ایا حق تاسیس ازمایشگاه ومسئولیت فنی هم از رشته های غیر علوم ازمایشگاهی گرفته شده؟

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

behnaz.h

New member
ما اصلا به علوم آزمایشگاهیا توهین نکردیم اما اونا هرچی دلشون خواست بما گفتن فقط در همین حد میدونم حتی اگه هزارجور قانون بیاد فعلا که از استخدام خبری نیست و روزی رسان هم خداست پس الکی بچه های زیست رو تحقیر نکنین.... اون قانون هم یه جورایی منصفانه نیست کسیکه ارشد میکروب شناسی پزشکی داره چرا نباید حق کار کردن تو آزمایشگاه طبی رو داشته باشه؟ پس مدرکش بدرد کجا میخوره؟ کاش یکی جواب این سوال منو بده تا قانع بشم که ارشد میکروبشناسی پزشکی - انگل شناسی پزشکی -بیوشیمی پزشکی حق نداره پاشو تو آزمایشگاه طبی بزاره چون لیسانس زیست داره این واقعا باعقل جور در میاد؟ یعنی ارشد خوندن با نخوندن برابره؟ یا خونده که ببره بذاره پای کوزه آبشو بخوره؟

setareh58

New member
فکر میکنم ارزش رشته بیوشیمی و سم شناسی و هماتولوژی و...خیلی بالاتراز این حرفاست که بخاطر از دست دادن یه امتیاز اونم امتیاز عمومی بخوان اینهمه بحث کنن و افسردگی بگیرن بعلت اینکه این رشته ها تخصصی اند
خودم رشته بیوشیمی برا ادامه تحصیل انتخاب کردم و یک درصد هم به تاسیس علوم آزمایشگاهی فکر نکرده بودم و نمیکنم چون راههای خیلی بهتری برای هم کسب درامد و هم پژوهش هست اگه میخواستم به تاسیس علوم ازمایشگاه فکر کتم از همون اول علوم آزمایشگاهی میخوندم که حتی میتونستم در دانشگاه های برتری هم ادامه بدم والانم از شیرینی رشته شیمی به لذت رشته بیوشیمی رسیدم و خیلی خوشحالم:smiliess (8):
از همه دوستان بالاخص دوستان رشته زیست شناسی میخوام که انگیزه خودشون پیدا کنن چون درکشور ما دائم قوانین درحال تغییر و ممکنه که سند و دلیل درستی هم براش نداشته باشن و احتمالن بعلت غربال و کم کردن متقاضیان هست
به امید موفقیت همه دوستان خوبم:ad54ad:

آخرین ویرایش:

kasraa

New member
ما اصلا به علوم آزمایشگاهیا توهین نکردیم اما اونا هرچی دلشون خواست بما گفتن فقط در همین حد میدونم حتی اگه هزارجور قانون بیاد فعلا که از استخدام خبری نیست و روزی رسان هم خداست پس الکی بچه های زیست رو تحقیر نکنین.... اون قانون هم یه جورایی منصفانه نیست کسیکه ارشد میکروب شناسی پزشکی داره چرا نباید حق کار کردن تو آزمایشگاه طبی رو داشته باشه؟ پس مدرکش بدرد کجا میخوره؟ کاش یکی جواب این سوال منو بده تا قانع بشم که ارشد میکروبشناسی پزشکی - انگل شناسی پزشکی -بیوشیمی پزشکی حق نداره پاشو تو آزمایشگاه طبی بزاره چون لیسانس زیست داره این واقعا باعقل جور در میاد؟ یعنی ارشد خوندن با نخوندن برابره؟ یا خونده که ببره بذاره پای کوزه آبشو بخوره؟

