طرح سوال و جواب برای دوستان پرستار شاغل در بخش مراقبتهای ویژه/ مشکلات بالینی /...

kasraa

New member
دقیقا همینطوره زمانی که از لیدو موضعی استفاده میکنیم برا اینکه از ایجاد عوارض قلبی جلوگیری بشه اپینفرین اضافه میکنن تا با انقباض عروق ناحیه مانع ورود لیدو به جریان خون بشه
تغیرات همودینامیک شامل از دست دادن پالس و عدم سنس کردن فشار خونه پرفیوژن بافتی مختل شده و قلب توانایی لازم برای پمپاژ رو نداره تنها کار اینه که شوک بدیم

:riz304:

شوک بدیم درسته روی دستگاه الکتروشوک را دیدین ؟؟ یه جا اپکس نوشته یه جا استرنوم که جابجا شوک بدیم چه اتفاقی میافته ؟؟؟ یعنی جای پدل ها رو برعکس بزاریم ؟؟؟؟

mehran35

New member
1)علت بي قراري هاي بيمار در اين شيفت 18 ساعته چه بوده است؟
2)ايا ميتوان با توجه به ساکشن شدن مرتب لوله تراشه بيمار،براي جمع شدن ترشحات در مسير لوله تراشه غلطي را ذکر کرد؟
3)برخورد شما با بيمار در شرايط بالا چيست؟
در جواب سوالات بالا :1- علت بیقراری بیمار شامل:جنگیدن با دستگاه،هوشیار شدن بیمار وافزایش gcs،شرایط محیطی بیمارستان وآی سی یو،هیپوکسی مغزی،ست نشدن درست ونتیلاتور و سو مصرف مواد از قبل و.....(البته یکی از علتای تحمل نکردن اکستیوب وافت سچوریشن میتونه مشکلات ریوی مثل ards یا شکستگی دنده ها باشه)!
2-علت کروت بستن لوله علیرغم ساکشن شدن خشک بودن هوای استنشاقی میتونه باشه ووقتی حین ساکشن متوجه کروت یا غلظت ترشحات میشیم بهتره ازژل لیدوکائین یا سرم جهت رقیق شدن استفاده کنیم هم چنین میشه دمای نبولایزر ومرطوب کننده ونتیلاتور رو کمی بالا برد تا ترشحات نرم شده وراحت تر ساکشن بشن البته با درنظر گرفتن فیزیوتراپی وتغییر پوزیشن!
3ـدر وهله اول برطرف کردن علت بیقراری ومشکلات زمینه ای ودر صورت ادامه سدیت کردن بیمار جهت تحمل محیط ودستگاه!

z moradian

New member
کاملا درسته البته این موضوع که شما اشاره کردین تحت عنوان sensory deprivation وsensory overload ,

در بیماران هوشیار مد نظر هست که سبب سایکوز آی سیو میشه

البته در این بیمار که گفتید دلیلش محرومیت حس و افزایش محرک نمیتونه باشه چون اگر فقط علت این بود به سدیشن جواب میداد

المی

New member
میتونه به دلیل واکنش به دنبال ترانس خون باشه؟یا اینکه بار کاری قلب به دنبال ترانس بره بالا؟زمانی هم که بیمار مدت زیادی تحت پمپ باشه ازاد شدن برادی کینین و عناصر التهابی بیشتر میشه اینا میتونه تو مختل کردن همودینامیک موثر باشه؟

kasraa

New member
1)علت بي قراري هاي بيمار در اين شيفت 18 ساعته چه بوده است؟
2)ايا ميتوان با توجه به ساکشن شدن مرتب لوله تراشه بيمار،براي جمع شدن ترشحات در مسير لوله تراشه غلطي را ذکر کرد؟
3)برخورد شما با بيمار در شرايط بالا چيست؟
در جواب سوالات بالا :1- علت بیقراری بیمار شامل:جنگیدن با دستگاه،هوشیار شدن بیمار وافزایش gcs،شرایط محیطی بیمارستان وآی سی یو،هیپوکسی مغزی،ست نشدن درست ونتیلاتور و سو مصرف مواد از قبل و.....(البته یکی از علتای تحمل نکردن اکستیوب وافت سچوریشن میتونه مشکلات ریوی مثل ards یا شکستگی دنده ها باشه)!
2-علت کروت بستن لوله علیرغم ساکشن شدن خشک بودن هوای استنشاقی میتونه باشه ووقتی حین ساکشن متوجه کروت یا غلظت ترشحات میشیم بهتره ازژل لیدوکائین یا سرم جهت رقیق شدن استفاده کنیم هم چنین میشه دمای نبولایزر ومرطوب کننده ونتیلاتور رو کمی بالا برد تا ترشحات نرم شده وراحت تر ساکشن بشن البته با درنظر گرفتن فیزیوتراپی وتغییر پوزیشن!
3ـدر وهله اول برطرف کردن علت بیقراری ومشکلات زمینه ای ودر صورت ادامه سدیت کردن بیمار جهت تحمل محیط ودستگاه!

ممنون از جوابت مهران جان یک جمع بندی کامل و جامع بود

z moradian

New member

شوک بدیم درسته روی دستگاه الکتروشوک را دیدین ؟؟ یه جا اپکس نوشته یه جا استرنوم که جابجا شوک بدیم چه اتفاقی میافته ؟؟؟ یعنی جای پدل ها رو برعکس بزاریم ؟؟؟؟

آره من زیاد شوک دادم چون عضو کد سی پی آر بودم اما تا حالا به این قضیه دقت نکردم
فک میکنم به علت امواج مثبت و منفی باشه که جهت دپولاریزاسیون رو مشخص میکنه
ما اپکس رو مثبت تلقی میکنیم اگر خلاف اون جریان وارد بشه ناموثره.......
دقیقا نمیدونم چی میشه استاد

آخرین ویرایش:

kasraa

New member
بچه ها موضوع ها زیاد شده نظرتون چیه ابتدا بریم سراغ بیمار پست آنژیو که با ترانس دچار وی تک میشه

در ادامه برای راهنمایی باید بگم همه به افزایش حجم اشاره کردین افزایش حجم در نهایت بیمار رو به سمت ادم ریه میبره ولی یک وی تک ناگهانی باید فکر رو بچای دیگه ببره
در نظر بگیرین در وی تک چه اتفاق میافته . پتانسیل عمل سلول های قلب ؟؟؟؟؟ یون ها سدیم کلسیم و پتاسیم ؟؟؟ در کیسه ی خون چه وجود داره که می تونه با یکی از این یون ها باند بشه ؟؟؟

المی

New member
سیترات موجود در کیسه خون میتونه باند بشه به کلسیم و پتانسیل کفه رو مختل کنه.درسته؟

z moradian

New member
بچه ها موضوع ها زیاد شده نظرتون چیه ابتدا بریم سراغ بیمار پست آنژیو که با ترانس دچار وی تک میشه

در ادامه برای راهنمایی باید بگم همه به افزایش حجم اشاره کردین افزایش حجم در نهایت بیمار رو به سمت ادم ریه میبره ولی یک وی تک ناگهانی باید فکر رو بچای دیگه ببره
در نظر بگیرین در وی تک چه اتفاق میافته . پتانسیل عمل سلول های قلب ؟؟؟؟؟ یون ها سدیم کلسیم و پتاسیم ؟؟؟ در کیسه ی خون چه وجود داره که می تونه با یکی از این یون ها باند بشه ؟؟؟
اگه خون کهنه باشه که پتاسیم بالا داره
میتونه بعلت سیترات باشه؟؟؟؟؟؟

kasraa

New member
آره من زیاد شوک دادم چون عضو کد سی پی آر بودم اما تا حالا به این قضیه دقت نکردم
فک میکنم به علت امواج مثبت و منفی باشه که جهت دپولاریزاسیون رو مشخص میکنه
ما اپکس رو مثبت تلقی میکنیم اگر خلاف اون جریان وارد بشه ناموثره.......
دقیقا نمیدونم چی میشه استاد

این میتونه یه سوال تست در بیاد . واقعا چه میشه ؟؟؟
اتفاقی که میافته اینه: بجای اینکه موج در یک خط و در جهت محور الکتریکی قلب سلول های قلب رو دپولاریزه بکنه در سطح قفسه ی سینه پخش میشه و شوک الکتریکی مطلوبی بدست نمی یاد

kasraa

New member
سیترات موجود در کیسه خون میتونه باند بشه به کلسیم و پتانسیل کفه رو مختل کنه.درسته؟

درسته . در جواب یونوگرامی که بدنبال ABG از بیمار گرفته شد Ca 5.5 گزارش شده بود . این یعنی یک فاجعه برای قلب

kasraa

New member
پس نکته ی مهم

در هر ترانس خون بخصوص در بیماران قلبی حتما به وضعیت یونگرام پتاسیم و کلسیم توجه کنیم

z moradian

New member
این میتونه یه سوال تست در بیاد . واقعا چه میشه ؟؟؟
اتفاقی که میافته اینه: بجای اینکه موج در یک خط و در جهت محور الکتریکی قلب سلول های قلب رو دپولاریزه بکنه در سطح قفسه ی سینه پخش میشه و شوک الکتریکی مطلوبی بدست نمی یاد

خوبه با اینکه اطلاعات ندارم اما مث اینکه استدلالام بد نیس
ولی واقعا در مقابل شما احساس حقارت میکنم

kasraa

New member
خوبه با اینکه اطلاعات ندارم اما مث اینکه استدلالام بد نیس
ولی واقعا در مقابل شما احساس حقارت میکنم

چرا حقارت ؟؟؟ چیزی که من به تجربه بدست آوردم شما امروز با استدلالتون در اختیار گرفتین پس چندین قدم از من جلوترین :rose:

المی

New member
خیلی خوبه که این بحثارو گذاشتید داداش کسری.مرادیان استدلالهات خیلی خوفه.اینطوری نگووووووو.

mehran35

New member
منم که در سی سی یو صفرم ..........داداش نگفتی چقدر سابقه داری؟؟؟؟؟؟

kasraa

New member
بچه ها در جواب سوال اول باید بگم که کروت بستن لوله تراشه عیب کار خودمون ر میرسونه اگه ساکشن بخوبی انجام بشه دلیلی برای کروت بستن وجود نداره کروت زمانی ایجاد میشه که هیومیدفایر خاموش هست که کمتر در بخش ها بهش توجه میکنن و میس میشه . یا زمانی که بیمار به T.tube متصل هست و بخور تراپی صورت نمیگیره . ساکشن روند روتین نیست که هر چند ساعت انجام بشه بلکه بسته به وضعیت بیمار PRN صورت میگیره .

آخرین ویرایش:
بالا