ماه محرم ما کنکوری های 94

مجید دیجی

مدیر بخش
اشعار شب پنجم محرم

روضه حضرت عبدالله بن الحسن علیه السلام

دردی به سینه هست که خاکسترم کند

در دستهای محکم تو مضطرم کند

خشکم کند به شعله ی این داغ ماندنم

با ابرهای اشک بیاید ترم کند

آه ای خدا به عمّه چه گویم که لحظه ای

بالم دهد، رها کُنَدم، باورم کند

من می پرم خدا کند او تیغ خویش را

جای عمو حواله ی بال و پرم کند

قیچی زد و برید و مرا تکّه تکّه کرد

اصلاً اراده کرد گلی پرپرم کند

حالا که من به سینه ی زخمش رسیده ام

بگذار، دست های کسی بی سرم کند

سهیل عرب

شفق بانو

New member

همه جا زمزمه یا حسین و کربلاست / زمزمه ی ضجه های زینب و بچه هاست

خوشا به حال اونایی که دلهاشون تو بین الحرمین و کربلاست

السلام علي الحسين و

علي علي بن الحسين و

علي اولاد الحسين و

علي اصحاب الحسين

فرا رسیدن ماه محرم و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع)و حضرت اباالفضل العباس(ع) و

تمامی یاران باوفایشان را خدمت آقا امام زمان (عج) و دوستان عزیزم تسلیت عرض می‌کنم.

التماس دعا:rose:

گلچینی از مداحی زیبای محسن دشتی به دو زبان فارسی و عربی

dashti (1)

dashti (2)

dashti (2)

%D8%B9%DA%A9%D8%B3%20%D9%85%D8%AD%D8%B1%D9%85.jpg

آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش
شب ششم ـ قاسم بن الحسن عليه‏السلام.
قاسم پسر حسن پسر علی پسر ابی‌طالب از یاران عمویش حسین بن علی در واقعه عاشورا بود که در سن سیزده سالگی پس از نبردی توسط عمر بن سعد کشته شد.
اسم پسر حسن مجتبی و کنیزی به نام «نرگس» بوده‌است. به گزارش مقتل‌ها نوجوانی خیلی زیبارو و «چون ماه» بود.

97755612579112913282.gif

آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش
طبق رسم اعراب که رجز می‌خوانند از او رجزی به نظم نقل کرده‌اند که این است:
إن تُنكِرونی فَأَنَا فَرعُ الحَسَن..... سِبطُ النَّبِیِّ المُصطَفى وَالمُؤتَمَن
هذا حُسَینٌ كَالأَسیرِ المُرتَهَن .....بَینَ اُناسٍ لا سُقوا صَوبَ المُزَن
نشناسیدم اگر شاخ درخت حسن ام..... ها پور پیغمبر بگزیدهٔ زنهاربدارا
این حسین است گروگان اسیری است میان..... مردمانی که ز باران ننوشاند خدایا

بدنی کوچک داشت ۳۵ تن از ارتش یزید کشت.

مجید دیجی

مدیر بخش
مرو سعد نفَیل ازْذی سوگند خورد که بکشدش، سپس بدو حمله برد و با تیغ آخته به سرش زد. قاسم از فراز اسب به رو زمین خورد.
182542_360905990661549_310821960_n.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: maxin

مجید دیجی

مدیر بخش
اشعار شهادت حضرت قاسم بن الحسن علیه السلام

مرکب سوار کوچک کرب وبلا شدی

زهرا شدی،علی شدی ومصطفی شدی

وقتی عسل ز لعل لبت بوسه ای گرفت

تنها سواره ی حسن مجتبی شدی

از بس عزیز هستی واز بس که محشری

بین قنوت زینب کبری دعا شدی

دل ها شکست و غصّه حرم را فرا گرفت

وقتی که از کنار عمویت جدا شدی

بند رکاب حسرت پای تو را کشید

تا راهی میانه ی دشت بلا شدی

دانه به دانه موی عمویت سفید شد

وقتی زمین فتادی و وقتی که تا شدی

در بین معرکه چقدَر نیزه خوردی و

پرپر شدی خلاصه شدی نخ نما شدی

یک نیزه دار جسم تو را بر زمین زد و

بر زیر نعل کشته ی بی انتها شدی

تشییع پیکرت چقدر دردسر شد و

آخر میان تکّه حصیری تو جا شدی

آن خاطرات کوچه دوباره مرور شد

وقتی به زیر پای عدو جابه جا شدی

سهیل عرب

مجید دیجی

مدیر بخش
یکی از اعجازی که همه میتونن اون رو در محرم امتحان کنند .
.
.
.
.
معمولا گریه آدم رو افسرده ، غمگین ، دل مرده ، غم زده و شاید هم گوشه گیر کنه... اما توجه کنید گریه برای امام حسین آدم رو سر شوق میاره ... و حتی لب آدم رو بعد از مراسم سوگواری خندون میکنه ... احتمالا تا حالا تجربش رو داشتید... و میدونید که این یکی از معجزات مشهود هست ...
:rose:

saharandishe

New member
یکی از اعجازی که همه میتونن اون رو در محرم امتحان کنند .
.
.
.
.
معمولا گریه آدم رو افسرده ، غمگین ، دل مرده ، غم زده و شاید هم گوشه گیر کنه... اما توجه کنید گریه برای امام حسین آدم رو سر شوق میاره ... و حتی لب آدم رو بعد از مراسم سوگواری خندون میکنه ... احتمالا تا حالا تجربش رو داشتید... و میدونید که این یکی از معجزات مشهود هست ...
:rose:

دقیقاهمین طوره...

مجید دیجی

مدیر بخش
شب هفتم ـ حضرت علي اصغر عليه‏السلام.

عبدالله بن حسین معرف به علی اصغر (به عربی: عبدالله بن حسین علی الأصغر) نام کوچک‌ترین فرزند حسین بن علی (امام سوم شیعیان) است که مادرش رباب بنت امرئ القیس می‌باشد علی اصغر که در ۱۰ رجب سال ۶۰ هجری در مدینه متولد شده و در ۱۰ محرم سال ۶۱ هجری در شش ماهگی در کربلا کشته شد. علی اصغر یکی از چند نفری است که در بین شیعیان به باب‌الحوایج معروف می‌باشند.

آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش
جناب ام كلثوم مي گويد :
شب سوم كوچ جناب امام حسين عليه السلام از مدينه در خواب شهربانو را ديدم كه علي اصغر در كنارش گريه مي كرد و به من گفت :
اي مادر! فاطمه را به تو سپردم خوب متوجه باش و در وقت خواب لحافش را ملاحظه كن كه كنار نرود من از خواب بيدار شدم خواستم لحاف فاطمه را ملاحظه كنم ديدم فاطمه در رختخوابش نيست و در گوشه اي گهواره خالي علي اصغر را مي جنباند و لاي لاي مي گويد و مي گريد گفتم نور ديده چرا گريه مي كني اين چه اوضاعيست ؟
گفت جده جان الان در خواب مادم شهربانو را ديدم به من گفت يا فاطمه قدر تو را ندانستم علي اصغر بي تو خواب نمي كند و گريه مي كند بيا برادر را در آغوش بگير و لاي لاي بگو بخوابان و پسرم علي اصغر را راحت كن پس من علي اصغر را به كنار گرفتم ، بيدار شدم اثري از ايشان نديدم چنين گريان نالان شده ام
منبع.کتاب داستانهايي از آسماني

مجید دیجی

مدیر بخش
معروف است که سر مطهّر دو شهید از بدن جدا نشد و آن ها عبارتند از:

على اصغر و حُرّبن یزید ریاحى. لیکن بعضى نوشته اند: ابو ایّوب غنوى دستور داد تا جسد این کودک را بیابند و سرش را از تن جدا کرده، بالاى نیزه کنند و در مجلس عبیدالله سر امام حسین و سر على اصغر در یک تشت بوده است.

مجید دیجی

مدیر بخش
امام خون او را به آسمان پاشید و قطره اى از آن به زمین نیامد
على اصغر مصداق کامل و بارز مظلومیت بود; چراکه او طفل بود و نمى توانست بر ضد سپاه دشمن کارى انجام دهد.
تنها جنازه اى را که امام حسین (علیه السلام) تشییع کرد و از میدان تا کنار خیمه ها آورد، على اصغر بود.
امام (علیه السلام) بدن على اصغر را با خون گلویش رنگین کرد و آنگاه او را دفن نمود.

مجید دیجی

مدیر بخش
چرا امام حسين(ع) در عاشورا خون حضرت علي اصغر(ع) را به آسمان پاشيد؟
درباره خون گلوي علي اصغر و كيفيت برخورد امام حسين(ع) با آن روايات مختلفي نقل شده است از جمله:
1- مردي از بني اسد تيري پرتاب كرد و آن طفل را شهيد ساخت، پس امام(ع) خون آن طفل را گرفت و چون دستش پر شد آن را روي زمين ريخت و فرمود: «پروردگارا! اگر باران آسمان را از ما منع فرمودي خير ما را در اين خون قرار ده و انتقام ما را از اين گروه ستمگر بگير»(1).
2- ... پس امام(ع) به زينب(س) فرمود: «كودك را بگير»، آنگاه دست خود را زير خون گلوي او گرفت و چون دستش پر از خون شد به سوي آسمان پاشيد و گفت: «چون خدا مي بيند آنچه كه از بلا بر من نازل شد، بلا بر من آسان گشت»(2). و در روايت ديگري آمده است امام(ع) آن خون ها را به طرف آسمان ريخت و قطره اي بازنگشت»(3).
بنابر نقل دوم شايد رازش اين بود كه حضرت(ع) در عين حالي كه سوز دروني و سنگيني مصيبت را خواست اظهار كند، به اين وسيله رضايت خود و تسليم بودن در مقابل امر الهي را نيز بيان و آشكار نمايد، چنانكه جملات حضرت(ع) اشاره به آن دارد: «و چون خدا مي بيند بر من آسان است». و يا شايد به اين وسيله خواسته باشد كه قرباني او را بپذيرد و خداوند نيز پذيرفت و طبق برخي روايات قطره اي از آن خون به زمين بر نگشت. در نگاه برخي از انديشمندان چون شهيد مطهري(ره) اين كار امام نوعي حركت سمبوليك بود و به اين وسيله عطف توجه ويژه اي درتاريخ نسبت به كشته شدن علي اصغر(ع) و نمايش جنبه هاي مختلف قضيه عاشورا ايجاد كرده است.

بالا