راستش من که از خارج گود نگاه میکنم حق رو به هر دو گروه میدم
این بیشتر مشکل نظام آموزشی کشور هست که برنامه ی شفافی ارایه نمیده . البته تنها مربوط به رشته ی شما نیست حتی در پرستاری هم هست رشته های مثل اتاق عمل . پرستاری . هوشبری و یا کارشناس های فوریت پزشکی زیاد دیدم که بجای هم در سمت های مختلف انجام وطیفه میکنن . شاید باورتون نشه سال 89 که من تکنسین ارشد فوریت پزشکی بودم یکی از تکنسین ها کارشناس علوم آز بود یکی هوشبری و یکی فوق دیپلم کامپیوتر بود به هرحال تا زمانیکه کمبود نیرو باشه به چشم نمیاد ولی به هرحال در آینده این بحث در مورد رشته های مثل پرستاری هم هست . جالب اینجا بود که اون بنده خدا که فوق کامپیوتر بود فخر فروشی هم میکرد :25r30wi:

Maryam.A

Well-known member
به نظر من
این حقه بچه های علوم آز هست که برن تو تشخیص طبی کار کنن
اما کسی که لیسانس میکروب داره ارشد میکروب پزشکی می گیره
واقعأ نباید تو اتاق میکروب یک آز تشخیص طبی کار کنه؟
کسی که گرایش بیوشیمی لیسانس داره ارشدشم بیو بالینی هست
نباید تو اتاق بیوشیمی کار کنه؟
منطقی باشید خواهشأ
من قبول دارم که رشته من ربطی به تشخیص طبی نداره
اما کم لطفی اگه بگید اونا حق ندارن
حتی اونایی که هماتو و ایمونو خوندن برا ارشد این حق و دارن
چون آخرین مدرکشون از وزارت بهداشت هستش

این که بچه های زیست سلولی حالا با هر گرایشی
میرن مجانی کار می کنن
فقط برای آموزش و اینه که در آینده رشته ای تو وزارت بهداشت
میخوان انتخاب کنن چون اونا طرح ندارن
هرجا برید بعد 1 سال بهشون برگه میدن که 1 سال دوره دیده
از نظر شما اشکال داره؟ بهتر ازینه که دوره ندیده کار کنن
استادای بیوشیمی من اکثریت لیسانس شیمی داشتن
خب حالا من باید ناراحت باشم؟
تلاششونو کردن دکترا از بهترین دانشگاه کشور گرفتن
حقشونه چون واقعأ با سواد هستن

TUMS

Well-known member
من دیگه در این باره کامنتی نمیزارم

در آخر حق با خیلی از شماست که من به عنوان مدیر بخش نباید با بچه های زیست بحث کنم هر چند که سعی کردم حرف هایم دوستان خوبم را ناراحت نکند
و اگر حرف های من کسی را ناراحت کرد معذرت می خواهم و امیدوارم منو ببخشین هر چند که قصد ناراحتی کسی را نداشتم

در ضمن تاپیک قبلی باز خواهد شد در پاسخ به اعتراض دوستانی که با بستن تاپیک مخالف بودن هر چند بستن تاپیک به صلاح همه بود !!!!

drmajid45

New member
خدایی خیلی مسخرس کسی کلینیکال میکروبیولوژی داشته باشه و نتونه تو ازمایشگاه کار کنه
اگه تو ازمایشگاه کار نکنه خب کجا کار کنه؟؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Soroush Star

New member
سلام به همه دانشجویان عزیز . من این 2-3 روز همه پیامهاتونو خوندم و از بحث و گفتگو های بینتون مطالبی یاد گرفتم .
رشته من علوم آزمایشگاهی هست ولی از نوع دامپزشکی تمامی واحدهای دانشجوهای علوم آزمایشگاهی پزشکی رو گذروندیم بجز واحدهای مربوط به آناتومی و فیزیولوژی یعنی ( آناتومی ، فیزیولوژی ، بافت شناسی و آسیب شناسی ) که اینارو توی دامپزشکی گذروندیم . ولی این دلیلی نمیشه که نتونیم از عهده آزمایشگاه پزشکی بر بیاییم .
البته محدودیت رشته وجود داره اینکه فقط می تونیم وارد رشته های میکروب شناسی و انگل شناسی و ویروس شناسی و بیوتکنولوژی و بیوشیمی بالینی بشیم . چون این رشته ها دقیقاً با رشته های انسانی هم خونی داره جالب اینه که ایمنی شناسی پزشکی و دامپزشکی مشترکه ولی نمیشه وارد این رشته شد ...
راجب رشته زیست شناسی اینکه کلاً Bio زیر بنای همه رشته ها هست .
متاسفانه جامعه ایران برعکس خارج عمل می کنه .
توی ایران بیشتر به پزشکی بها میدن و کمتر به رشته های دیگه مثل دامپزشکی و علوم آزمایشگاهی و زیست شناسی و .... که علتشو منم نمیدونم ولی عجیبه .
توی خارج بیشتر به رشته های غیر ( پزشکی ) توجه دارن چون واسشون پیشگیری مهمتر از درمان هست اینجا به درمان توجه زیاد دارن .

اسفند پارسال بود که ظرفیتهای رشته های ارشد رو اعلام کردن توی اون پیام آمده بود مثلاً رشته میکروب شناسی دانشگاههای تهران شهید بهشتی شیراز بوشهر و ... واسه امسال پذیرش ندارن و انتظار می رفت ظرفیتهای امسال پایین بیاد .
پایین نیومد که هیچ ، اون دانشگاهها سرجاشون موندن و تازه دانشگاههای دیگه اضافه شدن . اون مسئولین فقط می خواستن به دانشجوها شوک بدن .
به نظر من این اطلاعیه جدید ( راجب آزمایشگاه ) مثل همون داستان اسفند میشه .

drmajid45

New member
فکر میکنم ارزش رشته بیوشیمی و سم شناسی و هماتولوژی و...خیلی بالاتراز این حرفاست که بخاطر از دست دادن یه امتیاز اونم امتیاز عمومی بخوان اینهمه بحث کنن و افسردگی بگیرن بعلت اینکه این رشته ها تخصصی اند
خودم رشته بیوشیمی برا ادامه تحصیل انتخاب کردم و یک درصد هم به تاسیس علوم آزمایشگاهی فکر نکرده بودم و نمیکنم چون راههای خیلی بهتری برای هم کسب درامد و هم پژوهش هست اگه میخواستم به تاسیس علوم ازمایشگاه فکر کتم از همون اول علوم آزمایشگاهی میخوندم که حتی میتونستم در دانشگاه های برتری هم ادامه بدم والانم از شیرینی رشته شیمی به لذت رشته بیوشیمی رسیدم و خیلی خوشحالم:smiliess (8):
از همه دوستان بالاخص دوستان رشته زیست شناسی میخوام که انگیزه خودشون پیدا کنن چون درکشور ما دائم قوانین درحال تغییر و ممکنه که سند و دلیل درستی هم براش نداشته باشن و احتمالن بعلت غربال و کم کردن متقاضیان هست
به امید موفقیت همه دوستان خوبم:ad54ad:
مثلا عغیر از ازمایشگاه با چه کارایی میشه کسب درامد کرد با مدرک بیوشیمی

bahar9368

New member
بچه ها شماها الان دقیقا سر چی دارین بحث میکنین؟با حرفاتون چیزی عوض میشه؟فقط خودتون و دوستانتونو ناراحت میکنین
اگه میخاین رشته هاتون رو معرفی کنین و از حق رشتتون دفاع کنین خیلی مودبانه تر این کارو کنین نه با مسخره کردن.
ضعف وزارت بهداشت کاملا مشخصه مگه ظرفیت آزمایشگاههای طبی چقده که اینقد پذیرش ارشد داره؟
مشخصه برا همه کار تو آزمایشگاه نیست.اگه ارشد رو فقط برا کار تو آزمایشگاه انتخاب کردین کاملا اشتباه میکنید.ارشد هیچ آموزش آزمایشگاهی نداره .
ارشد وزارت بهداشت فقط با دکتراشه که معنا داره .من اگه ارشد شرکت کردم فقط برا این بود که به تحصیل علاقه دارم .وگرنه امیدی برا شغل با مدرک ارشد نداشتم .
آزمایشگاههای بالینی خیلی کم مدرک ارشد پذیرش میکنن.خب طبیعیه وقتی کارش با یه کارشناس یا کاردان راه میوفته الکی پولشو خرج یه فوق لیسانس نکنه.

m.r

New member
دلم میخواست این بحث تموم بشه و وقت همدیگه رو نگیریم ولی بعضی دوستان حرفایی میزنند که وادار میشم جواب بدم.قبل از هر چیز اینو بگم که به شخصه برای همه بچه های علوم آز احترام قائلم و این بحثا دلیل نمیشه فک کنیم با هم دشمنیم همه مون بالغ و عاقلیم و اینم فقط یه بحث کوچولو که ایشالا به زودی به نتیجه میرسه. دوست عزیز میدونم ما فارغ التحصیل وزارت بهداشت نیستیم و طبیعتا نباید تقاضای کار ازشون داشته باشیم ولی اعتراض ما به چیز دیگه ای لطفا دقت کنید تو قسمت دانش و معلومات این ابلاغیه اومده کارشناس ارشد بیوشیمی بالینی،هماتو،ویروس و ... مشروط بر اینکه کارشناس علوم آزمایشگاهی باشند میتونن استخدام بشن.حالا شما تصور بفرمایید بنده برم دو سال دانشگاه درس بخونم پایان نامه رو با تمام سختیهاش ارائه بدم، مدرک ارشد بیوشیمی بالینی بگیرم.بعد وقتی که به یه آزمایشگاه طبی برای کار مراجعه کردم بگن به ارشد بیو بالینی نیاز داریم ولی چون شما در دوره لیسانس زیست خوندین از پذیرشتون معذوریم.حتما شما مطلع هستید خیلی از رشته ها این شرایط دارن که با مدارک لیسانس رشته های مختلف میتونن وارد یک رشته ارشد مشترک بشن.همیشه مدرک فعلی که دارید مهمه وقتی جایی شاغل باشید براساس مدرک فعلیتون حقوق میدن نه مدرک قبلی این موضوع هم مصداق همین مثال.اگه این حرفا رو هم در نظر نگیریم و حق مطلق به شما بدیم آیا الان که خیلیا مثل من روی این رشته ها و بازار کارشون سرمایه گذاری کردن وقت اجرایی کردن همچین قانونی هست آیا درست نبود اجرایی کردن این قانون به چن سال آینده واگذار میکردن تا کسانی که برنامه ریزی کردن و وقت گذاشتن متضرر نشن؟؟؟؟ در ضمن وزارت علوم در برابر رشته هایی که میگیره موظف نه رشته های وزارت بهداشت بیوشیمی بالینی ،هماتو و...رشته وزارت بهداشت حالا هر کی در این رشته ها تحصیل کنه وظیفه ایجاد شغلش با بهداشت نه علوم.اینها نظرات شخصیم بود ولی فک نمیکنم غیر منطقی باشه.
100000000000000000000000 تا لایک عزیزم واقعا حرفاتو باید با طلا نوشت :smilies-azardl (113

TUMS

Well-known member
در تایید سخنان بهار بگم که
کار برای رشته ارشد در وزارت بهداشت تعریف نشده . . . .

Soroush Star

New member
با نظرتون موافقم .
دانشجوهایی که میخوان ارشد بگیرن و بعدش بی خیال مقاطع بالاتر بشن ، بهتره که واسه ارشد نخونن چون اون مسئول آزمایشگاه که میدونه کارش با یک کاردان و یا کارشناس راه میافته دیگه به کارشناسی ارشد نیازی نداره . از طرفی همونطور که میدونین جدیداً کار آزمایشگاه با دستگاههای پیشرفته انجام میشه و این یعنی کم کم به کاردان و کارشناسم دیگه نیاز ندارن ...

bahar9368

New member
من از رشته ای تعریف نکردم و فقط جهت شناخت بیشتر تعریف رشته خودم را آوردم
بهناز خانم این قسمت حرفاتون موافق نیستم قرارمون این نبود
من با محیطهای کشت آشنایی دارم علوم آزمایشگاهیا ندارن و فقط e.coli رو راحت تشخیص میدن خیلی از محیط کشتهارو اسمشونم نشنیدن
قرار نبود از رشته های دیگه بد بگیم
وقتی میگی علوم آزمایشگاهیا ینی هر کی علوم آزمایشگاهی از اول تاسیس این رشته تا حالا خونده
باید جوابگو باشین -----بهتره یه کمی در کامنت گذاشتن دقت کنیم

بهنار خانوم محیط کشت هایی که اسمشونو نشنیدیم حتما بهش نیازی نبوده.
هر تعداد محیطی که آزمایشگاه بهش نیاز داره وباهاش کار تشخیص راه میوفته به ما معرفی شده.یقیه محیط ها هم حتما جنبه تحقیقاتی داشتن.

Ecoli رو خدا رو شکر همه میتونن تشخیص بدن .حتی دوست من که ماماییه هم با شنیدن اسم این باکتری فورا سبز متالیک رو میگه.

bahar9368

New member
با نظرتون موافقم .
دانشجوهایی که میخوان ارشد بگیرن و بعدش بی خیال مقاطع بالاتر بشن ، بهتره که واسه ارشد نخونن چون اون مسئول آزمایشگاه که میدونه کارش با یک کاردان و یا کارشناس راه میافته دیگه به کارشناسی ارشد نیازی نداره . از طرفی همونطور که میدونین جدیداً کار آزمایشگاه با دستگاههای پیشرفته انجام میشه و این یعنی کم کم به کاردان و کارشناسم دیگه نیاز ندارن ...

با این حرفتون موافق نیستم .الانم خیلی بخشا دستگاهیه .اما باید علم برخورد با دستگاه رو داشت .مهمترین نکته ارتباط پارامترهاس که فقط یه فرد آگاه و کارشناس میتونه بفهمه نه دستگاهی که مرتب باید کالیبر بشه .
اگه دستگاهی اشتباه بخونه کی باید متوجه بشه؟

Maryam.A

Well-known member
بچه ها شماها الان دقیقا سر چی دارین بحث میکنین؟با حرفاتون چیزی عوض میشه؟فقط خودتون و دوستانتونو ناراحت میکنین
اگه میخاین رشته هاتون رو معرفی کنین و از حق رشتتون دفاع کنین خیلی مودبانه تر این کارو کنین نه با مسخره کردن.
ضعف وزارت بهداشت کاملا مشخصه مگه ظرفیت آزمایشگاههای طبی چقده که اینقد پذیرش ارشد داره؟
مشخصه برا همه کار تو آزمایشگاه نیست.اگه ارشد رو فقط برا کار تو آزمایشگاه انتخاب کردین کاملا اشتباه میکنید.ارشد هیچ آموزش آزمایشگاهی نداره .
ارشد وزارت بهداشت فقط با دکتراشه که معنا داره .من اگه ارشد شرکت کردم فقط برا این بود که به تحصیل علاقه دارم .وگرنه امیدی برا شغل با مدرک ارشد نداشتم .
آزمایشگاههای بالینی خیلی کم مدرک ارشد پذیرش میکنن.خب طبیعیه وقتی کارش با یه کارشناس یا کاردان راه میوفته الکی پولشو خرج یه فوق لیسانس نکنه.

بهار الان تو بیمارستان میلاد شیفت صبح و عصر
کاردان و کارشناسن
چرا فک میکنی با ارشد جایگاه شغلی تو آز نداری
شیف شب دکترا و ارش هستن(علتشو نمیدونم)
خب صدالبته ارشد توبعضی رشته ها مثل وسط نردبون ایستادنه
اما دیگه با دکترا بخوای بری آز تشخیص طبی یجورایی انصاف نیست
درضمن من خودم کلی دوست علوم آز چه مجازی چه حقیقی دارم
فقط تو دنیای حقیقی باهامون بهتر برخورد کردن
من به شخص براهمشون احترام قائلم

Soroush Star

New member
درسته . منظورم کم کم بود ( سالهای آینده )
وقتی کارورزی بودیم ( درس کلینیکال پاتولوژی ) که علوم آزمایشگاهی پزشکی بجاش ایمنوهماتولوژی دارن ، یک دستگاهی بود ( اسمشو متاسفانه نمیدونم یعنی حضور ذهن ندارم )
کارشناس آزمایشگاه نمونه خون بهش داد بعد دستگاه جواب cbc ، mch ، mchc و اطلاعات دیگه رو داد .
قبلاً بررسی این پارامترها بدون دستگاه انجام میشد .

Soroush Star

New member
نه محض شوخی بود . دیدم دوستان راجب E.coli گفتن منم بهش اضافه کردم :28:

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا