حذف تدریجی زیست شناسی از دانشگاهها شایعه ای نزدیک به واقعیت ؟

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

omid9030

New member
ما که آخر نمیدونیم رشته زیست شناسی هستیم یا ژنتیک
من وقتی که خیر سرم دانشجو بودم ، تا دیدم که تا ترم چهار میخواد همش فیزیک وریاضی
ویسری از درسایی که اصلا ربطی به این رشته نداشت سرگرم بودیم، فهمیدم که جوونيم رو از. دست دادم
تازه ما ترم 5 بهمون گفتن ژن چیه
کاشکی 10سال دیگه پشت کنکور لیسانس میموندم ولی تو همچین رشته الکی نمیومدم

love virology

New member
ویسری از درسایی که اصلا ربطی به این رشته نداشت سرگرم بودیم، فهمیدم که جوونيم رو از. دست دادم

شما زیست شناسی سلولی ومولکولی گرایش ژنتیک هستین / عجب از ترم 3 بیوشمی 1 میزارن چطور ترم 5 متوجه شدین ژن چیه / اتفاقا ژنتیک رشته خوبیه چون استادا کم کاری میکنن و اکثرا از منابع قدیمی استفاده میکنن برای اموزش/ من الان سرفصل جدید بچه های ژنتیک دیدم چه درسایی براشون گذاشتن خوش بحالشون

sa@@ra

New member
من جلسه استیضاح رو نگاه کردم یکی از دلایلی که نمایندها آوردن افت رشد علمی بود... حالا دیگه من کاری به شخصیت ایشون ندارم...

من هم مسلما نگاه کردن از روی هوا حرف نزدم
ایشون کم تر یک سال وزیر شدن اگه افتی بوده تو دوره قبل بوده..... اتفاقا اگه نگاه کرده باشیذ دلایل اصلی چیز دیگه ای بوده:thumbsupsmileyanim:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: abtin13

SH!LA

New member

شما رشته ی مورد علاقه تون رو نوشتید؛ ژنتیک.

چـرا میگید رشته ی الکی؟! خُب از روی علاقه اومدید... این رشته چه مشکلی داره؟!
:33:

ftm70

New member

منم ژنتیک میخوندم
امید درست میگه
تازه ترم 7 متوجه شدیم که سیتوژنتیک . ایمونو ژنتیک ژنتیک سرطان و مشاوره و ... چقدر قشنگه!!!یعنی ترم 7 بود که ژنتیک انسانی واسم روشن شد که چی هس
همون اولش واسمون انگیزه ساز نمیشدن اساتید...

necrotizing fasciitis

Active member
ای بابا جانان سخن از دل ما میگویی
دیگه ماها داغون شدیم ینی
نه پولی از رشتمون یدست میاریم نه انگیزه ای
الان بخوام سفره دلمونم باز کنیم مثل مصیبت امام حسین (ع) اشک میریزن

م.صفری

New member
من لیسانشم زیست شناسی نیست اما عاشق زیستم
تو دوران دبیرستان به عشق زیست رقتم تجربی الانم به عشق زیست رشته ارشدمو انتخاب کردم
دنیا و یادگرفتن و تحصیل بدون زیست برام قابل تصور نیست
زیست خوندن بعنی رسیدن به معنی اسم قهار خداست
یعنی دیدن دنیایی فوق العاده

مجید دیجی

مدیر بخش

خوب مشکل خیلی از زیست شناسا کار و درآمد هست.
اما از نظر سطح علمی ومعلوماتی بچه هاخیلی ارضا میشن . و گاهی اونقدر اطلاعات کسب می کنن که متخصصان رشته های مختلف رو انگشت به دهن می کنن .

آخرین ویرایش:

eeeeeeehsan

New member
منم ژنتیک میخوندم
امید درست میگه
تازه ترم 7 متوجه شدیم که سیتوژنتیک . ایمونو ژنتیک ژنتیک سرطان و مشاوره و ... چقدر قشنگه!!!یعنی ترم 7 بود که ژنتیک انسانی واسم روشن شد که چی هس
همون اولش واسمون انگیزه ساز نمیشدن اساتید...

منـم ترم 7 بودم که ژنتیک انسانی رو گذاشتن برداریم. واقعن شیرین بود.

مجید دیجی

مدیر بخش
من هم مسلما نگاه کردن از روی هوا حرف نزدم
ایشون کم تر یک سال وزیر شدن اگه افتی بوده تو دوره قبل بوده..... اتفاقا اگه نگاه کرده باشیذ دلایل اصلی چیز دیگه ای بوده:thumbsupsmileyanim:

دلایل استیضاح

1 - دکتر فرجي دانا پس از کسب رأي از مجلس؛ از دو گزينه ديگر وزارت در سمت هاي معاون آموزشي و مشاوري خود استفاده کرد، اين موضوع شايد استارت تقابل مجلسي ها با وزارت علوم بود.
2- موضوع بعد فراخوان وزارت علوم از کساني بود که در سالهاي گذشته صرفا به دليل رفتار سياسي از ادامه تدريس يا تحصيل در دانشگاه محروم شده بودند،که زمينه برگشت اين افراد به دانشگاه فراهم شود.
3 - اما موضوع پرچالش و جنجالي وزارت علوم که بازتاب گسترده اي در سطح جامعه داشته، موضوع 3000 بورسيه شده در زمان دولت احمدي نژاد است. بايد
4: موضوع انتصابات روساي دانشگاه ها
البته این حرف من در باره رشد علمی کشور بر اساس صحبت های آقای جعفری هست .
قاسم جعفری به عنوان یکی از مخالفان وزیر علوم اعلام کرد که وضعیت علمی در دانشگاه های کشور افت کرده است.
البته من زیاد دوست ندارم اینجا در باره این موضوع بحث کنم... و دلایل خودم رو دارم... پس ببخشید که بیشتر از این بحث نمی کنم .

sa@@ra

New member
دلایل استیضاح

1 - دکتر فرجي دانا پس از کسب رأي از مجلس؛ از دو گزينه ديگر وزارت در سمت هاي معاون آموزشي و مشاوري خود استفاده کرد، اين موضوع شايد استارت تقابل مجلسي ها با وزارت علوم بود.
2- موضوع بعد فراخوان وزارت علوم از کساني بود که در سالهاي گذشته صرفا به دليل رفتار سياسي از ادامه تدريس يا تحصيل در دانشگاه محروم شده بودند،که زمينه برگشت اين افراد به دانشگاه فراهم شود.
3 - اما موضوع پرچالش و جنجالي وزارت علوم که بازتاب گسترده اي در سطح جامعه داشته، موضوع 3000 بورسيه شده در زمان دولت احمدي نژاد است. بايد
4: موضوع انتصابات روساي دانشگاه ها
البته این حرف من در باره رشد علمی کشور بر اساس صحبت های آقای جعفری هست .
قاسم جعفری به عنوان یکی از مخالفان وزیر علوم اعلام کرد که وضعیت علمی در دانشگاه های کشور افت کرده است.
البته من زیاد دوست ندارم اینجا در باره این موضوع بحث کنم... و دلایل خودم رو دارم... پس ببخشید که بیشتر از این بحث نمی کنم .
منم با این دلیل اخر شما از بحث منصرف شدم وبه طور کلی دستم اومد....
توی یکسال افت کرد یهووو اونوقت توی 8 سال نه؟
بد بود ریسسه دانشگاهها رو اساتید از روی علم انتخاب کنن؟تا یه بی سواد از بالا بشه رییس؟
.
.
.

پایان بجث فایده

آخرین ویرایش:

biologisst

New member
من لیسانشم زیست شناسی نیست اما عاشق زیستم
تو دوران دبیرستان به عشق زیست رقتم تجربی الانم به عشق زیست رشته ارشدمو انتخاب کردم
دنیا و یادگرفتن و تحصیل بدون زیست برام قابل تصور نیست
زیست خوندن بعنی رسیدن به معنی اسم قهار خداست
یعنی دیدن دنیایی فوق العاده

خوشحالم از این ابراز نظر.....دیگه داشت کم کم باورم میشد زیست هیچ نقطه ی قشنگی برای موندن نداره.

این روزا همه توهین های خودشونو علیه رشته ام ابراز می کنن......هر چی دلشون میخواد میگن چه این جا توی محیط مجازی و چه رودررو.

به قول شما برای رفتن به این رشته ی به اصطلاح "راهی برای رسیدن به خدا" باید به دکتری اون فکر کرد... به عبارتی 4 سال کارشناسی و 2-3 سال ارشد ما بچه های زیست حق نداریم حرفی از کار بزنیم.

باز یکم محیط کار برای زیست شناسان در تهران فراهم تره ولی توی شهرستان ها واقعا اوضاع کار در حد صفره.

چند روز پیش خبر شنیدم که می گفت بودجه برای انجمن های دانش بنیان صرف می کنند امیدوارم که گروه های زیست شناسی هم بتونن از این طریق پا بگیرن و پیش رفت کنند.

مجید دیجی

مدیر بخش

خوشحالم از این ابراز نظر.....دیگه داشت کم کم باورم میشد زیست هیچ نقطه ی قشنگی برای موندن نداره.

این روزا همه توهین های خودشونو علیه رشته ام ابراز می کنن......هر چی دلشون میخواد میگن چه این جا توی محیط مجازی و چه رودررو.

به قول شما برای رفتن به این رشته ی به اصطلاح "راهی برای رسیدن به خدا" باید به دکتری اون فکر کرد... به عبارتی 4 سال کارشناسی و 2-3 سال ارشد ما بچه های زیست حق نداریم حرفی از کار بزنیم.

باز یکم محیط کار برای زیست شناسان در تهران فراهم تره ولی توی شهرستان ها واقعا اوضاع کار در حد صفره.

چند روز پیش خبر شنیدم که می گفت بودجه برای انجمن های دانش بنیان صرف می کنند امیدوارم که گروه های زیست شناسی هم بتونن از این طریق پا بگیرن و پیش رفت کنند.

آفرین زدی وسط هدف ما زیست شناسا از پزشکی تا کشاورزی رو میتونیم تحقیق و تولید علم کنیم. خوب حالا چرا از این علم به نفع کسب درآمد برای خودمون استفاده نکنیم؟

راه داره برای امسال ما باز میشه... مایی که علم داریم ولی از طریق درآمد...

یه پیشنهاد به تمام دوستان اگر کسی پایان نامه داره یا اینکه داره کار تحقیقاتی انجام میده لطفا قبل از شرو کار بیاد ببینه آیا طرحش در آینده میتونه براش درآمدزایی داشته باشه یا نه ؟ شما که قراره چندسال از عمرت رو بذاری برای ارشد یا دکتری و مقاله بنویسی حالا بیا از روز اول ببین از اون مقاله و یا پروژه میشه کسب درآمد کرد یا نه ... سعی کنید استاد راهنماو... رو هم قانع کنید که اون هم به شما کمک کنه...

مثلا اگر قراره بیوتکنولوژی کشاورزی بخونی اول بیا ببین نیازهای کشاورزی کشور چیه . مثلا ذرت مقاوم به آفت یا خشک سالی... بیا روی ذرت کار کن. حتی اگر میشه برو اداره کشاورزی یا برو اداره مبارزه با آفات ... از همون اول کار یه شرکت دانش بنیان برپا کن وام بگیر و... تا بتونی با علمتون نون دربیاری...

SH!LA

New member
خوب مشکل خیلی از زیست شناسا کار و درآمد هست.
اما از نظر سطح علمی ومعلوماتی بچه هاخیلی ارضا میشن . و گاهی اونقدر اطلاعات کسب می کنن که متخصصان رشته های مختلف رو انگشت به دهن می کنن .

من اطلاع دقیقی از کار و درآمد زیست شناس ها ندارم.

ولی به نظـرم وقتی از روی علاقه سمت چیزی میری؛ حتی در سخت ترین شرایط هم نمیشه گفت الکـی...! چیزی بالاتر از علاقه انسان توی کاری که انجام میده و توی مسیری که با میل خودش قدم بر میـداره نیست.

omid9030

New member
شما زیست شناسی سلولی ومولکولی گرایش ژنتیک هستین / عجب از ترم 3 بیوشمی 1 میزارن چطور ترم 5 متوجه شدین ژن چیه / اتفاقا ژنتیک رشته خوبیه چون استادا کم کاری میکنن و اکثرا از منابع قدیمی استفاده میکنن برای اموزش/ من الان سرفصل جدید بچه های ژنتیک دیدم چه درسایی براشون گذاشتن خوش بحالشون

ببین دوست من تو بیوشیمی 1که در مورد ژنتیک مولکولی نمیگن
اشتباه میکنی من دارم در دل خیلی از بچه های این رشته رو میگم
تو ترم 5 ما تازه ژنتیک 1 پاس میکنیم، تازه اون موقع ما فهمیدیم که جناب مندل دانشمند ما بوده ویادمون رفته
اصلا رشته خوبی نی ...چون درسایی پاس میکنی که اصلا به ما ربطی نداره یادمه بچه های ما خیلی پر بودن ویه روز سر ژن مولکولی کاری کرد که استاد متحیر شد وگفت نمیدونم
اما همین پسر باید 8یا9ترمه بشه به خاطر فیزیک دینامیک ومغناطیس
حالا شماببین رشته ای که 7 ترمه تموم بشه وتازه ترم 5 بفهمی چی داری میخونی دیگه......

omid9030

New member

آره من عاشق رشته ژنتیک هستم نه این رشته ای که تو لیسانس تحت عنوان زیست شناسی سلولی مولکولی گرایش ژنتیک
ما نمیدونستیم به فکر ژنتیک باشیم یا به فکر فیزیک و ریاضی باشیم
تازه شاهکار کنی ارشد یا دکترای ژنتیک انسانی رو بگیری باز هم پزشکای عمومی سرورمونه
آخه من با خیلی از ارشد ودکترای این رشته صحبت کردم
امابا این وجود باز من ژنتیک رو دوست دارم
کلا سیستم آموزشی ما مشکل داره

م

love virology

New member
ببین دوست من تو بیوشیمی 1که در مورد ژنتیک مولکولی نمیگن
اشتباه میکنی من دارم در دل خیلی از بچه های این رشته رو میگم
تو ترم 5 ما تازه ژنتیک 1 پاس میکنیم، تازه اون موقع ما فهمیدیم که جناب مندل دانشمند ما بوده ویادمون رفته
اصلا رشته خوبی نی ...چون درسایی پاس میکنی که اصلا به ما ربطی نداره یادمه بچه های ما خیلی پر بودن ویه روز سر ژن مولکولی کاری کرد که استاد متحیر شد وگفت نمیدونم
اما همین پسر باید 8یا9ترمه بشه به خاطر فیزیک دینامیک ومغناطیس
حالا شماببین رشته ای که 7 ترمه تموم بشه وتازه ترم 5 بفهمی چی داری میخونی دیگه......

دیگه مشکل از جایی دیگه بوده نه رشته الان دروس غیر ضروری کم کردن مثله ازمایشگاه فیزیک و امثال این/ در ضمن منظور من از بیوشیمی 1 ساختار اموزش میدن و ساختر دی ان ا و امثال این جز سرفصل دروس هست و درمورد ژن توضیح کوتاهی داده میشه / نمیدونم دانشگاه شما سرفصل ژنتیک چی بوده برای بچه های ما ژنتیک 1/ ژنتیک مولکولی/ ژنتیک مولکولی پیشرفته/ مولکولی / مهندسی ژنتیک / مباحث نوین در ژنتیک / ژنتیک انسانی / ژنتیک سرطان/ ژنتیک جمعیت / جهش های dna / ژنتیک میکروارگانیسم ها/ ازمایشگاه ژنتیک 1 ژنتیک 2 / ازمایشگاه مولکولی /

مجید دیجی

مدیر بخش
آره من عاشق رشته ژنتیک هستم نه این رشته ای که تو لیسانس تحت عنوان زیست شناسی سلولی مولکولی گرایش ژنتیک
تازه شاهکار کنی ارشد یا دکترای ژنتیک انسانی رو بگیری باز هم پزشکای عمومی سرورمونه

م

سلام
قبول دارم سیستم آموزشی باید اصلاح بشه این رو بارها گفتم...
وجود بعضی از دروس که تو سر فصل ها قرار دادن معمولا درس هایی هست که تو همه دانشگاههای دنیا تدریس میشه... بعضی از دروس وجودشون ضروری هست . و نمیشه حذفشون کرد . اما به نظر من استاد زیست شناس باید بیاد ریاضی درس بده... یعنی استادی که از زیست شناسی آگاهی داره و ریاضی رو هم میفهمه باید بیاد ریاضی یا فیزیک درس بده... یادم هست ترم های اول یه استاد فیزیک اومد سر شرو کرد به درس دادن سطح شیب دار ، قانون قرقره ، اصتکاک و... به استاد گفتم استاد خوب اینایی که شما به ما درس میدی اول که ما تو دبیرستان خوندیم دوم چه ربطی به زیست شناسی داره... اون زمان من سخن گو رشتمون بودم... استاد گفت بعد از بیا تا برات بگم... رفتم دفترش گفت ببین این سر فصل ها رو به من دادن که به شما درس بدم دیگه من کاری به این ندارم که ربطش به زیست شناسی چیه...

numen

New member
کسی که میاد یکی از شاخه های زیست سلولی مولکولی رو میخونه باید بدونه که بلاخره رشته اش جزو علوم پایه است. علوم پایه هم یعنی که باید ریاضی و فیزیک و شیمی رو اول خوب بلد باشی تا بتونی در آینده پژوهش های پایه ای انجام بدی. وقتی بچه های پزشکی از ترم1 با آناتومی وبیوشیمی بالینی شروع میکنند به این خاطره که جنبه های پایه ای زیست شناسی براشون اهمیتی نداره دنبال جنبه های بالینی هستند ... البته این رو قبول دارم که بعضی واحد ها واقعا غیرضروری هستندو حتی خودم به این قضیه معترض بودم اما ترم پیش استادی داشتیم که میگفت یک بیولوژیست تو هرزمینه ای که میخواد فعالیت کنه باید پایه ی قوی داشته باشه مثلا میگفت ریاضی ت باید عالی باشه تا در آینده بیوانفورماتیک رو خوب درک کنی! جدا از اینها رشته های علوم پایه نیاز به افرادی دارند که در تحلیل و استدلال قوی باشند مثلا خود ریاضی اگر هیچ کاربردی هم در عمل یک بیولوژیست نداشته باشه ناخودآگاه فکر و قدرت تحلیل رو بالا میبره...

sa@@ra

New member

م

شما تو کدوم دانشگاه درس خوندید اگه امکان داره؟
ما که ترم 3 درسای ژنتیکمون شروع شد

- - - Updated - - -

م

شما تو کدوم دانشگاه درس خوندید اگه امکان داره؟
ما که ترم 3 درسای ژنتیکمون شروع شد

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا