حذف تدریجی زیست شناسی از دانشگاهها شایعه ای نزدیک به واقعیت ؟

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

omid9030

New member
شما تو کدوم دانشگاه درس خوندید اگه امکان داره؟
ما که ترم 3 درسای ژنتیکمون شروع شد

- - - Updated - - -

شما تو کدوم دانشگاه درس خوندید اگه امکان داره؟
ما که ترم 3 درسای ژنتیکمون شروع شد
من تو دانشگاه آزاد واحد ارسنجان تو استان فارس

XXIII

New member
خوب منم یه سوال دارم البته روی صحبتم فقط با شما نیست...
چرا زیست شناسی و علوم پایه باید تاوان بقیه رو پس بده ؟ طرح شما جزو درس شماست... پس جای گله و شکایت نداره... شما ها از روز اول این جور توافق کردید که با این سیستم کار کنید نه اینکه حالا چون من فقط یه بار میتونم ارشد شرکت کنم بقیه هم باید چوب من رو بخورند... ما زیست شناسا داریم داد میزنیم و میگیم چرا برای ما کار آموزی نمیذارید تا برای آینده کاری آماده بشیم... شما داد میزنید که چرا برای ما طرح میزارن تا از کنکور محروم بشیم...
=====
توی دنیا زیست شناسا بسیار قدرتمند هستند ، سیاستمدار ، پژوهشگر ، استاد دانشگاه ، مشاور استراتژیکی ، نماینده مجلس ، شهردار ، رئیس ان جی او ، رئیس یا مشاور ارشد احزاب و.... اما ما چی ؟ باید برای استخدام توی آزمایشگاه ها باید با بقیه رشته ها بجنگیم . برای استخدام توی آموزش و پرورش بجنگیم برای ....
واقعا این انصاف هست ؟؟؟
ما تو دانشگاه از کره زمین بگیر تا کره ماه ، از پزشکی بگیر تا کشاورزی ، از سیستم ایمنی بدن انسان بگیر تا سیستم ایمنی گیاهان از نظریات تکامل بگیر تا روابط بیوشیمیایی درس پاس کردیم... آخرش با ما اینجور رفتار می کنند . توی دنیا به ما به چشم دانشمند نگاه می کنن توی اینجا به چشم دستمال کاغذی...
واقعا این نوع نگرش درسته ؟ ما سال ها به همه خدمت کردیم به اشکال غیر مستقیم فرهنگ مردم رو بالا بردیم... زیست بوم ها و اکولوژی ها رو شناسایی کردیم . کارهای بنیادی پزشکی ، دام پزشکی ، کشاورزی انجام دادیم واقعا این رفتار شایسته ماست...؟
ببخشید من قصد ناراحت کردن کسی رو ندارم اما وقتی زیست شناسی رو میبینم که رفته و تو کارگاه کشتار مرغ مثل یه بی سواد کار میکنه خیلی ناراحت میشم...
واقعا حق ما این نیست ما پایه های علمی کشور هستیم و نباید این طور با ما رفتار بشه...
.
.
.
بازم از همگی معذرت می خوام که این قدر بی پرده صحبت کردم

به نام خدا
دوست عزیز سلام
به نظر بنده حقیر درست نیست آدم اول هرچی میتونه بگه آخرش یه عذرخواهی کنه و تمام
دوست عزیز فقط شما طی دوران تحصیلتون علوم مختلف رو وانکاویدین
همه رشته ها, همه علوم برای خودشون دارای ارزش و اعتبارن
من چون آزمایشگاهیم از این رشته نمیخوام حمایت کنم که اینطور تداغعی شه که یه طرفه رفتم قاضی
اما از اونجایی که هر فرد در فیلد خودش با مشکلات اون رشته بیشتر از سایرین آشنایی داره به بیان مشکلات اون می پردازه
اولاً من خدمت شما بگم کسی که میاد یه رشته طرح اجباری رو انتخاب می کنه مشکلی با رفتن به طرح نداره
مشکل بنده و همکاران من اینه که این همه فارغ التحصیل چرا؟!!
چرا یک آدم باید فقط یک بار حق شرکت در آزمون ارشد رو داشته باشه و اگر قبول نشه باید دو الی چهار سال (مثلاً در همین استان ما) در صف رفتن به آزمایشگاه و یا طرح بمونهه؟!
چهار سال یک عمریه برای خودش
کسی میتونه منکر این قضیه بشه؟!
نه بهش دانش نامه میدن
نه میتونه جایی استخدام بشه
و نه هیچ کار دیگه ای
حتی آزمایشگاه های خصوصی هم قبول قبول نمی کنن
شما می فرمائید تو دنیا یه زیست شناس شهردار میشه
نمی دونم فلان میشه
قطعاً من در این زمینه بی اطلاعم و شما بهتر میدونین
اما به نظر من اون طرف آدم ها بر اساس رشته، مدرک و تخصصشون درست سر جای خودشون قرار گرفتن
اینکه می فرمائی اما ما در اینجا سر جای خودمون نیستیم و چنین مشکلاتی داریم خب برادر عزیز اینجا چه گروهی از بچه ها و فارغ التحصیلان مشکل ندارن؟
حرف خیلی زیاد میشه زد اما من از شما و همه دوستان خواهش می کنم اگر قراره نقدی بشه به باقی رشته ها خدایی نکرده اهانتی نشه
من سعی کردم تو حرفام این اصل رو رعایت کنم
امیدوارم موجب رنجش خاطر کسی نشده باشم

پاینده باشید

XXIII

New member
به نظر من بحث سراين مسايل بى خوده ببخشيد که راحت حرف مى زنم ادما براساس استعداداشون بايد سنجش بشن ....و اينکه بچه هاى علوم ازمايشگاهى که هى حرف از طرح اجبارى مى زنن وقتى حقوق طرح رو مى گيرن و خيليا با همون مدرک ليسانس معمولا همون محل کار طرحشون استخدام مى شن چرا اون موقع نمى گن ما مجبور بوديم بريم طرح؟!!! به نظرم در دنياى پيشرفت علم که هر ثانيه کشورهاى پيشرفته علم مفيد توليد مى کنن ما جهان سوميها هم بايد به فکر پيشرفت باشيم نه اينکه سر موضوعات بدرد نخور اعصاب همديگه رو خورد کنيم....
متاسفم که ماها ياد گرفتيم چون خودمون نمى تونيم پيشرفت کنيم سنگ جلوى پاى بقيه مى اندازيم و فکر نمى کنيم که پيشرفت علمى وطنمون باعث پيشرفت خودمون هم مى شه.....متاسفم

با سلام
دوست عزیز ببخشید اینطور که شما می فرمائید نیست
واقعاً اینطور نیست

موفق باشید

XXIII

New member
بچه های علوم ازمایشگاهی روی سرما جای دارن دوست علوم از هم زیاد دارم شاید زبونی از ما گله کنند ولی دلشون اینجوری نیست / بعضی از دوستان شما میگن چرا زیست شناسی میاد بیوشمی و میکروب و انگل و قارچ و ژنتیک و ایمنی خوب تا اینجا میگن چرا ولی نمیگن چرا پرسناری و بیهوشی میاد بیوتک و ژنتیک خداییش کدوم گروه درساشون قرینه رشته های علوم پایه هست گروهی که تا حالا رنگ کتاب سلولی و مولکولی و مهندسی ژن و ژنتیک مولکولی ژنتیک سرطان ندیده یا گروهی که نزدیک 20 30 واحد این درسا رو پاس کرده پس حقش نیست دوست من که مهندسی ژن با دکتر یخچالی استاد نمونه پژوهشگاه ملی ژنتیک داشته و ژنتیک سرطان با دکتر صنعتی داشته نباید بیاد وزارت بهداشت / این کشمکش ها رو کسایی دیگه درست میکنن تقصیر ما هم نیست ولی امیدوارم روزی برسه همه در یک سطح و جایگاه به کار خودشون ادامه بدن /

با سلام
دوست عزیز از اعتدال شما در بیان جملاتتون سپاسگزارم
فقط یک نکته اینکه در مورد بیوتک بله شما درست می فرمائید
اما تا اونجایی که یادم میاد و اینطور شنیدم حتی بچه های کتابداری هم میتونن تو این رشته آزمون بدن (سعی کردم از دفترچه ببینم بهش دسترسی نداشتم تا با قطع یقین بگم)
خب چیزی نمیشه گفت جز اینکه به نظر این مورد هم از جمله دیگر موضوعات گنگ و تامل برانگیز در خصوص مسائل مربوط به علوم پزشکیه

biomar

New member
تا صفحه ی 6 خوندم!
دوستان عزیز من هم موافقم که به اندازه ی ارزش زیست شناسی بهاون بها داده نمیشه در ایران اما این مسئله واقعا ابعاد مختلفی داره.

1- یکی از دلایلش اینه که خیلی از افراد فارغ التحصیل واقعا بی سواد هستن! و هیچی برای عرضه ندارن. فقط یه سری درس حفظ کردن.
حتی خیلی از اونهایی که رتبه های تک رقمی بودن و ... .
2- حالا اگر بخواییم مورد یک رو باز کنیم میبینیم نیمی از علت این بی سوادی و نبود خلاقیت سیستم آموزشی پر از ایراده.
وقتی که به تعداد زیاد، از رتبه های بالا پذیرش میکنن(فکر کنم سراسری تا صد هزار هم زیست قبول بشن! پیام نور و ازاد که هیچی دیگه...) چه انتظاری هست که خروجی دانشگاه مفید باشه برای جامعه!؟
خود استادان و امکانات آزمایشگاهی دانشگاها ایا آماده ی تربیت یک نسل پویا هستن!؟ خیلی از استاد ها خودشون بی سوادن! حتی در دانشگاه های برجسته هم هست.
3- یک ایراد دیگه ی سیستم آموزش که در نهایت منجر به کنار گذاشتن زیست شناسان میشه، و فقط دودش توی چشم دانشجو میره، اینه که رشته هایی که در ایران تعریف میشه کپی پیست شده هست. اونم از کدوم کشورها!؟ کشورهای پیشرفته! نمیان رشته ها رو بر اساس نیاز بازار کار و تولید و علم ایران تعریف کنن. مثلا توی زمینه های کشاورزی، بهداشت محیط، و گیاهی کشور ما الان کلی دچار بدبختیه! این همه هم فارغ التحصیل داریم اما اینقدر واحدهایی که پاس کردن بیربط و سطحی و ... که عملا به هیچ دردی نمیخوره. ببینید واقعیت اینه کشور ما از لحاظ اقتصادی مشکلات عظیمی داره.
نیاز هست زیست شناسی رو به سمتی ببریم که بازده عملی و اقتصادی هم داشته باشه. و از درآمدزاییش بعدها برای تحقیقات پایه ای تر استفاده بشه.
ما امکاناتمون محدوده. خیلی محدود. و با این امکانات منطقا نمیشه کارهای بزرگی کرد که منفعتی توش باشه(البته برای ایران).
پس پر واضحه که چرا به زیست بها نمیدن چون میبینن براشون صرفه و بازده نداره. چیزی ازش به مملکت نمیرسه! واقعا هم همینطوره. یه تعداد زیاد مقاله و تحقیق که خاک میخورن و عملا هیچی. که البته همین مسئله هم باز از سیاست ها و مدیریت و تصمیمات و برنامه ریزی های کاملا غلط و احمقانه ی آموزشی رشته های علوم پایه هست.

ایران شده مردک گرایی صرف که باعث نابودی علمه. مثلا این همه لیسانس ریاضی و فیزیک و شیمی. واقعا چیکار میکنن!؟ فقط از مدرکشون استفاده میکنن که استخدام بشن. اونم سر کارهایی که یک سیکل هم با یه دوره کارآموزی میتونه انجام بده.
خیلی منابع مالی داره هدر میره سر دادن یه تیکه کاغذ به مردم و همه سر و دست میشکنن که برن ارشد و دکترا کاغذشون گلاسه بشه!! غافل از اینکه آخه کاربرد و بازدهی این ارشد چی باید باشه و چی هست!؟ اینم فقط مختص زیست نیست. که این خانه از پایبست ویران است...
سیستم آموزش شده فقط و فقط منبع سرگرم سازی مردم و پر کردن جیب یک عده. همین.

4- ببینید جامعه به دسته کلی میشه تقسیم کرد 1- اونهایی که در هر وضعیت آموزشی خودشون تلاش میکنن و بالاخره یه تغییر ایجاد میکنن که این دسته همیشه کمترین تعداد رو دارن. 2- اونهایی که استعداد و توان باالقوه دارن اما اگه امکانات و آموزش و جهت دهی نباشه این استعدادشون باالفعل نمیشه و پرورش پیدا نمیکنه که این دسته بیشترین تعداد رو دارن 3- اونهایی که کلا ول معطلن!

هدف هر سیستم آموزشی باید دسته ی دوم باشه. دسته اول و سوم که کارخ ودشونو میکنن! هنر سیستم آموزش توی پرورش دسته ی دوم هست. که متاسفانه دقیقا کشور ما توی همین مورد بسیار کمبود داره.
و همین باعث میشه یک عده زیادی استعداد و تواناییشون هرز بره نه خودشون رو درست بشناسن نه از ظرفیت هاشون برای آبادانی این مملکت درست استفاده بشه. آخرم میشن یه عده افسرده و دپرس و ...

تمام زیست شناسانی که با مشکل معیشتی دست و پنجه نرم میکنن قربانی این سیستم آموزش غلط هستن که هیچ چی رو پیش بینی نمیکنه و هیچ برنامه ریزی برای ارائه ی رشته ها و واحد ها و خروجی نداره. همینجور بی برنامه و یلخی...

دوستانی که میخوان یه تغییری ایجاد کنن نیم نگاهی هم به بنیاد آموزشی کشور داشته باشن تا وقتی آب آلوده وارد این دریا میشه نمیشه کار اساسی کرد نمیشه راه افتاد با دستمال دریا رو تمیز کرد! باید منبع آلودگی رو پیدا کرد و جلوش رو گرفت بعد به تصفیه ی آب پرداخت!
ضمن تلاش هامون برای تغییر و پیشبرد زیست و تحقیق و خلاقیت، باید یه کاری کنیم و به این روند هم یه تکونی بدیم

آخرین ویرایش:

Mohammad gh

New member
به نام خدا
اینکه زیست شناسی رشته ای فوق العاده زیبا و دوست داشتنی ست در اون شکی نیست
خود بنده هم خیلی زیست شناسی رو دوست دارم
اما تو سالهای اخیر متاسفانه مشکلاتی بوجود اومده که عزیزان برای رفع این مشکلات میان صورت مسائل رو پاک می کنن
اول از دوستان زیست شناسمون میخوام منصفانه با این موضوعات برخورد کنیم
یکی از مشکلاتی که بوجود اومده اینه که فارغ التحصیلان دانشکده های پیراپزشکی اغلب طرح اجباری هستن و معمولاً تنها یک بار می تونن تو کنکور ارشد شرکت کنن
این درحالیه که دوستان عزیز فارغ التحصیل زیست هیچ منعی در شرکت مجدد در آزمون ارشد ندارن
از طرفی اوضاع برای پیراپزشکان زمانی بدتر شد که تعداد فارغ التحصیلان این رشته بسیار بالا رفت (چون ورودی بسیار بالاست) و از طرفی ظرفیت پذیرش اونها بعنوان نیروهای طرحی کم و کمتر شد
الان تو استان ما واسه یه رشته خاص یک نفر باید دو الی چهار سال در صف انتظار طرح بمونه و تو اون مدت هم حق شرکت در آزمون رو نداره
از خیلی از دانشگاه ها شنیده میشه که دوستان پیراپزشک تو مقطع ارشد نیستن.
در هر حال اینم یه جور تضیع حق این قشر از فارغ التحصیلانه

امیدوارم این مشکلات به نحو بهتری حل بشه
به امید اون روز

فعلا بزرگترین مشکل سایت ما این هست که تا یه بحث راجب زیست پهن میشه سریع دوستان علوم آز میان و به صورت کاملا نرم شروع به برهم زدن اوضاع و بحث میکنن
فکر کنم صدمین بار هست که این اتفاق داره میوفته

اگر من مدیر بودم بلافاصله که اولین پست مربوط به علوم آز رو در تاپیک های صرفا زیست شناسی میدیدم پاک میکردم تا مشکل بیش ازین ریشه پیدا نکنه چون معمولا اینجور بحثا در ابتدا با سلام و صلوات شروع میشه!

هم ما مشکلاتی داریم هم ما وهم هم رشته ای های شما
پس بهتره جای مقصر شناختن همدیگه به فکرحل مشکل از پایه باشیم!
و ازونجا که ملت شریف ما اصلا نمیتونن همدیگرو تحمل کنن و اتحاد بین زیست و علوم ازمایشگاهی های عزیز برحسب تجربه ناشدنیه واخرش به دشمنی میکشه پس بهتره که کلا یا راجب همدیگه اظهار نظر نکنیم و در امور هم دخالت نکنیم یا اگر هم میکنیم مسئولیت کامل عواقب ناشی ازون رو به عهده بگیریم

آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش
دوستان لطفا مقایسه گرایش های مختلف زیست شناسی رو بی خیال شید ... آخر داستان هیچی گیر کسی نمیاد و باعث میشه از همدیگه دل خور بشید
با تشکر

مجید دیجی

مدیر بخش
به نام خدا
دوست عزیز سلام
به نظر بنده حقیر درست نیست آدم اول هرچی میتونه بگه آخرش یه عذرخواهی کنه و تمام
دوست عزیز فقط شما طی دوران تحصیلتون علوم مختلف رو وانکاویدین
همه رشته ها, همه علوم برای خودشون دارای ارزش و اعتبارن
من چون آزمایشگاهیم از این رشته نمیخوام حمایت کنم که اینطور تداغعی شه که یه طرفه رفتم قاضی
اما از اونجایی که هر فرد در فیلد خودش با مشکلات اون رشته بیشتر از سایرین آشنایی داره به بیان مشکلات اون می پردازه
اولاً من خدمت شما بگم کسی که میاد یه رشته طرح اجباری رو انتخاب می کنه مشکلی با رفتن به طرح نداره
مشکل بنده و همکاران من اینه که این همه فارغ التحصیل چرا؟!!
چرا یک آدم باید فقط یک بار حق شرکت در آزمون ارشد رو داشته باشه و اگر قبول نشه باید دو الی چهار سال (مثلاً در همین استان ما) در صف رفتن به آزمایشگاه و یا طرح بمونهه؟!
چهار سال یک عمریه برای خودش
کسی میتونه منکر این قضیه بشه؟!
نه بهش دانش نامه میدن
نه میتونه جایی استخدام بشه
و نه هیچ کار دیگه ای
حتی آزمایشگاه های خصوصی هم قبول قبول نمی کنن
شما می فرمائید تو دنیا یه زیست شناس شهردار میشه
نمی دونم فلان میشه
قطعاً من در این زمینه بی اطلاعم و شما بهتر میدونین
اما به نظر من اون طرف آدم ها بر اساس رشته، مدرک و تخصصشون درست سر جای خودشون قرار گرفتن
اینکه می فرمائی اما ما در اینجا سر جای خودمون نیستیم و چنین مشکلاتی داریم خب برادر عزیز اینجا چه گروهی از بچه ها و فارغ التحصیلان مشکل ندارن؟
حرف خیلی زیاد میشه زد اما من از شما و همه دوستان خواهش می کنم اگر قراره نقدی بشه به باقی رشته ها خدایی نکرده اهانتی نشه
من سعی کردم تو حرفام این اصل رو رعایت کنم
امیدوارم موجب رنجش خاطر کسی نشده باشم

پاینده باشید
این بحث بی نتیجه هست من علاقه ای به ادامش ندارم

maryam.

New member
"]خانه از پایبست ویران است!
این درسته که هر رشته ای در ایران مشکلات خودشو داره که به ضعف مدیریتی سیستم آموزشی کشور مربوط میشه ولی متاسفانه من بارها در این سایت دیدم بچه های رشته های دیگه مخصوصا رشته ی علوم آزمایشگاهی با نظرات و حرفاشون به بچه های رشته ی زیست شناسی حمله میکنن گویی هیچ مشکل دیگه ای جز وجود رشته ی زیست شناسی در ایران ندارن!!!همه هم یک صدا میگن که بچه های زیست با رتبه های هزاران هزار در کنکور سراسری قبول میشن بر فرض هم اینطور باشه ولی نمیشه اینو نادیده گرفت که افرادی که از زیست شناسی با رتبه های عالی وارد مقطع فوق لیسانس میشن امتحان خودشونو پس میدن.
من هم قبول دارم که قانون 1 بار شرکت کردن در ارشد و در صف موندن برای طرح خیلی مسخره است ولی این مشکل سرچشمه ی دیگه ای داره.
البته این خود برتر بینی در جامعه ما به نوعی مد شده!!!بچه های پزشکی(من با چند نفر برخورد داشتم)کلا هیچ کدوم از رشته های تجربی رو در سطح و دانش خودشون نمیدونن!
این مسائل هم به فرهنگ جامعه برمیگرده.

love virology

New member
تقصیر ما نیست تقصیر اموزش هست چرا قبل از ورود به گرایش ها توضیح کافی نمیدن من نوعی میدونم شاید کسی دیگه نمیدونه / خیلیا هنوز میپرسن این علوم سلولی مولکولی چیه چه بدرد میخوره ما به امید یه چیز دیگه اومده بودیم/ مشکل زیست عدم شناخت گرایش ها هست باید مو شکافانه بررسی بشه هر گرایش

آخرین ویرایش:

XXIII

New member
به نام خدا
دوستان عزیز زیست شناس سلام
در پاسخ به چند پست اخیر
بنده به تازگی به عضویت سایت در اومدم و از بحث و کشمکش های بین گروه زیست و بچه های علوم بی خبرم
دوست عزیزی که فرمودن اگر مدیر بودم بلافاصله این نظرات رو حذف می کردم و یا ... ازشون خواهش دارم قدری سعه صدر بیشتری داشته باشن
من تو همون کامنت اول خودم گفتم که مشکل جای دیگست و مدیران بجای حل مشکلات بعضاً صورت مسائل رو پاک می کنن (به عنوان مثال حذف زیست شناسی)
من هیچ جای حرفهام از این موضوع به عنوان یک ذینفع حمایت نکردم
اما اگر به شما فارغ التحصیلان عزیز این قشر جسارتی شده و یا منجر به ایجاد رنجش خاطر شما شده از همتون عذرخواهی می کنم
دوستان ما در "کنار هم" می تونیم بر مشکلات غلبه کنیم نه در "مقابل هم".

پاینده و برقرار باشید

آخرین ویرایش:

Mohammad gh

New member
به نام خدا
در پاسخ به چند پست اخیر
بنده به تازگی به عضویت سایت در اومدم و از بحث و کشمکش های بین گروه زیست و بچه های علوم بی خبرم
دوست عزیزی که فرمودن اگر مدیر بودم بلافاصله این نظرات رو حذف می کردم و یا ... ازشون خواهش دارم قدری سعه صدر بیشتری داشته باشن
من تو همون کامنت اول خودم گفتم که مشکل جای دیگست و مدیران بجای حل مشکلات بعضاً صورت مسائل رو پاک می کنن (به عنوان مثال حذف زیست شناسی)
اما اگر به شما فارغ التحصیلان عزیز این قشر جسارتی شده و یا منجر به ایجاد رنجش خاطر شما شده از همتون عذرخواهی می کنم

پاینده و برقرار باشید

خیر شما توهی نکردید مشکلی هم از شما نبوده
مشکل ازینجاس که بعضی فقط منتظر یه بحث ساده بین زیست و علوم آز هستن تا جنجال افرینی بکنن
بحث همکاری و درکنار هم بودن هم بله زیباست ولی فقط زیباست, نه عملی و کاربردی ,چون تجربه چیز دیگه ای ثابت کرده

به هرحال بهتره که ازین به بعد بحث صرفا سر زیست باشه تا تاپیک به انحراف کشیده نشه

maryam.

New member
به نام خدا
در پاسخ به چند پست اخیر

پاینده و برقرار باشید
دوست عزیز نیازی به عذرخواهی نیست!
من پست های شما رو خوندم بدون هیچ توهینی صرفا نظرات خودتونو بیان کردید.مسئله اینجاست انقدربحث های بی نتیجه بین بچه های زیست و علوم آزمایشگاهی در انجمن دیده شده که موضوع اصلی تاپیک ها از بین میره .
در کنار هم بودن حالا حالاها در جامعه ما جای کار داره!

زینبی

New member
سلام بچه ها
به نظر من وقتی میخوایم درباره بازار کار صجبت کنیم اول از همه باید به مشتری و ارزش افزودش فکرکنیم. اگه خودتون رو جای کارفرما، و مشتری و مصرف کننده بذارید متوجه می شید که برای چیزی پول می دید که براتون یک چیزی حاصل کنه . از این جنبه هم به قضیه نگاه کنیم خوبه.
و یک مورد دیگه اینکه بهتره در مورد کشرهای خارجی هم تحقیق کنیم و ببینیم دقیقا اونها در رشته زیستشناسی چطور عمل می کنن و آینده شغلی شون چیه و چه شغلهایی دارن. چه مدرکیدارن.
بچه ها ما یک استاد داشتیم که خیلی نا امیدمونمی کرد می گفت زیست شناس تا حالا جایه نوبل نگرفته همه رشته های فیزیکی و شیمیو از این چیزها بودن که نوبل گرفتن.
ایشون خودشون استاد شیمی فیزیک بودن اسمشون رو نمی گم. امیدوارم ما بتونم پایه تمام علوم رو در خودمون تویت کنیم تا ک عده نان اینور بگن. من به ور جدی می رم دنبالش تا ببینم واقعا در کشورهای پیشرفته علم زیست شناسی به چه صورت هست؟ لطفا شما هم اگه الاعات موثق و و مصل داشتین بگین ت همه استفاده کنیم. لطفا بچه ها کلی گویی نکنین.
بیایید دت به دست هم بدیم و واقعیت رو نشون بدیم. خودمون هم توی این مسیر آموزش می بینیم.
بچه ها زیست امکاناتهم میخواد البته یکی از دلایلشم اینه که رشته ما رو سخت میکنه. با دست خالی و توی خیال که نمیشه چیزی در عالم زیست شناسی انجام داد.

زینبی

New member
بچه ها این رشته اون رشته چه معنایی داره؟
منخودم یک کتاب خارجی میخواندم شاید ندونید شایدم بدونید. ولی در پروژه تعیین ژنونامنسان میتونید برنامه نویسای کامپیوتر کار اصلی رو انجام دادن؟ پروژه ای که کلی ول می کشید رو کوتاهش کردن؟ یا آقای کریک معروف که یک فیزیکدان بود؟ بچه ها علم یعنی این که هر کسی هر کاری می تونه براش بکنه.
ما فقط به فکر دور کردن و کوتاه کردن دست دیگران و نگه داشتن و اختصاص موقعیتها برای خودمون هستیم. نباید اینطور باشه شایسته سالاری مهمه. اصلا شاید من رشتم زبان نباشه ولی بتونم کارهایی و ترجمههایی تویزبان داشته باشم که از همه جلوتر باشم. الان علم واقعا بین رشته ای شده و دانشگهایک مسیر هستش برای رسیدن به اهداف. میدونید بیل گیتس دانشگاه رو کنارگذاشته و رفته سراغ ایدش.
منظور کلی مناینه که ما باید خودمونرو نشون بدیم و باید لیاقت افراد ملاک باشه نه اینکه بیایم دیگران رو محروم کنیم که جا برای خودمون باز بشه. نباید فقط به فکر رفاه شخصی و پست شغلی در علم بود وگرنه به هیچ جا نمی رسیم. این نظر شخصی من بود.

science girl

New member
سلام, فکر میکنم این ۱۰ صفحه جدال برای اینکه بفهمیم کدوم رشته وضعیت بدتری داره یا چقد بچه های زیست سر خورده شدن کافی نباشه, باید ی بار بریم برنامه ماه عسل(دوستان ناراحت نشن دارم شوخی میکنم که جو عوض شه)
منم زیست سلولی-بیوشیمی آزاد خوندم. چیزی که بیشتر از گذشته و مشکلات بچه های زیست برام اهمیت داره الان و آینده زیست این کشوره. که اگه من نوعی بالاخره با سیلی هم صورت خودمو با وجود همه این مشکلات سرخ نگه داشتم عوضش آینده رشته م رو بهتر کنم.
قصدم تخریب جامعه پزشکی نیس ولی به نظرم ۲ علت خاص داره که رشته پزشکی توی کشور ما اینقد خواهان داره!!
اول اینکه مردم ما خیلی به کمک به هم نوع و سلامتی اهمیت میدادن و دوم درآمد خوب... پس جای تعجب نداره که این رشته بین مردم ما جایگاه ویژه داره!!!
نتیجه ای که میخام بهش برسم اینه که در وهله اول مردم باید با رشته ما آشنا بشن و حس کنن که وجود این رشته ها چ خدماتی رومیتونه بهشون بده
مثلا رشته بیوتک با دستاوردهای دارویی و پزشکی خودش الان جایگاه فوق العاده ویژه ای بین مردم(حداقل توی تهران و مراکز استانها) بدست آورده.
پس بنظرم باید در مورد رشته مون حرف بزنیم و جا بندازیمش, دولت هم وقتی ببینه مردم آگاهند حتما مجبوره از ما حمایت کنه...
ببخشید در حضور اساتید و دوستان فقط خاستم دیدگاه خودمو بگم:thumbsupsmileyanim:

science girl

New member
یه چیز دیگه که عاجزانه از بچه های زیست و آز میخام اینه که لطفا لطفا ایندعواهای بچگانه رو تموم کنن, شرایط برای همه سخته. و این دعواهای بین رشته هیچ کمکی به حل اونها نمیکنه:thumbsdownsmileyani
اصن چرا بچه های علوم به کمک ماها نمیان که ما هم جایگاه خودمون رو پیدا کنیم?? هر وقت برای صنف علوم مشکلی بود بچه های زیستم کمک میکردن, چی میشه شما هم به ما کمک کنین???:thumbsupsmileyanim:
خیلی ایده آلیستی ه حرفام???!!!!:riz513:

The Guy

Well-known member
حذف دوره تخصص پاتولوژی!!!!!!!!!!
صابر جان مگه فیلم هندیه داداش من...
هدفی رو انتخاب کنید که دور از دسترس باشه نه دور از دیدرس

زینبی

New member
سلام مجدد به همگی
در موردرشته پژشکی که در بالا عنوان شده چون چند تا از خویشاوندان بسیار بسیار نزدیکم در این رشته بودن و الان در بهترین دانشگاه کشور در حال تخصص خوندن هستن و اطلاع در مورد ش کاملا دارم باید بگم این رشته تا جایی که من میدونم به خاطر وجهه بالاش و آینده شغلی کاملا روشنش در مقایسه با رشته های دیگهانتخاب میشه. فکر می کنم اکثر بچه هایی که میرن تجربی خیلی روی پزشکی حساب می کنن. وقتی پزشکی قبول میشی انگار آیندت و درآمدت تا آر معلومه. تی درطول تحصیل هم می تونی کار کنی و احرتامتم داری. البته الان یکم پزشکی عمومی اشباع شده و اکثرا دنبال تخصص و حتی فوق تخصص هستن. واقعا هم بچه های با استعداد رو چذب میکنه. البته خداییش آسون نیست خوندنش چون خودم شاهد بودم ولی چون تقریبا از کارت مطمئنی باهاش زندگی می کنی
فکر کنید دانشجوی پزشکی در بیمارستان در واقع داره کار میکنه و حقوق هر چند ناچیز می گیره ولی من زیست شناس برام کار زیادی نیست
علتشم این هست که ما مصرف کننده علم هستیم. پزشک با همه دستگاهها و روشها و داروهایی که قبلا اکثرا توسط کشورهای خارجی که به علم بها میدن و ت توسط خود پزشکا و زیست شناسا و مهندسان و متخصصان کامچیوتر و غیره و غیره اونها اختراع شده استفاده می کنه و اونها رو در مورد بیمارها با تشخیص خود به کار می بره و مشتریانش هم بیماران هستند که خوب هیچ چیز مهمتر از سلامتی نیست. پس نیاز واقعی و فوری و بازده فوری وجود داره. پس طبیعیه که جایگاهش مخصوصا در جامعه ما بالا باشه.
ولی آیا بودجه ای برای تحقیقاتی که همین علم که برای درمان بیماران استفاهد می کنه واقعا تخصیص داده میشه؟ آیا به رشته های علوم پایه که اساس تولید علم و خدمت رسانی نهایی به بیمار هستن دفاع کافی مشه؟
خود من از بچه ها رو می شناسم که فقط به خاطر علاقشون با اینکه رتبه پزشکی می آوردن ولی تصمیم گرفتن توی رشته های علوم پایه برن.
در کل به نظرم کسی که دنبال علاقش نره هر چقدرم پول در بیاره از زندگیش به معنا واقعی راضی نیست.
ببخشید طولانی شد.
با آرزوی سلامتی و موفقیت همه درهر رشته ای زیست شناسای عزیز، پزشکان عزیز و علوم آزمایشگاهیان عزیز

b.nafas

New member
یه سوال بعد تکلیف رشته تجربی و آموزش تو مدارس چی میشه
مگه میشه که حذف شه ....اینا همش شایعه َ

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا