نظرتون درباره ی این دو گفته ی امیرمومنان چیست ؟؟!!!

morteza

New member
اگر تو یه مملکت آزاد زندگی میکردیم اونوقت منم میتونستم همه نظراتم رو اینجا بگم... اما محافظه کاری این اجازه رو بهم نمیده!! هر کس با من همدرده فقط لایک کنه هر کسم مخالفه بگذره..

آخرین ویرایش:

princess

New member
خوشحالم می بینم که افرادی هستن که بدنبال حقایق دینشون هستن و می خوان دینشونو بشناسن. دوست ندارن فقط مسلمون شناستنامه ایی باشن. ممنون از شما که این موضوع راگذاشتید. اما ای کاش برای این موضوعات یه تایپیک جدا بود .که هر کس سوالی داشت در مورد این مسائل می نوشت و ما هم استفاده می کردیم. این موضوعات ما رو به تکاپو می ندازه که کمی به خودمون بیایم و به کتاب قران و ترجمه اش وکتاب نهج البلاغه سری بزنیم.:rolleyessmileyanim:

گر تو می خواهی مسلمان زیستن نیست ممکن جز به قرآن زیستن

از تلاوت بر تو حق دارد کتاب تو از کامی که می خواهی

نگاه

New member
آقایون!:New (6): خانم ها! :New (6):
دیگه از بحث خارج شدیم...
لطفا نظرتون رو در مورد این دو جمله بگید نه اینکه همدیگه رو زیر سوال ببرید!! یا در مورد چیزایی بحث کنید که همانطوری که اقای مارکوپولو گفتن نیاز به یه تاپیک دیگه هست. این بحث ها تو این تاپیک نمیگنجه..

هدف گذاشتن اینگونه تاپیک ها اینه که ما دیدگاهمون رو نسبت به چیزی که بهش اعتقاد داریم وسیع تر کنیم و یک تلنگره برای اونایی که قصد داشتن تا مطالعه بیشتری نسبت به فلسفه دین و افکار برگزیده های دینمون داشته باشن ولی به دلایل زیادی فرصتش پیش نیومد و کم کم هم تصمیمشون فراموش شد..
متشکرم

raheleh63

New member
[به نظر من برای اینکه بتونیم به دیدگاه یک شخص در مورد موضوعی پی ببریم باید تمامی نظرات اون شخص در مورد اون موضوع خاص را با در نظر گرفتن تمامی جوانب (شرایط زمانی مکانی و...)بررسی کنیم بویژه در مورد شخصیتی چون امام علی بدون اطلاع کامل از زندگینامه و رابطه ایشان با همسرشون حضرت فاطمه و بررسی دقیق تمامی سخنان ایشون در مورد زن نمیشه در مورد دیدگاهشون قضاوت کرد . راستش من زیاد متوجه نشدم که هدف از طرح چنین موضوعی چی بود ؟؟؟!!!

به تمام خواسته های مشروع زن جواب مثبت ندهید تا به برآوردن خواسته های نامشروع خود طمع نورزند !!!

زن همه اش شر است و بدتر از آن ، اين كه وجود او لازم است !!!

صد در صد جزء تحریفات است. اگر زن شر باشه چرا باید بهشت زیر پای مادران باشه. شمایی که این جمله رو مینویسی بد نیست 1 سر به قرآن و انجیل و تورات که منابع معتبرتری هستن بزنی و اگرچه که این کتب هم تحریف داشته اند ولی معتبر تر هستن. وقتی کتب اصلی مورد تحریف قرار بگیرن وای به حال احادیث و روایات. نمونه بارز برای تایید حرفم رفتار حضرت علی (ع) با حضرت فاطمه زهرا. در جامعه امروز که به اسم اسلام به زن بی حرمتی میشه شنیدن این تحریفات و مزخرفات اصلا جای تعجب نداره و مشخصه که این حرفا از کجا در میاد.:New (6):

لی لا 62

New member
یقینا منظور ایشون خیلی عمقیه و اون چیز سطحی که ما میبینیم، نیست!

jeghele68

New member
من خودمو میگم.ادم مذهبی و خشکه مقدس نیستم ولی یسری اعتقادات برای خودم دارم که یکی از اعتقادات پایه و اساسی من بعد از خدا,حضرت علی و حضرت فاطمه هستن.حضرت علی با بزرگی و درایتی که داشتن همینطور دیدگاهی که به زن و جیگاه زن داشتن,در این زمانه اگر بود و بهش عمل میشد خیلی شرایط تغییر میکرد
بنظر من از این جمله کوتاه نباید این برداشتای سطحی و این ترجمه طویل رو کرد
ببخشید ولی من فکر نمیکنم این جمله از حضرت علی باشه

به قول دوستمون مهتاب جان وقتی کتاب ها تحریف میشه وای به حال احادیث..................

آخرین ویرایش:

matin

New member
به نظر من قران با وجود مفاهیم عمیق طوری گفته شده که اگر کسی سواد خواندن و نوشتن داشته باشه و عقل در حد یک ادم معمولی می تونه خودش تکلیف و هدایتی که منظور بوده درک کنه ما همیشه میگیم ما قرانو نمی تونیم بفهمیم و حتما باید کسی بیاد فارسیشم برای ما ترجمه کنه !همه ی مسایل شیعه همینه که خودشو حتی از فکر کردن هم خلاص کرده و چشمش به دهن اینو اونه.در ضمن فکر نکنم جمع اوری قران انقدر مشکل داشته باشه که تازگیها به عنوان ایراد ذکر میکنن مهم اینه که با وجود این همه اختلاف و فرقه قران تا حالا یکی بوده پس اختلافها سر چیزیه که از اسلام به اشتباه درک می کنیم نه خود اسلامه.یه کم هم تصور کنیم توی چه قرن و چه جامعه ای قران حفظ شدو جاودانه موند.من خودم هر چیزی که به عنوان مسلمان بهم نسبت بدن میگم اگر توی کتابم نوشته شده من قبولش دارم.فقط بعضی وقتا توی مسایل اخروی ادم از جواب دادن وا می مونه که اون هم از بی اطلاعی از عوالم دیگه است و نه من هیچ کس دیگه هم نمی تونه جواب ده و مثلا چه میدونیم منظور از اتش جهنم چیه وقتی همه چیز رو دنیوی درک میکنیم ولی نمی تونم بگم منظور دنیوی هم نداشته یا اینکه با وجود اینهمه ملاطفت نسبت به انسان چرا ایه های عذاب اومده ولی باز هم در جای دیگه میگه خداوند امرزنده است و همه ی بدیهارو می بخشه ولی درباره ی مسایل زندگی دنیا همه چیز در عالیترین صورته وماهم اگر به جای انحراف فکری اخروی و باز موندن از زندگی سازنده که موجب بدبختی دنیا واخرت می شه منتظر بهشت باشیم مورد تمسخر کسانی قرار می گیریم که می خوان بگن دین موجب عقب ماندگیه .اگر توی دنیا موفق و خوشبخت نباشیم اخرت هم ادامه ی همین دنیاست و ادامه ی این انسان عجیب.

مرسی از اینکه با منطق ادامه میدین .....

حالا من چندتا نمونه بزارین براتون بگم که برا خودم به شخصه اتفاق افتاده و شما که میگین طوری بیان شده که همه درک میکنند ببینید حتی اساتید و کسانی که در مسجدالنبی هستن خیلی رو این مسائل مانور میدن

بزارین من چند نمونه براتون بگم ما میگیم شهدا زندند ونزد پروردگارشان روزی میخورن ولی اونا که به گفته ی خودشون ما زبان عربی هستیم و بهتر درک میکنیم میگن شهدا زنده نیستند و منظور قبل از شهادتشون بود

اونا روح رو کل انسان نمیدونن مثلا ما میگیم الله یتوفی الا نفس حین موتها یا ملک الموت الذی وکل بکم ، ما میگیم یتوفی یعنی گرفتن چیزی به طور تمام و کمال ، ولی ایونا میگن نه جزئی هست

پس به نظر من سطحی ننگریم و بگیم که راحت قابل برداشت هست چون تک تک کلمه ها در اسلام که الان فرقه های گوناگونی داره هر کی داره یه معنائی میکنه ، وبه گفته ی دکتر شریعتی تو کتاب حجش اسلام دینی هست که بیشتر تغییر رو نسب به اولش داشته
مرسی که وقت گذاشتین و خوندین

matin

New member
تو این که امام علی (ع) از کاملترین انسانهای خلق شده روی زمین هستند برای ما بچه شیعه ها هیچ جای شکی نیست. امام ما انقدر کامل و خدایی بوده که حتی غیر مسلمون ها هم عاشقش شدن و راجع به ایشون کتابها نوشتن. این برای کسی که کمترین اطلاعات رو درباره سیره امام داره مسجله و جای بحث نداره. ولی اگر کلامی از جانب ایشون به گوش ما می رسه که برای ما ناخوشاینده نباید سریع جبهه گرفت و به امام شک کرد. بلکه باید به کوتاه بینی و عقل سطحی نگر خودمون شک کنیم و به جای اینکه با بی سوادی تمام به نقد بشینیم یه کم بریمو از اهلش تفسیر و دلیل حرف بزرگان رو بپرسیم.
.
.
اون دوستمونم که گفتن ایران باستتتتتتتان خودمونو عشقه!
من نمی دونم چرا مد شده تا درباره اسلام حرف زده میشه سریع جبهه می گیرن و میگن: آآآآآآآی تمدن آریایی و مذهب زرتشت و .... بعد تا میگی می خوای واسه این کشور چی کار کنی و چی کاره بشی میگن: خاک تو سر این مملکت که هر چی نکبت تو ایرانه، غربو بچسب با اون تمدنششششششششش!!!!!!!!!! ........ اگه ایرانو عشقه، یه زحمت بکش به جای این همه بدو بی راه بچسب بشو با تموم ضعفاش یه کاری برا بالا بردنش بکن....
اگه دوران کوروش کبیر ما کسی بودیم واسه این بود که به خودمون و دینمونو همه اقوام دیگه احترام گذاشتیم! نه اینکه حس ناسیونالیستی بی خود داشته باشیم. دین زرتشت واسه زمان خودش کامل بودن ولی اسلام واسه کل زمان ها.

دوست عزیز در گفت و گو و مناظره قسمتی وجود داره به نام مغالطه من مغالطه نکردم چون گفته ی امیرمومنان رو گذاشتم ولی شما داری از شخصیتها حرفی میزنین

در ضمن کسای زیادی هستن که حتی با این که حضرت علی رو خلیفه میدونن بهش ایراد میگیرن
اگه یکی این سئوال رو از شما بپرسه اینطوری واقعا جواب میدین ؟؟؟

به نظر من یا علمتون رو به علی بالا ببرین که تعصبتون همراه با علم باشه خیلی قشنگتر میشه !!! اینطور فکر نمیکنید ؟؟؟

شما که میگی امیر مومنان کاملترین هست چند بار تا به حال نهج البلاغشو مطالعه کردین ؟؟!!!

matin

New member
دوست عزیزم شما خودت از اسلام چی میدونی؟! چقدر راجع به دینمون تحقیق کردی؟ اگه می خوای اطلاعات منو بسنجی من در حد اینکه تو این وانفسا با همه این حرفا و شبهه هایی که به دین وارد میشه بتونم گلیم خودمو از آب بیرون بکشم یه چیزایی می دونم! ولی واقعا اگر اعتقاد داری که داری که دین اسلام با بقیه ادیان فرقی نداره با حرفای من نمی تونی به خودت کمک کنی. خودت باید بری دنبالش تا بفهمی!
من در این حد می دونم که خدای بزرگ واسه اینکه آخرین و کاملترین دینش مثل ادیان قبلی که برای انسان قرار داد تحریف نشه، تضمین قرار داده. اگر قرانو قبول داری میتونی توی قران بخونی که خداوند این کتاب و صحتش رو تا ابد تضمین کرده. بنابراین جواب سئوالاتو تو قران میتونی پیدا کنی البته اگه بش اعتقاد داری. خداوند در قران می فرماید: الیوم اکملت دینکم و اتممت نعمتی. و ایات مشابه که من عربیشو یادم نیست ولی فکر می کنم همه شنیدنش با این مضمون که میگه اسلام دین کاملیه.
اما در مورد ادیان دیگه: من نمی خوام به دوستان اقلیت مذهبی توهینی بشه ولی وقتی من یک از 4 کتاب تورات رو خوندم و دیدم که جایی از اون این مضمون رو نوشته که: حضرت داوود و خدا با هم کشتی گرفتن و حضرت داوود تونست پشت خدا رو به زمین بزنه" ! و حتی بدتر از این چیزها ... خشکم زد!
یا اینکه توی خود مذهب زرتشت بعد از یه مدت چه انحرافاتی به وجود اومد و مردم واسه هر چی یه خدا درست کردن که همون خداها و خرافات باعث عذابشون شد و ....
اگه ادیان الهی بدون دست کاری انسانهای مغرض همون طور باقی می موندند که به پیامبران نازل شده بود شاید حرف شما یه کم درست میشد ولی حیف که این طور نیست.

اگه ادیان الهی بدون دست کاری انسانهای مغرض همون طور باقی می موندند که به پیامبران نازل شده بود شاید حرف شما یه کم درست میشد ولی حیف که این طور نیست.

آیا بعد از پیامبر از نظر شما افراد مغرض سر کار نیومدن ؟؟؟؟
آیا قضیه ی ولایت علی قبول شد ؟؟؟
پس نگین بدون انحراف بوده !!!!

matin

New member
دو نظر وجود داره:
اولا تعداد احادیث نامعتبر زیاده و تنها احادیث صحیح و متوارتر مورد قبولن و من شک دارم این 2حدیث صحیح باشن لطفا وقتی حدیثی ذکر میکنید سند حدیث را هم ذکر کنید تا میزان صحت اون مشخص بشه و تحریفی در شرع پیش نیاد
دوما بر فرض که این حدیث صحیح باشه باید از زمان و شرایط بیان شدن این حدیث آگاه باشیم به عنوان مثال این جمله نهج البلاغه که ذکر کرده" زن ناقص العقل است " ذکر عام نبوده و تنها در مورد عایشه صدق میکند
درضمن لطفا احترام زنان رو نگه دارید همان طور که همواره در قرآن و دین مبین اسلام سفارش شده

دوست عزیز حکمت هست !!! حکمتهای نهج البلاغه !!!

ما بین زن و مرد هیچ فرقی نمیبینیم هر دو مخلوق یک خالق هستن و عقل دارن و اونچه باعث برتریشون میشه تقواشون هست

matin

New member

باید در ترجمه ضرب المثل ها ، احادیث ، اصل پیام رسانی رعایت شود وگرنه قابل فهم نخواهد بود. با ترجمه ی ظاهری عبارات ، اهداف واقعی گوینده قابل دسترسی نیست. خواننده فارسی زبان حق دارد بپرسد:زن عقرب است یعنی چه؟ و یا نیش زن برای شوهرش شیرین است یعنی چه؟ و غیره........
اگر بدانیم که این ضرب المثل ها برای رساندن مفهوم خاصی در ملت ها پدید آمدند و پیام خاصی را در شرایط حاکم بر همان ملت و فرهنگ به همراه دارند بسیاری از اعتراضات مطرح نخواهد شد. اگر با خواندن معانی ظاهری جملات دچار تضاد در آنها می شویم (مثلا اگر یک جا حکومت را نکوهش می کند و جای دیگر آن را یک ضرورت می داند ) نباید به ترجمه ی ظاهری عبارات رضایت داد زیرا برای خوانندگان هدایتگر نخواهد بود.
مثلا در ترجمه ها ی موجود(" انساء نواقص العقول) را همه اینگونه ترجمه کرده اند که عقل زنان ناقص است اما در خطبه 80 در مقام بیان تفاوت های موجودمیان زنان و مردان است و (نواقص) اینجا به معنی (تفاوت) است.
(المرئه شر کلها) را همه ترجمه کرده اند که ( زن همه اش شر است ) در صورتی که در قرآن کریم و نهج البلاغه نظام هستی ، نظام (احسن) معرفی شده است و امام علی (ع)" خود عدل الهی را به جهانیان شناسانیده است و در حکمت 238 واژه شر را به معنای بد و بدی ها استعمال نکرده بلکه خواسته بفهماند که ازدواج و تشکیل زندگی مسئولیت و مشکلاتی دارد همان ضربالمثل فارسی که می گوید ( زن و بچه دردسرند و بی دردسر نمی توان زندگی کرد.
:rose:

خطبه ی 80 این نیست ؟؟؟؟80

وَ مِنْ كَلام لَهُ عَلَيْهِ السَّلامُ
از سخنان آن حضرت است

درباره زهـد
اَيُّهَا النّاسُ، الزَّهادَةُ قِصَرُ الاَْمَلِ، وَالشُّكْرُ عِنْدَ النِّعَمِ، وَالْوَرَعُ
اى مردم، زهد عبارت از كوتاهى آرزو، شكر نزد نعمت، و كناره گيرى از
عِنْدَ الْمَحارِمِ. فَاِنْ عَزَبَ ذلِكَ عَنْكُمْ فَلايَغْلِبِ الْحَرامُ صَبْرَكُمْ،
محرمات است. اگر (جمعِ) اين سه واقعيت از شما دور شد حداقل اينكه حرام بر صبر شما غلبه نكند،
وَلاتَنْسَوْا عِنْدَ النِّعَمِ شُكْرَكُمْ، فَقَدْ اَعْذَرَ اللّهُ اِلَيْكُمْ بِحُجَج مُسْفِرَة
و به فراموشى شكر نعمت دچار نشويد، زيرا خداوند به وسيله حجت هاى آشكار و روشن، و كتابهايى
ظـاهِـرَة، وَ كُـتُـب بـارِزَةِ الْـعُـذْرِ واضِـحَـة.
كه عذر بيّن و واضح خدا بر بندگان است جاى عذرى براى شما باقى نگذارده است.

دوست عزیز این مطلبی که اشاره کردین یکی از دیدگاه ها بود

بعضی ها در تفاسیر میگن منظور زنان بد کارس
و دیدگاه های دیگر
ببینید ما که طرفداریم این جوری میگیم قطعا مغرضان بیکار ننشستن و اگه ماها علم نداشته باشیم به چالش کشیده میشیم

matin

New member
در مورد این 2 سخن با نظر ناشناس موافقم که اینجور سخنان از بزرگ و حکیمی مثل حضرت علی(ع) جایگاه و مقامی مقارن با وضعیت زمان خودش رو داشته که مثل بعضی از ایات قران که شان نزولشون ما رو محتاج به مطالعه تفسیرشون میکنه باید در مورد سخنان هم علت و مناسبت بیان سخن مطالعه بشه ---- ضمنا در فرهنگ عرب کلماتی داریم که اگه در لغت نامه به دنبالشون بریم علاوه بر معنی ظاهری مفهوم دقیق تر و کاربردی تر دارند (ذهنم یاری نمیکنه که مصداق بیارم ولی راجع به این مصداق ها سر کلاسمون زیاد بجث میشد)
در مورد سوال اقا متین که پرسیدن اگه چیزی خاص یه موقعیت هست چرا برای عموم ذکر شده--- فقط این به ذهنم میاد که در قران خدا فرمودند ما در قران بعضی ایا ت رو مشابه و بعضی ها رو متفاوت نازل می کنیم تا اونهایی که در دل مرضی دارند مشخص بشوند--> مفهوم ایه رو نوشتم---ببخشید که زیاد با سند و مدرک حرف نمیزنم--- من خودم از این ایه به خیلی مفهوم ها پی می برم شاید برای شما هم قانع کننده باشه! (شاید هم نه)

ن marc0polo و متین ---> چرا وقتی سوالی می پرسید علیه شما جبهه گرفته میشه در حالیکه شاید منظور شما فقط طرح سوال و به چالش کشیدن افکار و اطلاعات بچه ها هست؟----> درحوزه اینجور سوالات با اغوش باز پذیرفته میشن چون بخشی از برنامه اموزشی حوزه بر این اصل استواره تا اگه بعدا کسی خواست به مقام اجتهاد برسه به راحتی حرف دیگری رو نپذیره-----اما دوستای خوب!!!! اینجا حوزه نیست و هر سوالی پرسیدنش درست نیست و هر شیوه پرسیدنی درست نیست---چون اونوقت شبهه افکنی میشه واین جور سوال پرسیدن ها نه تنها کمکی به من (که اعتراف می کنم ازاطلاعات دینی خوبی به اندازه یه طلبه برخوردار نیستم) نمیکنه بلکه اعتقادات من رو تخریب میکنه! اینکه بپرسین (Marcopolo)دین اسلام چی داره که دیگر دین ها ندارن یا کی گفته دین اسلام کامله؟--- این سوالا ژورنالسیتین! برداشت عموم از این سوال القای یک نطر مخالف هست یا واقعا پاسخ خواستن!

ببخشید زیاد حرف زدم

دوست عزیز اگه شما
ضمنا در فرهنگ عرب کلماتی داریم که اگه در لغت نامه به دنبالشون بریم علاوه بر معنی ظاهری مفهوم دقیق تر و کاربردی تر دارند در جواب مولای که اعراب میگن به معنای دوست هست چیه ؟؟؟؟

matin

New member
سلام
اگه واقعا به دنبال جواب سوالتون هستين و قصد ديگه اي ندارين توصيه ميكنم شرح نهج البلاغه علامه جعفري رو مطالعه بفرماييد .. ميتونين براحتي از برخي سايتها دانلودش كنين
در ضمن حرفهاي ناشناس ك در ص 1 گفته رو تاييد ميكنم
و اينكه اين كار عاقلانه اي نيس ك يه تيكه از دينو بزرگ كنيم و بعدش بگيم ك چون با عقل جور در نمياد پس زنده باد ايران باستان... من اينو تعصب ميدونم و تعصب موجب كوري عقل و فهمه
زرتشت هم در زمان خودشون انسان بزرگي بود ولي انسان همواره در حال تكامله و بسوي بهتر و برتر گام برميداره .. در اين سير ، فرامين الهي هم كاملتر و عاقلانه تر ميشن يني طبق شعور انسانها دين هم رشد ميكنه
پاينده باشين

سلام
کاش ماها اینقدر از مغالطه استفاده نکنیم

من کی این حرف رو زدم """و اينكه اين كار عاقلانه اي نيس ك يه تيكه از دينو بزرگ كنيم و بعدش بگيم ك چون با عقل جور در نمياد پس زنده باد ايران باستان... من اينو تعصب ميدونم و تعصب موجب كوري عقل و فهمه """

سعی کنیم زود قضاوت نکنیم

matin

New member
[به نظر من برای اینکه بتونیم به دیدگاه یک شخص در مورد موضوعی پی ببریم باید تمامی نظرات اون شخص در مورد اون موضوع خاص را با در نظر گرفتن تمامی جوانب (شرایط زمانی مکانی و...)بررسی کنیم بویژه در مورد شخصیتی چون امام علی بدون اطلاع کامل از زندگینامه و رابطه ایشان با همسرشون حضرت فاطمه و بررسی دقیق تمامی سخنان ایشون در مورد زن نمیشه در مورد دیدگاهشون قضاوت کرد . راستش من زیاد متوجه نشدم که هدف از طرح چنین موضوعی چی بود ؟؟؟!!!

هدف اینه که علممون رو نسبت به دینمون بالا ببریم و تعصب همراه با علم داشته باشیم

حسان

Well-known member
در ضمن بدک نیست یه بار خطبه ی متقین رو بخونیم ، ببینیم واقعا حسی بهمون دست میده !!!!

ببینیم مثل یه شخصی که شنید و در آخر خطبه میگه و فریا....
سلام متین
حدس میزنم هدفت از طرح این موضوع این بود که بچه ها رو تحریک به تفحص و بررسی کنی.خیلی ها این خطبه ی که تو میگی رو اصلا نمیدونن چی هست با این که خیلی معروفه .
این غفلت و عدم اگاهی هدف اصلی اونایی که نمی خوان انسان ها به کمال برسن چون خودشون به نیروی انسان ها معتقدن و تنها راهی که به اسانی میشه انسان ها رو از یافتن مسیر کمالشون دور کرد غفلت و بیخبری و سرگرم کردن اون با اسباب بازی های دنیا است و بیشتر ماها تو این دنیا برای سرکوب نیروهامون مشغول بازی با اسباب بازی هایی هستیم که اونا جولومون ریختن تا ما سرگرم بشیم و یه وقت فکر نکینیم به واقعیت...
اونا از غفلت ما استفاده میکنن و ما همچنان مشغولیم....

matin

New member
در ضمن بدک نیست یه بار خطبه ی متقین رو بخونیم ، ببینیم واقعا حسی بهمون دست میده !!!!

ببینیم مثل یه شخصی که شنید و در آخر خطبه میگه و فریا....
سلام متین
حدس میزنم هدفت از طرح این موضوع این بود که بچه ها رو تحریک به تفحص و بررسی کنی.خیلی ها این خطبه ی که تو میگی رو اصلا نمیدونن چی هست با این که خیلی معروفه .
این غفلت و عدم اگاهی هدف اصلی اونایی که نمی خوان انسان ها به کمال برسن چون خودشون به نیروی انسان ها معتقدن و تنها راهی که به اسانی میشه انسان ها رو از یافتن مسیر کمالشون دور کرد غفلت و بیخبری و سرگرم کردن اون با اسباب بازی های دنیا است و بیشتر ماها تو این دنیا برای سرکوب نیروهامون مشغول بازی با اسباب بازی هایی هستیم که اونا جولومون ریختن تا ما سرگرم بشیم و یه وقت فکر نکینیم به واقعیت...
اونا از غفلت ما استفاده میکنن و ما همچنان مشغولیم....

باید بگم واقعا به هدف من اشاره کردین ، مرسی از نظرتون

matin

New member
من خودمو میگم.ادم مذهبی و خشکه مقدس نیستم ولی یسری اعتقادات برای خودم دارم که یکی از اعتقادات پایه و اساسی من بعد از خدا,حضرت علی و حضرت فاطمه هستن.حضرت علی با بزرگی و درایتی که داشتن همینطور دیدگاهی که به زن و جیگاه زن داشتن,در این زمانه اگر بود و بهش عمل میشد خیلی شرایط تغییر میکرد
بنظر من از این جمله کوتاه نباید این برداشتای سطحی و این ترجمه طویل رو کرد

به قول دوستمون مهتاب جان وقتی کتاب ها تحریف میشه وای به حال احادیث..................

چون میگین خشک مقدس نیستین میگم مطمئن باشین اگه کوچکترین شکی درش بود الان تو نهج البلاغه نبود ، پس سعی کنیم دانش خودمون رو بالا ببریم و جواب بدیم و منظور جمله رو درک کنیم

Ar@m

New member
باسلام
من الان نهج البلاغه ترجمه محمد دشتی روبروم بازه وصفحه 18و19رودارم میخونم ک رسیدم ب جمله آقامتین؛بحث ازتفسیرصحیح متشابهات اومده وسط وگفتن ک نبایدبه ترجمه ظاهری عبارت رضایت داد؛بله بعضیااینجورمعنی کردن زن همه اش شراست:درصورتی ک قرآن ونهج البلاغه نظام هستی ،نظام أحسن معرفی شده وامام خودعدل الهی رابه جهانیان شناسانده؛ومیدونیم ک خداشرنیافریده،وپدیده های پروردگاری شرنیستن

Ar@m

New member
امام درخطبه 80درمقام بیان تفاوتهای موجودمیان زنان ومردان است،ونواقص دراینجابه معنای تفاوت است

بالا