نکاتی برای دوستان داوطلب شرکت در کنکور ارشد(ماراتون کنکور)

مهمترین مشکل شما در راه کنکور؟

• مجموع رای دهندگان
    0

نوتر

New member
4 نکته به پست اول تاپیک که یکی از دوستان برتر آزمون ارشد علوم پزشکی پیشنهاد دادن اضافه کنم. تجربه ی شخصی خودشون هست.

pashmak

New member
4 نکته به پست اول تاپیک که یکی از دوستان برتر آزمون ارشد علوم پزشکی پیشنهاد دادن اضافه کنم. تجربه ی شخصی خودشون هست.

سلام دو تا ?
حالا کسایی که مثل من هفت نیم صبح خروس خون سرکارند چیکار کنند
تو مرور یه نظریه هیت مبگه
مرور 24 ساعت بعد
یه هفته
یه ماه
چهار ماه بعد
سنیدم.اینطوری مطالب پایدار میمونه
اما من یه بار برای یه درس اومد م اجراش کنم تو سررسید
فقط برای یه درس میشه چون بعذ عز مدتی حجم درسها زیاد میشه
نظرت چیه؟

- - - Updated - - -

یه سوال دیگه درسته خلاصه وقت گیره اما خوب چطور تغذیه رو مخصوصف سرجمع میشه کرد باهایلایت؟

Leyli002

New member
سلام ومرسی بابت راهنماییتون آقای نوتر.هرروز به طور میانگین چند صفحه باید برسیم بخونیم؟
همه ی تستای یک فصل رو بعد از یک دور بزنیم؟
من به درس سوم تو برنامم نمیرسم یعنی زبان ودرس اصلی رو میخونم ولی بیوشیمی یا سلولی مولکولی میمونه،باید چیکارکنم ؟؟؟تازه درس اصلیم 7،8صفحه از برنامم عقب میمونم:sadsmiley:

نوتر

New member
سلام دو تا ?
حالا کسایی که مثل من هفت نیم صبح خروس خون سرکارند چیکار کنند
تو مرور یه نظریه هیت مبگه
مرور 24 ساعت بعد
یه هفته
یه ماه
چهار ماه بعد
سنیدم.اینطوری مطالب پایدار میمونه
اما من یه بار برای یه درس اومد م اجراش کنم تو سررسید
فقط برای یه درس میشه چون بعذ عز مدتی حجم درسها زیاد میشه
نظرت چیه؟

- - - Updated - - -

یه سوال دیگه درسته خلاصه وقت گیره اما خوب چطور تغذیه رو مخصوصف سرجمع میشه کرد باهایلایت؟

خیالتون راحت راحت با این منحنی ها حتی نمیشه نیم دور تغذیه رو هم خوند. چه شما و چه دستانی که 24 ساعت آزادند. این مطلب رو تو بخش تغذیه برای دوستان هم گفتم
تغذیه با این حجم زیادش با این برنامه هرگز و هرگز پیش نمیره. مگه اینکه قسمت کوچکی باشه که اونم به نظرم کار درستی نیست. چون ممکنه اون سال اصلا از اون قسمت حتی یدونه سوال هم ندن. اونوقت تو میمونی و زحمت از دست رفته.

بله میشه جمع و جور کرد. اما به شرطی که زیاد کار کنی. قرار نیست 100درصد مطلب یادت بمونه که. اگه روز امتحان بیشترین مقدار درس ها یادت باشه یعنی بهترین نتیجت. روز امتحان باید پیک آمادگیت باید باشه.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: marzi ba

نوتر

New member
سلام ومرسی بابت راهنماییتون آقای نوتر.هرروز به طور میانگین چند صفحه باید برسیم بخونیم؟
همه ی تستای یک فصل رو بعد از یک دور بزنیم؟
من به درس سوم تو برنامم نمیرسم یعنی زبان ودرس اصلی رو میخونم ولی بیوشیمی یا سلولی مولکولی میمونه،باید چیکارکنم ؟؟؟تازه درس اصلیم 7،8صفحه از برنامم عقب میمونم:sadsmiley:

سلام و ممنونم
توصیه میکنم اصلا صفحه ای درس نخونید
چون مطلب صفحات با هم فرق داره. ممکنه یه روز 8 صفحه یه نصف روز طول بکشه. و روز بعد 30 صفحه 3 ساعت طول بکشه. سعی کنید تایمی درس بخونید. چون 3 ساعت امروز هم 3 ساعت هست فردا هم 3 ساعت هست 5 ماه دیگه هم 3 ساعت هست.

قطعا راهی که دارین میرین و درس سوم رو نمیخونید راه بسیار خطرناکی هست. البته خیلی خیلی خوبه که از الان متوجه شدین.
به نظرم باید از حجم دو درس دیگه کم کنید و زمانی برای درس سوم هم بذارید. چون تو کنکور باید به همه ی دروس جواب بدین و معیار پذیرش دو تا درس نیست.
اینکه میگین بعضی وقتا از برنامه عقب میموندی چند تا سوال مطرح میشه؟ 1- کدوم برنامه؟؟ 2- کی نوشته برنامه رو؟؟

اگه خودتون نوشتین برنامه رو که بهترین کار هست. چون خودتون بیشترین شناخت رو از خودتون دارین .سعی کنید برنامتون انعطاف پذیر باشه. برنامه تو دست شما اسیر باشه نه شما تو دست برنامه. که اینجوری درس خوندن به کامتون تلخ هم نمیشه. و خوشایند میشه.
اما اگه برنامه رو مو...سسه....(حالا هر کدوم) نوشته باید بگم من هیچ اعتقادی به برنامه ی مو..سسات ندارم. چون معتقدم حتی 10 دقیقه هم روش فکر نشده

تست زدن یکی از 3 جز اصلی موفقیت در کنکوره
یعنی خوب خوندن-خوب تست زدن-خوب مرور کردن

اعتقادم من اینه از ماه آذر کم کم تست زدن شروع بشه بهتره. البته کم کم. اینکه میفرمایید همه تست های فصل خیر به نظرم اشتباهه
میتونید 30% تست ها رو بعد خوب خوندن یک فصل کار کنید. 30% رو بعد از اولین مرورتون بزنید تا مطلب براتون هم تکرار بشه هم دوباره خودتون رو محکی زده باشین. و بقیه ش رو هم تو مرور سوم. یعنی شما با این کار اواخر اسفند یک بار درس رو خوندین و 2 بار مرور کردین و یک دور هم همه تست هاشو زدین
همه چیز دست خودتون هست. منعطف باشید و از درس خوندن لذت ببرید

موفق و موید باشید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ketabsabz

IL-2

Well-known member
سلام...
ممنووووووووووووون بابت مظالب خوبی که گذاشتی...:riz304:

یه سوال:
بنظرتون ماژیکی کردن و زیر خط دار کردن کتاب هایی که ازشون میخونیم کار درستیه؟؟؟؟؟

mojnia

New member
11- حتما هر روز تایم بگیرین.و یادداشت کنید. چه کم باشه چه زیاد باشه.

ازتون اجازه میخوام نوع تایم گیری مفید رو براتون شرح بدم. البته میدونم میدونیم دوستای گلم.
معمولا دیده شده بچه های عزیز میگن ما دیروز 14 ساعت درس خوندیم. یا عده ای میگن 16 ساعت درس خونیدم. کاملا هم درست میگن. ولی نوع تایم گیری با هم فرق داره.
برای تایم گیری مفید یه ساعت از این ساعت های ارزون قیمت کوچیک که عقربه های شبرنگ دارند تهیه کنید. پشت ساعت رو دربیارین تا باتری قلمیش دیده بشه. که این باتری به راحتی در بیاد و دوباره بره سر جاش.صبح هنگام شروع درس خوندن عقربه های ساعتتون رو روی 12 قرار بدین. موقعی که درس میخونید بذارید ساعت کار کنه. موقعی که دارین استراحت میکنید یا سرتون یه لحظه گرم شد یا مثلا خواستید موسیقی گوش بدین باتری را با اشاره انگشت در بیارین. یعنی در این لحظه ساعت متوقف میشه. این کار که اصلا هم بر خلاف ظاهرش وقت گیر نیست رو تا شب موقعی که درس میخونید ادامه بدین. شب ببینید ساعتتون چقد از 12 جلوتر رفته. این عدد مطالعه دقیق دقیق دقیق شما رو نشون میده. یعنی عصاره درس خوندن شما. به این میگن تایم مفید

ما شا الله الان همه گوشیها برنامه تایمر دارن و حتی چند زمانه که با یک کلیک فعال و با کلیک دیگه غیرفعال میشن
تایمر مکانیکی هم تو بازار زیاده و حتی دیجیتالی
از محل های که لوازم آزمایشگاهی یا طبی می فروشن میتونید تهیه کنید

نوتر

New member
11- حتما هر روز تایم بگیرین.و یادداشت کنید. چه کم باشه چه زیاد باشه.

ازتون اجازه میخوام نوع تایم گیری مفید رو براتون شرح بدم. البته میدونم میدونیم دوستای گلم.
معمولا دیده شده بچه های عزیز میگن ما دیروز 14 ساعت درس خوندیم. یا عده ای میگن 16 ساعت درس خونیدم. کاملا هم درست میگن. ولی نوع تایم گیری با هم فرق داره.
برای تایم گیری مفید یه ساعت از این ساعت های ارزون قیمت کوچیک که عقربه های شبرنگ دارند تهیه کنید. پشت ساعت رو دربیارین تا باتری قلمیش دیده بشه. که این باتری به راحتی در بیاد و دوباره بره سر جاش.صبح هنگام شروع درس خوندن عقربه های ساعتتون رو روی 12 قرار بدین. موقعی که درس میخونید بذارید ساعت کار کنه. موقعی که دارین استراحت میکنید یا سرتون یه لحظه گرم شد یا مثلا خواستید موسیقی گوش بدین باتری را با اشاره انگشت در بیارین. یعنی در این لحظه ساعت متوقف میشه. این کار که اصلا هم بر خلاف ظاهرش وقت گیر نیست رو تا شب موقعی که درس میخونید ادامه بدین. شب ببینید ساعتتون چقد از 12 جلوتر رفته. این عدد مطالعه دقیق دقیق دقیق شما رو نشون میده. یعنی عصاره درس خوندن شما. به این میگن تایم مفید

ما شا الله الان همه گوشیها برنامه تایمر دارن و حتی چند زمانه که با یک کلیک فعال و با کلیک دیگه غیرفعال میشن
تایمر مکانیکی هم تو بازار زیاده و حتی دیجیتالی
از محل های که لوازم آزمایشگاهی یا طبی می فروشن میتونید تهیه کنید

دوستم تایمر گوشی به درد این نوع تایم گیری نمییخوره
چون :
1- نباید حواستون به گوشی پرت بشه و چشمتون به گوشی باشه. حدالامکان برای افزایش تمرکز باید گوشی رو کنار بذارید
2- بعضی وقتا می بینید که گوشی شما زنگ میخوره و یه مدتی رو باش صحبت میکنید. و حواستون نیست چقد صحبت کردین. وقتی دارین صحبت میکنید تایمر گوشی هم در حال تایم انداختن هست که دیگه معلوم نیست چقد گذشته چقد نگذشته

حتی تایمر های که به صورت کرنومتر هستند نیز به نظرم مناسب نیستند. چون وقتی بعضا حواستون نیست و تایمر رو متوقف کردین یا متوقف نکردین دیگه نمیتونید برگردونید به عقب یا جلو. ولی ساعت عقربه دار رو میشه برگردوند

من بر اساس تجربه های گذشته گفتم ساعت عقربه دار
موفق باشید:riz304:

mojnia

New member
البته اگه حواسمون نباشه که کلا کلامون پس معرکه است چه حواسم نباشه کرنومتر را بزنیم یا متوقف کنیم چه حواسمون نباشه و باطری را دربیاریم

*baroon*

New member
سلام نوتر عزیز خیلی ممنون از راهنمایی های خیلی عالیتون!
من یک مشکلی دارم واون اینه که اصلا نمیتونم تمرکز کنم یک مطلبی رو مثلا 10 دفعه خوندم ولی بازم فراموشش میکنم
ودیگه اینکه موقع درس خوندن همش حواسم به این پرت میشه که چه درسایی رونخوندم ویا اینکه من هیچی یاد نمیگیرم ویا فلانی بهتر میخونه و...
لطفا راهنماییم کنین خیلی ناامید شدم...:sad:

shima69

New member
منم با کورنومتر گوشی یا قسمت countdown که مثلا یک ساعت برات وقت میگیره' کار میکنم' خیلی خوبه' همینکه روشنش میکنم یهو شروع میکنه به شمردن خیلی سریع' اینو یادم میندازه که زمان مثل برق و باد داره میره و نباید از دستش داد
البته اون که دوست خوبمونم گفت هست'و یه وقتهایی حواسم به خوده گوشی پرت میشه ' و ور میرم' فقط اینش بده

biotec93

New member
من بازم از شما نوتر عزیز ممنونم...واقعا زحمت میکشید دلسوزانه مطالب رو میگید...

نوتر

New member
سلام نوتر عزیز خیلی ممنون از راهنمایی های خیلی عالیتون!
من یک مشکلی دارم واون اینه که اصلا نمیتونم تمرکز کنم یک مطلبی رو مثلا 10 دفعه خوندم ولی بازم فراموشش میکنم
ودیگه اینکه موقع درس خوندن همش حواسم به این پرت میشه که چه درسایی رونخوندم ویا اینکه من هیچی یاد نمیگیرم ویا فلانی بهتر میخونه و...
لطفا راهنماییم کنین خیلی ناامید شدم...:sad:

سلام ممنونم از شما

در مورد مطلب اول که گفتین 10 دفعه مطلب رو میخونید و فراموشتون میشه
و مطلب دوم که میگین حواستون پرت میشه
و اینکه به درسهایی که نخوندین فکر میکنید و
به رقیباتون فکر میکنید

بین اینها همه و همه یه ارتباط وجود داره که اون هم ناشی از عدم تمرکز است

عدم تمرکز میتونه از اون چهار نکته بالایی باشه که تو نظر سنجی گذشتم و حتی ممکنه موارد دیگه ای رو هم شامل بشه.

شما باید تک تک مواردی رو که باعث بهم خوردن تمرکزتون میشند رو رو کاغذ یادداشت کرده و در عرض یک هفته شروع به حذف اونها کنید
ممکنه جاتون خوب نباشه، ممکنه از نظر روحی خوب نباشین ، ممکنه اعتماد به نفس نداشته باشین و...

چنانچه شما آروم آروم در روند درس خوندن اصولی و منطقی قرار بگیرین تک به تک این مشکلات حل خواهد شد.

سه تا توصیه برای شروع بهبود روندتون دارم
1- ساعات مطالعه ی خود رو از 30 دقیقه ی مفید شروع کنید.تایم مفید رو پست اول گفتم چطور بگیرین. بعد از 30 دقیقه حتما 15 دقیقه محل مطالعه خودتون رو ترک کنید. تاکیدا در این مدت نت و تی وی نباشه. بعدا تایم مطالعتون رو بیشتر کنید

2- بیاید بار اول درس رو به صورتی بخونید که به صورت روزنامه وار باشه. بار دوم قبل اینکه درس بعدی از همون کتاب رو شروع کنید (مثلا فردای آن روز) درستون رو اینبار یکم عمقی تر بخونید و بار سوم نکاتی که براتون واقعا نچسب و غیر قابل پذیرش هست رو نت بردارین. سعی کنید نت برداری زیاد وقتتون رو نگیره

3- هر موقع حواستون پرت شد جریمه ش اینه 5 دقیقه به خودتون استراحت بدین. مطمئن باشید این جریمه بسیار کارسازه. یعنی وقتی ببینید همش وقتتو به جریمه گذشت بعد چند روز ذهنتون عادت میکنه و میترسه که پرت شه. چون جریمش از دست دادن تایم هست

پس یادتون باشه شما مشکلتون یدونه س فقط عدم تمرکز. نه چیز دیگه.

باید رو خودتون کار کنید تمرین کنید. این مشکل شما طبیعیه و ممکنه تو هر برهه ای هر کسی رو درگیر کنه. کما اینکه خود من رو بارها درگیر کرده.

نوتر

New member
سلام...
ممنووووووووووووون بابت مظالب خوبی که گذاشتی...:riz304:

یه سوال:
بنظرتون ماژیکی کردن و زیر خط دار کردن کتاب هایی که ازشون میخونیم کار درستیه؟؟؟؟؟

خدمت فاطمه خانم محترم:

بعضی موارد در خوندن درس کاملا شخصی و سلیقه ای هست
نظرات در این مورد بستگی به دیدگاه شخص داره. ممکنه کسی از شلوغ شدن کتاب خوشش نیاد ولی ممکنه کسی با خط کشیدن با مداد رنگی بهتر یاد بگیره و ممکن یکی با هایلایت کردن با مارکر ها یهتر یاد بگیره

ولی با توجه به اصولی که تو یادگیری هست با هایلایت کردن مثلا در حد 3-4 رنگ فرد میتونه مطلب رو با توجه به رنگش تو ذهنش بیاره
یعنی همیشه دسته بندی کردن موضوعات باعث میشه طرف مطلب رو بهتر یاد بگیره

وقتی شما هایلایت میکنید با 4 رنگ تو ذهنتون میمونه که مطالبم چهار دسته س: زردها، آبی ها، نارنجی ها و صورتی ها

بعد جلسه من خودم به شخصه دیدم وقتی داشتیم با دوستانم سوالات رو بررسی میکردیم دوستان میگفتم آره جواب این سوال رو یادمه آبی کرده بودم. یکی در مورد سوال دیگر میگفت اینو یادمه مداد قرمز کشیده بودم زیرش.
یعنی با دسته بندی مطالب و با رنگ بندی میتونه مطلب رو از بین هزاران هزار مطلب بیرون بکشه و جواب تست رو بزنه

در مورد دسته بندی مطالب بذارین یه مثال بزنم

وقتی به شما میگن عدد زیر را حفظ کنید

2 4 6 8 4 5 4 5 9 9 1 1 5 3 4 3

شما اینو میتونید تک تک حفظ کنید که کار بسیار سخیته

میتونید به این شکل دسته بندی کنید و حفظ کنید
24 68 45 45 99 11 53 43

اینجوری یکم راحتر شد حفظ کردنش و از این راحتر
2468 4545 9911 5343

کدومش راحتره به نظرتون؟؟؟
قطعا گزینه ی سومی راحتره. همیشه اگر مطالب رو دسته بندی کنید میتونید راحتر حفظ کنید. هایلایت کردن کتاب هم همین مزیت رو داره
ساده گفتم امیدوارم به جواب سوالتون رسیده باشید

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: IL-2

f.khabir

New member
سلام نوتر عزیز
بابت مطالب بسیار خوبتون ممنون
من طرح میرم و همزمان برای ارشد نانو میخونم اما روندم خیلی کنده.وقتی مطلبتون رو درمورد تنظیم وقت خوندم واقعا ترسیدم پیشنهادی بهم برای افرادی که سرکار یا طرح میرن دارید؟کار واقعا وقت و انرژی زیادی میگیره.
یعنی این 5 ماه باقی مونده رو خروج از طرح بگیرم ؟
ممنون میشم راهنماییم کنید.

shima69

New member
سلام نوتر عزیز
من طرح میرم و همزمان برای ارشد نانو میخونم اما روندم خیلی کنده.وقتی مطلبتون رو درمورد تنظیم وقت خوندم واقعا ترسیدم پیشنهادی بهم برای افرادی که سرکار یا طرح میرن دارید؟کار واقعا وقت و انرژی زیادی میگیره.
عزیزم منم دقیقا وضعیت تورو دارم' صبح تا ظهر طرح میرم' ولی دارم با این وضعیت کنار میام' سخته ولی با برنامه ریزی دقیق ممکنه
اگرم دیدی خیلی داری اذیت میشی میتونی توقف از طرح بگیری
یادت باشه پایان نگیری ها' توقف بگیر که اگرم دوباره خواستی
بعد از ارشد ادامش بدی بتونی

f.khabir

New member
عزیزم منم دقیقا وضعیت تورو دارم' صبح تا ظهر طرح میرم' ولی دارم با این وضعیت کنار میام' سخته ولی با برنامه ریزی دقیق ممکنه
اگرم دیدی خیلی داری اذیت میشی میتونی توقف از طرح بگیری
یادت باشه پایان نگیری ها' توقف بگیر که اگرم دوباره خواستی
بعد از ارشد ادامش بدی بتونی

خیلی ممنونم شیما جان
مشکل اینجاست که توشهر خودمم نیستم و این خیلی بدتر کرده وضعیتم رو.

نوتر

New member
سلام نوتر عزیز

سلام و ممنونم از شما

هدف ما از گذاشتن این تاپیک به هیچ عنوان این نیست خدای نکرده باعث اضطراب دوستان عزیز بشه فقط خواستم یکم گوش به زنگ باشند

در مورد مرخصی شما از طرح:

بعضی مواقع گذشت زمان باعث میشه ما نتونیم دیگه در مدت باقی مونده کاری از پیش ببریم یعنی کار از کار گذشته

ولی بعضی وقتا مثل الان شما فرصت دارین کم کاری احتمالی گذشته رو جبران کنید

نظر شخصی من اینه اگه براتون مقدور هست و مشکل انچنانی هم از نظر مالی و هم از نظر موقعیت شغلی براتون پیش نمیاره این مدت باقی مونده رو مرخصی بگیرین و شش دانگ حواستون به هدفتون باشه. چون بعد ارشد تا رسیدن به مرحله ی پروپوزال و پایان نامه کلی تایم آزاد دارین و میتونید ادامه بدین

موفق باشین:rose:

بالا