بازار کار رشته تغذیه

negar91

New member
سلام خانم نگار عزیز.
راستش الان یه مدت زیادیه که میخوام رشتمو تغییر بدم به تغذیه برای ارشد.میخوام بدونم به نظر شما که دانشجوی این رشته هستین ارزششو داره که من رشتمو عوض کنم و تغذیه بخونم برای ارشد البته حقوقش و بازار کارش برام خیلی اهمیت نداره چون شرایطشو دارم.
من کلا بیشتر درباره رشته خودم اطلاعا دارم چون تازه چن وقته که به فکر افتادم.
و اینکه به نظرتون میشه از یه رشته دیگه با بچه های تغذیه رقابت کرد.چون من درباره رشته خودم فکر میکنم فقط دانشجوهای تغذیه هستن که میتونن با درسا اصولی کنار بیانو بتونن موفق باشن.
راستش شاید از نطر شما خنده دار باشه این سوال آخرم اما واقعا نمیدونم چطوری میشه 2 سال سابقه رژیم درمانی رو داشت چون ما که برای کاراموذیمون واقعا تلاش کردیم تا یه کارخونه مناسب پیدا کنیم و کارخونه با حضورمون موافقت کنه.ینی بیمارستان ها موضفن که 2 سال کارو به فارق التحصیل ارشد تغذیه بدن؟من قضیه این 2 سال سابقه رژیم درمانی برای فارق التحصیلای رشته های غیر تغذیه برای مجوز مطب رو کاملا متوجه نشدم.
ببخشید که اینقدر سوالاتم زیاد شدن.واقعا لطف میکنید اگه جواب بدین
سلام عزیزم
ببین اگه علاقه داری مسلما میتونی با بچه های تغذیه رقابت کنی فقط باید خیلی خیلی تلاش کنی اما اگه به کار رژیم علاقه داری به نظر من تغییر رشته درست نیست چون توی مقطع ارشد و دکترای تغذیه خبری از رژیم نیست
اما این که چطور میشه مطب زد:
شما بعد از اینکه ارشدتو گرفتی میری تقاضای طرح میدی ( ارشد تغذیه 1 سال طرح اختیاری داره ) و اگه توی شهرهای بزرگ نباشی سریع جواب طرحت میاد و مشغول میشی تا اینجا مشکل 1 سالش حل شد واسه سال دوم هم میتونی توی یه کلینیک تغذیه یا مطب های خصوصی با کسایی که متخصص تغذیه هستن کار کنی تا 2 سالت جور بشه بعدشم خودت میتونی مطب بزنی
ببین کاراموزی با طرح خیلی فرق داره هیچ بیمارستان و کارخونه ای دوست نداره دانشجوها برن اونجا و توی کارشون سرک بکشن اما وقتی تو طرح هستی به اون بیمارستان داری خدمت میکنی و مسلما از خداشونه که بری اونجا تازه مجبورم نیستن دیگه نیرویی استخدام کنن تا طرحی ها هستن
اگه بازم سوالی بود بپرس تا بگم :smiliess (1):

behnaz b

New member
خیلیییییییییییییییییییییییییییی مرسیییییییییییییییی از لطفت:(40)::rose:

MICROBIOLOGIST

New member
تغذیه یا ایمنی؟؟؟

سلام:smiliess (10): من فارغ التحصیل میکروبیولوژی هستم.....قرار بود ایمنی برای ارشد انتخاب کنم اما حالا که تحقیق کردم میگن رشته تغذیه بهتره!!!!! به نظرم آسونتر از ایمنیه اما چون باید با لیسانسه های تغذیه رقابت کنم یکم میترسم چون میخوام حتما امسال اصفهان قبول بشم....... به نظرشما کدوم رشته بهتره؟؟؟؟؟:33:

pezesk68

New member
سلام بچه ها من ایین نامه مطب زدن فارغ التحصیلان تغذیه رو خوندم اونایی که رشته کارشناسیشون تغذیه است میتونن با لیسانسشون مطب باز کنن ولی اونایی که کارشناسی یه چیز دیگه خوندن و ارشدو میخوان علوم تغذیه بخونن باید دوسال سابقه کاری به صورت اموزشی تو این رشته داشته باشن تا مجوز مطب بهش بدن من خودمم رشته کارشناسیم تغذیه نیست ولی دارم واسه ارشد میخونم نگران نباشین به هر حال تونستنشو میتونیم مطب بزنیم

سلام به همه دوستان و البته مدیر این بخش نگار عزیزم. 1 سوال دارم که برام حیاتیه. من دولتی بودم برای کارشناسی و تا وقتی 4 سال تو منطقه 1 کار نکنم مدرکم آزاد نمیشه.فعلا 1 گواهی موقت دادن که غیر قابل ترجمه است.یعنی فکر کنم اگه بخوام 1 زمان برای phd برم خارج از کشور تا وقتی 4 سال براشون کار نکنم که مدرکم آزاد شه نمیتونم!!! میخواستم ببینم اگه کار گیر نیاد و برم طرح،آیا سالهای طرح جزء اون 4 سال تعهد خدمت حساب میشه؟؟؟؟یا اینکه جدا از هم هستن؟ اگه بخوام برم طرح چیکار باید انجام بدم؟؟؟ کلا یکی لطف کنه قضیه طرح و 4 سال تعهد خدمتو برام روشن کنه. ممنون میشم:(50):

1 سوال دیگه هم الان برام پیش اومد:
وقتی ارشد دولتی قبول میشیم باز 1 تعهد خدمتی به قبلیه اضافه میشه؟؟ یا نه؟
یا اینکه تعهد خدمت کمتر میشه؟

دوجین

New member
سلام. ببخشید من رشتم hitیه میتونم ارشد تغذیه شرکت کنم؟ میشه رشته هایی که همه ی شرکت کنندگان علوم پزشکی میتوانند شرکت کنند وهم بازار کار خوبی دارند رو معرفی کنید؟

negar91

New member
سلام به همه دوستان و البته مدیر این بخش نگار عزیزم. 1 سوال دارم که برام حیاتیه. من دولتی بودم برای کارشناسی و تا وقتی 4 سال تو منطقه 1 کار نکنم مدرکم آزاد نمیشه.فعلا 1 گواهی موقت دادن که غیر قابل ترجمه است.یعنی فکر کنم اگه بخوام 1 زمان برای phd برم خارج از کشور تا وقتی 4 سال براشون کار نکنم که مدرکم آزاد شه نمیتونم!!! میخواستم ببینم اگه کار گیر نیاد و برم طرح،آیا سالهای طرح جزء اون 4 سال تعهد خدمت حساب میشه؟؟؟؟یا اینکه جدا از هم هستن؟ اگه بخوام برم طرح چیکار باید انجام بدم؟؟؟ کلا یکی لطف کنه قضیه طرح و 4 سال تعهد خدمتو برام روشن کنه. ممنون میشم:(50):
مهتاب جان متاسفانه در این زمینه اطلاعی ندارم فقط میدونم تعهدمون 2 ساله نه 4 سال :wacsmiley: اما طرح جز این تعهد حساب میشه و با ارشد میزان تعهد کمتر میشه نه بیشتر
اگه هم بخوای بری طرح باید بری ستاد دانشگاه درخواست طرح بدی که به نظر من نرو چون توی طرح در حق بچه های تغذیه خیلی ظلم میشه و شان و منزلت رشتمونو پایمال میکنن

نگارجان برای انجام این تعهد حتما باید جای خاصی کار کنیم؟؟ یا اینکه هرجا کار کنیم میشه؟؟ مثلا حتما باید بیمارستان یا مکان دولتی کار کنیم یا کلینیک خصوصی 1 دکتر هم میشه؟؟؟؟
توی گواهی موقت من نوشته 4 سال تعهد خدمت:sad:

negar91

New member
نگارجان برای انجام این تعهد حتما باید جای خاصی کار کنیم؟؟ یا اینکه هرجا کار کنیم میشه؟؟ مثلا حتما باید بیمارستان یا مکان دولتی کار کنیم یا کلینیک خصوصی 1 دکتر هم میشه؟؟؟؟
توی گواهی موقت من نوشته 4 سال تعهد خدمت:sad:
باید واسه دولت کار کنیم تا تعهد خدمت حساب بشه پس چرا واسه ما 2 ساله ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نکنه واسه مناطق مختلف فرق داره اخه من منطقه 2 هستم

باید واسه دولت کار کنیم تا تعهد خدمت حساب بشه پس چرا واسه ما 2 ساله ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نکنه واسه مناطق مختلف فرق داره اخه من منطقه 2 هستم

