▌ ✍ مطالعه گروهی ارشد ایمنی شناسی 94 ☜

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

nastaran8

New member
من نیز امروز بعد از چندین روز شروع کردم...اصلا روحیه ندارم هنوز دردها اذیتت کننده هستن...ولی چه میشه کرد...امید به خدا
+بقول بزرگی:در بحرانی ترین لحظات زندگی از جادوی بزرگ اندیشی استفاده کنید

+++همگی موفق باشید
قبل از سحر و طلوع آفتاب تاريک ترين لحظات هست ولى باز هم آفتاب طلوع مى کنه ....پس هيچ وقت نااميد نشو و از سختيها درس بگير و يا على بگو مطمئن باش بدترين لحظات پلى هستن که ما رو به بهترين لحظات مى رسونه ....

TUMS

Well-known member

بعد از یه مدتی اومدم یه سوال بپرسم و برم
هر کی جواب داد میتونم بگم از همین الان خودشو ایمونولوژیست بدونه:28:

چرا در فصل پیوند همون فصل 16
ابتدای فصل گفته که:
درصورتی که دو موش خالص با هم ازدواج کنند :25r30wi: فرزندان نسل اول که F1 به وجود میان بگین خوب
بعدش در صورت پیوند هر کدام از این والدین به فرزند F1 پیوند قبول هست و رد نمیشود !!:33:

توضیحات تکمیلی خودم: در صورتی که بافت پیوندی از لحاظ MHC متفاوت باشند پیوند پس زده میشود و در مورد فرزندان F1 50 درصد تفاوت وجود داره و باید رد بشه!

چرا رد پیوند در پیوند از والدین به فرزندان اتفاق نمی افتد ؟
و اینکه اصلآ این مساله درسته که پیوند از والدین رد نشه؟
درصورتی که میدونیم در انسان بهترین مورد برای پیوند خواهر و برادران هستند نه والدین !

nastaran8

New member

ابتدای فصل گفته که:
درصورتی که دو موش خالص با هم ازدواج کنند :25r30wi: فرزندان نسل اول که F1 به وجود میان بگین خوب
بعدش در صورت پیوند هر کدام از این والدین به فرزند F1 پیوند قبول هست و رد نمیشود !!:33:

توضیحات تکمیلی خودم: در صورتی که بافت پیوندی از لحاظ MHC متفاوت باشند پیوند پس زده میشود و در مورد فرزندان F1 50 درصد تفاوت وجود داره و باید رد بشه!

درصورتی که میدونیم در انسان بهترین مورد برای پیوند خواهر و برادران هستند نه والدین !

اين موضوع بيان هم غالب بودن ژنها رو نشون مى ده.mhc در فرزندان از هر دو والد رو به ارث برده و هر دو رو بارز مى سازد در حاليکه والدين يکى از ژنهاى فرزندان رو بارز مى کنند پس فرزندان از پدر و مادر پيوند قبول مى کنندولى پدر و مادر از فرزندان پيوتد رو قبول نمى کنند به همين راحتى :)
بله در خيلى مواقع مى تونيم از پدر و مادرى بعنوان دهنده پيوند استفاده کنيم....

آخرین ویرایش:

Sahar_az

New member
سلــــــــــــــــــــــــــــام:))
من خیلی خیلی خیلی پراکنده درس خوندم این چند وقته در صورتی که قرار بود بعد از ماه رمضون جدی شروع کنم
همه ش هم به دلیل تنبلی خودم بود... بهونه هم نیار:eek:t0837h0nn8zfqu8ult
زیست مهدوی رو استارت زدم که یه خورده اذیتم کرد منم که بهونه گیر:))کلا گذاشتم کنار زیست رو که برم از مهر:دی
رفرنس خوندن خیلی خوبه ولی به یه پشتکار خیلی عالی احتیاج داره نه من که سریع دنبال یه بهونه برای از زیر درس رفتنم مخصوصا اگه دوستش نداشته باشم:))
ایمنی تا الان:
کلیات و تولرانس و ایمنی غیراختصاصی رو خوندم... دلخوشیم به اینه که این یه سال کل وقتم ازاده استفاده می کنم:))) به امید خدا ببینم چی می شه
زبان هم با این که باید تا الان تافل رو طبق برنامه م تموم می کردم ولی یه روزایی نخوندم در نتیجه تموم نشده
البته هر روز لایتنرم رو می خوندم:))
ان شاا... تافل چند روز دیگه تموم می شه و بعد هم می رم سراغ لزگی
همگی موفق باشیــــــــــــــــــــــد:))

TUMS

Well-known member
اين موضوع بيان هم غالب بودن ژنها رو نشون مى ده.mhc در فرزندان از هر دو والد رو به ارث برده و هر دو رو بارز مى سازد در حاليکه والدين يکى از ژنهاى فرزندان رو بارز مى کنند پس فرزندان از پدر و مادر پيوند قبول مى کنندولى پدر و مادر از فرزندان پيوتد رو قبول نمى کنند به همين راحتى :)
بله در خيلى مواقع مى تونيم از پدر و مادرى بعنوان دهنده پيوند استفاده کنيم....

با عرض معذرت باید بگم که به هیچ عنوان از پدر و مادر به عنوان دهنده پیوند استفاده نمیکنن !!!
بلکه از خواهر و برادر استفاده میشه چون شانس تشابه hla خواهر و برادر 25 درصد هست (کنکور دکترای ایمنی سال پیش) ولی به هیچ وجه امکان نداره hla پدر یا مادر با فرزند یکی شود!

در آخر واب شما درست نبود

nastaran8

New member
با عرض معذرت باید بگم که به هیچ عنوان از پدر و مادر به عنوان دهنده پیوند استفاده نمیکنن !!!
بلکه از خواهر و برادر استفاده میشه چون شانس تشابه hla خواهر و برادر 25 درصد هست (کنکور دکترای ایمنی سال پیش) ولی به هیچ وجه امکان نداره hla پدر یا مادر با فرزند یکی شود!

در آخر واب شما درست نبود
متاسفم که در جوابتون بگم :) از پدر و مادر مى شه بعنوان دهنده در شرايط ضرچرى استفاده کرد مثال بزن خانواده ايى که فقط يه فرزند دارند و نياز به پيوند داره؟؟خواهر برادر از کجا پيدا کنيم براش ...من با تمام اطمينانم مى گم مى شه چون قبلا از ىکى از اساتيدم که رييس بيمارستان شريعتى تهران بودن پرسيدم دوست عزيز . درضمن من گفتمhla پدر و مادر با فرزتد يکى هستاااااااا شما انگار در فهم جواب من دچار اشتباه شدين تشابه hlaفرزند با پدر و مادر 50 درصده . ضمن اينکه جواب ندادين چرا پيوند از پدرو مادر در فرزندان رد نمى شه؟؟؟...:)بهتره برگردين دوباره مبحثو بخونين

آخرین ویرایش:

ziba1371

New member
بچه هامن همش تستای ریدینکوغلط میزنم.اعصابم خوردشد.جوابی ک ازنظرم درستو غلط درمیاد

negin ka

New member
:5:
ایمونو و نسترن بحثتون خیلی جالبه
ادامه بدین دمتون گرم

misagh68

New member
مرسی بچه ها.تصمیم گرفتم آروم پیش برم تابرسم قشنگ حداقگ یمقدارازمباحةشوبلدباشم.آزمون ارزیابیه.آزمونای اصلیش ازآذرشروع میشو

زیبا جون بری سرجلسه بهتره حتی اگه .....جو امتحان:smilies-azardl (181 همیشه ی تلنگره....موفق باشی:28:من هنو شرکت نکردم.....ولی شرکت میکنم...

ccr7

New member

ابتدای فصل گفته که:

ایمونو جان اگه دقت کرده باشی خودتم میگی نژاد خالص یعنی لوکوسهای ژنی هموزیگوت هستن پس از هر والد 1 نوع الل HLA به F1 منتقل میشه وبنابراین نسبت به آنها در فرزند تحمل ایجاد میشه و پیوند در یافتی رو رد نمیکنه ولی از فرزند به والد رد میشه چون فرزند الل والد دیگه رو هم داره و والد دریافت کننده نسبت به آن حساس است.ولی انسان چون نژاد خالص نیست یعنی لوکوسهای HLA هموزیگوت نیس پس در فرزند برخی الها به ارث رسیده و نسبت به برخی الهای والد تحمل پیدا کرده نه به همه اللها پس به احتمال زیاد پیوند رد میشه. امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم.

TUMS

Well-known member
متاسفم که در جوابتون بگم :) از پدر و مادر مى شه بعنوان دهنده در شرايط ضرچرى استفاده کرد مثال بزن خانواده ايى که فقط يه فرزند دارند و نياز به پيوند داره؟؟خواهر برادر از کجا پيدا کنيم براش ...من با تمام اطمينانم مى گم مى شه چون قبلا از ىکى از اساتيدم که رييس بيمارستان شريعتى تهران بودن پرسيدم دوست عزيز . درضمن من گفتم hle پدر و مادر با فرزتد يکى هستاااااااا شما انگار در فهم جواب من دچار اشتباه شدين تشابه hleفرزند با پدر و مادر 50 درصده . ضمن اينکه جواب ندادين چرا پيوند از پدرو مادر در فرزندان رد نمى شه؟؟؟...:)بهتره برگردين دوباره مبحثو بخونين

از پدر و مادر به هیچ وجه نمیشه به عنوان دهنده استفاده کرد شما از هر رفرنسی این جمله را نقض کنید حق باشماست!
خوب خیلی ها هستند که مشکل سازگاری hla دارند و نمیتونند پیوند بشن ! شما برو از خدا ایراد بگیر بگو مشل اونا چیه و چرا نباید پیوند بشن خدا اون سوالت که میگی یه خانواده فرزند خواهر یا برادر نداره اون باید چه جوری پیوند بشه را به نظرم جواب بده!
این بانک پیوند که در بیمارستان شریعتی شروع به کار کرده هدفش رفع مشکل کسایی هست که خواهر و برادر ندارند و یا اگه دارند سازگار نیست ! اینم تا حدودی بهتون ج دادم
با عرض معذرت باید بگم استادتون که میگید رئیس بیمارستان شریعتی بوده خیلی بی سواد بودن که هچین حرفی زدن ! سواد یا بی سواد بودن آدما الزامآ جایگاه را مشخص نمیکنه مخصوصآ توی اجتماع ما کشور عزیزمون ایران !
Hla درسته نه hle !!!

اون پیوند که گفتم رد نمیشه در موش هست و در پیوند پوست نه در انسان و .....

نیازی نیست، به خودم و خوندنم اطمینان دارم با هیچ پیش زمینه ای واسه ارشد (کارآموزی بیمارستان هم بودم ) دوبار عباس را خوندن 92 درصد زدم این نشون میده خوندنم مفید بوده !

PMN

New member

ابتدای فصل گفته که:
درصورتی که دو موش خالص با هم ازدواج کنند فرزندان نسل اول که F1 به وجود میان بگین خوب
بعدش در صورت پیوند هر کدام از این والدین به فرزند F1 پیوند قبول هست و رد نمیشود !!

من دو ماه پیش میدونستم الان یادم رفته! :(50): ولی فک کنم همونی که نسترن گف باشه خوب فرزندان هردو mhc رو دارن واسه همین رد نمیکنن. تازه اینا موشن خالصم هستن!:tonguesmiley:
فک کنم به پلی مورف بودن mhc ربط داره نمیدونم چجوری :j58r36j3gcr4suxymup

TUMS

Well-known member

ایمونو جان اگه دقت کرده باشی خودتم میگی نژاد خالص یعنی لوکوسهای ژنی هموزیگوت هستن پس از هر والد 1 نوع الل HLA به F1 منتقل میشه وبنابراین نسبت به آنها در فرزند تحمل ایجاد میشه و پیوند در یافتی رو رد نمیکنه ولی از فرزند به والد رد میشه چون فرزند الل والد دیگه رو هم داره و والد دریافت کننده نسبت به آن حساس است.ولی انسان چون نژاد خالص نیست یعنی لوکوسهای HLA هموزیگوت نیس پس در فرزند برخی الها به ارث رسیده و نسبت به برخی الهای والد تحمل پیدا کرده نه به همه اللها پس به احتمال زیاد پیوند رد میشه. امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم.

این سوالمو ج بدین مگه وقتی یه فرزند متولد میشه 50 درصد ژن های HLA از پدر و 50 درصد از مادر نیست ؟ خوب در این صورت هم باید تحمل نسبت به 50 درصد ایجاد بشه نه اینکه سریع رد بشه !
یا اینکه چه فرقی بین خالص بودن و نبودن ژن ها در ارتباط با HLA هست ؟ در هر صورت فرزند 50 درصدو به خاطر هم غالب بودن بیان میکنه و فرقی نمیکنه خالصه یا ناخالص! و باید در این صورت نسبت به اون 50 درصد تحمل ایجاد بشه درسته؟
در هر دو صورت 50 درصد از پدره و 50 درصد از مادر

TUMS

Well-known member

یه سوال دیگه هم میپرسم بهش فکر کنید

چرا در لنفوسیت های پدیده حذف آللی اتفاق می افته ؟
چه لزومی داره ؟
مگه اگه هر دو تا آلل را در روی هر دو کرومزوم بروز بشه مشکلی ایجاد میشه؟
منظورم اینه که به زبان ساده تر: چرا لنفوسیت ها از هر دو کروموزوم برای بیان و نوع گیرنده استفاده نمیکنن و وقتی یک بازاریی موفق انجام دادند اون یکی را خاموش میکنن؟

پی نوشت: این مربوط میشه به اختصاصی عمل کردن انفوست ها (درواقع جواب هم بهتون گفتم) ولی میخام دلیل بیارید
در پناه حق
بدرود

vet lab sciences

New member

از پدر و مادر به هیچ وجه نمیشه به عنوان دهنده استفاده کرد شما از هر رفرنسی این جمله را نقض کنید حق باشماست!
خوب خیلی ها هستند که مشکل سازگاری hla دارند و نمیتونند پیوند بشن ! شما برو از خدا ایراد بگیر بگو مشل اونا چیه و چرا نباید پیوند بشن خدا اون سوالت که میگی یه خانواده فرزند خواهر یا برادر نداره اون باید چه جوری پیوند بشه را به نظرم جواب بده!
این بانک پیوند که در بیمارستان شریعتی شروع به کار کرده هدفش رفع مشکل کسایی هست که خواهر و برادر ندارند و یا اگه دارند سازگار نیست ! اینم تا حدودی بهتون ج دادم
با عرض معذرت باید بگم استادتون که میگید رئیس بیمارستان شریعتی بوده خیلی بی سواد بودن که هچین حرفی زدن ! سواد یا بی سواد بودن آدما الزامآ جایگاه را مشخص نمیکنه مخصوصآ توی اجتماع ما کشور عزیزمون ایران !
Hla درسته نه hle !!!

اون پیوند که گفتم رد نمیشه در موش هست و در پیوند پوست نه در انسان و .....

نیازی نیست، به خودم و خوندنم اطمینان دارم با هیچ پیش زمینه ای واسه ارشد (کارآموزی بیمارستان هم بودم ) دوبار عباس را خوندن 92 درصد زدم این نشون میده خوندنم مفید بوده !

خوشم میا مثل خودمی!! یه بار میخونی ولی اساسی. بابا استاد نیازی به این حرفا نیست ما رو سرت قسم میخوریم!!:25r30wi::bunnyearsmiley:
نه حالا بدون شوخی کارت درسته مدیر ایمونو قبولت دارم...:65d6a5d6s::motat:

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا