هم جدا میکنم .....

الان توی بهترین دانشگاههای دنیا برای اینکه بتونی وارد رشته پزشکی بشی باید 3 سال زیست بخونی یعنی کارشناسی زیست داشته باشی ولی این جا همه میخوان دور رشته خودشون یه مرز بکشن و نذارن کسی وارد رشتشون بشه ....

در حال حاضر در دنیا و حتی در خود ایران ارتباط بین رشته ها و علوم بین رشته ای روز به روز در حال توسعه و پیشرفت هست ..... واقعا از جامعه تحصیلکرده توقع نمیره که اینقدر بسته فکر کنن و رشته ای مثل زیست رو که حداقل 50 درصد دروسش با رشته های پزشکی و پیراپزشکی مشترک هست مستحق ورود به این رشته ها ندونن .....

دوست گرامی اونی که شما شنیدی اینه فلسفش اول همه به مدت 4 سال Science می خونن به معنی علوم اینجا اسمی از بیولوژی من ندیدم ! بعد از 4 سال امتحان میدن میرن پزشکی

در مورد حرف شما زیست عمومی و دیگر شاخه هاش همه چی داره مثلا یه 10- 15 صفحه راجع به قلب ، 15- 20 صفحه راجع به مغز ، یه 10 صفحه راجع به خون ، اونوقت الان زیست شناسا باید بزنن تو کار تخصص قلب و عروق و یا مغز اعصاب یا خون ؟

bahar9368

New member
عزیزم زیادی خسته شدی آخییییی

به یکی از همین هم صنف هات تو آزمایشگاه دادم سدیم پتاسیم رو با همین دستگاه های خسته کننده رد کنه عصر اومدم دیدم با کلی ذوق و شوق همه سدیم ها رو 70 80 رد کرده :smiliess (3): راستی همه کاراش رو هم دستگاه انجام داده بود خیلی هم کسل و خسته شده بود ولی بنده خدا نمی دونست که نقش سدیم و پتاسیم تو بدن چیه که حتی نرمال رنجشم نمی دونست :))

راستی نکنه شما جوابای بخش پاتولوژی رو رد می کردی؟
احتمالا همینطوره:25r30wi:
تو آزمایشگاه ما همین موضوع پیش اومد فقط فرقش این بود که مسئله سر گزارش CBC بوده.دلشون خوشه که پشت دستگاه سیسمکس میشینن.

parnian24

New member
آیا میدانید اخیرا در وزارت بهداشت زمزمه هایی به گوش می رسد که مجوز تاسیس آزمایشگاه را عملا برای رشته های علوم پایه پزشکی(میکروب، ویروس، هماتولوژی، بیوشیمی، ایمونولوژی، انگل، قارچ و...) غیر ممکن می سازد؟!

آیا میدانید قرار است در آینده ای نزدیک عملا تاسیس یک آزمایشگاه، فقط توسط پزشکان پاتولوژیست صورت گیرد؟!
آیا میدانید تنها نبود یک صنف قوی و حامی برای رشته علوم آزمایشگاهی باعث ایجاد این وضعیت شده است؟
آیا شما برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد امسال، با مانعی به نام طرح نیروی انسانی مواجع شده اید؟
و...
ادمين گرامي شما هم ميدونيد كه اينها رو ديگه همه بچه هاي علوم آزمايشگاهي ميدونن.فقط مونده كه يكي بگه يا علي و بقيه هم باهاش بلند شيم يه حركت سياسي انقلابي درباره رشته خودمون انجام بديم.بايد به همه ي علوم آزمايشگاهي ها اطلاع داده بشه و هماهنگ اين اعتراض انجام بشه.مني كه ليسانسمو دارم ميگيرم و بيكارم.و از تهران دور هستم.و الان دغدغه ي پيدا كردن شغل و فارغ التحصيليو وچيزهاي ديگه رو دارم.پاشم از مشهد مثلن!بكوبم بيام تهران چيكار كنم.بايد دوستاني كه شهرهاي اطراف و نزديك به تهران هستند و ساكن تهران هستند يك رهبري از بينشون بلند بشه و يه حركت رو طرح ريزي كنه و با اس ام اس يا هر روش ديگري به ساير نقاط كشور هم اطلاع بده تا كساني كه ميتونن بيان تهران و همراهي كنن.
اگه موافقيد كه براي تغيير نياز به يك حركت دسته جمعي در پايتتخت با خواسته هاي مشخص داريم ميتونيد لايك رو بزنيد.

آخرین ویرایش:

TUMS

Well-known member

بابا شما ها برید خدا رو شکر کنید که حداقل یه جدول رشته های قابل پذیرش براتون گذاشتن ..... وزارت علوم که رسما اعلام کرده فقط لیسانس داشته باشی میتونی بری واسه ارشد هر رشته ای دوست داری شرکت کنی ....

میشه این قسمت را بیشتر توضیح بدین متوجه نشدم . . . . .
در ضمن نمیدونستم شما این همه درس می خونید
بافت جان کوئیرا فیزیولوژی گایتون . . !!!!!!!

bahar9368

New member
ببخشید اول شما بگید اینایی رو که گفتین جدی بود یا مثل این دوست گرامی دارین مسخره میکنید .... تا ببینم جواب بدم یا نه ؟

شما در هر صورت جواب بدین شاید ماها اشتباه میکنیم و واقعا بریم خدا رو شکر کنیم به خاطر جدول رشته های قابل پذیرش.شاید رشته ها باید برا ما محدود تر بشه.

Maryam.A

Well-known member
وقتم مهم تر ازینه که بخوام باکسی بحث کنم
تا وقتی احترام به دیگران بلد نباشید
همینه دیگه
آخرش منی که مادرم متخصص زنان زایمان هست
کلی پارتی تو بیمارستانا دارم جای شماهارو می گیرم
ولی با سوادم و اطلاعات صحیحم جای شما رو پر می کنم
خاطر جمع کمبودی احساس نمیشه

miler

New member
واقعا ارزش علوم پایه روز به روز کم رنگ تر میشه تو ایران... واسه همینه که پیشرفت نمیکنیم... تو خارج فیزیولوژیستا مطب میزنن.. اینجام ی تلاشی شد اما پزشکان عزیز نذاشتن..

arezoo90

New member
دوستان این درست نیست: بحث رو به سمت توهین به رشته های دیگه نبرین هر رشته ای در جایگاه خودش محترم ولازمه...
از طرفی دوست عزیزی که میفرمایین واحدهامون مشترکه مشترک بودن واحدها که دلیل نمیشه ما هم واحدهای مشترک با دوستای پزشکی داریم اونوقت باید گله کنیم چرا پزشک نمیشیم!
البته که زیست شناسی رشته ی مهمیه ولی خوب این همه محدود کردن علوم ازمایشگاهی ها درست نیست....
ما تو راه درمان خیلی نقش داریم تو پیشگیری تو کنترل
کار با دستگاهی که شما میگی راحته اینطوریا هم نیست اون دستگاه بالانس میخواد اطلاعات مربوط به خودشو میخواد....
مطمئنا هرکی علمش بیشتر باشه موفق تره ولی خوب یه سری قضایا هست که بچه های علوم رو اذیت میکنه که تا شما تو این رشته تحصیل نکرده باشی درد مارو متوجه نمیشی....
واسه همتون ارزوی موفقیت دارم

jo-boy

New member
دوستان محترم این بحثا بخدا بی نتیجس،لطفا تمومش کنید
من کارشناسیم علوم آز بوده اما با حذف رشته زیست موافق نیستم ..چرا؟
چون تو محیط کار خیلی از علوم آزا بودن که ندای "هل من مبارز" داشتن اما چیزی بلد نبودن
چون کسایی با کارشناسی زیست دیدم که بر اساس تجربه و ممارست در آزمایشگاه رفرانس مشغول به کارن و حتی مسئولن
چون بسیاری از بزرگان رشته فعلی خودم(هماتو) لیسانس زیست داشتن
چون "زیست" علم پایس
.... از همه مهمتر چونکه دشمن ما یکی دیگس،یکی دیگه اومده آزمایشگاهمونو اشغال کرده و ما باید انرژیمونو برای دفع اونا بزاریم.
و بنده ترجیح میدم اگه قرار صنفی فعالیت بکنه فعالیتش برای کل خانواده علوم آژمایشگاهی(یعنی کسایی که تو لب زحمت میکشن) باشه.

TUMS

Well-known member
ببخشید اول شما بگید اینایی رو که گفتین جدی بود یا مثل این دوست گرامی دارین مسخره میکنید .... تا ببینم جواب بدم یا نه ؟

خدا نکند که کسی را مسخره کنم چون که خداوند مسخره کنندگان را دوست ندارد
خواستم بدونم به دور از هر گونه تعصب
شما اون کتابایی که فرمودین را جز رفرنس های درسی بوده و پاس کردین ... . !!!!؟؟؟؟؟؟؟
ما بافت داشتیم آزمایشگاه اون هم داشتیم ولی جان کوئیرا را نخوندیم .. .
مشترک بودن دلیل بر ادعا کردن نیست
بیشتر درسای ما در علوم پایه به جز چند مورد اندک با پزشکی مشترک هست و ما در عوضش آزمایشگاه بیشتر داریم ولی چرا ما نمی تونیم علوم پایه امتحان بدیم و وارد دوره انترنی بشم!!!!! حرف شما مصداق این سوال من هست

avenger.1992

New member
نمی دونم اینجا یه زمانی با ذوق و شوق میومدم دنبال منبع برا ارشدم....
حتی دنبال مطالب برا دکترا
خلاصه با کلی امید
اما اخیرا هر چی میام اینجا فقط نا امید تر میشم

TUMS

Well-known member
عزیزم
شما باید قوی تر از این حرفا باشید
من فقط خواستم بدونم همین. . .. . .
من اگر ناراحتتون کردم معذرت می خواهم. . . .:riz304:

بالا