آره فرق داره. من منطقه یکم باید بیشتر کار کنم. 4 سال جوونیو عمرو بذارم تا مدرکم آزاد شه.:sad:شنیدم وقتی میخوایم از 0 شروع کنیم حقوقمونم خیلی کمه!!! پایش چقده ؟؟؟

negar91

New member
آره فرق داره. من منطقه یکم باید بیشتر کار کنم. 4 سال جوونیو عمرو بذارم تا مدرکم آزاد شه.:sad:شنیدم وقتی میخوایم از 0 شروع کنیم حقوقمونم خیلی کمه!!! پایش چقده ؟؟؟
واسه ما پایه حقوق 650 هزاره (من توی بیمارستانم اما دوستام که بهداشتن کمتر میگیرن ) البته این واسه طرحی هاست بچه های قراردادی کمتر میگیرن

Nr1

Well-known member
وضعیت شغلی رشته علوم تغذیه...

اول از همه یه سلاااااااااااااام دبش و جوندار نثار همه تغذیه خونده ها و عشق تغذیه ای ها
کلا خوبین دیگه؟:smiliess (3):
الغرض من یه مشاوره میخواستم ازتون این سوالمم خیلی تکراری و دمده شده تو این انجمن ولی چه کنم که با این جوابا قانع نمیشم بهتر دونستم یه بارم خودم بپرسم ببینم چطو میشه...راستیتش منم از اون عشاق سینه چاک تغذیه ام(قربونش برم ااااااااااالهی)منتها تو یه چیزی بدجوری گیر کردم چی؟؟میگم خدمتتون...
امسال میخوام تغذیه بدم اما هرچی راجع به ردیف شغلی این رشته بیشتر میپرسم بیشتر مایوس میشم:dadad4:تو این انجمنم ماشالا نگار خانوم تو یه پست از ریشه زدن-آخ که چقد پکر شدم وقتی خوندمش-خلاصه همه به نوعی ناراضی ان از این وضعیت...حالا من موندم بین بخونم نخونما اگه نخونم تو دلم قلمبه میشه اگرم بخونم یه اعتقاد بعضیا راهو عوضی رفتم...نظرتون چیه؟؟؟؟فقط جواباتون واقعی باشن حتی تلخ چون موضوعه یه انتخابه به راهنمایی"درستتون"احتیاج دارم
هر کی هرچی میدونه بریزه رو دایره...

دنیا دنیا سپااااااااااااااااااااااااااااااااااااس

negar91

New member
اول از همه یه سلاااااااااااااام دبش و جوندار نثار همه تغذیه خونده ها و عشق تغذیه ای ها
کلا خوبین دیگه؟:smiliess (3):
الغرض من یه مشاوره میخواستم ازتون این سوالمم خیلی تکراری و دمده شده تو این انجمن ولی چه کنم که با این جوابا قانع نمیشم بهتر دونستم یه بارم خودم بپرسم ببینم چطو میشه...راستیتش منم از اون عشاق سینه چاک تغذیه ام(قربونش برم ااااااااااالهی)منتها تو یه چیزی بدجوری گیر کردم چی؟؟میگم خدمتتون...
امسال میخوام تغذیه بدم اما هرچی راجع به ردیف شغلی این رشته بیشتر میپرسم بیشتر مایوس میشم:dadad4:تو این انجمنم ماشالا نگار خانوم تو یه پست از ریشه زدن-آخ که چقد پکر شدم وقتی خوندمش-خلاصه همه به نوعی ناراضی ان از این وضعیت...حالا من موندم بین بخونم نخونما اگه نخونم تو دلم قلمبه میشه اگرم بخونم یه اعتقاد بعضیا راهو عوضی رفتم...نظرتون چیه؟؟؟؟فقط جواباتون واقعی باشن حتی تلخ چون موضوعه یه انتخابه به راهنمایی"درستتون"احتیاج دارم
هر کی هرچی میدونه بریزه رو دایره...

دنیا دنیا سپااااااااااااااااااااااااااااااااااااس
سلام دوست عزیز
ببین ماجرای تغییر رشته فقط و فقط به خودت بستگی داره و خدت تصمیم گیرنده اصلی هستی اما من یه چیزو به بچه ها میگم باوجودی که تغذیه ای ها تعدادشون کمه اما با همین تعداد بازار کارش اشباع شده و حتی اگه جایی هم برای استخدام وجود داشته باشه نیرو نمیگیرن مثلا همین آزمون استخدامی که خرداد اعلام شده تاین اجتماعی تو کل کشور 2تا تغذیه میخواست و وزارت بهداشت توی اکثر استان ها تغذیه نمیخواست
بچه ها گول مطب رو نخورین مطب یه تغذیه ای با مطب یه متخصص زمین تا آسمون فرق داره اولا شما هزینه ویزتتون 70% هزینه ویزیت یه پزشک عمومیه در ثانی وقتی که واسه مریض میذارین حداقل 15 دقیقه طول میکشه پس تعداد مریضایی که میبینید کمتره و متاسفانه الام به علت بازار کار افتضاحه همه به مطب رو آوردن که خودش باعث میشه تعداد مراجعه کننده ها کمترهم بشه
وای اگه بحث مسائل مالی برات مهم نیست رشته خوبیه خیلی جای تحقیق و کارای پژوهشی داره بچه هایی تغذیه هم خداییش بچه های خوبین کلا جو خوبی داره
ما خودمون یه کلاس 12 نفری بودیم از بین ما چند نفر بعد از تموم شدن درسشون به رشته های دیگه تغییر رشته دادن 2 نفرمونم که الان توی مطب پزشکا متخصص دارن کار میکنن و عملا مستقل نیستن 3 تامون هم رفتیم طرح ( این آخر عاقبت بروبچ کلاس ما بود )

varia

Well-known member
سلام.عزیزم درسته من رشتم تغذیه نیست ولی اطلاعاتی در مورد رشته های مختلف علوم پزشکی وبخصوص پایه ها دارم. عزیزم حقیقتش بازار کار تغذیه بر خلاف اسمش چندان تعریفی نداره و صد البته این رو در نظر داشته باش وضع همه رشته ها اینجوره ولی بعضی رشته ها بازار کارشون بد نیستن. حالا اغلب بچه های زیست شناسی و کشاورزی تو ذهنشون چون فکر میکنن تغذیه از علوم پزشکیه پس وضع آینده شغلیش خوبه!؟ که واقعا هم در مقایسه با این دو رشته خوبه ولی اولا به نظر من برای ادامه تحصیل اولا باید علاقه حقیقی به رشته مورد نظر رو بررسی کرد بعدش بازار کار و بعدش اینکه احتمال قبولی. حال فکر کن چرا از تغذیه خوشت مییاد؟؟ بخاطر اسمش!!!علوم پزشکی بودنش!!یا علمش! تغذیه یه علم شیرینی هست که تو جامعه بهش بهایی نمیدن! ولی اگه واقعا علاقه داری بهش بسم ا... . من خودمم واقعا به تغذیه علاقه دارم واسه همین با اینکه میتونیم phdاین رشته هم شرکت کنم میخوام ارشدشو بدم چون واسم علمش مهمه تا مدرکش.در ضمن اینم بگم چندین مقاله در مورد زمینه های تغذیه تو مجلات وکنگره ها دارم.

Nr1

Well-known member
واقعا مرسی از اینکه سریع جواب دادین...قبل از همه چی من یه سوال از نگار خانوم داشتم.اینکه شما واسه چی ادامه میدین؟؟؟صرفا علاقه یا چیز دیگه ای؟؟؟چون من تو پستای دیگتون میبینم بدجور خدا خدا میکنین قبول شین کنجکاو شدم بدونم چون به تجربه بهم ثابت شده آدم وقتی از یه چیزی مایوسه انگیزه لازم واسه ادامه دادنم نداره...ممنون میشم رک و روراست جواب بدی

negar91

New member
واقعا مرسی از اینکه سریع جواب دادین...قبل از همه چی من یه سوال از نگار خانوم داشتم.اینکه شما واسه چی ادامه میدین؟؟؟صرفا علاقه یا چیز دیگه ای؟؟؟چون من تو پستای دیگتون میبینم بدجور خدا خدا میکنین قبول شین کنجکاو شدم بدونم چون به تجربه بهم ثابت شده آدم وقتی از یه چیزی مایوسه انگیزه لازم واسه ادامه دادنم نداره...ممنون میشم رک و روراست جواب بدی
به 2 دلیل
من اصلا مایوس نیستم که
مثل اینکه لحنم طوری بوده که شما همچین برداشتی کردین هدف من از رشته تغذیه خوندن اصلا کار و کسب درامد و یا زدن مطب نیست
من عاشق کارای تحقیقاتی ام و چون تغذیه یه رشته نسبتا جدیدیه کلی جای کار داره توی قطع کارشناسیم یک سری کارای تحقیقاتی کردم اما منو ارضا نکردن و برای رسیدن بهش باید وارد مقاطع بالاتر بشم و چون من مسئولیت خانواده روی دوشم نیست اگه تا اخر عمرم هم بیکار باشم عملا مشکلی برام پیش نمیاد
یه دلیل دیگه هم دارم که از همه اینا مهمتر و قوی تره ولی یه کم شخصیه و اینجا نمیتون جواب بدم بهتون پیام خصوصی میدمش

آخرین ویرایش:

sharifreza

New member
سلام.عزیزم درسته من رشتم تغذیه نیست ولی اطلاعاتی در مورد رشته های مختلف علوم پزشکی وبخصوص پایه ها دارم. عزیزم حقیقتش بازار کار تغذیه بر خلاف اسمش چندان تعریفی نداره و صد البته این رو در نظر داشته باش وضع همه رشته ها اینجوره ولی بعضی رشته ها بازار کارشون بد نیستن. حالا اغلب بچه های زیست شناسی و کشاورزی تو ذهنشون چون فکر میکنن تغذیه از علوم پزشکیه پس وضع آینده شغلیش خوبه!؟ که واقعا هم در مقایسه با این دو رشته خوبه ولی اولا به نظر من برای ادامه تحصیل اولا باید علاقه حقیقی به رشته مورد نظر رو بررسی کرد بعدش بازار کار و بعدش اینکه احتمال قبولی. حال فکر کن چرا از تغذیه خوشت مییاد؟؟ بخاطر اسمش!!!علوم پزشکی بودنش!!یا علمش! تغذیه یه علم شیرینی هست که تو جامعه بهش بهایی نمیدن! ولی اگه واقعا علاقه داری بهش بسم ا... . من خودمم واقعا به تغذیه علاقه دارم واسه همین با اینکه میتونیم phdاین رشته هم شرکت کنم میخوام ارشدشو بدم چون واسم علمش مهمه تا مدرکش.در ضمن اینم بگم چندین مقاله در مورد زمینه های تغذیه تو مجلات وکنگره ها دارم.

سلام golchin . اولا روز دامپزشک رو خدمت شما تبریک عرض میکنم . من هم مثل شما دانشجوی دکترای دامپزشکی هستم و برای ادامه تحصیل میخوام در مقطع phd رشته علوم تغذیه شرکت کنم . خوشحال میشم با شما در ارتباط باشم و از تجربیاتتون استفاده کنم .

varia

Well-known member
حيليييييييي ممنون. واسه من هم مايه افتخاره با غخع در ارتباط باشم. اگه سوالي در هر زمينه(ادامه تحصيل) چه تو زمينه رشته خودمون وچه تغذيه و يا ساير رشته هاي علوم پايه ژزشكي بخواي من در حد خودم در خدمتم.

varia

Well-known member
سلام:smiliess (10): من فارغ التحصیل میکروبیولوژی هستم.....قرار بود ایمنی برای ارشد انتخاب کنم اما حالا که تحقیق کردم میگن رشته تغذیه بهتره!!!!! به نظرم آسونتر از ایمنیه اما چون باید با لیسانسه های تغذیه رقابت کنم یکم میترسم چون میخوام حتما امسال اصفهان قبول بشم....... به نظرشما کدوم رشته بهتره؟؟؟؟؟:33:

عزيزم بنا به تجربه اي كه تو زمينه انتخاب رشته دارم بهت بگم كه بچه هاي تغذيه نسبت به همه اونهايي كه ميتونن ايمني شركت كنن قويترن!حال اينكه تو ايمني هم اغلب رقباي تو بچه هاي علوم آزمايشگاهي هستن ولي از بقيه رشته ها مثل زيست شناسيها هم بعضي هاشو ن مدعي رقابتن.در كل فكر كنم ااگه خيلي سخت كوش هستي ايمني واست بهتر باشه.

بالا