بازار کار رشته تغذیه

sharifreza

New member
حيليييييييي ممنون. واسه من هم مايه افتخاره با غخع در ارتباط باشم. اگه سوالي در هر زمينه(ادامه تحصيل) چه تو زمينه رشته خودمون وچه تغذيه و يا ساير رشته هاي علوم پايه ژزشكي بخواي من در حد خودم در خدمتم.

با سلام مجدد . من ترم نهم دامپزشکی هستم . خواستم بدونم که برای دکترای علوم تغذیه از کی شروع کنم به درس خوندن ؟ چه منابعی رو برا تغذیه ،بیوشیمی و فیزیو بخونم ؟ احتمال قبولیم در رقابت با بچه های تغذیه هست ؟ شنیدم اونا بچه های تغذیه برا دکترا سهمیه دارن درسته ؟ راهنماییم کنید لطفا ......

varia

Well-known member
با سلام مجدد . من ترم نهم دامپزشکی هستم . خواستم بدونم که برای دکترای علوم تغذیه از کی شروع کنم به درس خوندن ؟ چه منابعی رو برا تغذیه ،بیوشیمی و فیزیو بخونم ؟ احتمال قبولیم در رقابت با بچه های تغذیه هست ؟ شنیدم اونا بچه های تغذیه برا دکترا سهمیه دارن درسته ؟ راهنماییم کنید لطفا ......

عزیزم واسه شرکت در phdتغذیه اول باید بیس قوی از لحاظ فیزو وبیو داشته باشی(منظور اینکه در طول تحصیل دکتری عمومیت به این دو علاقه داشته باشی) ولی در کل چون ما بیس مون تغذیه نبوده به نظر من باید از همین الان شروع کنی.واسه شروع هم بهتره اول اصول تغذیه رابینسون رو بخونی تا کلا بدونی تغذیه ینی چی! بعدش بری سراغ کتاب های تغذیه که واسه آزمون منابع هستن. واسه تغذیه به نظر من اول تغذیه مدرن رو بخون،بعد کراوس رو خوب بخون. بعد اون رو یکی از جزوه های تغذیه که خود تغذیه ای ها قبولش دارن مثل جزوه دکتر طریقت یا نخبگان پزشکی رو بخون. فقط یادت باشه وقت خوندن اینها دچار سردرگمی نشو وسعی کن مطالب جدیدشونو جمع بندی کنی. واسه بیو هم به نظرم یک کتاب خلاصه ای مثل ضروریات بیوشیمی شهباز ملکی رو بخون. گایتون هم که ماله فیزیو. تا جایی که من میدونم تغذیه ای ها سهمیه خاصی تو این آزمون ندارن البته یه زمانی واسه پزشکها سهمیه ای می دادن ولی حالا رو نمیدونم جز اینکه اونا پایان نامه کارشناسی ارشد مرتبط با تغذیه دارن که تو هم باید از لحاظ cv کم نیاری.

negar91

New member
نه بچه های تغذیه و نه بچه های پزشکی سهمیه در ازمون phd تغذیه ندارن

نه بچه های تغذیه و نه بچه های پزشکی سهمیه در ازمون phd تغذیه ندارن

چه بد.واقعا حق ما داره پایمال میشه. ببخشید ولی این رشته هایی که میان تغذیه میخونن هیچ ربطی به تغذیه ندارن. یا ربط کمی دارن. 1 نفرو میشناسم حتی بدون مدرک تغذیه بصورت غیرمجاز رژیم درمانی میکرد چون پارتی داشت. اونوقت تحصیل کرده های تغذیه بیکار موندن. افتضاح

varia

Well-known member
چه بد.واقعا حق ما داره پایمال میشه. ببخشید ولی این رشته هایی که میان تغذیه میخونن هیچ ربطی به تغذیه ندارن. یا ربط کمی دارن. 1 نفرو میشناسم حتی بدون مدرک تغذیه بصورت غیرمجاز رژیم درمانی میکرد چون پارتی داشت. اونوقت تحصیل کرده های تغذیه بیکار موندن. افتضاح
اولا بچه های تغذیه از این بابت که رشتشون تغذیه هست و ارشدشون هم تغذیه،بهترین سهمیه رو دارن خوب معلومه تو تخصصت تغذیه هست امتیاز از این بهتر،حالا مثلا تو بیای تو کلینیکال پاتولوژی دامپزشکی شرکت کنی نسلما خیلیییی سختت میشه قبولی، ولی تغذیه ها بیس تغذیه دارن. بعدشم تا جایی که من اطلاع دارم وزارت بهداشت به مسائل قانونی فعالیتها خیلی حساسه بعدشم کسی که تو یه رشته ای علم داشته باشه محاله بیکار بمونه فوقش کمی سختی از بابت پیدا کردن شغل مناسب و در شانش باید متحمل بشه!!!

اولا بچه های تغذیه از این بابت که رشتشون تغذیه هست و ارشدشون هم تغذیه،بهترین سهمیه رو دارن خوب معلومه تو تخصصت تغذیه هست امتیاز از این بهتر،حالا مثلا تو بیای تو کلینیکال پاتولوژی دامپزشکی شرکت کنی نسلما خیلیییی سختت میشه قبولی، ولی تغذیه ها بیس تغذیه دارن. بعدشم تا جایی که من اطلاع دارم وزارت بهداشت به مسائل قانونی فعالیتها خیلی حساسه بعدشم کسی که تو یه رشته ای علم داشته باشه محاله بیکار بمونه فوقش کمی سختی از بابت پیدا کردن شغل مناسب و در شانش باید متحمل بشه!!!

اینا همش حرفه.گفتنش آسونه.خیلی حرفای قشنگ تر هم هست. ولی واقعیت چیز دیگه ای رو نشون میده. آخه آدم با رشته صنایع غذایی بیاد رژیم درمانی کنه؟؟؟ چون فلان فامیلش دکتره و پارتیش شده؟؟؟؟؟ بدبخت اون کسایی که از همه جا بیخبر به این اشخاص مراجعه میکنن. همین فرد داره برای ارشدتغذیه میخونه و گریه اش در اومده. تغذیه و رژیم براش سخته.امسالم قبول نشد با اختلاف زیاد.میدونی این یعنی چی؟ یعنی بدون علم و حتی بدون توانایی مطالعه و یادگیری در اون علم برای خودش رژیم درمانی انجام داده.
اینو که فهمیدم خیلی نظرم نسبت بهش عوض شد. جالب اینجاس که خودش ناراحته که چرا انقد متقاضی تغذیه از رشته های دیگه زیاده!!!!علی رغم اینکه احترام زیادی براش قائلم و شخصیت خودشو دوست دارم اصلا ازین کارش خوشم نیومد. واسه ما که تخصص داریم کار نیست اونوقت ایشون با پارتی میره راحت رژیم درمانی انجام میده.

از پارتی بازی و تضییع حق دیگران متنفرم.

آخرین ویرایش:

eco.bio

New member
اینا همش حرفه.گفتنش آسونه.خیلی حرفای قشنگ تر هم هست. ولی واقعیت چیز دیگه ای رو نشون میده. آخه آدم با رشته صنایع غذایی بیاد رژیم درمانی کنه؟؟؟ چون فلان فامیلش دکتره و پارتیش شده؟؟؟؟؟ بدبخت اون کسایی که از همه جا بیخبر به این اشخاص مراجعه میکنن. همین فرد داره برای ارشدتغذیه میخونه و گریه اش در اومده. تغذیه و رژیم براش سخته.امسالم قبول نشد با اختلاف زیاد.میدونی این یعنی چی؟ یعنی بدون علم و حتی بدون توانایی مطالعه و یادگیری در اون علم برای خودش رژیم درمانی انجام داده.
اینو که فهمیدم خیلی نظرم نسبت بهش عوض شد. جالب اینجاس که خودش ناراحته که چرا انقد متقاضی تغذیه از رشته های دیگه زیاده!!!!علی رغم اینکه احترام زیادی براش قائلم و شخصیت خودشو دوست دارم اصلا ازین کارش خوشم نیومد. واسه ما که تخصص داریم کار نیست اونوقت ایشون با پارتی میره راحت رژیم درمانی انجام میده.

دوست من تازمانی که احترام بین شغلها تو مملکت ما هس! پارتی بازی هم خواهد بود:smiliess (7):

varia

Well-known member

حرفاتو از بابتی قبول دارم ولی خوب مردم یا مراجعه کننده ها خودشون میتونن قضاوت کنن کی علم داره کی نداره.خوب اگه اون فرد علمشو نداره ولی شما دارید میشه بصورت کاملا دوستانه شما تواناییتونو در مقابل اون نشون بدید وقضاوت رو به عهده مراجعه کننده ها بذارید.البته منم خوشم نمیاد از اینکه یکی تو تخصصی که نداره زیاد دخالت کنه مثال من خودم از سال اول دامپزشکیم چون به تغذیه علاقه داشتم رفتم سراغش والان هم در یه حدی اطلاعات دارم ولی حتی جرات نمیکنم به اعضای خانوادم توصیه تغذیه ای کنم وهمیشه بهشون توصیه میکنم مشکلات ومشورتهاشونو بیشتر از پزشکها با کارشناسهای تغذیه در میون بذارن.به هر حال اونایی که تو پست بالایی هم گفتم نظر شخصیمه که به نظرم کاملا هم منطقیه،من از بچگی کشاورزی می کردم حالاهم هیچ کسی که مثلا پدرش دکتره نمیتونه ادعا کنه که بیشتر از من در این مورد اطلاعات وتجربه داره. تغذیه هم یه علم الکی نیست که هرکسی میخواد بیاد کراوس رو بخونه وقبول شه.اونایی هم که با کارشناسی غیر تغذیه تو این رشته قبول میشن مطمئنا بیشتر از یه تغذیه ای واسه ارشد زحمت کشیده!

eco.bio

New member
حرفاتو از بابتی قبول دارم ولی خوب مردم یا مراجعه کننده ها خودشون میتونن قضاوت کنن کی علم داره کی نداره.خوب اگه اون فرد علمشو نداره ولی شما دارید میشه بصورت کاملا دوستانه شما تواناییتونو در مقابل اون نشون بدید وقضاوت رو به عهده مراجعه کننده ها بذارید.البته منم خوشم نمیاد از اینکه یکی تو تخصصی که نداره زیاد دخالت کنه مثال من خودم از سال اول دامپزشکیم چون به تغذیه علاقه داشتم رفتم سراغش والان هم در یه حدی اطلاعات دارم ولی حتی جرات نمیکنم به اعضای خانوادم توصیه تغذیه ای کنم وهمیشه بهشون توصیه میکنم مشکلات ومشورتهاشونو بیشتر از پزشکها با کارشناسهای تغذیه در میون بذارن.به هر حال اونایی که تو پست بالایی هم گفتم نظر شخصیمه که به نظرم کاملا هم منطقیه،من از بچگی کشاورزی می کردم حالاهم هیچ کسی که مثلا پدرش دکتره نمیتونه ادعا کنه که بیشتر از من در این مورد اطلاعات وتجربه داره. تغذیه هم یه علم الکی نیست که هرکسی میخواد بیاد کراوس رو بخونه وقبول شه.اونایی هم که با کارشناسی غیر تغذیه تو این رشته قبول میشن مطمئنا بیشتر از یه تغذیه ای واسه ارشد زحمت کشیده!

من وارد بحث شما نمیشم ولی در مورد پارتی بازی باید متاسفانه بگم که شما هرچقدم علم داشته باشین ولی کسایی هستن که بقدری پارتی دارن که به شما اجازه حرف زدن نمیدن چه برسه به اینکه بخوای خودتو نشون بدی :smiliess (6):

ghandasal

New member
سلام
من دانشجوی رشته بهداشت عمومی هستم میخواستم ببینم برای آزمون ارشد تو چه رشته هایی میتونم شرکت کنم. نظرتون درمورد ادامه تحصیل تورشته خودم چیه؟
خواهش میکنم هرکی هرچی میدونه بگه:smiliess (11):

varia

Well-known member
سلام
من دانشجوی رشته بهداشت عمومی هستم میخواستم ببینم برای آزمون ارشد تو چه رشته هایی میتونم شرکت کنم. نظرتون درمورد ادامه تحصیل تورشته خودم چیه؟
خواهش میکنم هرکی هرچی میدونه بگه:smiliess (11):
عزیزم واسه اطلاع از رشته های ادامه تحصیلی میتونی دفترچه ارشد 91-92 رو دانلود کنی و راحت به جواب سوالت برسی البته تا جایی که من اطلاع دارم تو خیلی از رشته های غیراختصاصی شرکت کنی(منظورم رشته هایی که لیسانس ندارن). بهداشت عمومی هم متاسفانه تو رشته های علوم پزشکی زودتر شروع به اشباع شدن کرده!! ولی نگران نباش اگه دختر هستی همراه با ادامه تحصیل تو همون رشته خودت به استخدامی ها ونیازهای بازار کار توجه کن و الویت رو به پیدا کردن کار بده. خواهر من کاردانی بهداشت داره چند سالیه استخدامه الان هم مسعول درمانگاه یکی از بخشهای حومه شهرمونه. با این حال هستند کسانی که ارشد بهداشت دارن ولی فعلا مشغول کار خاصی نیستن. با این وجود ناامید نباش. در ضمن این سوالتو بهتر بود تو بخش صنفی انجمن بهداشت میاوردی اینجا اکثرا رشتشون تغذیه هست کمتر میتونن راهنماییت کنن!

ghandasal

New member
من تازه عضو اين سايت شدم ونميدونم سوالامو بايد كجا مطرح كنم ولي از اينكه جواب دادين خيلي ممنونم چون غيراز شما كسي جوابمو نداد.:thanks:

varia

Well-known member
من تازه عضو اين سايت شدم ونميدونم سوالامو بايد كجا مطرح كنم ولي از اينكه جواب دادين خيلي ممنونم چون غيراز شما كسي جوابمو نداد.:thanks:
خواهش میکنم وظیفه بود.امیدوارم همیشه شاد و سلامت و موفق باشی.

Anabena

New member
سلام خدمت همه دوستان
چند تا سوال داشتم:
1-تفاوت بین علوم بهداشتی در تغذیه با علوم تغیه چه از نظر واحدها و چه از نظر بازار کار چیه؟
2- من رشتم مهندسی کشاورزی گرایش صنایع غذایی هست.میخواستم بدونم میتونم ارشد علوم تغذیه امتحان بدم یا فقط میتونم علوم بهداشتی در تغذیه امتحان بدم؟
خواهش میکنم کامل و مفید جواب بدید!!!
ممنون!

varia

Well-known member
سلام خدمت همه دوستان
چند تا سوال داشتم:
1-تفاوت بین علوم بهداشتی در تغذیه با علوم تغیه چه از نظر واحدها و چه از نظر بازار کار چیه؟
2- من رشتم مهندسی کشاورزی گرایش صنایع غذایی هست.میخواستم بدونم میتونم ارشد علوم تغذیه امتحان بدم یا فقط میتونم علوم بهداشتی در تغذیه امتحان بدم؟
خواهش میکنم کامل و مفید جواب بدید!!!
ممنون!
در یه حد کاملی تفاوت بین دو رشته ارشد علوم تغذیه و علوم بهداشتی در تغذیه رو تو وبلاگ بچه های کنکور ارشد.. گذاشتیم میتونید برید کامل بخونید. تا جایی هم که من بیاد دارم آره میتونید تو ارشد علوم تغذیه هم شرکت کنید

amin94

New member
سلام بچه ها
من رشتم رادیو لوژیه می خوام تغییر رشته بدم بیام تغذیه .فکر میکنید کار من درسته.ممنون میشم اگه جوابمو بدید.راستی خیلی خوشحالم که عضو این سایت شدم .....

negar91

New member
سلام بچه ها
من رشتم رادیو لوژیه می خوام تغییر رشته بدم بیام تغذیه .فکر میکنید کار من درسته.ممنون میشم اگه جوابمو بدید.راستی خیلی خوشحالم که عضو این سایت شدم .....

سلام
درست یا غلط بودن این موضوع به خود شما بستگی داره باید ببینید علایقتون ، استعدادتون و موقعیت شغلی و زندگیتون شما رو به کدوم سمت سوق میده

varia

Well-known member
سلام بچه ها

به نظرم واسه اینجور تغییر رشته ها باید بعضی موارد رو در نظر گرفت،همون مواردی که تو انتخاب رشته کنکور متذکر میشن! مثل: بررسی بازار کار،بررسی شهری که قبول شدید،دانشگاه و ... جدایی از اینکه باید دانشگاه مبدا و مقصد این تغییرو قبول کنن یا نه(که ممکن ولی باید زمان روش بذارید) باید ببینید که کدوم یک از این رشته ها تو شهرتون بازارکار مناسب داره(البته اینم بگم اگه واقعا به یه رشته با داشتن علاقه و علم دنبالش بری قضیه فرق میکنه!) چرا که بازار کار ممکنه از شهری به شهر دیگه متفاوت باشه. بعدش باید یه گوشه چشمی به ادامه تحصیل بندازی ببینی کدوم رشته از این لحاظ بهتره. اینم بگم واسه تغییر رشته لااقل یه نیم سال عقب می افتی. ولی به هر حال با فکر و نمره دهی به مزیتها و معایب! انتخاب صحیح رو انجام و بدون دغدغه جلو برو.

نوتر

New member
با سلام خدمت دوستان محترم. ابتدا بهتون بگم برخلاف تصور عمومی که تو انجمن افتاده که من مخالف اومدن رشته های دیگه تو تغذیه هستم عرض کنم که من طول سال گذشته به 3 نفر که ازم خواسته بودن تا آخر ارشد کنارشون باشم کمک میکردم. این افراد 2 تا آقا و یه خانم بودم رشته هاشونم اتاق عمل/پرستاری/بهداشت بود. پس فک کنم منطقی نیس اگه من ذهنیتم این باشه که با اومدن بقیه مخالف باشم یکسال بدون چشم داشت در کنار این افراد باشم// خدمت اون دوست محترمی که فک میکنن ایمونولوژی سختره و تغذیه راحتره عرض کنم چرا در ادامه از رقابت با لیسانسه های تغذیه بیم داشتن؟؟ اگر راحته میتونن با 3 ماه خوندن قبول شن اگه سخته چرا میخان از رشته ای مثل ایمنولوژی بیان تغذیه بدن؟؟.من به عنوان کسی که سال آخر ارشد این رشته واقعا مظلوم هستم عرض میکنم که دوست عزیز اینو نه من بلکه کلیه دوستانی که تو رشته های وزرات بهداشت درس میخونن میگن که سختترین رقابت تو مقطع ارشد رشته تغذیه است.( البت نه علوم بهداشتی).از همون اول که مطالب دوستانی که از رشته های دیگه میخان ارشد شرکت کنندرو خوندم متوجه شدم 90% این دوستان عزیز اولین سوال تو ذهنشون مطب زدنه.دوستان محترم الان شما اگه ریاست یک بیمارستان رو داشتین طرح بیمارستان رو میدادین دست یک نفر که بیسش تغذیه نبوده؟؟. کسی میدونست تهران/ش بهشتی و ارومیه اصلا برا دانشجوهایی که از رشته های دیگه اومده اصلا 13 واحد پیش نیاز رژیم درمانی رو نمیذاره دیگه؟؟. این فرد میخاد بیاد تو جامعه چیکار کنه؟ فک میکنید تو ارشد بتون رژیم درمانی یاد میدن؟من از اصفهان و شیراز و اهواز و مشهد خبر ندارم ولی میدونم تبریز میذاره.دوستی که الان داره تو تهران ارشد تغذیه میخونه با من تماس گرفته بودن میگفتن چی بخونم تا رژیمم یکم راه بیفته؟( همون دوستی که یکسال بشون قطعا بشکل ناقص مشاوره دادم) منم تا حدی که سوادم کشیده کمکش کردم.دوستان ایشون پرستاری بود بیسشون/دوستانی که هنوز قبول نشده به فکر مطب زدن هستیدآیا واقعا فک میکنید با ارشد قبول شدن میتونید یک متخصص خبره رژیم درمانی بشین؟ یا بتونین یک مقاله تغذیه رو براحتی روش کار کنین.؟ قصد توهین به هیچ کس رو ندارم اما آیا همه قبول دارین که رشته تغذیه جوری شده که هر کسی میاد میخاد یه سرکی توش بکشه بره!شده عین مسجد های جاده ای.کسی که از رشته ی دیگه اومده میتونه تفاوت دوتا رژیم رو از هم تشخیص بده و بگه با یک نگاه چربی کدوم بیشتره؟ میتونن یاددآمد 24 ساعته و پرشسنامه 3 روزه بگیرن؟اینارو کجا یاد میدن تو مقطع ارشد؟ خیر! تو مقطع دکترا؟ خیر! اینارو تو مقطع لیسانس یاد بچه ها میدن. واحدی بنام بررسی وضعیت تغذیه ای/ واحد بنام تنظیم برنامه غذایی//آیا بررسی وضعیت تغذیه ای میشه پیش نیاز باشه؟خیر!!. آیا تغذیه فقط ارشد قبول شدنشه؟؟ 2 سال سابقه کاری برا مطب زدن میخایین فک میکنین به این راحتی بتون میدن؟؟؟ کجا میده میشه برای من ارشد هم معرفی کنین بدونم؟ شما شماره نظام ت نداشته باشین فک میکنین بتون میگن بفرمایید طرح؟. طرح ارشد 1 ساله بقیه شو میخایین کجا بگذرونین؟؟؟ کل حرفم اینه من که تغذیه خوندم و میتونم سم شناسی/ و پزشکی مولکولی/ و صنایع غذاییو/ بیوشیمی امتحان بدم هیچ وقت نمیرم سراغشون چون بیسشو ندارم و حتما زیر دست و پای بچه های مثلا صنایع غذایی میمونم.پس دوستانی که صرف برای مطب زنی تشریف میارین این رشته خدمت شما بگم بچه های تغذیه هستن که بخوان مطب بزنن ولی رژیم درمانی الان دیگه علم نیس شده روش رژیم درمانی.(متاسفانه و وااسفا) مثلا میگن روش دکتر فلانی روش دکتر بهمانی.و سر اخر بگم متاسفانه الان یه عده فک میکنن چون یه آزمون رو گذروندن و قبول شدن پس حتما حرف بقیه بیهوده است و اینا هم سوادشون شده عین بچه ه ای لیسانس تغذیه. نخیر دوستان محترم شما یک مرحله ای را رد کردین که فقط یک امتحان بود اونم یکی از 4 درسش تغذیه بوده. بقیه زبان و بیوشیمی و فیزیولوژی بوده. هیچ وقت فک نکنین کسی که 4 سال نشسته تو کلاسای اساتید تغذیه با کسی که تو رشته خودش خبره است ولی تغذیه نخونده و یه امتحان رو رد کرده قابل قیاس صرفا از نظر سواد تغذیه ای هست. میدونم بعد این تایپک من حتی خود بچه های تغذیه هم میخان تا تایپک من بسته بشه. ولی من خدمتمو به رشته م کردم و خواهم کرد .اعتقاد دارم بچه ها یی که ارشد تغذیه چه از رشته ی خودمون و چه از رشته ای دیگر قبول میشن ستم دیده ترین دانشجویان وزارت بهداشتند. چون با شدیدترین فشار ها و استرس ها قبول میشن./// برای همتون آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.بخصوص برا دوستایی که واقعا زحمت کشیدن برا قبولی. چه تغذیه چه رشته های دیگه. الانم میتونید تایپک منو ببنیدید. یا علی

amin94

New member
از بین دانشگاه های کرمان یاسوج اهواز بوشهر و خرم اباد که رشته تغذیه میگیرن به نظر شما کدوم شهر ها سطح بالاتری تو این رشته دارن؟

بالا