هر شب یک تست تغذیه

maryam58

New member
سلام اینم تستهای امشب از بخش ریه
1.ریه قادر است کدام اسید چرب را تولید کند؟ الف- dha ب- اسید لینولنیک ج- اسید اراشیدیک د- اسید اراشیدونیک
2. سورفاکتانت ترکیبی است از الف- پروتئین و فسفو لیپیدب- فسفو لیپید و اسفنگو لیپید ج- پروتئین ها و گلیکو لیپید د- فسفو لیپید و گلیکو لیپید
3.دم کرده های گیاهی قادرند شدت بیماری ریوی را کاهش دهند چون حاوی ... الف- پکتین ب- اگارج- موسیلاژ د- بتاگلوکان
4. احتباس دی اکسید کربن در بیماریهای ریوی دربدن منجر به اتلاف کدامیک می گردد الف- سدیم ب- پتاسیم ج- کلرد- منیزیم
5. افزایش مصرف سدیم در کدام بیماری توصیه میشود
6. بیماران مبتلا به سل که ایزونیازید می خورند نیاز به کدام ماده در انها زیاد میشود. الف- ب6 فولات کلیسم روی ب- ب6 ویتامین د و کلسیم و فسفر ج- ب 6 اهن مس کلسیم د- ب6 ویتامین د کلسیم اهن

ham.ad

New member
راجع به این سوال تو صفحه 197 کراوس 2012(دکتر شید فر)نوشته شده :"تعداد اسپرم های سالم تر در ارتباط با پرهیز از تنباکو و الکل به علاوه یک رژیم غذایی بهینه حاوی روی , اسید فولیک و آنتی اکسیدان ها می باشد ."
پس با این حساب دو تا گزینه صحیح داریم ؟! کسی توضیحی نداره ؟:33:

کسی توضیحی نداشت دوستان؟:21:

negar91

New member
1.ریه قادر است کدام اسید چرب را تولید کند؟ الف- dha ب- اسید لینولنیک ج- اسید اراشیدیک د- اسید اراشیدونیک
2. سورفاکتانت ترکیبی است از الف- پروتئین و فسفو لیپیدب- فسفو لیپید و اسفنگو لیپید ج- پروتئین ها و گلیکو لیپید د- فسفو لیپید و گلیکو لیپید
3.دم کرده های گیاهی قادرند شدت بیماری ریوی را کاهش دهند چون حاوی ... الف- پکتین ب- اگارج- موسیلاژ د- بتاگلوکان
4. احتباس دی اکسید کربن در بیماریهای ریوی دربدن منجر به اتلاف کدامیک می گردد الف- سدیم ب- پتاسیم ج- کلرد- منیزیم
6. بیماران مبتلا به سل که ایزونیازید می خورند نیاز به کدام ماده در انها زیاد میشود. الف- ب6 فولات کلیسم روی ب- ب6 ویتامین د و کلسیم و فسفر ج- ب 6 اهن مس کلسیم د- ب6 ویتامین د کلسیم اهن

جواب
سوال 1 آراشیدونیک اسید
2_گزینه الف سورفاکتان پروتئین و فسفو لیپیده
3_اینو اصلا نمیدونم ولی بهش میخوره یا الف باشه یا د اما د رو بیشتر احتمال میدم
4_فکر کنم منیزیوم
5_فیبروز سیستیک
6_گزینه ب

negar91

New member
کسی توضیحی نداشت دوستان؟:21:

من کتاب د.کتر شیدفرو ندیدم ولی تو کرواس 2012 فصل تغذیه دوران باداری ذکر شده که برای اسپرم سالم وجود آنتی اکسیدان ضروریه
نمیدونم دقیقا سوالتون چیه

یگانه

New member
برای تامین نیازمندیهای فلوئور نوزاد شیر مادر خوار انجام کدام کار باید به والدین اموزش داده شود؟
1دادن مکمل فلوئور بلافاصله بعد از تولد
2مکمل یاری رزیم مادر با فلوئور
3شروع به دادن اب فلوئور دار در زمان جوانه زدن دندان ها
4 با شروع غذا خوردن نوزاد فلوئور کافی تامین میشود

یگانه

New member
1کودکی که وزن مورد انتظار برای قدش کمتر از 80 درصد استاندارد و قد مورد انتظار برای سنش بیشتر از 95 درصد استاندارد می باشد چه وضعیتی دارد /
1تندرست
2سوئ تغذیه بدون عقب افتادگی رشد
3سوئ تغذیه با عقب افتادگی رشد
4عقب افتادگی رشد

2اگر صدک 10در یک گروه سنی کودکان 15 کیلوگرم باشد وزن بدن او
10 درصد انها برابر یا کمتر از 15 ک
10 درصد انها بالای 15 ک
10 درصد 15 ک
90 درصد 15 ک

3کودکی که امتیاز z وزن برای قد او بین -2و-3 است چه وضعیتی دارد؟
1طبیعی
2لاغری خفیف
3لاغری متوسط
4لاغری شدید

میشه یکی یه توضیحی در مورد صدک ها و این امتیاز zبده

ا

moni joon

New member
1کودکی که وزن مورد انتظار برای قدش کمتر از 80 درصد استاندارد و قد مورد انتظار برای سنش بیشتر از 95 درصد استاندارد می باشد چه وضعیتی دارد /
1تندرست
4عقب افتادگی رشد

10 درصد انها بالای 15 ک
10 درصد 15 ک
90 درصد 15 ک

1طبیعی
2لاغری خفیف
3لاغری متوسط
4لاغری شدید

ا
دوستان اگه کسی توی این دسته سوالا وارده به ما هم آموزش بده!!!!!!!!!!!!!

ham.ad

New member
من کتاب د.کتر شیدفرو ندیدم ولی تو کرواس 2012 فصل تغذیه دوران باداری ذکر شده که برای اسپرم سالم وجود آنتی اکسیدان ضروریه
نمیدونم دقیقا سوالتون چیه

سوالم اینه که اسید فولیک رو هم ذکر کرده بود . حالا اگه همین تست تو کنکور بیاد باید گزینه اسید فولیک -اسید فولیک یا اسید فولیک -انتی اکسیدان رو بزنیم ؟
چون ظاهرا سوال طرح شده مربوط به ازمون بوده !

negar91

New member
1تندرست
4عقب افتادگی رشد

10 درصد انها بالای 15 ک
10 درصد 15 ک
90 درصد 15 ک

1طبیعی
2لاغری خفیف
3لاغری متوسط
4لاغری شدید

ا

یگانه اینا رو از جایی آوردی ؟ من فصل کودکی رو خوب خوندم ولی این سوال آخر رو اصلا نمیدونم چی هست مطمئنم که توی کتاب ندیدمش الان این سوالارو به یکی از استادام اس ام اس کردم جواب که داد خبرتون میکنم

negar91

New member
سوالم اینه که اسید فولیک رو هم ذکر کرده بود . حالا اگه همین تست تو کنکور بیاد باید گزینه اسید فولیک -اسید فولیک یا اسید فولیک -انتی اکسیدان رو بزنیم ؟

اسید ف.لیک+ آنتی اکسیدان
چون دقیقا ذکر شده که برای یک بارداری سالم مکمل یاری با اسید فولیک و آنتی اکسیدان قبل از بارداری ضروریه درباره اسید فولیک به نظرم منظور طراح نقش اسد فولیک در پیشگیری نقص لوله عصبی بوده که بد مطرحش کرده

یاسمن

New member
برای تامین نیازمندیهای فلوئور نوزاد شیر مادر خوار انجام کدام کار باید به والدین اموزش داده شود؟
1دادن مکمل فلوئور بلافاصله بعد از تولد
2مکمل یاری رزیم مادر با فلوئور
3شروع به دادن اب فلوئور دار در زمان جوانه زدن دندان ها
4 با شروع غذا خوردن نوزاد فلوئور کافی تامین میشود

فکر می کنم گزینه ی 3 درست باشه

نوتر

New member
بچه ها ببخشید توضیحات همیشه در این مورد برای بچه های تغذیه ناقص بوده و همیشه ناقص ارائه شده در کل. ولی به گفته خیلی از اساتید بهترین رفرنس برای این مبحث سایت سازمان جهانی بهداشت هستش.مطلب یاسمن هم خیلی خوب بودااا. لزومی هم نداره تو این مقطع به این جور موارد فکر کنید ولی در کل هر شونصدسال یکبار یه سوال میدن و اونم بعد کنکور خودشون حذف میکنن.:mad_majidonline:/ یادمه در مورد اون سوال ارشد 90 بعد کلی کلنجار رفتن تو جلسه کنکور و بعد کلی گیس و گیس کشی بعد کنکور بین دخترا که فقط جواب من درسته و مال شما اشتباهه و کتک کاری بین پسرا که امکان نداره من کوتاه بیام وحی منزله که جواب من درستههه راحت گفتن برا اینکه صلح هم بین بچه ها برقرار باشه این سوال حذذفففففففف. خداییش اقدام بجایی هم بود یه صلحی برقرار شد که نگووو. همه در کنار هم با خوشی به انتظار حذف بقیه سوال ها و برقراری صلح های های هر چه بیشتر نشستیم. راستی رفتیم اون سوال ارشد 90 رو از دکتر طریقت پرسیدیم گفت نیییدونم :21:منم گفتم پس دکتر جان برخی الف بدانند برخی بقیه خوانند./ چون نیست خواجه طراح معذور دار مارا/:motat: بعدشم گفتم بابا دکتر جون اومده بودیم دو دیقه خودتو ببینیم درس و مشق بعدا هم میشه.:65d6a5d6s:که اونم از حق نگذریم قبول کرد.

آخرین ویرایش:

یاسمن

New member
1تندرست
4عقب افتادگی رشد

10 درصد انها بالای 15 ک
10 درصد 15 ک
90 درصد 15 ک

1طبیعی
2لاغری خفیف
3لاغری متوسط
4لاغری شدید

ا

منم با این سوالا مشکل دارم ممنون میشم کسی اگه کامل بلده راجع بهشون توضیح بده
سوال اول ارشد 73 هستش که تو سوالاتی که من دارم زده گزینه ی 2

سوال دوم ارشد سال 76 که من واقعا با این صدک ها مشکل دارم گزینه ی 1ئه یا 4؟

سوال سوم هم مال ارشد 90ئه ، هیچ جای جزوه در مورد این امتیاز Z ندیدم ولی نتو گشتم این مطلب رو پیدا کردم : Calculation of z-scores

یه جدول داره که نوشته امتیاز z بیشتر ا از -2 نرماله ، بین -2و -3 لاغری یا سوتغذیه متوسط کمتر از -3 سوتغذیه یا لاغری شدید جواب این سوال آخر گزینه ی 3 هستش

آخرین ویرایش:

یاسمن

New member
نوتر جان ممنون ، میشه این صدک هارو توضیح بدی مثلا همین سوال دوم یگانه چی میشه؟

نوتر

New member
نوتر جان ممنون ، میشه این صدک هارو توضیح بدی مثلا همین سوال دوم یگانه چی میشه؟
بحث صدک و دهک بحث چندان سختی نیست. به عنوان مثال اگر کودکی وزن برای قدش صدک 97 جامعه باشد یعنی اگر از بین جامعه 100 کودک را بصورت نمونه برداری تصادفی انتخاب کنیم به طوری که همه افراد و همه کودکان شانس انتخاب برابری داشته باشند این کودک در بین افراد انتخاب شده در رتبه 97 قرار میگیرد.در مورد سوال 2 یگانه که گفته اگر صدک 10در یک گروه سنی کودکان 15 کیلوگرم باشد
یعنی 10 نفر ابتدایی از همون 100 نفر وزنشون 15 یا کمتر از 15 خواهد بود.یعنی همون 10% جامعه وزنشون کمتر از 15 یا 15 خواهد بود.
یعنی 10 درصد 15 یا کمتر از 15 . 90 درصد بیشتر از 15 خواهد بود.
یه مثال دیگه: وزن کودکی که در صدک 95 جامعه قرار دارد یعنی این فرد از 95 درصد کودکان جامعه وزن بیشتر و از 5 درصد کودکان جامعه وزن کمتری دارد.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: negar91

ketabsabz

Well-known member
بحث صدک و دهک بحث چندان سختی نیست. به عنوان مثال اگر کودکی وزن برای قدش صدک 97 جامعه باشد یعنی اگر از بین جامعه 100 کودک را بصورت نمونه برداری تصادفی انتخاب کنیم به طوری که همه افراد و همه کودکان شانس انتخاب برابری داشته باشند این کودک در بین افراد انتخاب شده در رتبه 97 قرار میگیرد.در مورد سوال 2 یگانه که گفته اگر صدک 10در یک گروه سنی کودکان 15 کیلوگرم باشد
یعنی 10 نفر ابتدایی از همون 100 نفر وزنشون 15 یا کمتر از 15 خواهد بود.یعنی همون 10% جامعه وزنشون کمتر از 15 یا 15 خواهد بود.
یعنی 10 درصد 15 یا کمتر از 15 . 90 درصد بیشتر از 15 خواهد بود.
یه مثال دیگه: وزن کودکی که در صدک 95 جامعه قرار دارد یعنی این فرد از 95 درصد کودکان جامعه وزن بیشتر و از 5 درصد کودکان جامعه وزن کمتری دارد.

خیلی خوب و روان توضیح دادی من که خوب خوب فهمیدم:riz304:

maryam58

New member
1- اسیذ اراشیدونیک
2-پروتئین ها و فسفو لیپیدها
3-موسیلاژ
4-کلر
5-فیبروز سیستیک
6-ب6، ویتامین د، کلسیم و فسفر

maryam58

New member
سوال 4 که مطرح کردم احتباس دی اکسید کربن باعث اسیدوز تنفسی و در نتیجه اتلاف کلر برا ی تصحیح اسیدوز می شود

یگانه

New member

اگه جزوه طریقت را داشته باشید ص اول بارداری -شیردهی مستقیما به این سوال اشاره داره

بالا