نظرتون درباره ی این دو گفته ی امیرمومنان چیست ؟؟!!!

Marc0p0lo

New member
تاپیک داره از بحثش خارج میشه فکر کنم
متین جان دو تا سخن گذاشتن که نسبت میدن به حضرت علی و نظر دوستان رو پرسیدن به جای اینکه از بحث خارج بشیم بیاین با هم تعبیر و نفسیر هامونو بگیم
متین هم داره تحقیق می کنه احتمالا و می خواد بدونه که کسی اطلاعاتی داره از این سخنان یا نه!

نگاه جان خیلی زیبا پاسخ دادن
سپاس نگاه جان بابت بحث کردن زیباتون:riz304:

اگر در رابطه با قرآن می خواهید بحث کنید یه تاپیک جدا بزنید من هم اون موقع تو بحثتون شرکت می کنم
البته قبلش مطمئن بشید ظرفیت بحثش هست یا نه!:smiliess (3):

متین جان من اطلاعاتی ندارم در رابطه با این دو جمله بنابراین سعی می کنم تاپیک رو دنبال کنم

موفق باشیم

negarF

New member
تو این که امام علی (ع) از کاملترین انسانهای خلق شده روی زمین هستند برای ما بچه شیعه ها هیچ جای شکی نیست. امام ما انقدر کامل و خدایی بوده که حتی غیر مسلمون ها هم عاشقش شدن و راجع به ایشون کتابها نوشتن. این برای کسی که کمترین اطلاعات رو درباره سیره امام داره مسجله و جای بحث نداره. ولی اگر کلامی از جانب ایشون به گوش ما می رسه که برای ما ناخوشاینده نباید سریع جبهه گرفت و به امام شک کرد. بلکه باید به کوتاه بینی و عقل سطحی نگر خودمون شک کنیم و به جای اینکه با بی سوادی تمام به نقد بشینیم یه کم بریمو از اهلش تفسیر و دلیل حرف بزرگان رو بپرسیم.
.
.
اون دوستمونم که گفتن ایران باستتتتتتتان خودمونو عشقه!
من نمی دونم چرا مد شده تا درباره اسلام حرف زده میشه سریع جبهه می گیرن و میگن: آآآآآآآی تمدن آریایی و مذهب زرتشت و .... بعد تا میگی می خوای واسه این کشور چی کار کنی و چی کاره بشی میگن: خاک تو سر این مملکت که هر چی نکبت تو ایرانه، غربو بچسب با اون تمدنششششششششش!!!!!!!!!! ........ اگه ایرانو عشقه، یه زحمت بکش به جای این همه بدو بی راه بچسب بشو با تموم ضعفاش یه کاری برا بالا بردنش بکن....
اگه دوران کوروش کبیر ما کسی بودیم واسه این بود که به خودمون و دینمونو همه اقوام دیگه احترام گذاشتیم! نه اینکه حس ناسیونالیستی بی خود داشته باشیم. دین زرتشت واسه زمان خودش کامل بودن ولی اسلام واسه کل زمان ها.

Marc0p0lo

New member
دین زرتشت واسه زمان خودش کامل بودن ولی اسلام واسه کل زمان ها.

دین اسلام کامله؟از چه نظر دوست عزیز
دین اسلام چی داره که دیگر دین ها ندارن؟

در مورد اسلام و حضرت محمد چقدر تحقیق کردی؟

ببخشید که این تیکه از پستتون رو نقل قول گرفتم با بقیه صحبت هاتون کاری ندارم فقط می خوام بدونم شما به عنوان یک مسلمان چقدر از اسلام آگاهی دارین

پیشاپیش سپاس از پاسختون

negarF

New member
دوست عزیزم شما خودت از اسلام چی میدونی؟! چقدر راجع به دینمون تحقیق کردی؟ اگه می خوای اطلاعات منو بسنجی من در حد اینکه تو این وانفسا با همه این حرفا و شبهه هایی که به دین وارد میشه بتونم گلیم خودمو از آب بیرون بکشم یه چیزایی می دونم! ولی واقعا اگر اعتقاد داری که داری که دین اسلام با بقیه ادیان فرقی نداره با حرفای من نمی تونی به خودت کمک کنی. خودت باید بری دنبالش تا بفهمی!
من در این حد می دونم که خدای بزرگ واسه اینکه آخرین و کاملترین دینش مثل ادیان قبلی که برای انسان قرار داد تحریف نشه، تضمین قرار داده. اگر قرانو قبول داری میتونی توی قران بخونی که خداوند این کتاب و صحتش رو تا ابد تضمین کرده. بنابراین جواب سئوالاتو تو قران میتونی پیدا کنی البته اگه بش اعتقاد داری. خداوند در قران می فرماید: الیوم اکملت دینکم و اتممت نعمتی. و ایات مشابه که من عربیشو یادم نیست ولی فکر می کنم همه شنیدنش با این مضمون که میگه اسلام دین کاملیه.
اما در مورد ادیان دیگه: من نمی خوام به دوستان اقلیت مذهبی توهینی بشه ولی وقتی من یک از 4 کتاب تورات رو خوندم و دیدم که جایی از اون این مضمون رو نوشته که: حضرت داوود و خدا با هم کشتی گرفتن و حضرت داوود تونست پشت خدا رو به زمین بزنه" ! و حتی بدتر از این چیزها ... خشکم زد!
یا اینکه توی خود مذهب زرتشت بعد از یه مدت چه انحرافاتی به وجود اومد و مردم واسه هر چی یه خدا درست کردن که همون خداها و خرافات باعث عذابشون شد و ....
اگه ادیان الهی بدون دست کاری انسانهای مغرض همون طور باقی می موندند که به پیامبران نازل شده بود شاید حرف شما یه کم درست میشد ولی حیف که این طور نیست.

Marc0p0lo

New member
چرا جبهه گرفتین؟
اگر یه نفر بیاد در مورد دینت ازت سوال کنه اینجوری می خوای پاسخشو بدی؟حالا چرا داغ کردی؟

من نه نظرمو گفتم و نه عقایدمو فقط ازتون سوال کردم !

برای اطلاعتون باید بگم که من دو سال وقتمو درباره تحقیق در مورد اسلام و زرتشت و یهودیت گذاشتم......

من دیگه بحثی ندارم با شما چون نمیتونی بدور از تعصب و منطقی بحث کنی!

موفق باشیم

negarF

New member
دوست عزیز من که جبهه نگرفتم. من گفتم سوادم در حدی نیست که بتونم با کسی که اصل اسلام رو قبول نداره بحث کنم ولی کسی که قران رو قبول داره حداقل میتونم در حدی که ذهنم یاری بده گفتگو کنم. یه ذره از اون منطقی هم که خودم دارم گفتم. به این که نمی گن جبهه گیری! شما تو یکی از نظراتت گفته بودی که میتونی در مورد قران بحث کنی پس معلومه اطلاعاتت زیاده. این بحث شخصی من و شما نیست و به خاطر همین من کلی نوشتم .
شما که خودت پیشنهاد بحث و نقدو دادی که نباید زود قضاوت کنی و داغ کنی که !!!!!:rose:

oruji

New member
دو نظر وجود داره:
اولا تعداد احادیث نامعتبر زیاده و تنها احادیث صحیح و متوارتر مورد قبولن و من شک دارم این 2حدیث صحیح باشن لطفا وقتی حدیثی ذکر میکنید سند حدیث را هم ذکر کنید تا میزان صحت اون مشخص بشه و تحریفی در شرع پیش نیاد
دوما بر فرض که این حدیث صحیح باشه باید از زمان و شرایط بیان شدن این حدیث آگاه باشیم به عنوان مثال این جمله نهج البلاغه که ذکر کرده" زن ناقص العقل است " ذکر عام نبوده و تنها در مورد عایشه صدق میکند
درضمن لطفا احترام زنان رو نگه دارید همان طور که همواره در قرآن و دین مبین اسلام سفارش شده

Marc0p0lo

New member
شاید من اینجوری فکر کردم که لحنتون تند هست به هر حال دیدم من رو مخاطب قرار دادین و نه عام رو شاید اونجوری فکر کردم.

توی حرفای قبلیتون گفتین که برم قرآن و بخونم اگر قبول دارم در واقع پیش شرط گذاشتین واسش...مگه کسی که قبول نداره نمیتونه بخونه؟!

بهتره بیشتر از این اینجا بحث نشه چون پست های ما اسپم محسوب میشه و تاپیک دوستمون متین هم خراب میشه....

اگر دوست داشتین بحث کنیم یه تاپیک بزنید تا با هم در مورد هر موضوعی که بگین منطقی بحث کنیم

موفق باشیم:rose:

Marc0p0lo

New member
دو نظر وجود داره:
اولا تعداد احادیث نامعتبر زیاده و تنها احادیث صحیح و متوارتر مورد قبولن و من شک دارم این 2حدیث صحیح باشن لطفا وقتی حدیثی ذکر میکنید سند حدیث را هم ذکر کنید تا میزان صحت اون مشخص بشه و تحریفی در شرع پیش نیاد
دوما بر فرض که این حدیث صحیح باشه باید از زمان و شرایط بیان شدن این حدیث آگاه باشیم به عنوان مثال این جمله نهج البلاغه که ذکر کرده" زن ناقص العقل است " ذکر عام نبوده و تنها در مورد عایشه صدق میکند
درضمن لطفا احترام زنان رو نگه دارید همان طور که همواره در قرآن و دین مبین اسلام سفارش شده

مرسی دوست عزیز فهمیدم اطلاعات داری
ولی کسی بی احترامی نکرده به زنان قبل از اینکه قرآن بگه انسانیت میگه که احترام هر کسی با هر نوع تفکری واجبه

یه حدیثی نقل شده می خوایم از درستی یا نادرستی و همینطور که گفتین شرایط زمان بیانش بحث کنیم

negarF

New member
میدونین من یه جورایی سعی کردم روش مباحثه رو پیش بگیرم. توی مباحثه دو نفر که باهم دارن بحث می کنن ممکنه سر موضوع مورد بحث کاملا هم نظر باشن ولی همدیگه رو به چالش می کشن :eek:t0837h0nn8zfqu8ultهی همو سین جیم می کنن تا از توی بحثاشون افراد شنونده و بیننده خودشون به یه نتیجه منطقی برسن و سئوالی نا گفته باقی نمونه. ok دوست من، راس میگی شاید این روش واسه اینجا جواب نده! به هر حال امیدوارم از این قسمت نتیجه خوبی گرفته شه. منو تو این روزا دعا کنید. :smiliess (10)::rose::smiliess (10):

Marc0p0lo

New member
میدونین من یه جورایی سعی کردم روش مباحثه رو پیش بگیرم. توی مباحثه دو نفر که باهم دارن بحث می کنن ممکنه سر موضوع مورد بحث کاملا هم نظر باشن ولی همدیگه رو به چالش می کشن :eek:t0837h0nn8zfqu8ultهی همو سین جیم می کنن تا از توی بحثاشون افراد شنونده و بیننده خودشون به یه نتیجه منطقی برسن و سئوالی نا گفته باقی نمونه. ok دوست من، راس میگی شاید این روش واسه اینجا جواب نده! به هر حال امیدوارم از این قسمت نتیجه خوبی گرفته شه. منو تو این روزا دعا کنید. :smiliess (10) (10):

درسته دوست عزیز ولی باید کاملا منطقی باشه و سوالات کاملا علمی پرسیده بشه
این اوکی گفتنتون هم کلی معنی داره:rose:

princess

New member

باید در ترجمه ضرب المثل ها ، احادیث ، اصل پیام رسانی رعایت شود وگرنه قابل فهم نخواهد بود. با ترجمه ی ظاهری عبارات ، اهداف واقعی گوینده قابل دسترسی نیست. خواننده فارسی زبان حق دارد بپرسد:زن عقرب است یعنی چه؟ و یا نیش زن برای شوهرش شیرین است یعنی چه؟ و غیره........
اگر بدانیم که این ضرب المثل ها برای رساندن مفهوم خاصی در ملت ها پدید آمدند و پیام خاصی را در شرایط حاکم بر همان ملت و فرهنگ به همراه دارند بسیاری از اعتراضات مطرح نخواهد شد. اگر با خواندن معانی ظاهری جملات دچار تضاد در آنها می شویم (مثلا اگر یک جا حکومت را نکوهش می کند و جای دیگر آن را یک ضرورت می داند ) نباید به ترجمه ی ظاهری عبارات رضایت داد زیرا برای خوانندگان هدایتگر نخواهد بود.
مثلا در ترجمه ها ی موجود(" انساء نواقص العقول) را همه اینگونه ترجمه کرده اند که عقل زنان ناقص است اما در خطبه 80 در مقام بیان تفاوت های موجودمیان زنان و مردان است و (نواقص) اینجا به معنی (تفاوت) است.
(المرئه شر کلها) را همه ترجمه کرده اند که ( زن همه اش شر است ) در صورتی که در قرآن کریم و نهج البلاغه نظام هستی ، نظام (احسن) معرفی شده است و امام علی (ع)" خود عدل الهی را به جهانیان شناسانیده است و در حکمت 238 واژه شر را به معنای بد و بدی ها استعمال نکرده بلکه خواسته بفهماند که ازدواج و تشکیل زندگی مسئولیت و مشکلاتی دارد همان ضربالمثل فارسی که می گوید ( زن و بچه دردسرند و بی دردسر نمی توان زندگی کرد.
:rose:

Marc0p0lo

New member
من هم با عقل ناقص خودم یه تجزیه تحلیل هایی کردم و با دوستمون princess موافقم شاید این شر که اینجا ذکر شده به معنی اون مسئولیت هایی است که با زن گرفتن باید بپذیریم و در ادامه میگه که وجودش لازمه میتونه تعبیر های مختلفی داشته من فکر می کنم وجودش برای زندگی و به قولی مرد شدن لازمه

اما دوست من در مورد جمله اول چه نظری داری؟منظور حضرت علی از مشروع و نامشروع چی میتونه باشه
زن میتونه خواسته نامشروع هم از همسرش داشته باشه

اگر اطلاعاتی داری در اختیارمون بزاری ممنون میشم من به شخصه واسم سواله

jupiter_sps

New member
در مورد این 2 سخن با نظر ناشناس موافقم که اینجور سخنان از بزرگ و حکیمی مثل حضرت علی(ع) جایگاه و مقامی مقارن با وضعیت زمان خودش رو داشته که مثل بعضی از ایات قران که شان نزولشون ما رو محتاج به مطالعه تفسیرشون میکنه باید در مورد سخنان هم علت و مناسبت بیان سخن مطالعه بشه ---- ضمنا در فرهنگ عرب کلماتی داریم که اگه در لغت نامه به دنبالشون بریم علاوه بر معنی ظاهری مفهوم دقیق تر و کاربردی تر دارند (ذهنم یاری نمیکنه که مصداق بیارم ولی راجع به این مصداق ها سر کلاسمون زیاد بجث میشد)
در مورد سوال اقا متین که پرسیدن اگه چیزی خاص یه موقعیت هست چرا برای عموم ذکر شده--- فقط این به ذهنم میاد که در قران خدا فرمودند ما در قران بعضی ایا ت رو مشابه و بعضی ها رو متفاوت نازل می کنیم تا اونهایی که در دل مرضی دارند مشخص بشوند--> مفهوم ایه رو نوشتم---ببخشید که زیاد با سند و مدرک حرف نمیزنم--- من خودم از این ایه به خیلی مفهوم ها پی می برم شاید برای شما هم قانع کننده باشه! (شاید هم نه)

ن marc0polo و متین ---> چرا وقتی سوالی می پرسید علیه شما جبهه گرفته میشه در حالیکه شاید منظور شما فقط طرح سوال و به چالش کشیدن افکار و اطلاعات بچه ها هست؟----> درحوزه اینجور سوالات با اغوش باز پذیرفته میشن چون بخشی از برنامه اموزشی حوزه بر این اصل استواره تا اگه بعدا کسی خواست به مقام اجتهاد برسه به راحتی حرف دیگری رو نپذیره-----اما دوستای خوب!!!! اینجا حوزه نیست و هر سوالی پرسیدنش درست نیست و هر شیوه پرسیدنی درست نیست---چون اونوقت شبهه افکنی میشه واین جور سوال پرسیدن ها نه تنها کمکی به من (که اعتراف می کنم ازاطلاعات دینی خوبی به اندازه یه طلبه برخوردار نیستم) نمیکنه بلکه اعتقادات من رو تخریب میکنه! اینکه بپرسین (Marcopolo)دین اسلام چی داره که دیگر دین ها ندارن یا کی گفته دین اسلام کامله؟--- این سوالا ژورنالسیتین! برداشت عموم از این سوال القای یک نطر مخالف هست یا واقعا پاسخ خواستن!

ببخشید زیاد حرف زدم

jupiter_sps

New member
می بینم که همه با ناشناس موافقن!!!
bc8.gif

اره وظیفه هست که اسلاممون رو بهتر بشناسیم چون اسلام ناب و بدون ناخالصی جاذبه داره ! واسه همه!

jupiter_sps

New member
ببخشید! نمی خوام موضوع تاپیکو منحرف کنم اما ---> واقعیت این هست که اصل- همون اسلام منهای ناخالصی هست! اگه الان همشو کامل نمیبینیم --- ان شالله به زودی در دوران حکومت جهانی می بینیم!

Marc0p0lo

New member
در مورد این 2 سخن با نظر ناشناس موافقم که اینجور سخنان از بزرگ و حکیمی مثل حضرت علی(ع) جایگاه و مقامی مقارن با وضعیت زمان خودش رو داشته که مثل بعضی از ایات قران که شان نزولشون ما رو محتاج به مطالعه تفسیرشون میکنه باید در مورد سخنان هم علت و مناسبت بیان سخن مطالعه بشه ---- ضمنا در فرهنگ عرب کلماتی داریم که اگه در لغت نامه به دنبالشون بریم علاوه بر معنی ظاهری مفهوم دقیق تر و کاربردی تر دارند (ذهنم یاری نمیکنه که مصداق بیارم ولی راجع به این مصداق ها سر کلاسمون زیاد بجث میشد)
در مورد سوال اقا متین که پرسیدن اگه چیزی خاص یه موقعیت هست چرا برای عموم ذکر شده--- فقط این به ذهنم میاد که در قران خدا فرمودند ما در قران بعضی ایا ت رو مشابه و بعضی ها رو متفاوت نازل می کنیم تا اونهایی که در دل مرضی دارند مشخص بشوند--> مفهوم ایه رو نوشتم---ببخشید که زیاد با سند و مدرک حرف نمیزنم--- من خودم از این ایه به خیلی مفهوم ها پی می برم شاید برای شما هم قانع کننده باشه! (شاید هم نه)

ن marc0polo و متین ---> چرا وقتی سوالی می پرسید علیه شما جبهه گرفته میشه در حالیکه شاید منظور شما فقط طرح سوال و به چالش کشیدن افکار و اطلاعات بچه ها هست؟----> درحوزه اینجور سوالات با اغوش باز پذیرفته میشن چون بخشی از برنامه اموزشی حوزه بر این اصل استواره تا اگه بعدا کسی خواست به مقام اجتهاد برسه به راحتی حرف دیگری رو نپذیره-----اما دوستای خوب!!!! اینجا حوزه نیست و هر سوالی پرسیدنش درست نیست و هر شیوه پرسیدنی درست نیست---چون اونوقت شبهه افکنی میشه واین جور سوال پرسیدن ها نه تنها کمکی به من (که اعتراف می کنم ازاطلاعات دینی خوبی به اندازه یه طلبه برخوردار نیستم) نمیکنه بلکه اعتقادات من رو تخریب میکنه! اینکه بپرسین (Marcopolo)دین اسلام چی داره که دیگر دین ها ندارن یا کی گفته دین اسلام کامله؟--- این سوالا ژورنالسیتین! برداشت عموم از این سوال القای یک نطر مخالف هست یا واقعا پاسخ خواستن!

ببخشید زیاد حرف زدم

ایشون تو صحبت هاشون یه چیزی گفتن و من این سوال رو پرسیدم ازشون میتونستن معلم باشن ......:rose:

katii

New member
سلام
اگه واقعا به دنبال جواب سوالتون هستين و قصد ديگه اي ندارين توصيه ميكنم شرح نهج البلاغه علامه جعفري رو مطالعه بفرماييد .. ميتونين براحتي از برخي سايتها دانلودش كنين
در ضمن حرفهاي ناشناس ك در ص 1 گفته رو تاييد ميكنم
و اينكه اين كار عاقلانه اي نيس ك يه تيكه از دينو بزرگ كنيم و بعدش بگيم ك چون با عقل جور در نمياد پس زنده باد ايران باستان... من اينو تعصب ميدونم و تعصب موجب كوري عقل و فهمه
زرتشت هم در زمان خودشون انسان بزرگي بود ولي انسان همواره در حال تكامله و بسوي بهتر و برتر گام برميداره .. در اين سير ، فرامين الهي هم كاملتر و عاقلانه تر ميشن يني طبق شعور انسانها دين هم رشد ميكنه
پاينده باشين

بالا