بازار کار رشته تغذیه

varia

Well-known member
salammmm mde kasi ke doktoraye taghziye migire chetori hast? mamnun misham begin yani mahane cheghad darmad daran dpoktorahaye taghziiye?i

سلام. الانه دیگه نمیشه واسه بازار کار پیش بینی کرد! ولی مطمئن باش اگه به فیلد کاریت علاقه داشته باشی کارت جوره! تغذیه هم رشته خیلی خوب و شیرینیه. من دوست تغذیه ای زیاد دارم. رو بورس نیست! ولی خوبه! به حرف خیلی ها هم در مورد ادامه تحصیل گوش نکن!(بخصوص در باب این رشته!) ولی اینم بگم ها قبولی در ادامه تحصیل تو این رشته خیلی سخته!البته به نظرم بهتر که بیخیال کارهای دولتی باشی بهتره. درآمد کمم باشه بهتره تا آدم واسه گفتن هر جمله احساس آزادیش سلب بشه!!

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Delaram92

b.nafas

New member
سلام

سلام من تازه عضو انجمن شدم رشتهی کارشناسیم زیست شناسی عمومیه ولی واسه ارشد می خوام تغذیه بخونم اما متوجه نشدم که به ما هم مجوز مطب می دنت یا نه لطفا منو راهنمایی کنید بعد منابع ارشد تغذیه چیه ...؟؟/ مررررررررررسسسسسسسسسسسسسیییییییییییییییییییییییی
واقعا خودکم گیج شدم بچه ها کمک کنید :smiliess (15):

b.nafas

New member
درسته یکم بیشتر باید فکر کنم البته من می خوام ارشد 93 شرکت کنم ولی خوب از الان باید تکلیف رشتمو مشخص کنم بین انگل شناسی و تغذیه موندم البته هیچ ربتی به هم ندارن ..بازم مرسی از راهنماییت

Delaram92

New member
نگار جون خیلی نا امید شدم...من تازه ترم 3 رو دارم تموم می کنم!:dadad4:

سلام عزیزم هیچ وقت ناامید نشو. راستی رشته ی شما چیه؟ میتونی رشته های دیگه شرکت کنی مهم علاقه است اگر علاقه داشته باشی حتما موفق میشی.

bakhshi

New member
man asheghe reshtamam,,,vali agar gharar bud be aghab bargardam in reshtaro entekhab nemikardam

age donbale daramadi be in rehte nayayd!chon bazare kari anchenani nadareh

man vaghean asheghe taghziyam va fekr mikonam faghat alaghe be in reshtast ke mano be edame tahsil omidvar mikone

kiana

New member
با سلام
خیلی خشحالم که شما به این رشته علاقمند هستید ......
این رشته کارس در : بیمارستان ها ( رژیم درمانی ) - در کارخانجات ( کنترل و ناظر کیفی ×) - مراکز بهداشت و درمانی - کلینیک یا مطب های خصوصی با داشتن مدرک کارشناسی ..

دوست عزیز من لیسانس علوم آزمایشگاهی هستم اگه ارشد تغذیه بخونم می تونم مطب بزنم؟

negar91

New member
دوست عزیز من لیسانس علوم آزمایشگاهی هستم اگه ارشد تغذیه بخونم می تونم مطب بزنم؟

اگر علوم بهداشتی بخونید خیر ولی اگه ارشد علوم تغذیه بخونید در صورت داشتن 2 سال سابقه کار بله میتونید مطب بزنید
بعضی دوستان هم گفتن که 2 سال سابقه کار لازم نیست اما من خودم توی همین هقته با نظام پزشکی تماس گرفتم و پرسیدم و گفتن داشتن این 2 سال سابقه کار هنوز هم ضروریه

mehrshad

New member
man ba inke taghzie khundam matab nazadam.daramadesh eftezahe. Va riskesh bala.axaran ejare matabo dar nemiaran !

mehrshad

New member
man ba inke taghzie khundam matab nazadam.daramadesh eftezahe. Va riskesh bala.axaran ejare matabo dar nemiaran !

bakhshi

New member

من نمی‌دونم چرا همه حرف مطب رو میزنن

فکر می‌کنن این رشته جراحی یا دندون یا زنان:1dco2x0p1lilzhfpg1t:65d6a5d6s:

بابا بخدا تغذیه اینجور ک فکر می‌کنین نیست

mehrshad

New member
axare bacheha barae emrare maash be shoghle dovom niaz daran.ba matab nemishe kharje zendegi dad

nasehp67

New member
پیشنهادات اصلاح رشته ی تغذیه
سلام
دوستان این پیشنهادای جدید جمعی از دانشجویان تغذیه است برای ارسال نامه به وزیر بهداشت و تغییر مقطع تغذیه(از کارشناسی به دکترای حرفه ای مثل فیزیوتراپی)و بعضی از پیشنهادات دیگه برای تعریف بیشتر تو جامعه و بیمارستان وایجاد بازار کار لطفا بخونین و نظر بدین و کامنت بذارین برام

هیئت مدیره ی محترم گروه دانشجویان و فارغ التحصیلان انجمن تغذیه ایرا(اتا)
سلام علیکم
احتراما به استحضار می رساند ما جمعی از دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی رشته تغذیه دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور در طی این نامه خواستار احقاق حقوق دانشجویان این رشته و شناساندن هرچه بیشتر این رشته در بیمارستانها،کلینیک ها ودر جامعه می باشیم که عدم این کار باعث بی انگیزگی فارغ التحصیلان و دانشجویان این رشته شده است لذا:
درخواست های کلی ما از مسئولان محترم به صورت ذیل است

1- تلاش در جهت ارتقاء مقطع رشته تغذیه از کارشناسی علوم تغذیه به پزشک تغذیه در مقطع دکترای حرفه ای در کنکور سراسری برای خدمات شایسته تر این قشر به مردم و جامعه و گذاشتن امتحان جامع علوم پایه بعد از گذراندن ۴ ترم تحصیلی در جهت آمادگی و سواد بیشتر
2- گنجاندن دروس فارماکولوژی بیشتر در مقطع کارشناسی و گنجاندن ۲واحد در مقطع ارشد و حداقل ۴واحد در مقطع دکترای تخصصی
3- گرفتن حق تجویز آزمایش توسط کارشناس و پزشک تغذیه و همچنین تجویز بعضی از داروهای شیمیایی مرتبط با تغذیه با پوشش دادن کلیه ی بیمه ها
4- اضافه کردن دروس بیماریهای داخلی مرتبط با تغذیه به سر فصل آموزشی مقاطع مختلف رشته ی تغذیه و رژیم درمانی
5- راه اندازی بخش های تغذیه و رژیم درمانی در تمام بیمارستان ها حتی بیمارستانهای شهرهای کوچک و افزایش واحدهای کارآموزی و کارورزی تغذیه در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و کار کردن آن ها بطور مستقل در بخش های تغذیه و سایر بخش ها بطوری نیاز به آنها (پزشک تغذیه) واقعا احساس شود.
6- تشکیل دوره ی های دکترای تخصصی در رشته های متعدد مانند اپیدمیولوژی تغذیه،تغذیه جامعه و تغذیه و رژیم درمانی بعد از گذراندن دوره ی دکترای حرفه ای
7-منع کردن شرکت رشته های دامپزشکی ،کارشناسی ارشد صنایع غذایی و دامپروری برای شرکت در مقطعph.d تغذیه برای تخصصی شدن رشته و بر حق بودن لفظ متخصص تغذیه برای فرد دارای مدرک دکترای تخصصی و همچنین منع شرکت رشته های به غیر از علوم تغذیه در مقطع کارشناسی ارشد
*ضمنا در صورت پیگیری شما قشر زحمت کش حمایت همه جانبه ی دانشجویان تغذیه از شما حتمیست و موجب ایجاد شعف و انگیزه در این قشر میشود.
برماتغذیه شناسان واجب است که در جهت گرفتن حقوق خود و ایجاد انگیزه در فارغ التحصیلانمان نهایت تلاش را انجام دهیم
باتشکر:دانشجویان تغذیه اردیبهشت۱۳۹۲

reihan88

New member
بچه ها این درسته که با کارشناسی تغذیه حتما باید 3 سال تو بیمارستان کار کنی تا بتونی مجوز مطب بگیری ؟!! کی میشه شماره نظام پزشکی گزفت ؟

بچه ها این درسته که با کارشناسی تغذیه حتما باید 3 سال تو بیمارستان کار کنی تا بتونی مجوز مطب بگیری ؟!! کی میشه شماره نظام پزشکی گزفت ؟
تا جایی که من می دونم خیر درست نیست. با کارشناسی تغذیه بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی می تونی نظام پزشکی بگیری و اگه پولشو داری می تونی مطب بزنی. مطب برای اینکه جواب بده حداقل چندتا شرط لازم داره: 1. شناخته شده باشی و حداقل چندتا مریض پایه ثابت داشته باشی
2. سرعت کارت بالا باشه مثلا از نرم افزارای کامپیوتری برای محاسبات و برآورد انرژی استفاده کنی
3. خوب صحبت کنی و تسلط علمیت بالا باشه چون مردم دیگه از طریق تی وی خیلی اطلاعاتشون بالا رفته. کافیه 1 خطا کنی و طرف دیگه از 100 فرسنگی مطبت رد نشه.
4. پولی که از ویزیت درمیاد بیشتر از پولی باشه که بابت اجاره و برق و آب و راه و .... میدی. یعنی به قول معروف تهش چیزی برای خودت بمونه.

اما کسایی که کارشناسی تغذیه نیستند و ارشد تغذیه میان بعد از اتمام دوره ارشد باید حداقل 2 سال سابقه کار در بیمارستان داشته باشن تا بتونن مطب بزنن.

ebadii

New member
هی.......:65d6a5d6s:...............من فارغ التحصیل سال 86 هستم..یه سالی تو رشته م (تغذیه ) کار کردم تو مطب دکتر عمومی با تخصص تغذیه که اتفاقا طرف خیلی سرش شلوغه و 8 تا کارشناس تغذیه زیر دستش کار می کردن و می کنن.. اما بنا به دلایلی از جمله یکنواخت بودن کاار ( کپی کردن رژیم ها از 8 صبح تا 3 بعد از ظهر !!!!!) و... استعفا دادم..در آمد بچه ها در بهترین حالت سال 88 پانصد هزار تومن بود که به نظرم به نسبت بقیه جاها بد نبود اما کارش خیلی تکراری بود و احساس می کردم دستگاه زیراکسم!. بعد شرایطی پیش اومد که بطور مستقل کار کنم که متاسفانه باز هم به دلیل نقل مکان و جابجایی از تهران به شهرستان با شکست مواجه شد . من از زمان فارغ اتحصیلی م با رشته م درگیر بودم ..واقعا هیچ وقت نفهمیدم این رشته رو دوست دارم یا نه...بارها تصمیم به ادامه تحصیل گرفتم اما واقعا ناامید شدم و منصرف... اول اینکه قبول شدن تو ارشد این رشته واقعا سخته ..بعد هم واقعا تفاوتی تو بازار کار نداره و علنا ارشد فقط اسم داره .و همه می گن اگر می خوای ارشد بگیری باید تا دکترا پیش بری . که به یه دردیت بخوره ...الان که به این تاپیک رسیدم می بینم دغدغه ها هنوز همون دغدغه هاست ..و تو این 6 سال هیچی تغییر نکرده ..غیر از اینکه دانشگاهههایی که لیسانس تغذیه می گیرن بیشتر شده ن . به نظرم کسایی می تونن تو این رشته موفق بشن( البته شاید ) که خیلی عشق بهش داشته باشن و بتونن برای جایگاهش زخمت بکشن....می دونین به نظرم از این رشته تعریف درستی تو ایران نشده و همین باعث سردرگمی بچه های تغذیه می شه..متاسفانه جایگاه درست و مشخصی نداره ..تازگی ها داره بین مردم محبوب میشه و به اهمیتش پی می برن ولی از نظر ساختاری تو نظام کاری اصلا جاش رو پیدا نکرده..کسی چه می دونه شاید 10 یا شاییدم 20 سال دیگه یه اتفاقایی بیافته ...اون موقع حتما برد با کساییه که تنبلی نکردن و ادامه تحصیل دادن...انشالله
یکی دیگه از مشکلاتی که این رشته داره اینه که مردم فکر می کنن خودشون همه چیز رو درباره تغذیه می دونن اصلا به حرف توی کارشناس تغذیه گوش ننمی دن و به قولی هر کس واسه خودش یه پا تغذیه چیه !و این همیشه باعث آزار من می شه...خیلی دلم گرفته که با رتبه خوب دانشگاه خوب شهید بهشتی درس خوندم ولی احساس ناامیدی و شکست می کنم ..من همیشه تصورم از خودم یه آدم موفق بود که به بهترین درجات علمی می رسه اما الان شدم یه زن خانه دار بیکار ..دوستنداشتم اینطوری بشه ..دوست داشتم یه اتفاقای دیگه ای بیفته ....شایدم تقصیر از خودمه .شاید زیادی دست دست کردم و یا شاید زیادی از خودم توقع داشتم و همین باعث شد درجا بزنم....نمی دونم..
ببخشید سرتون رو درد آوردم ..فقط خواستم درد دل کنم.

ghazalenutr

New member
سلام ebadii جان حرفاتو خوندم خیلی شیرین اما تکام دهنده بود عزیزم اخیرا زمزمه ی بحثی هست به نام راه اندازی (دکترای حرفه ای تغذیه) در کنکور سراسری که با اجرای اون واحدهای درسی به طور اساسی به سمت بالینیتر شدن تغییر میکنه و آزادی عمل تغذیه ایها در درمان بیماریها بطور مستقل بیشتر میشه .امید به خدا اجرا بشه سریعتر عالیه.و اینطوری از ورود ناجوانمردانه ی رشته های وزارت علوم هم به تغذیه جلوگیری میشه و بیمه هم خدمات تغذیه ای رو پوشش میده. خبرهاش تو سایت مجمع حامیان دکترای حرفه ای تغذیه بالینی اومده و در فیسبوکم صفحه ای با عنوان( دکترای حرفه ای تغذیه) ایجاد شده گه میتونین عضوش بشین

به امید روزها و بازارکار بهتر و راه اندازی سریعتر دکترای حرفه ای تغذیه در کنکور سراسری

ghazalenutr

New member
هر چند من خودم کارشناس تغذیه ام ولی برای حفظ بازارکار باید جواز مطب فقط به متخصص تغذیه(دارنده مدرک دکترای تخصصی تغذیه) با پایه کارشناسی تغذیه یا رشته وزارت بهداشت داده بشه(نه وزارت علوم) و کارشناسای تغذیه باید برن تو بیمارستان و مراکز بهداشتی و طرح پزشک خانواده کار کنن

bakhshi

New member
هی.......:65d6a5d6s:...............من فارغ التحصیل سال 86 هستم..یه سالی تو رشته م (تغذیه ) کار کردم تو مطب دکتر عمومی با تخصص تغذیه که اتفاقا طرف خیلی سرش شلوغه و 8 تا کارشناس تغذیه زیر دستش کار می کردن و می کنن.. اما بنا به دلایلی از جمله یکنواخت بودن کاار ( کپی کردن رژیم ها از 8 صبح تا 3 بعد از ظهر !!!!!) و... استعفا دادم..در آمد بچه ها در بهترین حالت سال 88 پانصد هزار تومن بود که به نظرم به نسبت بقیه جاها بد نبود اما کارش خیلی تکراری بود و احساس می کردم دستگاه زیراکسم!. بعد شرایطی پیش اومد که بطور مستقل کار کنم که متاسفانه باز هم به دلیل نقل مکان و جابجایی از تهران به شهرستان با شکست مواجه شد . من از زمان فارغ اتحصیلی م با رشته م درگیر بودم ..واقعا هیچ وقت نفهمیدم این رشته رو دوست دارم یا نه...بارها تصمیم به ادامه تحصیل گرفتم اما واقعا ناامید شدم و منصرف... اول اینکه قبول شدن تو ارشد این رشته واقعا سخته ..بعد هم واقعا تفاوتی تو بازار کار نداره و علنا ارشد فقط اسم داره .و همه می گن اگر می خوای ارشد بگیری باید تا دکترا پیش بری . که به یه دردیت بخوره ...الان که به این تاپیک رسیدم می بینم دغدغه ها هنوز همون دغدغه هاست ..و تو این 6 سال هیچی تغییر نکرده ..غیر از اینکه دانشگاهههایی که لیسانس تغذیه می گیرن بیشتر شده ن . به نظرم کسایی می تونن تو این رشته موفق بشن( البته شاید ) که خیلی عشق بهش داشته باشن و بتونن برای جایگاهش زخمت بکشن....می دونین به نظرم از این رشته تعریف درستی تو ایران نشده و همین باعث سردرگمی بچه های تغذیه می شه..متاسفانه جایگاه درست و مشخصی نداره ..تازگی ها داره بین مردم محبوب میشه و به اهمیتش پی می برن ولی از نظر ساختاری تو نظام کاری اصلا جاش رو پیدا نکرده..کسی چه می دونه شاید 10 یا شاییدم 20 سال دیگه یه اتفاقایی بیافته ...اون موقع حتما برد با کساییه که تنبلی نکردن و ادامه تحصیل دادن...انشالله
یکی دیگه از مشکلاتی که این رشته داره اینه که مردم فکر می کنن خودشون همه چیز رو درباره تغذیه می دونن اصلا به حرف توی کارشناس تغذیه گوش ننمی دن و به قولی هر کس واسه خودش یه پا تغذیه چیه !و این همیشه باعث آزار من می شه...خیلی دلم گرفته که با رتبه خوب دانشگاه خوب شهید بهشتی درس خوندم ولی احساس ناامیدی و شکست می کنم ..من همیشه تصورم از خودم یه آدم موفق بود که به بهترین درجات علمی می رسه اما الان شدم یه زن خانه دار بیکار ..دوستنداشتم اینطوری بشه ..دوست داشتم یه اتفاقای دیگه ای بیفته ....شایدم تقصیر از خودمه .شاید زیادی دست دست کردم و یا شاید زیادی از خودم توقع داشتم و همین باعث شد درجا بزنم....نمی دونم..
ببخشید سرتون رو درد آوردم ..فقط خواستم درد دل کنم.

سلام دوست عزيز. به نظرم موفق شدن در هر كاري زمان مي بره و براي موفق شدن در هر زمينه اي بايد يك برنامه مشخص داشت. شما كه در سال ٨٨ماهي ٥٠٠ هزار تومن جقوق مي كرفتيد كم بولي نموده اون زمان سكه تمام بهار ازادي اكر اشتباه نكنم200 تومن تومن بود و اين كم
بولي نبوده و شايد با يه برنامه ريزي طولاني مدت اكر به وشتاون علاق داشتيد و بشتكار تون زياد بود مي تونستيد بعد از جند سال سابقه و يا حتي جا بجايي به جند مطب ديكر شناخته شويد و بعد مطب بزنيد البته باز هم شايد شما به دليل جا بجايي كه داشتيد موقعيتتان رو از دست داديد و اين تووو روحيه شما تاثير كذاشته ............ اما الان هم به نظر من در نشده مي توني از اين تجربه استفاده كني و از اول شروع كني اما بايد ديدت رو عوض كني و عاشق رشتت باشي و با انرزي مثبت بري جلو و فقط به موفقيت فكر كني. و انشالاه كه مي توني و موفق مي شي عزيزم

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: k-b
بالا