واقعا روزه داری فایده داره واسه بدن؟

biotechnologist

New member
حتما چندتاشو بخون. تو PMC زدم همشونم فول تکسش در دسترسه. "critical appraisal" - PMC - NCBI

Critical appraisal is the process of carefully and systematically
examining research to judge its trustworthiness, and its value
and relevance in a particular context.

ممنون.دارم میخونم.بشرطی چندتا مقاله با همین خصوصیات برامون بزنی ها!!!!
هر وقت فرصت داشتی این کارو بکن.تاپیک خودتونه من برات باز نگهش میدارم. فقط بعد از خوندن مقاله ها اینجوری نشی:smiliess (13):

epi_info

New member
راستی من اغلب مقاله ها رو از NCBI زدم.حتما اونا اعتبار مقاله ها رو سنجیدن بعد نمایه کردن دیگه.:4d564ad6:
هر وقت واحد سیستم اطلاع رسانی پزشکی یا روش تحقیق ایشالا بعده قبولی تو ارشد یا دکترا پاس کردی بعدا در مورد این مباحث بیشتر با هم بحث می کنیم. البته حق میدم مشکل از سیستم آموزشیه ماست که تو کارشناسی به جای واحدهای مضخرف اخلاق اسلامی و اندیشه و تربیت بدنی نمیان دو واحد آشنایی با دیستابیس های پزشکی به بچه ها یاد بدن تا من انقدر بیسواد بار نیایم که هنوز PubMed رو درست نمیشناسم!!!

biotechnologist

New member
اتفاقا این دوتارو که فرمودید تو کمیته تحقیقات برامون کارگاه گذاشتن،منم یه چیزایی یاد گرفتم.در ضمن دانشگاه مسئول آموزش همه چیز نیست ولی دانشجو موظف به آموختن خیلی چیزاست.سیستم آموزشی دانشگاه مشکل داره ولی دانشجویان مشکلات خیلی بیشتری دارن.میخواید واسه اینم یه تاپیک باز کنیم،اینجا دیگه ادامش ندیم.به جای زیر سوال بردن سواد بنده ،از همین فرصت کم استفاده کنید و دوتا مقاله استخون دار برامون بذارید.:33:

admin

Active member
پرسنل مدیریت
با اجازه ادمین محترم بنده سرچ کردم ولی جایی روزه داری رو جزء علل کم آبی مغز نیاورده بودن.برخی از عللتهاش نوشیدن الکل،مصرف اکستازی و آمفتامین و بی آبیهای طولانی مدت و... اگر شما فاصله افطار تا سحر حداقل 8 لیوان مایع(آب بکار رفته در غذاهایی مثل سوپ و میوه های آبدار) میل کنید ابدا مشکل کم آبی نخواهید داشت.ضمن اینکه توصیه های قبلی رو هم بخونید.ان شاءا... ماه رمضان رو با کمترین عارضه و مشکل روزه بگیرید.

در مورد اینکه مقاله ندیدید که کم آبی مغز مربوط آب نخوردن باشه باید بگم که وقتی شما تشنگی شدید پیدا می کنید و سرتون گیج میره، این نشون میده مغزتون داره اذیت میشه نه معده تون!

تازه متخصصین تغذیه و محققین دارن رو این قضیه کار میکنن که چه رژیم غذایی برای ورزشکاران روزه دار شرکت کننده در المپیک 2012 مناسب تره تا توانایی و انرژیشون رو حفظ کنند.اون کارگر و کشاورز و آفریقایی و سودانی با شرایط سخت روزه میگیرن و چیزی نمیگن بعد من شهری نازپرورده زیر بادخنک کولر نشین به خاطر اینکه نگران سلامتی اونها هستم میگم روزه نگیریم بهتره ها!!!:5:

وضعیت تغذیه و عقب ماندگی کشور اونها کاملا مشخصه حالا اینکه بدون فکر و منطق توی شرایط سخت روزه می گیرند و چیزی نمیگند به خودشون مربوطه... بنده در مورد خودمون صحبت کردم شما هر روز که زیر باد کولر نیستی ممکنه یک روز بخاطر فعالیت شدید بدنی در هوای گرم بدنت دچار کم آبی بشه و من به شخصه اگر در این شرایط قرار بگیرم وعلائم کم آبی(علایم کم آبی شدید) رو حس کنم سریعا می رم آب می خورم هر چند تا الان این اتفاق برام نیفتاده
مشکل ما اینه که همه چیزو مطلق می بینیم. این قضیه(شرایطی که آدم بعضی روزها مجبوره روزه نگیره) کاملا نسبی هست و بهترین کسی که می تونه برا آدم تصمیم بگیره خود آدمه نه روحانی سر محله

admin

Active member
پرسنل مدیریت
یک مشکلی که توی این تاپیک حس کردم اینه که تیکه کنایه خیلی گفته میشه.... دوستان خواهشا مراعات کنید...

biotechnologist

New member
در مورد اینکه مقاله ندیدید که کم آبی مغز مربوط آب نخوردن باشه باید بگم که وقتی شما تشنگی شدید پیدا می کنید و سرتون گیج میره، این نشون میده مغزتون داره اذیت میشه نه معده تون!

وضعیت تغذیه و عقب ماندگی کشور اونها کاملا مشخصه حالا اینکه بدون فکر و منطق توی شرایط سخت روزه می گیرند و چیزی نمیگند به خودشون مربوطه... بنده در مورد خودمون صحبت کردم شما هر روز که زیر باد کولر نیستی ممکنه یک روز بخاطر فعالیت شدید بدنی در هوای گرم بدنت دچار کم آبی بشه و من به شخصه اگر در این شرایط قرار بگیرم وعلائم کم آبی(علایم کم آبی شدید) رو حس کنم سریعا می رم آب می خورم هر چند تا الان این اتفاق برام نیفتاده
مشکل ما اینه که همه چیزو مطلق می بینیم. این قضیه(شرایطی که آدم بعضی روزها مجبوره روزه نگیره) کاملا نسبی هست و بهترین کسی که می تونه برا آدم تصمیم بگیره خود آدمه نه روحانی سر محله

با تشکر از ادمین محترم.لطفا جواب مقاله رو با مقاله بدید.در مورد اینکه هر وقت آدم احساس کنه سلامتیش واقعا در خطره روزش رو افطار کنه هیچ مشکلی نیست چون هیچکس نمیتونه بگه اینکارو نکن.رسم روزه همینه.آسیب نرسیدن به بدن.:smilies-azardl (113 این یک نظر مشترک بین علم و عقل و دینه.

reihan

New member
صحبت از گرمای هوا بود که به ماه رمضان رسید ...

* امسال روزه می گیری؟

+ اگر خدا بخواهد ...

* من هم می گیرم، ولی کدام پزشک این همه سختی را برای بدن تایید می کند؟

+ همان که وقتی همه پزشکان جوابت کردند ، برایت معجزه می کند !

matin

New member
من همه کامنت هارو نخوندم ولی با توجه به چندتائی که خوندم و همچنین بعضی موارد جوابی در حد آگاهیه خودم بدم

در دین اسلام در قوانین شرع به قرآن "" که محکمترین عدله هست "" و حدیث و روایتها اشاره میشه

ما وقتی به قرآن مینگریم صرف یک آیه نیست و باید به آیات محکمات و مشابهات دقت کنیم

علم یا ایمان ؟؟؟ از احادیث و روایات زیادی اینگونه بر میاد که علم بر ایمان و حتی شهادت چیرگی داره "" یادمون باشه امام حسین (ع) حج خودشون رو نیمه تمام گذاشتن --- بهتر در این مورد بیشتر نگم و اگه علاقه ای داشتین کتاب حج دکتر علی شریعتی رو بخونین""
در قرآن کریم هم بارها به تعقل و تفکر در آیات اشاره شده پس ما میتونیم با عقل محدود خودمون در قرآن تفکر کنیم و قرآن هم شامل آیاتی میشه که شامل : روزه داری ، صفات خداوند "" بعضی از افراد مسلمان میگن نمیشه در آیات خداوند تفکر کرد در صورتی که دستور صریح خداوند رو نادیده میگیرن

حالا جمع بندی : با توجه به آیات و احادیث ما میتونیم در مورد روزه و روزه داری نظر بدیم و بگیم عمل روزه که در قرآن اشاره شده به این دلایلی که من بهش رسیدم درست یا نادرسته "" و به این نکته هم اشاره کنم که بدون تعصب با غرض باشه "" و اینکه صرفا نظر خودمون رو بگیم مشکلی نداره ولی نه اینکه به اعتقادات جمعی توهین کنیم یا عملشون رو که با اعتقاد تمام انجام میدن رو بی ارزش جلوه بدیم

اگه همه ی ماها در برخورد با یکدیگر بفهمیم که احترام به طرف متقابل بهترین چیزه مشکلاتمون خیلی کمتر از این حرفا میشه

epi_info

New member
بچه ها من گشتم دیدم متاآنالیز کار نشده رو روزه. ولی سیستماتیک رویو یکی هست ماله دکتر فریدون عزیزیه رییس پژوهشکده غدد شهدید بهشتیه. خلاصه اش اینه که گفته روزه واسه آدم سالم ضرر نداره ولی واسه افراد مریض باید به پزشک مراجعه بشه. البته بگم این تنها سیستماتیک رویو تو پاب مد بود. شاید جاهای دیگه بازم باشه.
Islamic Fasting and Health

epi_info

New member
من همه کامنت هارو نخوندم ولی با توجه به چندتائی که خوندم و همچنین بعضی موارد جوابی در حد آگاهیه خودم بدم

در دین اسلام در قوانین شرع به قرآن "" که محکمترین عدله هست "" و حدیث و روایتها اشاره میشه

ما وقتی به قرآن مینگریم صرف یک آیه نیست و باید به آیات محکمات و مشابهات دقت کنیم

علم یا ایمان ؟؟؟ از احادیث و روایات زیادی اینگونه بر میاد که علم بر ایمان و حتی شهادت چیرگی داره "" یادمون باشه امام حسین (ع) حج خودشون رو نیمه تمام گذاشتن --- بهتر در این مورد بیشتر نگم و اگه علاقه ای داشتین کتاب حج دکتر علی شریعتی رو بخونین""
در قرآن کریم هم بارها به تعقل و تفکر در آیات اشاره شده پس ما میتونیم با عقل محدود خودمون در قرآن تفکر کنیم و قرآن هم شامل آیاتی میشه که شامل : روزه داری ، صفات خداوند "" بعضی از افراد مسلمان میگن نمیشه در آیات خداوند تفکر کرد در صورتی که دستور صریح خداوند رو نادیده میگیرن

حالا جمع بندی : با توجه به آیات و احادیث ما میتونیم در مورد روزه و روزه داری نظر بدیم و بگیم عمل روزه که در قرآن اشاره شده به این دلایلی که من بهش رسیدم درست یا نادرسته "" و به این نکته هم اشاره کنم که بدون تعصب با غرض باشه "" و اینکه صرفا نظر خودمون رو بگیم مشکلی نداره ولی نه اینکه به اعتقادات جمعی توهین کنیم یا عملشون رو که با اعتقاد تمام انجام میدن رو بی ارزش جلوه بدیم

اگه همه ی ماها در برخورد با یکدیگر بفهمیم که احترام به طرف متقابل بهترین چیزه مشکلاتمون خیلی کمتر از این حرفا میشه
دوست عزیز
تاکیید کردم به دوستان گفتم دید دینی روبزارید کنار.
ولی خداییش شما تا حالا به آیات خداوند تفکر کردید؟
دین بدون علم همونی میشه که جمعیت ایران از 15 میلیون نفر شد 60 میلیون آخرشم خودشون به غلط کردن افتادن. تاریخ یادتون نره. دیدتون رو بازتر کنید. همیشه سعی کنید برای قضاوت کردن علاوه بر دیدگاه موافق رو دیدگاه مخالف هم تفکر کنید. مطمنا همه مخالفا بیکار نیستن از خودشون حرف در بیارن و حتما یه دلیلی دارن واسه حرفشون
ضمنا ما چوب دین بدون علم رو خیلی خوردیم و باز هم خواهیم خورد. خدا نگفته حرفاشو چشم بسته قبول کنید. گفته عقل دادم بهنون برید تفکر کنید.

آخرین ویرایش:

epi_info

New member

من نمی دونم چرا آدم تو این مملکت تا میخاد در مورد یه چیزی سوال کنه و نظرشو بگه بهش انگ کفر و شرک میزنن. من خیلی جاها فکر کردم و از آقایون حاجیان هم خیلی پرسیدم متاسفانه جواب درست حسابی نمی دن و فقط یاد دادن بهشون که بحث رو بپیچونن. چند نمونه اش هم که ازشون پرسیدم اگه ماییلید میخایید تاپیک جدید باز کنیم. به نظر من همونجور که به ما واحدهای اخلاق اسلامی و ... میدن پاس کنیم تو حوزه هم باید واحد فیزیولوژی و آناتومی و بیوشیمی و ... باشه تا واسه خودشون فتوایات صادر نکن.

biotechnologist

New member
بچه ها من گشتم دیدم متاآنالیز کار نشده رو روزه. ولی سیستماتیک رویو یکی هست ماله دکتر فریدون عزیزیه رییس پژوهشکده غدد شهدید بهشتیه. خلاصه اش اینه که گفته روزه واسه آدم سالم ضرر نداره ولی واسه افراد مریض باید به پزشک مراجعه بشه. البته بگم این تنها سیستماتیک رویو تو پاب مد بود. شاید جاهای دیگه بازم باشه.
Islamic Fasting and Health

این مقاله رو من تو صفحه 4 ،پست 35 گذاشته بودم.:sad:

matin

New member
دوست عزیز
تاکیید کردم به دوستان گفتم دید دینی روبزارید کنار.
ولی خداییش شما تا حالا به آیات خداوند تفکر کردید؟
دین بدون علم همونی میشه که جمعیت ایران از 15 میلیون نفر شد 60 میلیون آخرشم خودشون به غلط کردن افتادن. تاریخ یادتون نره. دیدتون رو بازتر کنید. همیشه سعی کنید برای قضاوت کردن علاوه بر دیدگاه موافق رو دیدگاه مخالف هم تفکر کنید. مطمنا همه مخالفا بیکار نیستن از خودشون حرف در بیارن و حتما یه دلیلی دارن واسه حرفشون
ضمنا ما چوب دین بدون علم رو خیلی خوردیم و باز هم خواهیم خورد. خدا نگفته حرفاشو چشم بسته قبول کنید. گفته عقل دادم بهنون برید تفکر کنید.
شما مطمئنی مطلب من رو درست خوندین ؟؟؟ من تو کل تاپیکم حرف از برتری علم زدما ، و گفتم باید تحقیق بشه و هر کی حق داره اظهار نظر کنه ولی حق توهین نداره ، من هم دیدگاه مخالفمو بررسی میکنم هم موافقمو -- و قسمت آخر کامنت رو که نوشتین حرف خودمه ها !!!!

matin

New member
من نمی دونم چرا آدم تو این مملکت تا میخاد در مورد یه چیزی سوال کنه و نظرشو بگه بهش انگ کفر و شرک میزنن. من خیلی جاها فکر کردم و از آقایون حاجیان هم خیلی پرسیدم متاسفانه جواب درست حسابی نمی دن و فقط یاد دادن بهشون که بحث رو بپیچونن. چند نمونه اش هم که ازشون پرسیدم اگه ماییلید میخایید تاپیک جدید باز کنیم. به نظر من همونجور که به ما واحدهای اخلاق اسلامی و ... میدن پاس کنیم تو حوزه هم باید واحد فیزیولوژی و آناتومی و بیوشیمی و ... باشه تا واسه خودشون فتوایات صادر نکن.

من به شما انگ کفر یا چیزی زدم !!! ؟؟؟ من حرفم اینه به هیچ اعتقادی ، هیچ شخصی ، ماها حق توهین نداریم میتونیم رفتار یه شخص رو مورد انتقاد قرار بدیم ولی نه خودش رو

نمونش اگه به یه بچه بگیم این کارت بی تربیتی بود تا بگیم بی تربیتی خیلی فرقشه "" لطفا در به کارگیری عبارتتون دقت کنین دوست عزیز ""

epi_info

New member
شما مطمئنی مطلب من رو درست خوندین ؟؟؟ من تو کل تاپیکم حرف از برتری علم زدما ، و گفتم باید تحقیق بشه و هر کی حق داره اظهار نظر کنه ولی حق توهین نداره ، من هم دیدگاه مخالفمو بررسی میکنم هم موافقمو -- و قسمت آخر کامنت رو که نوشتین حرف خودمه ها !!!!
خوب حتما حرف شمارو تایید کردم دیگه

بالا