با سقط جنین در صورت فقر مالی پدر و مادر موافقین؟

با سقط جنین در صورت فقر مالی پدر و مادر موافقین؟

• مجموع رای دهندگان
    0

Taraa

Well-known member
میشه شرایطش رو نامم ببرید؟ممنون میشم

من فعلا یه جورایی به تاریخ هم شک کردم چند روزه یه جورایی میشه اسمشو انقلاب فکری گذاشت
تاریخ رو همیشه پیروز مردان نوشتن.درسته؟قبول دارین؟حالا ما چطور باید به گذشته اعتماد کنیم یه عده نقد کردن یه عده تشویق کردن یه عده تحریف کردن اصبلا معلوم نیست چطوریه!

یکی از شرایطش اینه که بری سوالاتو از متخصصش بپرسی و ازشون دلیل بخوای ، نه اینکه اینجا نظر مردم عادی که تخصصشون تو اون زمینه در حد خودته و شاید یه کم بیشتر یا کمتره بپرسی . اینجوری بدتر گمراه میشی و گناه گمراه شدن کسایی که در خلال بحث شما گمراه شدن به گردنت میفته
تو که نمیخوای خدای نکرده پایه های اعتقادت که مهمترین جزء زندگی هر انسانی هست رو با نظرسنجی از مردم بنا کنی، میخوای؟

راجع به تاریخ صحبتاتونو قبول دارم ولی بازم معتقدم میشه در حد کفایت چیزای مطمئنی توش پیدا کرد، لازم نیست آدم همه تاریخو بدونه ... همون مقداری که تو قرآن و روایات معتبر اومده کار آدمو راه میندازه

Marc0p0lo

New member
بنده شخصا شما رو دراین زمینه تحسین میکنم... اصلا آدم هرچی عاقل تر باشه محقق تر هم هست و اساسا تبعیت کورکورانه است که مذمومه...
اما درمورد موضوع تاپیک : خیلی از کسانی که بچه دارن میگن بعد از بچه دارشدن درآمدشون زیادشده یا برکت کارشون بیشتر شده ... اما این درصورتیه که پدر و مادر بچه هم به فکر بچه شون باشن و برن دنبال کار وگرنه خوب پول که ازآسمون نازل نمیشه...
اما سقط کردن هم صرفا به خاطر نیاز مالی درست نیست... از قدیم گفتن:: از تو حرکت از خدا برکت...

خیلی کسایی هم هستن که بچه دار شدن و بچشونو فروختن یا سر راه گذاشتن.....ولی به نظر من منطقی نیست آدم با جیب خالی و نداشتن امکانات اولیه بچه دار بشه فقط به امید اینکه خیر و برکت میاد تو زندگی.نظر شما چیه؟

Marc0p0lo

New member
بعضی ها یه عمر میرن درس میخونن و دکترای تاریخ میگیرن تا این چیزا رو تشخیص بدن... تاریخ یه علمه
شما در این زمینه باید با یه کارشناس تاریخ صحبت کنید

خوب یه بخش هایی رو میشه از روی آثار و حفاری ها فهمید ولی در مورد خلق و خو و بقیه خصوصیات فردی چی؟
ما حفره های تاریخی هم داریم همین الانش ولی بحث من سر اینه که چطوری میشه اعتماد کرد تاریخ نگارا همشون وابسته به گروه خاصی هستن کمتر کسی پیدا میشه که بی طرفانه بنویسه اگر هم پیدا بشه ما چطور میتونیم بفهمیم که بی طرف بوده؟

Marc0p0lo

New member

یکی از شرایطش اینه که بری سوالاتو از متخصصش بپرسی و ازشون دلیل بخوای ، نه اینکه اینجا نظر مردم عادی که تخصصشون تو اون زمینه در حد خودته و شاید یه کم بیشتر یا کمتره بپرسی . اینجوری بدتر گمراه میشی و گناه گمراه شدن کسایی که در خلال بحث شما گمراه شدن به گردنت میفته
تو که نمیخوای خدای نکرده پایه های اعتقادت که مهمترین جزء زندگی هر انسانی هست رو با نظرسنجی از مردم بنا کنی، میخوای؟

راجع به تاریخ صحبتاتونو قبول دارم ولی بازم معتقدم میشه در حد کفایت چیزای مطمئنی توش پیدا کرد، لازم نیست آدم همه تاریخو بدونه ... همون مقداری که تو قرآن و روایات معتبر اومده کار آدمو راه میندازه

متخصصینش هم پرسیدم دلیلی نیاوردن که منو قانع کنن!
اینجا هم فقط بحث می کنیم و نظراتمونو رد و بدل می کنیم دلیل نمیشه که حرف همدیگه رو قبول کنیم فقط فقط می خوام نقطه نظرا رو بشنوم

مثلا یه سوال فلسفی قبل از خلق جهان خالق چیکار می کرده؟چرا قبل از زمان صفر در زمان منفی دست به این کار نزده؟
ازین سوالا زیاد دارم

الان به قرآن هم دارن یکسری ایراد می گیرن کاملا هم منطقی هست ایراداتشون از اون طرف هم یه عده دارن دفاع می کنن از قرآن اونا هم حرفاشون منطقیه یه کم بشینی بهش فکر کنی به من حق میدی که گیج بشم البته باید تفکر به دور از تعصبات مذهبی باشه .... هر دو طرف جوری حرف میزنن که ذره ای مو لای درزش نمیره و جای شبهه ای رو باقی نمیزاره تاریخ هم همینطوریه کلا همه چیز انگار...

Taraa

Well-known member
اینجا هم فقط بحث می کنیم و نظراتمونو رد و بدل می کنیم دلیل نمیشه که حرف همدیگه رو قبول کنیم فقط فقط می خوام نقطه نظرا رو بشنوم

مثلا یه سوال فلسفی قبل از خلق جهان خالق چیکار می کرده؟چرا قبل از زمان صفر در زمان منفی دست به این کار نزده؟
ازین سوالا زیاد دارم

الان به قرآن هم دارن یکسری ایراد می گیرن کاملا هم منطقی هست ایراداتشون از اون طرف هم یه عده دارن دفاع می کنن از قرآن اونا هم حرفاشون منطقیه یه کم بشینی بهش فکر کنی به من حق میدی که گیج بشم البته باید تفکر به دور از تعصبات مذهبی باشه .... هر دو طرف جوری حرف میزنن که ذره ای مو لای درزش نمیره و جای شبهه ای رو باقی نمیزاره تاریخ هم همینطوریه کلا همه چیز انگار...

زمان فقط برای دنیای زمینی تعریف شده اس ... برای دنیای ماورایی زمان معنی نداره ..... من خودم اینو با یه کم اطلاعات فیزیکی که تو دوران دبیرستان و راهنمایی خوندم + یه کم تحقیق دینی متوجه شدم

Marc0p0lo

New member

زمان فقط برای دنیای زمینی تعریف شده اس ... برای دنیای ماورایی زمان معنی نداره ..... من خودم اینو با یه کم اطلاعات فیزیکی که تو دوران دبیرستان و راهنمایی خوندم + یه کم تحقیق دینی متوجه شدم

از کجا به این نتیجه رسیدین که چیزی فرای زمان و مکان هم میتونه وجود داشته باشه؟
بالاخره یکبار باید تصمیم به استارت خلق زده باشه دیگه!

خوب یه بخش هایی رو میشه از روی آثار و حفاری ها فهمید ولی در مورد خلق و خو و بقیه خصوصیات فردی چی؟
ما حفره های تاریخی هم داریم همین الانش ولی بحث من سر اینه که چطوری میشه اعتماد کرد تاریخ نگارا همشون وابسته به گروه خاصی هستن کمتر کسی پیدا میشه که بی طرفانه بنویسه اگر هم پیدا بشه ما چطور میتونیم بفهمیم که بی طرف بوده؟

ببین اینو باید از کارشناس تاریخ بپرسی...
اما چیزی که من از تاریخ فهمیدم اینه که تاریخ رو همیشه فاتحان ننوشته اند ... مثلا آقامحمدخان قاجار یا نادرشاه افشار یا مغول ها , اینها همه جزء فاتحان بودند اما نقل های تاریخی علیه اونهاست...
یا امام حسین(ع) و یارانشون در میدان جنگ شکست خوردند و همه شهید یا اسیر شدند ... اما آیا تاریخ از یزید و ابن مرجانه و عمربن سعد دفاع میکند؟؟؟؟

تاجایی که من اطلاع دارم محققان نقل های تاریخی که هست رو کنارهم میذارن و اونهایی که متواترند( یعنی زیاد تکرار شدند) رو بعنوان موثق اعلام میکنند ... یا درمورد راوی تحقیق میکنند که مثلا چه گرایشاتی داشته یا وابسته به چه کسی بوده ... اسلام شناسان هم در حوزه درسی به نام " رجال" دارند که چند سال فقط درمورد " راوی ها " تحقیق میکنند ...

خیلی کسایی هم هستن که بچه دار شدن و بچشونو فروختن یا سر راه گذاشتن.....ولی به نظر من منطقی نیست آدم با جیب خالی و نداشتن امکانات اولیه بچه دار بشه فقط به امید اینکه خیر و برکت میاد تو زندگی.نظر شما چیه؟

اغلب معتادها و بزهکارها یا کسانی که نامشروع بچه دارشدن این کارها رومیکنن!!!

خیلی چیزای ارزشی هست که به نظر غیرمنطقی میاد اما در عمل اتفاق میفته... مثل توسل یا نذر و نیاز...
به نظر من بحث کردن درمورد این مسئله بی نتیجه ست ... چون مسئله "ایمان به غیب" رو نمیشه توضیح داد فقط باید تجربه ش کرد...

دخترعموی من 5 سال پیش ازدواج کرد ، وضع مالی خیلی بدی هم داشتند... اما دوست داشتن بچه دارشن و با همین عقیده هم اقدام کردند
و خیلی جالب بودکه دخترعموی من بعد از فراغت میگفت : "نازنین زهرا روزیشو با خودش آورد" و واقعا هم گره کارشون باز شد

این مسئله درمورد ازدواج هم هست که اگر کسی برای به گناه نیفتادن ازدواج کنه خدا روزیشو زیاد میکنه( نه اون قدر که در رفاه باشه بلکه به اندازه ای که زندگیش بگذره اما به شرط تلاش خودش)
همین مسئله درمورد برادرای خودم و یکی از دوستام اتفاق افتاد که بعد از ازدواج دستشون بازتر شد

من خودم تاحالا تجربه نکردم اما همین که میبینم دیگران تجربه کرن نمیتونم ردش کنم
دقیقا مثل خورشید پشت ابر: خودش نیست اما اثرش هست پس نمیشه وجودشو انکار کرد

ازین سوالا زیاد دارم

به نظر من شما باید اول هدفت رو از زندگی مشخص کنی و در راستای هدفت مطالعه و تشکیک کنی! چون سوال در این عالم الی ماشاالله هست اما آیا دانستن جواب هرسوالی سودی به حال ماداره؟؟؟ این رو درنظر داشته باشید که علم انسان خیلی محدوده بخصوص درموردخالق... ما انسانها با این همه ادعا هنوز نتونستیم پیرامونمون رو بخوبی بشناسیم... مثلا با وجود پیشرفت علم پزشکی هنوز قادر نیستیم بر ویروس میکروسکوپی ایدز و خیلی ها ی دیگر غلبه کنیم ... یا حتی نتونستیم از کره ماه پا فراتر بگذاریم...
دیگه چه برسه به خالق و روز ازل ...

Marc0p0lo

New member
به نظر من شما باید اول هدفت رو از زندگی مشخص کنی و در راستای هدفت مطالعه و تشکیک کنی! چون سوال در این عالم الی ماشاالله هست اما آیا دانستن جواب هرسوالی سودی به حال ماداره؟؟؟ این رو درنظر داشته باشید که علم انسان خیلی محدوده بخصوص درموردخالق... ما انسانها با این همه ادعا هنوز نتونستیم پیرامونمون رو بخوبی بشناسیم... مثلا با وجود پیشرفت علم پزشکی هنوز قادر نیستیم بر ویروس میکروسکوپی ایدز و خیلی ها ی دیگر غلبه کنیم ... یا حتی نتونستیم از کره ماه پا فراتر بگذاریم...
دیگه چه برسه به خالق و روز ازل ...

شاید ما محدود به زمان و مکان باشیم اما ذهنمون محدود به زمان و مکان نیست مثلا شما میتونی الان تصور کنی که تو یه سیاره نشستی و کنار موجودات فضایی چی توز می خوری

این سوالی که من پرسیدم الان بین فلاسفه در حال بحث هست و اختلاف نظر دارن با همدیگه و خب چه عیبی داره که هر سوالی که ذهنتون درگیر کنه رو بری دنبالش به جای اینکه بگی بیخوده و تلف کردن وقته!
جدی این سوالا واسه تو پیش نمیاد؟هیچ وقت دوست نداشتی در مورد اینکه خالقت کیه و چیکار می کنه پرس و جو کنی؟

hairin

New member
کاملأ موافقم

من با سقط جنین در صورت فقر خانواده کاملأ موافقم،چون دیدم فرزندانی رو که در خانواده های فقیر بودند و از مادر و پدرشون پرسیدن که شماها که پول نداشتین و فقیر بودین چرا منو به دنیا آوردین؟!شماها که نمیتونستین نیاز منو تأمین کنین چرا گذاشتین من به دنیا بیام؟فقط واسه سرگرم شدن خودتون منو میخواستین،خواستین بیام تو دنیا هم سن و سالامو ببینم و حسرت بخورم؟سهم من از این زندگی چیه!! و هزاران هزار سوال و گله و شکایت دیگه
اینجاست که من به عنوان یک مادر باید پاسخگو باشم،بهش چی بگم؟بگم چون زندگیم یکنواخت شده بود آوردمت دنیا؟؟بگم فکر میکردم وضعیت مالیمون بهتر میشه؟آخه به اون کودک بدبختی که خودش هیچ نقشی در به دنیا اومدنش نداشته چی بگم؟چه طور با حرفام فقر و کمبوداشو توجیه کنم؟؟

شاید ما محدود به زمان و مکان باشیم اما ذهنمون محدود به زمان و مکان نیست مثلا شما میتونی الان تصور کنی که تو یه سیاره نشستی و کنار موجودات فضایی چی توز می خوری

این سوالی که من پرسیدم الان بین فلاسفه در حال بحث هست و اختلاف نظر دارن با همدیگه و خب چه عیبی داره که هر سوالی که ذهنتون درگیر کنه رو بری دنبالش به جای اینکه بگی بیخوده و تلف کردن وقته!
جدی این سوالا واسه تو پیش نمیاد؟هیچ وقت دوست نداشتی در مورد اینکه خالقت کیه و چیکار می کنه پرس و جو کنی؟

من وقتی کنکور کارشناسیمو دادم تا سال دوم دانشگاه خیلی به این چیزها فک میکردم اما چون به نتیجه نمیرسیدم خیلی اذیت میشدم!!! اصلا سردرد میگرفتم... بیشتر که فک کردم دیدم هیچ نتیجه ای نداره و در مورد ابتدای آفرینش و خود خالق جواب مطمئنی وجود نداره همه با شک و تردید و احتمال حرف میزنن... چون خدا چیزی نیست که بشه دید یا آزمایش و تجربه کرد ... من بعضی وقتا که یاد معاد میفتم باز سوالا تو ذهنم تداعی میشه اما سعی میکنم فک نکنم ...

اگر کسی واقعا بخواد خدا رو بشناسه باید مسیر عبودیت و عرفان رو طی کنه و یا از 14 معصوم بخصوص حضرت زهرا(س) استمداد کنه... مثل علامه طباطبایی و خیلی دیگر از علما

varia

Well-known member
من وقتی کنکور کارشناسیمو دادم تا سال دوم دانشگاه خیلی به این چیزها فک میکردم اما چون به نتیجه نمیرسیدم خیلی اذیت میشدم!!! اصلا سردرد میگرفتم... بیشتر که فک کردم دیدم هیچ نتیجه ای نداره و در مورد ابتدای آفرینش و خود خالق جواب مطمئنی وجود نداره همه با شک و تردید و احتمال حرف میزنن... چون خدا چیزی نیست که بشه دید یا آزمایش و تجربه کرد ... من بعضی وقتا که یاد معاد میفتم باز سوالا تو ذهنم تداعی میشه اما سعی میکنم فک نکنم ...

اگر کسی واقعا بخواد خدا رو بشناسه باید مسیر عبودیت و عرفان رو طی کنه و یا از 14 معصوم بخصوص حضرت زهرا(س) استمداد کنه... مثل علامه طباطبایی و خیلی دیگر از علما
این سوالها همش سلخته ذهن انسان و وسوسه های ابلیسه! عزیزان بیایید با واقعیت خدارو داشته باشیم وزندگیمونو مثله ائمه کنیم تا با حضور ذهن وتعقل مسائل رو خودمون حل کنیم. علامه ها انسانهای بزرگی بودن ولی واسه خودشون. به نظرم بهتره ماها با عرفان و... کاری نداشته باشیم چرا که تو زندگی نامه اصلی امامانمون هم جایی واسه عرفان نبود. اونها الگوی زندگی صحیح رو نشون میدادن به گونه ای که با حفظ طراوت دل چجوری میشه زندگی کرد حالا بیخیاله زهد و صوفی گری وعرفان و این چرتها. مهم نیست کدوم علامه چی میگه مهم اینه که متفکر،الولالباب و... باشیم.

varia

Well-known member
آها پس شما حتی به خدای واحد اعتقادی نداری!!!!!!!!!
خدای من و شما نداره... خدا یکیه........ مگه این که شما یه خدای دل بخواه برای خودت ساخته باشی
خدای من همون خداییه که تو آیه 2 سوره بقره یکی از شرایط متقین رو
ایمان به غیب معرفی کرده. میدونی این یعنی چی؟ یعنی اگر ما به غیب ایمان نداشته باشیم در واقع ایمانمون ناقصه
لازم نیست حتما همه چیز با منطق عقلی ما بخونه که حالا میخوای بگردی دنبالش و دلیلشو پیدا کنی
یعنی اگه دلیلی که عقل ناقص بشر رو توجیه کنه پیدا نکردی با اینکه آیه اش صراحتا تو قرآن اومده (همونا که بچه ها تو پستاشون لطف کردن نوشتن) دیگه قبولش نداری؟ لابد مرحله بعدی زیر سوال بردن تحریف نشدن قرآنه، بعدشم میخوای بگی اصلا پیامبری وجود نداشته ، کم کم وجود خدا رو هم انکار کنی
تارا جان خدایکی هست ولی خدا برا هر کسی یه ساخته ذهنی داره، ماجرای حضرت موسی وشبانی که مناجات خدا میکرد رو که حتما شنیدی. ولی اینکه غیب هست وبهش باید ایمان داشت :اولا اونی که خدا رو قبول داره خواه نا خواه غیب رو هم قبول داره چون خدا که ماده نیست دیده بشه ولی غیب رو نباید با هرمسئله الکی اشتباه گرفت و پرده ای بر ندانسته هامون قرار داد.

Taraa

Well-known member
تارا جان خدایکی هست ولی خدا برا هر کسی یه ساخته ذهنی داره، ماجرای حضرت موسی وشبانی که مناجات خدا میکرد رو که حتما شنیدی. ولی اینکه غیب هست وبهش باید ایمان داشت :اولا اونی که خدا رو قبول داره خواه نا خواه غیب رو هم قبول داره چون خدا که ماده نیست دیده بشه ولی غیب رو نباید با هرمسئله الکی اشتباه گرفت و پرده ای بر ندانسته هامون قرار داد.

علی آقا اینا قبول ... ولی مگه تو قرآن نگفته به ریسمان الهی چنگ زنید تا از هم متفرق نشید ... اگه همه ما برای شناخت خدا به قرآن و منابع معتبر دیگه رجوع کنیم، تعریفامون از خدای واحد مختلف نخواهد بود
مشکل اینجاست که ما همه خدا رو قبول داریم ولی نمیریم ببینیم تو کتاب همین خدا چی نوشته ... الان این سوال که مطرح شده دقیقا و صراحتا تو کتاب خدا جواب داده شده (تو پستای قبلی اومده).... مگه اینکه ما بخوایم لجبازی کنیم و با عقل ناقص خودمون هی دلیل بتراشیم که به فلان دلیل این با عقل جور در نمیاد
ایمان به غیب فقط برای قبو ل خدا نیست که.... برای قبول اون دسته از دستورات خدا هم که با عقل و منطق بشر جور در نمیاد هم لازمه ... وگرنه به مرور قبول خدا هم زیر سوال میره چون برای دستوراتش منطق قابل قبولی پیدا نمیکنیم

تو آیات و روایات هم داریم که زیاد در کار خدا فکر نکنید که دینتون رو از دست میدید ..... چون قابلیت ذهن بشر محدوده و خدا و اکثر چیزای مربوط بهش نامحدود

این سوالها همش سلخته ذهن انسان و وسوسه های ابلیسه! عزیزان بیایید با واقعیت خدارو داشته باشیم وزندگیمونو مثله ائمه کنیم تا با حضور ذهن وتعقل مسائل رو خودمون حل کنیم. علامه ها انسانهای بزرگی بودن ولی واسه خودشون. به نظرم بهتره ماها با عرفان و... کاری نداشته باشیم چرا که تو زندگی نامه اصلی امامانمون هم جایی واسه عرفان نبود. اونها الگوی زندگی صحیح رو نشون میدادن به گونه ای که با حفظ طراوت دل چجوری میشه زندگی کرد حالا بیخیاله زهد و صوفی گری وعرفان و این چرتها. مهم نیست کدوم علامه چی میگه مهم اینه که متفکر،الولالباب و... باشیم.

تو زندگی نامه اصلی امامانمون جایی برای عرفان نبود؟؟؟!!!!

بی خیال زهد و صوفی و گری و عرفان و این چرت!!!!!! ها؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!

لطفا در مورد چیزی که اطلاع داری اظهارنظر کن....
عرفان رو داری با صوفی گری مقایسه میکنی؟؟؟؟ اصلا میدونی معنی زهد چیه؟؟؟ نکنه فک کردی یعنی کنج خونه نشستن و ترک دنیا؟؟؟؟ نه عزیزم مثل اینکه شما "" عرفان "" و " زهد" رو که در کلام امیرالمومنین هم هست با""" رهبانیت "" اشتباه گرفتی!!!!
اگه واقعا خودتو اهل تفکر و اولو الالباب میدونی ، به جای اینکه بگی علما راه عرفان رو رفتند واسه خودشون!!!! برو تحقیق کن ببین معنی عرفان چیه و چطوره که بزرگترین دانشمندان مثل علامه طباطبایی ، علامه حسن زاده، علامه جعفری ، همگی "عارف " هم بودند .... تحقیق کن بعد فتوا بده ...

Marc0p0lo

New member
علی آقا اینا قبول ... ولی مگه تو قرآن نگفته به ریسمان الهی چنگ زنید تا از هم متفرق نشید ... اگه همه ما برای شناخت خدا به قرآن و منابع معتبر دیگه رجوع کنیم، تعریفامون از خدای واحد مختلف نخواهد بود
مشکل اینجاست که ما همه خدا رو قبول داریم ولی نمیریم ببینیم تو کتاب همین خدا چی نوشته ... الان این سوال که مطرح شده دقیقا و صراحتا تو کتاب خدا جواب داده شده (تو پستای قبلی اومده).... مگه اینکه ما بخوایم لجبازی کنیم و با عقل ناقص خودمون هی دلیل بتراشیم که به فلان دلیل این با عقل جور در نمیاد
ایمان به غیب فقط برای قبو ل خدا نیست که.... برای قبول اون دسته از دستورات خدا هم که با عقل و منطق بشر جور در نمیاد هم لازمه ... وگرنه به مرور قبول خدا هم زیر سوال میره چون برای دستوراتش منطق قابل قبولی پیدا نمیکنیم

تو آیات و روایات هم داریم که زیاد در کار خدا فکر نکنید که دینتون رو از دست میدید ..... چون قابلیت ذهن بشر محدوده و خدا و اکثر چیزای مربوط بهش نامحدود

شما وقتی میتونی بگی یه چیزی ناقصه که نمونه کاملش رو دیده باشی !
شما بر چه اساسی میگی که ذهنمون ناقصه و نامحدود؟

varia

Well-known member

آره حرفات كاملا درست و قبول.ولي بزرگان خودشونم ميگن كه در برخي شرايط ميشه جبر زندگي طبيعت يه عملي رو عوض كنه.

بالا