ایا حق تاسیس ازمایشگاه ومسئولیت فنی هم از رشته های غیر علوم ازمایشگاهی گرفته شده؟

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

حسان

Well-known member
به نظر من همه ی رشته ها خوب و مورد نیازه اما اون چه که تعیین کننده شغل برای رشتههاست مهارت هایی که هر فردی تو رشته مورد نظرش داره..... شاید یه جاهایی پارتی بازی باشه.. اما برا رشته های تخصصی بعد یه مدت این مهارت فرده که اون رو به شغل میرسونه...

یا حق

konjkave

New member
دلم میخواست این بحث تموم بشه و وقت همدیگه رو نگیریم ولی بعضی دوستان حرفایی میزنند که وادار میشم جواب بدم.قبل از هر چیز اینو بگم که به شخصه برای همه بچه های علوم آز احترام قائلم و این بحثا دلیل نمیشه فک کنیم با هم دشمنیم همه مون بالغ و عاقلیم و اینم فقط یه بحث کوچولو که ایشالا به زودی به نتیجه میرسه. دوست عزیز میدونم ما فارغ التحصیل وزارت بهداشت نیستیم و طبیعتا نباید تقاضای کار ازشون داشته باشیم ولی اعتراض ما به چیز دیگه ای لطفا دقت کنید تو قسمت دانش و معلومات این ابلاغیه اومده کارشناس ارشد بیوشیمی بالینی،هماتو،ویروس و ... مشروط بر اینکه کارشناس علوم آزمایشگاهی باشند میتونن استخدام بشن.حالا شما تصور بفرمایید بنده برم دو سال دانشگاه درس بخونم پایان نامه رو با تمام سختیهاش ارائه بدم، مدرک ارشد بیوشیمی بالینی بگیرم.بعد وقتی که به یه آزمایشگاه طبی برای کار مراجعه کردم بگن به ارشد بیو بالینی نیاز داریم ولی چون شما در دوره لیسانس زیست خوندین از پذیرشتون معذوریم.حتما شما مطلع هستید خیلی از رشته ها این شرایط دارن که با مدارک لیسانس رشته های مختلف میتونن وارد یک رشته ارشد مشترک بشن.همیشه مدرک فعلی که دارید مهمه وقتی جایی شاغل باشید براساس مدرک فعلیتون حقوق میدن نه مدرک قبلی این موضوع هم مصداق همین مثال.اگه این حرفا رو هم در نظر نگیریم و حق مطلق به شما بدیم آیا الان که خیلیا مثل من روی این رشته ها و بازار کارشون سرمایه گذاری کردن وقت اجرایی کردن همچین قانونی هست آیا درست نبود اجرایی کردن این قانون به چن سال آینده واگذار میکردن تا کسانی که برنامه ریزی کردن و وقت گذاشتن متضرر نشن؟؟؟؟ در ضمن وزارت علوم در برابر رشته هایی که میگیره موظف نه رشته های وزارت بهداشت بیوشیمی بالینی ،هماتو و...رشته وزارت بهداشت حالا هر کی در این رشته ها تحصیل کنه وظیفه ایجاد شغلش با بهداشت نه علوم.اینها نظرات شخصیم بود ولی فک نمیکنم غیر منطقی باشه.

TUMS

Well-known member
ب هر حال از بچه های زیست کسی ب سوال بنده جواب نداد
اوکی
همگی موفق باشین. . . . .

jo-boy

New member
دوستان چرا قیاس نابجا دارید؟؟؟
اونایی که ادعاشون میشه نباید زیست و علوم آز رو یکی بدونن
من به وضعیت زیست و بیوتکنولوژی تو ایران کار ندارم ولی دوستان برن ببینن تعریف علمی بیوتکنولوژی چی هست بعد نظر بدن (تو هر زمینه ای که فکر کنید میتونن کار کنن، از بدن انسان گرفته تا آلودگی هوا!!)
علوم آزمایشگاهی رشسته ای هست تا مقطع کارشناسی و در اون حد هم شغل شریف و زیباییه اما تحقیقاتی نیست بلکه وقتی میاد تو تحصیلات تکمیلی کاملا چهره تحقیقاتی میگیره.
مقایسه این 2 تا مثه این میمونه به بچه های ریاضی بگی عمران از معماری بهتره یا بالعکس!!
اگه حق مارو پاتولوژیست ها گرفتن دلیلی نداره به رشته دیگه ای توهین کنیم
"به اعتقادات دیگران احترام بزارید تا به اعتقادات شما احترام بزارن"

mj1919

New member
ب هر حال از بچه های زیست کسی ب سوال بنده جواب نداد
اوکی
همگی موفق باشین. . . . .

بنده از جانب خودم صحبت می کنم:
حق دانشجویان علوم آزمایشگاهی میباشد که در آزمایشگاه های تشخیصی مشغول به کار شوند.
ولی مطمئن نیستم که حق دانشجویان زیست شناسی خصوصا گرایش های سلولی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی و.. باشه که در آن آزمایشگاهها، مشغول به کار نشوند.

behnaz.h

New member
بنده از جانب خودم صحبت می کنم:
حق دانشجویان علوم آزمایشگاهی میباشد که در آزمایشگاه های تشخیصی مشغول به کار شوند.
ولی مطمئن نیستم که حق دانشجویان زیست شناسی خصوصا گرایش های سلولی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی و.. باشه که در آن آزمایشگاهها، مشغول به کار نشوند.

ممنون دکتر حرف دل مارو زدین
درسته که ماتو دانشگاه آزمایشگاه فیزیک حرارت و مکانیک پاس کردیم مدار بستیم آزمایشگاه زیست گیاهی پاس کردیم اما تو آزمایشگاه ایمونولوژی با سرم انسان کارکردیم تو هماتولوژی با خون انسان کار کردیم اخه چرا فکر میکنین که ما به هیچ وجه از کار شما سر در نمیاریم؟
آقای ایمونوی عزیز و آقافرهاد محترم حرفاوتعریفای شما بیشتر در مورد زیست عمومی صدق میکنه اکثر بچه های اینجا زیست سلولی مولکولی خوندن اگر تو آزمایشگاههای تشخیص طبی هستن بخاطر اینکه فعلا تو ایران آزمایشگاه تحقیقاتی انگشت شماره وگرنه خود من که میکروبیولوژی خوندم انقد که من میتونم انواع عفونتهارو تشخیص بدم و با محیطهای کشت آشنایی دارم علوم آزمایشگاهیا ندارن و فقط e.coli رو راحت تشخیص میدن خیلی از محیط کشتهارو اسمشونم نشنیدن درحالیکه ماها هیچوقت نمیریم ویروس گیاهان رو تشخیص بدیم چون هنوز تو تشخیص عفونتهای انسانی خبره نشدیم پس لطفا قبول کنین که رشته ی ماهم بیشتر بدرد آزمایشگاه طبی میخوره!

عسل 69

New member
من از همه خواستم که فقط از رشته خودشون دفاع کنند نه اینکه به رشته ی همدیگه یا به هم توهین کنند
کنجکاو جان بازم میگم اگه قرار به توهین باشه مجبورم اینجا را هم ببندم
در ضمن من با کار زیست شناسان عزیز در آزمایشگاه مشکل دارم و به نظرم غیرمنطقی میاد دلایلم را در تاپیک قبلی بیان کردم
از دوستان زیستی یه سوال دارم اونم اینکه
آیا شما فکر میکنید که باید بتونید در آزمایشگاه کار کنید ؟اگه آره دلیلتون را بگید ممنون میشم . . . .. . لطفآ اگر کسی جوابی داره به این
سوال من ج بده ممنون میشم

از نظر بنده میتونن،ببین من بیوشیمی خوندم دوره کارشناسی.یعنی گرایشم بیوشیمی بود رشتم زیست سلولی مولکولی بود.تو دانشگاه ۶ واحد بیوشیمی عمومی نظری پاس کردم.۲ واحد عملی .۲واحد ایمونولوژی پاس کردم .۱واحد عملی که بهمون خون گیری و یه سری ازمایشات روتین مثل تست قند تست چربی تست حاملگی cbc خون و..... غیره یاد دادن تا اینجا که گفتم بین کل بچه های زیست سلولی مولکولی مشترک بود .اما من که گرایشم بیوشیمی بود تو دروس اختیاریم اومدم بیوشیمی هورمون.بیوشیمی قند و لیپید و.... و روش های بیوشیمی یعنی کار با دستگاه های بیوشیمی در ازمایشگاه طبی رو خوندم . الان دوست عزیز منی که میشینم زحمت میکشم بیوشیمی بالینی قبول شم با توجه به واحد هایی که گذروندم اینو حق خودم میدونم که کار کنم تو ازمایشگاه طبی .من مهندسی نخوندم که بگم هیج ربطی نداره شما ها هم به چشم یه رشته ی بی ربط به کل زیستا نگاه نکنید.در اخر اگه کلمه ای رو غلط تایپ کردم از اون دوست عزیز فرهیختمون معذرت میخوام. من با ایپد اومدم یه سری کلمات بهم میریزه توش

behnaz.h

New member
شما حق دارین ناراحت باشین چون استخدام خیلی کم هست وشما میگین ما علوم آزمایشگاهیا خودمون بیکاریم اونوقت زیستهاهم به شغل ما حمله آوردن ناراحتی شما از کمبود استخدام هست وگرنه انکار نکنین که فارغ اتحصیلای زیست هم آموزشهای لازم رو دیدن تا بتونن توی آزمایشگاهها کار کنن درضمن به این قانونها دل نبندین چون چیزی که تو این کشور اجرا نمیشه همین قانونهاست هرکی هرجا پارتی داره کارمیکنه مهم نیست رشته و مدرکش چیه برای استخدام شدن همون دیپلم کافیه!

vfarhadv

New member
اون بند ارشد هم به خاطر اینه که اگه بچه های علوم آزمایشگاهی ادامه تحصیل دادن از کار اصلیشون محروم نشن وگرنه رشته های ارشد هیچ گونه اطلاعات و معلوماتی راجع به کار تو آزمایشگاه تشخیص طبی برای شخص ایجاد نمی کنن و اصلا تعریفی نشده واسشون چنین کاری، تو وزارت بهداشت هم اگه به این رشته نیاز نبود و واسش مهم نبود از سال 87 این رشته کارشناسی پیوسته نمی شد و این همه هزینه رو متحمل نمی شد که فارق التحصیلان مختص یه رشته رو که خودش تربیت کرده و هزینه کرده بذاره بیرون

به هر حال من تعریف رشته ها و وظایفشون رو نوشتم کار تو آزمایشگاه تشخیص طبی تو همه جای دنیا وظیفه یه mls =cls = کارشناس علوم آزمایشگاهی بالینی هست و هیچ ربطی به واحدهای گذرونده نداره واحدهایی که دیگران در حد آشنایی می خونن علوم آزمایشگاهی در حد تخصصی می خونه حتی رشته اتاق عمل و هوشبری هم این واحد ها رو دارن پس یاید اونارم بیاریم آزمایشگاه لول:25r30wi: اگرم تا الان دیگران می رفتن به خاطر کمبود نیرو بود که دیگه از این به بعد به قدر کافی نیرو موجود هست و همه استخدامی ها و قراردادی ها هم از همین بچه های علوم که تو طرح هستن خواهد بود

منم به هر درجه علمی برسم با افتخار خواهم گفت من اول از همه کارشناس علوم آزمایشگاهی هستم و تلاش خواهم کرد واسه دکترای علوم آزمایشگاهی پذیرش بگیرم....

موفق و موید باشد
دیگه بحثی در این مورد ندارم

آخرین ویرایش:

drmajid45

New member
ولی در کل به ضرر علوم کشوره
چون تعداد زیادی زیست شناس وارد این رشته میشدند و خدمت میکردند به پیشرفت اما الان فکر نکنم انگیزه ای باشه

TUMS

Well-known member
من از رشته ای تعریف نکردم و فقط جهت شناخت بیشتر تعریف رشته خودم را آوردم
بهناز خانم این قسمت حرفاتون موافق نیستم قرارمون این نبود
من با محیطهای کشت آشنایی دارم علوم آزمایشگاهیا ندارن و فقط e.coli رو راحت تشخیص میدن خیلی از محیط کشتهارو اسمشونم نشنیدن
قرار نبود از رشته های دیگه بد بگیم
وقتی میگی علوم آزمایشگاهیا ینی هر کی علوم آزمایشگاهی از اول تاسیس این رشته تا حالا خونده
باید جوابگو باشین -----بهتره یه کمی در کامنت گذاشتن دقت کنیم

عسل 69

New member
اون بند ارشد هم به خاطر اینه که اگه بچه های علوم آزمایشگاهی ادامه تحصیل دادن از کار اصلیشون محروم نشن وگرنه رشته های ارشد هیچ گونه اطلاعات و معلوماتی راجع به کار تو آزمایشگاه تشخیص طبی برای شخص ایجاد نمی کنن و اصلا تعریفی نشده واسشون چنین کاری، تو وزارت بهداشت هم اگه به این رشته نیاز نبود و واسش مهم نبود از سال 87 این رشته کارشناسی پیوسته نمی شد و این همه هزینه رو متحمل نمی شد که فارق التحصیلان مختص یه رشته رو که خودش تربیت کرده و هزینه کرده بذاره بیرون

به هر حال من تعریف رشته ها و وظایفشون رو نوشتم کار تو آزمایشگاه تشخیص طبی تو همه جای دنیا وظیفه یه mls =cls = کارشناس علوم آزمایشگاهی بالینی هست اگرم تا الان دیگران می رفتن به خاطر کمبود نیرو بود که دیگه از این به بعد به قدر کافی نیرو موجود هست و همه استخدامی ها و قراردادی ها هم از همین بچه های علوم که تو طرح هستن خواهد بود

منم به هر درجه علمی برسم با افتخار خواهم گفت من اول از همه کارشناس علوم آزمایشگاهی هستم و تلاش خواهم کرد واسه دکترای علوم آزمایشگاهی پذیرش بگیرم....

موفق و موید باشد

شما اگه جای بچه های پزشکی بودید که بچه های زیست میتونن کنکور لیسانس به پزشکی بدن.وزارت بهداشت رو خراب میکردی رو سرشون . دوست عزیز خیلی مغروری این یه خصلت بده سعی کن ترکش کنی از بالا به همه نگاه نکن

TUMS

Well-known member

بزارید یه چیزی بگم دوستان عزیزی که زیست شناسی میخونن من یه خواهشی ازتون دارم اون کارو نکنید ممنون میشم
میدونید که اینو با مدرک میگم چون دوست زیستی زیاد دارم
میرن توی آزمایشگاه با حقوق 100 الی 200 تومن کار میکنن بعضی هاشون هم مجانی کار میکنن و بعضی ها هم حتی پول میدن که کار کنن:smiliess (7):
و این خیلی بده هم در حق خودتون و هم در حق بقییه و هم در حق مردم
شما که اینقدر مهارت دارید پس چرا این کارا را انجام میدین !!!!!!!!!

ب خدا بعضی کارهایی که انجام میدیم باید پاسخگو باشیم چون یه سری اعمال هستن بهشون میگن ماتاخر .. .. خود دانید دیگه

behnaz.h

New member
من از رشته ای تعریف نکردم و فقط جهت شناخت بیشتر تعریف رشته خودم را آوردم
بهناز خانم این قسمت حرفاتون موافق نیستم قرارمون این نبود
من با محیطهای کشت آشنایی دارم علوم آزمایشگاهیا ندارن و فقط e.coli رو راحت تشخیص میدن خیلی از محیط کشتهارو اسمشونم نشنیدن
قرار نبود از رشته های دیگه بد بگیم
وقتی میگی علوم آزمایشگاهیا ینی هر کی علوم آزمایشگاهی از اول تاسیس این رشته تا حالا خونده
باید جوابگو باشین -----بهتره یه کمی در کامنت گذاشتن دقت کنیم

ایمونو من گفتم انقد که من راجب محیطهای کشت تخصص دارم شما ندارین راستم گفتم چون شما میکروب رو در حد بقیه درساتون خوندین ولی ما هدف اصلی رشته مون تشخیص عفونت بوده میکروب رو از بقیه کارای آزمایشگاه تخصص تر بلدیم این کجاش بده؟ کاش بعنوان مدیر بخش یه چیزیم به آقا فرهاد بگین وقتی مدیر بخش بما حق دفاع نمیده کاش بگین اصلا تو این تاپیکها نظر ندیم:33:

عسل 69

New member

بزارید یه چیزی بگم دوستان عزیزی که زیست شناسی میخونن من یه خواهشی ازتون دارم اون کارو نکنید ممنون میشم
میرن توی آزمایشگاه با حقوق 100 الی 200 تومن کار میکنن بعضی هاشون هم مجانی کار میکنن و بعضی ها هم حتی پول میدن که کار کنن:smiliess (7):

ب خدا بعضی کارهایی که انجام میدیم باید پاسخگو باشیم چون یه سری اعمال هستن بهشون میگن ماتاخر .. .. خود دانید دیگه

عزیزم شما ۲سال طرح اجباری دارید بچه های زیست ندارن بجای اون طرح میرن.میرن یاد میگیرن

behnaz.h

New member

بله حرف حق که جواب نداره شما راست میگین من تو پستهای قبلی گفتم اگه میرن تو آزمایشگاه تشخیص طبی با این بدبختیها کار میکنن بخاطر اینکه هم استخدام کمه هم تو ایران به تحقیقات ارزش نمیدن تمام ناراحتی زیستها از اینکه شماها میگین کارتو آزمایشگاه تشخیص طبی رو فقط ما بلدیم اگه همه ی علوم آزمایشگاهیا جذب بازار کار بشن مطمئنم اونوقت این حرفارو نمیزنین انقدرم نگین که فقط در حق رشته شما ظلم شده چون تمام رشته ها استخدام دهن پرکنی ندارن بعدشم زیستها خیلی جاها کار میکنن شما در اشتباهید که فکر میکنین فقط آزمایشگاههای تشخیص طبی رو از شما گرفتن دوستای من تو مراکز طب هسته ای و سونوگرافی و... هم کار میکنن

TUMS

Well-known member
ایمونو من گفتم انقد که من راجب محیطهای کشت تخصص دارم شما ندارین راستم گفتم چون شما میکروب رو در حد بقیه درساتون خوندین ولی ما هدف اصلی رشته مون تشخیص عفونت بوده میکروب رو از بقیه کارای آزمایشگاه تخصص تر بلدیم این کجاش بده؟ کاش بعنوان مدیر بخش یه چیزیم به آقا فرهاد بگین وقتی مدیر بخش بما حق دفاع نمیده کاش بگین اصلا تو این تاپیکها نظر ندیم:33:

من هیچ وقت با اطمینان حرف نمیزنم شاید حتی یک در 1000000 باشند افرادی که قانون شما در موردشون صدق نکنه
به صورت کلی گفتم ینی با همه بودم
بازم میگم فرقی نمیکنه چه رشته ای خوندین مهم اینه که به رشته های هم توهین نکنیم
اول از همه هم به هم رشته ای های خودم میگم شما فقط حق دارید از رشته خودتون دفاع کنید تمام . . ..

kasraa

New member

درسته این به همه ی رشته ها بر میگرده . نباید پلکان ترقی یه مشت افراد سودجو بود .

TUMS

Well-known member
بله حرف حق که جواب نداره شما راست میگین من تو پستهای قبلی گفتم اگه میرن تو آزمایشگاه تشخیص طبی با این بدبختیها کار میکنن بخاطر اینکه هم استخدام کمه هم تو ایران به تحقیقات ارزش نمیدن تمام ناراحتی زیستها از اینکه شماها میگین کارتو آزمایشگاه تشخیص طبی رو فقط ما بلدیم اگه همه ی علوم آزمایشگاهیا جذب بازار کار بشن مطمئنم اونوقت این حرفارو نمیزنین انقدرم نگین که فقط در حق رشته شما ظلم شده چون تمام رشته ها استخدام دهن پرکنی ندارن بعدشم زیستها خیلی جاها کار میکنن شما در اشتباهید که فکر میکنین فقط آزمایشگاههای تشخیص طبی رو از شما گرفتن دوستای من تو مراکز طب هسته ای و سونوگرافی و... هم کار میکنن
این که شما هر جایی کار میکنید دلیلش یکی اینه که کار مشخصی براتون تعریف نشده . من هیچ پرستاری ندیدم که بیاد در بخش آزمایشگاه کار کنه یا برعکسش شما اگه دیدین بگید .. ..
دلیل دوم مربوط میشه به نظام آموزشی کشور که معنی برنامه ریزی را نمی فهمه

Mohammad gh

New member

د نشد دیگه برادر گلم.شما الان بین علوم آزمایشگاههای طرف بحث درین تاپیک از دید بیشتر ما زیست شناسا فرد به مراتب منطقی تری محسوب میشید..حداقل در صحبت هاتون اثری از غرور نیست.
برادر من گفتید میرید پول کاراموزی میدید که یاد بگیرید....اول که این شامل حال همه نمیشه و ارتباط مستقیمی داره با محیط اموزشی که فرد درش رشد میکنه.
چه اشکالی داره وقتی فرد در یک دانشگاه به درد نخور خودش متوجه میشه که چیزی یاد نگرفته بره و حتی بابت کاراموزیش پول بده!این یعنی رسما داره به نقص فنی و ازمایشگاهیش اعتراف میکنه و قصد داره که سطح کاراییشو بالاتر ببره مگه بده؟انسان همیشه و از هر راهی که البته مورد تایید اخلاقیات و ارزش های انسانی باشه باید در پی بهبود کارایی و اطلاعاتش باشه که خب این قضیه هم بیشتر شامل افرادی میشه که از عمومی یا گیاهی و گرایشات غیر سلولی مولکولی فارق التحصیل شدن.
چه بسا بسیاری از دانش اموختگان دانشگاهای معتبر ما هستن که اصلا هم نیازی به این شرایط ندارن و خیلی خوب میتونن از پس مسائل ازمایشگاه بر بیان.

بحث من اینه که زیست شناسی رو اول باید به گرایشاتش تقسیم کرد مثل عمومی و جانوری و دریا و گیاهی و همچنین سلولی مولکولی مثل بیوتک و میکروب و سلولی و بیوشیمیو ژنتیک که متاسفانه وزارت بهداشت حتی اینکار ساده رو هم نکرد که این نشون دهنده ی مدیریت اماتوری ما حتی در سطوح بالای کشوری هست!
حداقل از جانب رشته هایی که اطلاع دارم میگم که سلولی و میکروب و بیوشیمی و ژنتیک قطعا با توجه به واحدهایی که گذروندن میتونن با مدرک کارشناسیشون در ازمایشگاه کارایی داشته باشن ولی خب رشته هایی مثل عمومی یا جانوری هم بیشتر روند اموزشیشون تحقیقاتی بوده اما میتونن با گذروندن یک دوره ی شاید یک ساله بعد از گرفتن مدرک ارشد و ایجاد اطمینان از توانایی فنیشون در ازمایشگاه مشغول به کار بشن.دقت کنید که گفتم بعد از ارشد.
در هرحال وزارت بهداشت باید پاسخگوی همگی باشه چون درسته که زیسته تحت نظر وزارت علومه اما بخش مهمی از ایندش در وزارت بهداشت ترسیم میشه. و ایکاش کمی در کشورمون مثل سایر کشورهای پیشرفته ی دنیا در مود علوم پایه اطلاع رسانی و سرمایه گذاری میشد تا این تصور غلط که کار زیست تدریسه از سر اکثر افراد غیر آگاه بیوفته!

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا