واقعا روزه داری فایده داره واسه بدن؟

ساحل

New member
خب اگه کسی نتونه ، نباید روزه بگیره و اجباری نیست ...کسی که میدونه سلامتیش به خطر میفته از نظر دینی هم بهش تاکید شده روزه نگیره... روزه فقط واسه افراد سالمه ...عقل میگه اینکار درست نیست ولی من به نوبه ی خودم آخر ماه رمضون به عنوان کسی که میتونم به صورت تجربی نظر بدم از وضع سلامتیم خبر میدم ببینم واقعا اینقد که میگید روزه تو این ماه خطرناک هست یا این حرفا فقط حدس و گمانهای شخصی افراده...دوستانی که به مقالات علمی دیگران اشکال وارد میکنن و سواد علمی تحقیق و پژوهش رو دارن چرا به جای حدس و گمان و ایراد گرفتن به مقالات دیگران خودشون دست به کار نمیشن و یک مطالعه رو انجام نمیدن ...به نظر نمیاد کار سختی باشه که تعدادی از افراد رو قبل و بعد از ماه رمضان بررسی کنن و به صورت علمی و مستدل بگن که روزه اونقدری که میگن واسه سلامتی مضره یا اینکه فوایدی تو روزه هست که مضرات روزه رو تحت تاثیر قرار میده...آقای epi-info شما که با انواع مطالعات آشنا هستید و جای خالی اینطور مطالعه ای رو حس میکنید چرا خودتون یه مطالعه و بررسی رو انجام نمیدین ؟؟؟

reihan

New member
زمانی که بدنی گرسنه میماند، ابتدا به پلی ساکاریدی بنام گلیکوژن در کبد دست مییازد اما میزان گلیکوژن در کبد به آنقدر نیست که پاسخگوی چند ساعت گرسنگی را بدهد.
پس بدن شروع به استفاده از چربیها میپردازد و چربیهای ذخیره شده را به نوعی کتون (cetone) تبدیل میکند. ( بوی بدی که از دهان روزه دار میآید، از همین کتون است)
بیشتر سلولهای بدن این کتون را بعنوان ماده مغذی بکار میبرند.
بغیر از مغز!
بلی
مغز فقط از گلوکز برای تهیه انرژی جهت فعالیتهای خود بهره میبرد.

گاهی اسلامگراها در باره تعداد سلولهایی سخن میگویند که در اثر استفاده از الکل از بین میرود.
آیا تا بحال کسی تحقیقی در باره میزان مرگ سلولهای مغزی که در یک رمضان از کف مسلمانان میرود، تحقیق کرده است؟

از این روست که آدمی نیاز به خوردن غذاهای متنوع دارد تا بتواند این موادی را که کبد خود قادر به تهیه آنان نیست را تهیه کند.
حالا نگاهی به منوی سحری و افطاری ملت بیاندازیم.
بعضیها که لطف میکنند و سحری هم میل نمیکنند…
نتیجه:
موجود باد کرده و پف آلود
تنی چون پنبه، بی شکل
و ضعیف!

در خط دهم نوشته هایتان به طور کاملا غلط گفته اید که مغز فقط از گلوکز استفاده میکند در حالی که باید به عرضتون برسونم که مغز از کتونها هم استفاده میکند و فقط گلبول قرمز هست که فقط متکی به گلوکز است. اینو بیشتر بچه های علوم پزشکی میدونن البته شما چون خارج از این رشته ها تحصیل کردین دور از انتظار هم نیست که اینو ندونین.درست مثل من که اطلاعی از رشته شما ندارم.بگذریم..ولی توصیه میکنم مواظب باشیم که چی مینویسیم...

آخرین ویرایش:

sepidh gh

New member
زمانی که بدنی گرسنه میماند، ابتدا به پلی ساکاریدی بنام گلیکوژن در کبد دست مییازد اما میزان گلیکوژن در کبد به آنقدر نیست که پاسخگوی چند ساعت گرسنگی را بدهد.
پس بدن شروع به استفاده از چربیها میپردازد و چربیهای ذخیره شده را به نوعی کتون (cetone) تبدیل میکند. ( بوی بدی که از دهان روزه دار میآید، از همین کتون است)
بیشتر سلولهای بدن این کتون را بعنوان ماده مغذی بکار میبرند.
بغیر از مغز!
بلی
مغز فقط از گلوکز برای تهیه انرژی جهت فعالیتهای خود بهره میبرد.

گاهی اسلامگراها در باره تعداد سلولهایی سخن میگویند که در اثر استفاده از الکل از بین میرود.
آیا تا بحال کسی تحقیقی در باره میزان مرگ سلولهای مغزی که در یک رمضان از کف مسلمانان میرود، تحقیق کرده است؟

از این روست که آدمی نیاز به خوردن غذاهای متنوع دارد تا بتواند این موادی را که کبد خود قادر به تهیه آنان نیست را تهیه کند.
حالا نگاهی به منوی سحری و افطاری ملت بیاندازیم.
بعضیها که لطف میکنند و سحری هم میل نمیکنند…
نتیجه:
موجود باد کرده و پف آلود
تنی چون پنبه، بی شکل
و ضعیف!

دکتر ژان فروموزان میگوید :ذخایر کلیکوژن کبدی و پروتئین خون و ذخیره ی چربی که در مرد 30 و در زن 20درصد است برای یک ماه بدن کافی است و بناراین طبق نتایج موجود پزشکی ،در یک ماه روزه خللی از نظر بهداشتی در وجود انسان به عمل نمی آورد .دکتر اکسیس کارل ،نویسنده ی کتاب انسان موجود ناشناخته نیز همین نظر را دارد
تحقیقات نشان می*دهد در صورت تغذیه مناسب در این ماه نه تنها مقاومت فرد روزه*دار در برابر بیماری*ها کم نمی*شود بلکه قدرت ایمنی بدن افزایش می*یابد و البته این موضوع مستلزم داشتن برنامه غذایی مناسب است.
این چیز واضحیه که هر ماده مفیدی اگه نا به جا استفاده بشه برای بدن سم محسوب می شه ... مثلن همین هوایی که داریم تنفس می کنیم و عامل زنده بودن ماست اگه سرنگ پر از همین هوا به بدن تزریق کنیم عامل مرگ ما محسوب می شه روزه هم همینه مفیده اگه به جا و با تغذیه مناسب همراه باشه ....

در رابطه با الکل هم اگه بخاید و زبانتون خوب باشه من چند تا مقاله لاتین که خود غربی ها در باره اثرات الکل مخصوصن نقش اون در ایجاد سرطان انجام دادن برا مطالعه میارم براتون؟؟؟؟؟؟؟؟...

epi_info

New member
خب اگه کسی نتونه ، نباید روزه بگیره و اجباری نیست ...کسی که میدونه سلامتیش به خطر میفته از نظر دینی هم بهش تاکید شده روزه نگیره... روزه فقط واسه افراد سالمه ...عقل میگه اینکار درست نیست ولی من به نوبه ی خودم آخر ماه رمضون به عنوان کسی که میتونم به صورت تجربی نظر بدم از وضع سلامتیم خبر میدم ببینم واقعا اینقد که میگید روزه تو این ماه خطرناک هست یا این حرفا فقط حدس و گمانهای شخصی افراده...دوستانی که به مقالات علمی دیگران اشکال وارد میکنن و سواد علمی تحقیق و پژوهش رو دارن چرا به جای حدس و گمان و ایراد گرفتن به مقالات دیگران خودشون دست به کار نمیشن و یک مطالعه رو انجام نمیدن ...به نظر نمیاد کار سختی باشه که تعدادی از افراد رو قبل و بعد از ماه رمضان بررسی کنن و به صورت علمی و مستدل بگن که روزه اونقدری که میگن واسه سلامتی مضره یا اینکه فوایدی تو روزه هست که مضرات روزه رو تحت تاثیر قرار میده...آقای epi-info شما که با انواع مطالعات آشنا هستید و جای خالی اینطور مطالعه ای رو حس میکنید چرا خودتون یه مطالعه و بررسی رو انجام نمیدین ؟؟؟
عزیزه من الان بخای بودجه تحقیقاتی بگیری دو حالت داره: یا باید اسم استاد رو مجری طرح بزنی و حمالیشو بکنی آخرش مقاله رو بنویسی همه کاراشو بکنی بعد جناب دکتر فلانی میشه نویسنده مسول . مورد دوم اینکه اصلا تو تهران و شهید بهشتی خبری از بودجه تحقیقاتی نیست. نه اینکه نیستا یعنی ماله عالی جنابانه سوما اینکه شما از کجا می دونید من آقام؟ شاید خانم باشم

آخرین ویرایش:

ساحل

New member
عزیزه من الان بخای بودجه تحقیقاتی بگیری دو حالت داره: یا باید اسم استاد رو مجری طرح بزنی و حمالیشو بکنی آخرش مقاله رو بنویسی همه کاراشو بکنی بعد جناب دکتر فلانی میشه نویسنده مسول . مورد دوم اینکه اصلا تو تهران و شهید بهشتی خبری از بودجه تحقیقاتی نیست. نه اینکه نیستا یعنی ماله عالی جنابانه سوما اینکه شما از کجا می دونید من آقام؟ شاید خانم باشم

اوکی ببخشید خانم epi-info مطمئنا اگه بتونید طرحتون رو خوب توجیه کنید بودجه رو میتونید واسه طرح بگیرید(شما که با توجه به رشتتون باید استاد باشید) ...فکر نمیکنم اوضاع به این بدی که میگید باشه...خب وقتی این مساله جز دغدغه هاتونه چرا دست به کار نمیشید؟ یعنی شما هیچ طرح تحقیقاتی رو عملیاتی نکردید؟؟؟ اگه واسه شما علم و نتیجه مهم باشه نباید به مجری طرح یا همکار بودن اهمیت بدین!!!

sepidh gh

New member

عزیزه من این نحوه پاسخ دادن و این اطلاعات کامل و این حاضر جوابیا به اضافه حس دخترونه ما این حقیقت ( آقا بودن ) رو مشخص می کنه!!!!:a2d3:

sana66

New member
سلام بچه ها
من همه نظرها رو خوندم ,به نظرم یه جاهایی دو طرف بحث با تعصب برخورد کردن,یادم به زمان دانشجویی ام افتاد که راجع به موضوعی چند نظر داشتیم آخر سر بعد از چند ساعت بحث هیچ کس نظر دیگری روقبول نمیکرد و بادلخوری از هم جدامیشدیم,به نظرم اینجا هم اینطوری اومد,ولی درکل با توجه به نظرات دوستان ومقالاتی که گذاشتن منم موافق اینم که مزایای روزه به مضراتش می چربه و استدلال دوستانی که فواید روزه رو شمرده بودن محکم تر بود,در ضمن یه حدیث داریم که میگه اسلام رو بااشخاص نشناسید چونکه بعدا در اثباتش دچار مشکل میشیم, اگه مسلمونی ما درست بود, الان وضع کشورمون این نبود!فکر میکنم بیشتر دوستانی هم که اینجان این نظر منو قبول دارن.مثلا این حدیث امام علی که تا گرسنه نشدی غذا نخور وقبل از اینکه کاملا سیر بشی از غذا دست بکش,الان وقتی پیش دکترهای تغذیه میری همینو با یه زبون دیگه میگه و ویزیت خداتومنی اش رو میگیره,کلی هم ممنونش میشیم ,کدوم مون تونستیم دستورات ریز ودرشت اسلام در مورد سلامتی رو عمل کنیم وبعد بگیم چرا تو کشورهای مسلمون آمار بیماری قلبی بالاست یا به خاطر مسلمونی مون جهان سومی هستیم ؟"دوستان از ماست که بر ماست"تازه مگه روزه فقط یه قضیه ی جسمیه ؟روزه نه تنها یه تزکیه روحی ست بلکه یه تلاش برا احساس خوشبختیه به نظرم این حس که تمام سعی مون رو بکنیم تاانسان باشیم دروغ نگیم غیبت نکنیم حواسمون به آدم های ناتوان اطرافمون باشه, کارایی که تمام یازده ماه سال به فردا موکولش میکردیم ولی تو این ماه باهاشون روبرو میشیم یه جور احساس خوشبختیه که با افزایش سلامت روان وعزت نفس ارتباط مستقیم داره ...(البته این تجربه شخصی منه )

Marc0p0lo

New member
سلام بچه ها
من همه نظرها رو خوندم ,به نظرم یه جاهایی دو طرف بحث با تعصب برخورد کردن,یادم به زمان دانشجویی ام افتاد که راجع به موضوعی چند نظر داشتیم آخر سر بعد از چند ساعت بحث هیچ کس نظر دیگری روقبول نمیکرد و بادلخوری از هم جدامیشدیم,به نظرم اینجا هم اینطوری اومد,ولی درکل با توجه به نظرات دوستان ومقالاتی که گذاشتن منم موافق اینم که مزایای روزه به مضراتش می چربه و استدلال دوستانی که فواید روزه رو شمرده بودن محکم تر بود,در ضمن یه حدیث داریم که میگه اسلام رو بااشخاص نشناسید چونکه بعدا در اثباتش دچار مشکل میشیم, اگه مسلمونی ما درست بود, الان وضع کشورمون این نبود!فکر میکنم بیشتر دوستانی هم که اینجان این نظر منو قبول دارن.مثلا این حدیث امام علی که تا گرسنه نشدی غذا نخور وقبل از اینکه کاملا سیر بشی از غذا دست بکش,الان وقتی پیش دکترهای تغذیه میری همینو با یه زبون دیگه میگه و ویزیت خداتومنی اش رو میگیره,کلی هم ممنونش میشیم ,کدوم مون تونستیم دستورات ریز ودرشت اسلام در مورد سلامتی رو عمل کنیم وبعد بگیم چرا تو کشورهای مسلمون آمار بیماری قلبی بالاست یا به خاطر مسلمونی مون جهان سومی هستیم ؟"دوستان از ماست که بر ماست"تازه مگه روزه فقط یه قضیه ی جسمیه ؟روزه نه تنها یه تزکیه روحی ست بلکه یه تلاش برا احساس خوشبختیه به نظرم این حس که تمام سعی مون رو بکنیم تاانسان باشیم دروغ نگیم غیبت نکنیم حواسمون به آدم های ناتوان اطرافمون باشه, کارایی که تمام یازده ماه سال به فردا موکولش میکردیم ولی تو این ماه باهاشون روبرو میشیم یه جور احساس خوشبختیه که با افزایش سلامت روان وعزت نفس ارتباط مستقیم داره ...(البته این تجربه شخصی منه )

بدون گرفتن روزه نمیشه دروغ نگفت انسان بود (البته انسان بودن خیلی سخته) ،حواسمون به انسان های اطارفمون باشه؟

sana66

New member
بدون گرفتن روزه نمیشه دروغ نگفت انسان بود (البته انسان بودن خیلی سخته) ،حواسمون به انسان های اطارفمون باشه؟
کاملا موافقم که انسان بودن ربطی به زمان ,مکان و دین خاصی نداره,منم گفتم تمام این کارا رو 11 ماه به تاخیر میندازیم وگرنه همیشه باید انسان بود نه فقط ما رمضان,ولی ماه رمضان به خاطر تحول جسمی وروحی که داریم یه شروع عالی برای تصمیم گیری و تزکیه ی روحی است وفکر میکنم خداوند از این دقیقه نودی بودن ما کاملا با خبر بوده که این ماه برای تربیت انسانی ما به عنوان یه شروع قرار داده.

Marc0p0lo

New member

در خط دهم نوشته هایتان به طور کاملا غلط گفته اید که مغز فقط از گلوکز استفاده میکند در حالی که باید به عرضتون برسونم که مغز از کتونها هم استفاده میکند و فقط گلبول قرمز هست که فقط متکی به گلوکز است. اینو بیشتر بچه های علوم پزشکی میدونن البته شما چون خارج از این رشته ها تحصیل کردین دور از انتظار هم نیست که اینو ندونین.درست مثل من که اطلاعی از رشته شما ندارم.بگذریم..ولی توصیه میکنم مواظب باشیم که چی مینویسیم...

اتفاقا درست هست مطلب
این تاپیک داره در مورد روزه بحث می کنه نه قحطی.....
شما به من بگین که مغز در چه شرایطی از کتون استفاده می کنه؟

من رشتم این نیست درسته ولی از شما که مرتبط با رشتتونه بعید بود این حرف دوست عزیز

matin

New member
در کبد استیل کوآ به کتون بادی ها تبدیل میشود و این مواد محلول در آب به ویژه زمانی که گلوکوز کم باشد و یا به علت دیابت بدن نمی تواند از گلوکز استفاده کند به سوی مغز و یا سایر ارگانها به عنوان ماده تغذیه کننده فرستاده میشود . تبدیل اسیدهای چرب به استیل کوآ را بتا اکسیداسیون می گویند .

Ketone bodies are three water-soluble compounds that are produced as by-products when fatty acids are broken down for energy in the liver and kidney.

The three ketone bodies are acetone, acetoacetic acid, and beta-hydroxybutyric acid,[2] although beta-hydroxybutyric acid is not technically a ketone but a carboxylic acid.

They are used as a source of energy in the heart and brain. In the brain, they are a vital source of energy during fasting.

کل قضیه اینه که چون مغز که فقط می تونه از گلوکز استفاده کنه اگه بر اثر گرسنگی گلوکز خون پایین باشد مغز از کتون بادی ها استفاده می کند و در گرسنگی های طولانی مدت و دیابت که سلول های کبد و کلیه هم گلوکز در دسترس ندارند انرژی خودشونو از شکستن اسیدهای چرب به دست میارن که باعث تولید کتون بادی می شود. که در کبد و کلیه تولید میشن. کلا به طور معمولی نیز مقداری کتون بادی در بدن تولید میشه که افزایش بیش از حد اون باعث پایین اومدن PH خون و بیماری اسیدوز کتونی میشه!!!

Marc0p0lo

New member
دقیقا همینه که دوستمون متین بهش اشاره کرد
این در شرایطی هست که بدن با کمبود غذا مواجه بشه ولی در مورد روزه اینجوری نیست چون ما دو وعده غذا دذر روز می خوریم و میتونیم کالری و انژی مورد نیازمونو تامین کنیم

میشه یکی بیاد بگه کالری خرما چقدره؟بدن در روز چه مقدار کالری نیاز داره؟

من رشتم تغذیه نیست یکی که رشتشه بیاد بگه لطفا

negar91

New member
دقیقا همینه که دوستمون متین بهش اشاره کرد
این در شرایطی هست که بدن با کمبود غذا مواجه بشه ولی در مورد روزه اینجوری نیست چون ما دو وعده غذا دذر روز می خوریم و میتونیم کالری و انژی مورد نیازمونو تامین کنیم

میشه یکی بیاد بگه کالری خرما چقدره؟بدن در روز چه مقدار کالری نیاز داره؟

من رشتم تغذیه نیست یکی که رشتشه بیاد بگه لطفا
هر خرما 20 کیلو کالری داره به طوری که هر 3 تا خرما 1 سهم میوه جساب میشه
انرژی مورد نیاز با توجه به سن جنس فعالیت بدنی تعیین میشه اما معمولا واسه یه اقای بالغ بالای 2500 کیلو کالریه واسه خانم ها بالای 1500

Marc0p0lo

New member
هر خرما 20 کیلو کالری داره به طوری که هر 3 تا خرما 1 سهم میوه جساب میشه
انرژی مورد نیاز با توجه به سن جنس فعالیت بدنی تعیین میشه اما معمولا واسه یه اقای بالغ بالای 2500 کیلو کالریه واسه خانم ها بالای 1500

سپاس دوست عزیز
یه سوال دیگه انرژی مورد نیازمون در طول روزآیا با خودن سحری و افطاری تامین میشه؟ (من فکر کنم تامین بشه)

negar91

New member
سپاس دوست عزیز
یه سوال دیگه انرژی مورد نیازمون در طول روزآیا با خودن سحری و افطاری تامین میشه؟ (من فکر کنم تامین بشه)
بله میتونه تامین بشه فرض کنید شما به 2500 کیلو کالری انرژی نیاز دارین حالا شما دوست دارین این 2500 را در یه وعده مصرف کنید یا در 3 وعده یا مثل ماه رمضان در وعده سحر و افطار
دست خود شماست که در چند وعده انرژیم مورد نیازتونو تامیکن کنه فقط مهم اینه که کل این انرزی به بدنتون برسه

Marc0p0lo

New member
اگر با مقاله ای یا مطلبی روبرو شدین که محتواش مفید بودن روزه برای سلامتی بود و از نظر پزشکی هم بحث کرده بود بدونید که منظور روزه ارتدوکس یونانی هست از ریشه مسحیت و شاخه کلیسا که در این نوع روزه خوردن شراب و گوشت قرمز ممنوع می باشد.

موفق باشیم:rose:

بالا