▌ ✍ مطالعه گروهی ارشد ایمنی شناسی 94 ☜

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

Sahar_az

New member
همون طور که میدونید سلول هایی که منجر به خودایمنی میشوند حذف میشوند
البته یکی از دلیل هاش هم میتونه افزایش خودایمنی باشه خوبه آفرین
شما فرض کنید که منجر به خودایمنی هم نشوند دلیل دیگه و مهم :smilies-azardl (181
دلیل اصلیش را چند روز دیگه میزارم که بقییه هم اگه خواستن فکر کنن بهش

خب شاید بشه گفت کلا سیستم بدن طوری هست که می خواد با کمترین مصرف انرژی بیشترین بازدهی رو داشته باشه
یا این که وقتی 2تا الل با هم بروز کنن در سطح سلول خب دو تا گیرنده با شکل مختلف داریم
اون وقت اختصاصیت لنفوسیتمون میاد پایین تر در مقایسه با اون حالتی که فقط یک نوع گیرنده بیان کنه
سوالات ذهن منم درگیر کرد
با تشکر:)

Sahar_az

New member

آنتی بادی های طبیعی میتونند از جنس IgG باشند؟
در هر صورت توضیح دهید چرا آره و چرا نه؟

فک نمی کنم بتونن از جنس IgG باشند
چون آنتی بادی های طبیعی در شرایطی تولید می شن که برخوردی با آنتی ژن نداریم
پس Bcell فعال نمی شه و naive باقی می مونه که فقط توانایی ترشح IgM رو داره
یعنی بهتره بگم چون memory تولید نمی شه پس تغییر کلا..س هم نداریم تا IgG ساخته بشه:shocked:

nastaran8

New member

بانک اعضا جوابگو نیستش دلیل نمیشه همیشه باید یه نفر باشه که برای یه نفر دیگه دهنده سازگار باشه !!
باشه من دید ژنتیک ندارم شما حاشیه نرو و جواب سوالمو بده
اگر اشتباه تایپی بود یه بار اشتباه میکردید نه چندبار - هر چند مهم نیست
گویند پدر تو بود فاضل .....
من یه سوال پرسیدم شما اگه نمیخواستی به چالش بکشی جواب میدادی و رفرنس نه اینکه یه سند اشتباه را به استادتون رفرنس بدید
رفرنس دادن برای کتاب های معتبر هست نه شخص!
دوست محترم انگار اصلا جواب منو نخونديد من با دليل جراب شما رو اولين روز جواب دادم اونم با رفرنس اصلى ابوالعباس و کوباى ولى ظاهرا رفرنس شما هيچ کتابى نيست و اونطور که خودتونم نوشتين يه متخصص ژنتيک !!! از کجا معلوم چنين ادمى علمش به روزه ....و بقول خودتون که توى پست قبليتون گفتيد مدرک و جايگاه هيچ فردى دليل سوادش نيست! :) عجيبه که گفته خودتون رو زير سوال مى بريد ....در هر حال من جواب اين سوالو با يه دکتر ايمونولوژى هم چک کردم جواب من درسته :) اما اگر اصرار داريد شما جواب خودتون رو بديد سر کنکور و مصاحبه :)در ضمن عطر آن است که خود ببويد نه اينکه عطار بگويد .. در ضمن من رفرنسم امرى نيست که مثال زديد رفرنس من ابوالعباس که يکى از معتبرترين رفرنساى دنياست .....خالا اگه شما مى خوايى اطلاعاتتو به عنوان رفرنس غالب کنى دىگه حرف ديگه ايى

eeeeeeehsan

New member
سلام بچه های گلی ایمنی

دم نسترن و ایمونو گرم که بحث علمی راه انداختن، امیدوارم ادامه پیدا کنه و مابقی بچه ها خواننده نباش فقط، شرکت کنن تو بحث.

اگرم پیشنهادی انتقادی چیزی دارین در مورد بخش ایمنی بهم اطلاع بدین. جای دوری نمیره، بخشی که قراره خودتون توش فعالیت کنید بهتر میشه :rose:

فقط یه سوال؛ چرا اینجا هیچکی گزارش نمیده؟؟
353519_furious.gif

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: nastaran8

TUMS

Well-known member
خب شاید بشه گفت کلا سیستم بدن طوری هست که می خواد با کمترین مصرف انرژی بیشترین بازدهی رو داشته باشه
یا این که وقتی 2تا الل با هم بروز کنن در سطح سلول خب دو تا گیرنده با شکل مختلف داریم
اون وقت اختصاصیت لنفوسیتمون میاد پایین تر در مقایسه با اون حالتی که فقط یک نوع گیرنده بیان کنه
سوالات ذهن منم درگیر کرد
با تشکر:)

آفرین خیلی عالی بود دقیقآ همینه :riz304::applause:
این یک انتخاب تکاملی هستش هر چه تک کیرنده تر باشند این نشون از اختصاصیت بالا میده وقتی دوتا گیرنده با هم بروز پیدا کنن میتونن حالت های حدواسط یک آنتی ژن را شناسایی کنن که این با اختصاصیت لنفوسیت ها متناقض هست
لنفوسیت ها بر پایه مکانیسم همه یا هیچ عمل میکنن ینی یا تحریک میشن یا نمیشن و این ینی اختصاصیت
ولی وقتی دوتا گیرنده باشن حالت های حد وسط را هم شناسایی میکنه و این ینی در مقابل هر آنتی ژنی تحریک شوند و این میشه مثل ایمنی ذاتی !

این مکانیسم در گیرنده های بویایی هم هست و بدونید که بیشترین گیرنده را اعصاب بویایی بیان میکنن و همه شون هم همودایمر و تکی هستن و اختصاصی عمل میکنن( اینم جهت اطلاعات عمومی )

TUMS

Well-known member
فک نمی کنم بتونن از جنس IgG باشند
چون آنتی بادی های طبیعی در شرایطی تولید می شن که برخوردی با آنتی ژن نداریم
پس Bcell فعال نمی شه و naive باقی می مونه که فقط توانایی ترشح IgM رو داره
یعنی بهتره بگم چون memory تولید نمی شه پس تغییر کلا..س هم نداریم تا IgG ساخته بشه:shocked:

کاملآ درسته
یه سوال دیگه
ینی شما میگید اون پلاسما سل هایی که در مراکز زایا تولید میشن که هم ای جی جی و هم ای جی ام تولید میکنند جز پلاسما سل های تولید کننده آنتی بادی های طبیعی نیستند؟

TUMS

Well-known member

دوست محترم انگار اصلا جواب منو نخونديد من با دليل جراب شما رو اولين روز جواب دادم اونم با رفرنس اصلى ابوالعباس و کوباى ولى ظاهرا رفرنس شما هيچ کتابى نيست و اونطور که خودتونم نوشتين يه متخصص ژنتيک !!! از کجا معلوم چنين ادمى علمش به روزه ....و بقول خودتون که توى پست قبليتون گفتيد مدرک و جايگاه هيچ فردى دليل سوادش نيست! :) عجيبه که گفته خودتون رو زير سوال مى بريد ....در هر حال من جواب اين سوالو با يه دکتر ايمونولوژى هم چک کردم جواب من درسته :) اما اگر اصرار داريد شما جواب خودتون رو بديد سر کنکور و مصاحبه :)در ضمن عطر آن است که خود ببويد نه اينکه عطار بگويد .. در ضمن من رفرنسم امرى نيست که مثال زديد رفرنس من ابوالعباس که يکى از معتبرترين رفرنساى دنياست .....خالا اگه شما مى خوايى اطلاعاتتو به عنوان رفرنس غالب کنى دىگه حرف ديگه ايى
نسترن خانوم گل
من میگم اون قسمت عباس اشتباه گفته شما از همون قسمت رفرنس میدین !
من اونو در جواب سوال دوستمون گفتم و توی پرانتز و اعلام کردم درست نیستش:smilies-azardl (113
نسترن منم رو عباس خیلی تعصب دارم ولی تا اون حدی که با عقلم جوردربیاد
درضمن امری هم مثل عباس در زمینه ژنتیک رفرنس جهانی هست هر چند که عباس در ایران زیاد مشهور شده رفرنس بالینی ایمنی رویت هست !
و هدفم از مثال امری این بود که بگم در کتاب ها هر چند مشهور اشتباه هست و این خاصیت علم هست باید یاد بگیریم که اینها همه اش براساس مقالاتی هست که انجام شده و امکان خطا در اون ها هست فقط میخواستم اینو بفهمونم

TUMS

Well-known member

نسترن اگه شما هم سوال بپرسید و ما بتونیم ج بدیم خوشحال میشیم:rose:
هر جا جواب درستی بوده گفتم درسته و خودم توضیحات تکمیلی دادم
اینجا همه از هم مطلب یاد میگیرم
اما این دلیل نمیشه نسبت به اون موش ها و رد پیوند حرفتو قبول کنم:riz304::bunnyearsmiley::28:

negin ka

New member

آفرین خیلی عالی بود دقیقآ همینه :riz304::applause:
این یک انتخاب تکاملی هستش هر چه تک کیرنده تر باشند این نشون از اختصاصیت بالا میده وقتی دوتا گیرنده با هم بروز پیدا کنن میتونن حالت های حدواسط یک آنتی ژن را شناسایی کنن که این با اختصاصیت لنفوسیت ها متناقض هست
لنفوسیت ها بر پایه مکانیسم همه یا هیچ عمل میکنن ینی یا تحریک میشن یا نمیشن و این ینی اختصاصیت
ولی وقتی دوتا گیرنده باشن حالت های حد وسط را هم شناسایی میکنه و این ینی در مقابل هر آنتی ژنی تحریک شوند و این میشه مثل ایمنی ذاتی !

این مکانیسم در گیرنده های بویایی هم هست و بدونید که بیشترین گیرنده را اعصاب بویایی بیان میکنن و همه شون هم همودایمر و تکی هستن و اختصاصی عمل میکنن( اینم جهت اطلاعات عمومی )

جالب بود!!!
ولی مگه این دو تا الل یک نوع گیرنده رو بیان نمیکنن؟؟؟؟
:shocked:

Immunity

Well-known member

این یکی سوال آسونه ولی جالبه
چرا سلول های t خودی آنتی ژن های بیگانه را در قالب mhc آلو بدون کمک محرک شناسیایی میکنه؟ مگه برای فعال شدن سلول های تی وجود کمک محرک الزامی نیست؟
مسیر مستقیم را میگم
دوتا دلیل بیشتر نداره اونم از دو نگاه
سلام ایمونوجان من چندماهی هس ک ایمنی نخوندم ولی اینجورکه یادمه وراه مسقیم قبلا لنفوسیتای بدنمون پرایم شدن مثلا مادرانی ک چندین بار حامله شدن یا( کسایی ک کیسه خون دریافت کردن اینو زیاد مطمین نیستم )....الان ی نگا ب جنوی میکنم ببینم درس گفتم ایا

آخرین ویرایش:

emmy

Member
آقا مدیر امسال بیشتر دوستان رفتند توی نیمباز..همونجا سوال میپرسن و حتمن گزارش هم میدن...امسال هیچکس ما طفلکیارو دوست نداره:-:)-:)-(
البته دست ایمونو و نسترن هم درد نکنه. فقط لطفن با حوصله بیشتر و لحن بهتری با هم کل کل کنین....از همه کسانی هم که تو بحث شرکت میکنن ممنون.یه پیشنهاد بعد از هر سوال که به جواب میرسین یک جمع بندی بزارین که یادگیریش راحت باشه و مجبور نشیم از لابه لای بحث جوابو پیدا کنیم چون ممکنه اشتباهی متوجه بشیم....باز هم ممنون

آخرین ویرایش:

ccr7

New member

ینی شما میگید فرزندی که یه هترو آلل داره که یکیش پدری و یکیش مادری هست HLA پدر یا مادر خالص که یکی از اون آلل ها را به صورت هموآلل دارند رد نمیکنه؟
این یه کم غیرمنطقی میاد برای من
به خاطر اینکه موش F1 هترو دایمری از MHC را ارائه میده که 50 درصد با پدر یا مادر همولوژی داره و این ینی همولوژی MHC نوزاد با والد 50 درصد هست
و در 50 درصد همولوژی بافت پیوندی رد میشه چون 50 درصد بیگانه هست
شما در پیوند کلیه حتی در صورت تشابه هر 6 آلل بعد از 5 سال 60 درصد مزمن میشوند
ایمونوی عزیز درسته F1 با هر یک از والدین 50 درصد همولوژی داره برا همین از فرزند به والد رد میشه ولی هر یک از والدین با فرزند 100درصد خمولوژی داره برا همینه که از والد به فرزند اصلا رد نمیشه ابوالعباس هم ایرادی بهش وارد نیس.اللHLA هر یک از والدین رو اگرaa ,AA فرض کنیم(برای سادگی)و فرزند راAa بنابراین 100 درصد الل والدین a یاAدر فرزند وجود دارد چون والدین فقط 1 الل دارداما 50 درصد الل فرزند در هر یک از والدین وجود داردچون 2 الل دارد که نسبت هر الل 1/2 است.

eeeeeeehsan

New member
آقا مدیر امسال بیشتر دوستان رفتند توی نیمباز..همونجا سوال میپرسن و حتمن گزارش هم میدن...امسال هیچکس ما طفلکیارو دوست نداره:-:)-:)-(
البته دست ایمونو و نسترن هم درد نکنه. فقط لطفن با حوصله بیشتر و لحن بهتری با هم کل کل کنین....از همه کسانی هم که تو بحث شرکت میکنن ممنون.یه پیشنهاد بعد از هر سوال که به جواب میرسین یک جمع بندی بزارین که یادگیریش راحت باشه و مجبور نشیم از لابه لای بحث جوابو پیدا کنیم چون ممکنه اشتباهی متوجه بشیم....باز هم ممنون

آره منم شنیدم، خیلی این بده..
چون وقتی اینجا پیام بدن و باهم حرف بزنن و مشکلات هم رو رفع کنن مابقی بچه ها هم استفاده می کنن.
کاربر مهمانی هم که رد بشه می تونه از مطالب استفاده کنه.

شیطونه میگه این تاپیک رو هم خودمون به دست بگیریم مث مطالعه گروهی پارسال بزنیم بترکونیمش!!!:smiliess (11):
من از فردا پسفردا ایشالا خوندن لغت رو شروع می کنم و اینجا گزارش میدم.

پرس و سوال علمی خوبه، ولی سعی کنن خدایی نکرده از کوره در نرن و به عقاید هم توهین نکنن.
جمع بندی هم ایمونو جان بذار که بچه ها استفاده کنن.

Immunity

Well-known member

آنتی بادی های طبیعی میتونند از جنس IgG باشند؟
در هر صورت توضیح دهید چرا آره و چرا نه؟

این موضوع عمللا غیرممکنه همونجور ک میدوننیم ab natural از b1 cell's ترشح میشن( ک این سلولا تنوع پایینی دارن وهمچنین توانایی کمی برای تبدیل شدن به پلاسماسل دارن)..اونم قبل از حضور ag دربدن.. ایضا سویچ روی igG نیاز به کمک Th داره تا سایتوکاین ترشح کنه تا لنفوسیت ما دیلیشن کنه روی ژن سویچ igG و این ab رو بسازه حالا کی th فعال میشه زمانی ک میکروب توبدن باشه واین سلول هم توسطdc پرایم بشه...پپس نتیجه میگیریم ab طبیعی ازنوعIgG نمیتواند باشد

آخرین ویرایش:

Immunity

Well-known member

این کوچکترا ک حرف شنوی تدارن..وگرنه همینجا گزارش میدادن ازشون دعوت میکنیم برگردن ب تاپیک و اینجارو راه بندازن مطمیننا وقتی سوالاتشون از بچهای سال بالایی بپرسن جوابای بهتری میگیرن و موفق تر خواهند بود. ناراحت نباش خودمون هستیم دبارع شروع میکنیم من وقتی مستقر بشم دانشگا استارت میزنم ایشالله

TUMS

Well-known member
جالب بود!!!
ولی مگه این دو تا الل یک نوع گیرنده رو بیان نمیکنن؟؟؟؟
:shocked:

نه
یه بازاریی دیگه روی یه کرومزوم دیگه پس احتمالش خیلی خیلی خیلی خیلی کم هست که مثل هم بشن 10 به توان 6 احتمال داره که مثل هم بشن

TUMS

Well-known member
سلام ایمونوجان من چندماهی هس ک ایمنی نخوندم ولی اینجورکه یادمه وراه مسقیم قبلا لنفوسیتای بدنمون پرایم شدن مثلا مادرانی ک چندین بار حامله شدن یا( کسایی ک کیسه خون دریافت کردن اینو زیاد مطمین نیستم )....الان ی نگا ب جنوی میکنم ببینم درس گفتم ایا

جواب این سوالو سحر (sahar-az) دادن منم تکمیلش کردم چند صفحه عقب تر هست

آخرین ویرایش:

روشنا

New member
سلام بچه ها،یه سوال دارم اگه میشه راهنمایی کنید..من میخوام واس سلولی مولکولی خلاصه لودیش رو بخونم بنظرتون فرقی داره واس کدوم انتشارات باشه؟؟؟اگه آره کدوم انتشارات بهتره؟؟
یه سوال دیگه:بنظر شما بیوشیمی دکتر احسانی بهتره یا رضا محمدی؟؟

eeeeeeehsan

New member
سلام بچه ها،یه سوال دارم اگه میشه راهنمایی کنید..من میخوام واس سلولی مولکولی خلاصه لودیش رو بخونم بنظرتون فرقی داره واس کدوم انتشارات باشه؟؟؟اگه آره کدوم انتشارات بهتره؟؟
یه سوال دیگه:بنظر شما بیوشیمی دکتر احسانی بهتره یا رضا محمدی؟؟

سلام روشنا جان
من خلاصه لودیش رو ندیدم و نداشتم،
شما زحمت بکش برو کتاب فروشی و خلاصه لودیش رو از نزدیک ببین و خودت ببین کدوم واست مناسب تر و قابل فهم تره.

واسه بیوشیمی اکثریت دکتر احسانی رو استفاده می کنن.
بیوشیمی پاسالار هم خوبه. من خودم داشتم و راضی بودم.

اگه جوابت رو نگرفتی صبر کن نسترن خانم از بچه های فعال و عالم اینجاست و خودش یه کتاب خونست انگار، میاد بهت جواب میده. :)))

nastaran8

New member
سلام روشنا جان
من خلاصه لودیش رو ندیدم و نداشتم،
شما زحمت بکش برو کتاب فروشی و خلاصه لودیش رو از نزدیک ببین و خودت ببین کدوم واست مناسب تر و قابل فهم تره.

واسه بیوشیمی اکثریت دکتر احسانی رو استفاده می کنن.
بیوشیمی پاسالار هم خوبه. من خودم داشتم و راضی بودم.

اگه جوابت رو نگرفتی صبر کن نسترن خانم از بچه های فعال و عالم اینجاست و خودش یه کتاب خونست انگار، میاد بهت جواب میده. :)))
سلام دوست عزيز روشنا جون من خودم خلاصه لوديش انتشارات انديشه رفيع رو داشتم و خوندم خوبه اما يه توصيه دارم بهتره خود لوديشو بخونى همين انتشارات خيلى مطالبش توى خلاصه نيست...
ممنون از لطفت اقا احسان عزيز :))

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا