نکاتی برای دوستان داوطلب شرکت در کنکور ارشد(ماراتون کنکور)

مهمترین مشکل شما در راه کنکور؟

• مجموع رای دهندگان
    0

نوتر

New member
دوستای خوبم جا داره چند نکته رو خدمتون بگم
میدونم میدونید. اما شاید پاسخ اکثر پیام خصوصی های شما سروران باشند:rose:
تو این راهی که دارین تو این 8 ماه بهتره به یه سری نکات توجه خاصی داشته باشین

مواردی که رنگ سبز دارند برای بچه های تغذیه هستند بقیه موارد عمومیه :)
چند نکته از طرف من بعنوان داداش کوچیکتون:

1- به خودتون ایمان داشته باشید. تحت هر شرایطی.سعی کنید فقط به قبولی فکر کنید. درسته این قضیه دو سر داره ولی شما ایمان داشته باشین که میتونید. وقتی زحمت میکشین از راه درستش. پس شما قبول نشین کی بشه.

2-خودتون را با هیچ کس قیاس نکنید. چون این کار باعث بهم خوردن تمرکزتون میشه

3-حتما حتما مداومت داشته باشین تو خوندن.وقفه های طولانی نندازین تو خوندنتون.

4- نوسان نداشته باشین . یه روز 11 ساعت یه روز 3 ساعت نباشه.سعی کنید هر روز بخونید اما بدون نوسان تایمی.

5- موظف کنید خودتون رو صبح ساعت 8 سر میزتون یا کتابتون باشین.

6-سعی کنید از تایم صبحتون به خوبی استفاده کنید. تایم صبحتون رو با وقت کشی سر درس های با ارزش کمتر از دست ندین

7-نمیگم اتاقتون رو عین پادگان کنید و خودتون سرباز و کتابا فرمانده باشند.نظم پادگانی خوبه تو این یک سال داشته باشین.اما نذارین کتابا به شما حکومت کنن. و احساس آقا بالا سر بودن از کتابا نداشته باشین

8- دوستی خاصی بین خودتون و کتابا ایجاد کنید. چون این کتابارو تو این یک سال بیشتر از خونوادتون خواهید دید.منظور از دوستی اینه نگین من از بیو بدم میاد من از فیزیو خوشم میاد. همشون پله هایی هستند برای بالا رفتن شما و قبولی در مقطع ارشد

9-اگر مشکلی براتون پیش اومد و نتونستید یه مدت بخونید اصلا ناامید نشید. کنکور شبیه دوی ماراتون هست. و با چند روز خوندن کمتر یا بیشتر نمیشه در مورد قبول شدن یا نشدن قضاوت کرد

10- در هر مرحله ای از کارتون به مشکل برخوردید به جای اینکه به خودتون احساس ناامیدی بدین به مطالبی که خوندین فکر کنید. اگر هم مطلب کمی خوندین به مطالبی که خوب بلدین فکر کنید.

11- حتما هر روز تایم بگیرین.و یادداشت کنید. چه کم باشه چه زیاد باشه.

ازتون اجازه میخوام نوع تایم گیری مفید رو براتون شرح بدم. البته میدونم میدونیم دوستای گلم.
معمولا دیده شده بچه های عزیز میگن ما دیروز 14 ساعت درس خوندیم. یا عده ای میگن 16 ساعت درس خونیدم. کاملا هم درست میگن. ولی نوع تایم گیری با هم فرق داره.
برای تایم گیری مفید یه ساعت از این ساعت های ارزون قیمت کوچیک که عقربه های شبرنگ دارند تهیه کنید. پشت ساعت رو دربیارین تا باتری قلمیش دیده بشه. که این باتری به راحتی در بیاد و دوباره بره سر جاش.صبح هنگام شروع درس خوندن عقربه های ساعتتون رو روی 12 قرار بدین. موقعی که درس میخونید بذارید ساعت کار کنه. موقعی که دارین استراحت میکنید یا سرتون یه لحظه گرم شد یا مثلا خواستید موسیقی گوش بدین باتری را با اشاره انگشت در بیارین. یعنی در این لحظه ساعت متوقف میشه. این کار که اصلا هم بر خلاف ظاهرش وقت گیر نیست رو تا شب موقعی که درس میخونید ادامه بدین. شب ببینید ساعتتون چقد از 12 جلوتر رفته. این عدد مطالعه دقیق دقیق دقیق شما رو نشون میده. یعنی عصاره درس خوندن شما. به این میگن تایم مفید

12- در طول روز حتما به موسیقی گوش بدین. بستگی به سلیقه شما داره نوع موسیقی. فقط جون من مجید خراطها گوش ندین که آدم تا خود خرداد هم ناامید میشه از زندگی کنکور سهله:1dco2x0p1lilzhfpg1t

13- در طول درس خوندن حتما گوشیتون رو تو حالت سایلنت قرار بدین. البته حالتی که متوجه نشین کسی بتون اس ام اس داده یا زنگ زده. شش دانگ حواستون به درس باشه اون لحظه.بعد تایمی رو اختصاص میدین تا به اس ام اس دوستان جواب بدین. وقتای مرده مثل 12 شب

14- حتما هر هفته یک بعد از ظهر رو به تفریح دلخواهتون اختصاص بدین. حالا حتما نباید جمعه باشه. بسته به شرایط شما.دقت کنید فقط نیم روز رو به این کار اختصاص بدین نه بیشتر.

15- مطلب خیلی مهمی که خیلی ها نادیده میگیرن اینه که حتما سعی کنید در مورد مطالبی که یاد میگیرن با افراد دیگه که دارند برای همون کنکور و همون سال میخونن تبادل نظر کنید . البته به شرطی که وقتی جواب یه سوال رو بلد نبودین ناامید نشین.هدف این کار اینه مطالبی که براتون سخت بود با این کار براتون خاطره میشه و تو ذهنتون میمونه. تو جلسه کنکور هم میگین ااای این نوتر راست میگفتاااا

16- از یه روند خاصی در طول روز برای درس خوندن پیروی کنید. سعی کنید در تایم ها خاص درس های خاص رو مطالعه کنید(البته نه به شکل مطلق). یعنی سعی کنید اصولا تغذیه رو در یک تایم از طول روز بیوشیمی رو در یک تایم و ....(البته بسته به شرایط بعضا نیاز ب تغییر هست این قضیه). ولی در صورتی که شرایطشو داشتین رعایت کنید.

17- سعی نکنید برای تغذیه خلاصه برداری کل کنید. میتونید مطالب مفید رو برای خودتون یادداشت کنید. اما اگر بخوایین همشو یادداشت کنید کار بیهوده ایه.

18- برای راحتی کار میتونید چرخه های بیوشیمی و مسیرهای بیوشیمی رو برای خودتون جدا طراحی کنید تو کاغذ. تا به زبان خودتون باشند.

19- فصول ورزش ،غواصی، متابولیسم رو از فیزیولوژی نخوندین هم نخوندین

20- به هیچ عنوان فصل اعصاب رو کنار نذارید. از الان به فکرش باشین. چون عین روز برام روشنه آخر سر میگین اگه فقط تستاشو بزنم حله!!! که باید بگم خدمتون خیر حل نیست

21- خودتو رودرگیر این کلا...س اون کلا...س نکنید.

22- یدونه آزمون آزمایشی شرکت کنید اونم جامع کافیه. اونم بخاطر اینکه بدنتون قبل جلسه عادت کنه. جوابشم نگرفتین نگرفتین. چون اصلا استاندارد نیستن. فقط هدف آمادگی جسمی و روحی برای کنکوره.شرکت هم نکردین هیچ اشکالی نداره

23- از روی جداول تغذیه بخصوص بخش رژیم درمانی اصلا رد نشین. البته جداول اضافه زیاد داره. میتونید با تجربه ی چند ماه خوندنو تست زدن خودتون بدونید که کدوما رو باید حذف کنید و کدوما رو نه

24- حتما تست زدن رو به وقتش شروع کنید. یعنی نه خیلی زود نه خیلی دیر.ضمنا قبل از اینکه لاقل به 50% مطلب تسلط پیدا کنید تست زدن رو شروع نکنید. لاقل یک دور خوب بخونید بعد تست بزنید. در غیر این صورت روحیتون از بین میره

25- هدف از تست زدن دو مورد هست. الف) محک زدن ب)آموزش
سعی کنید از قسمت آموزش به خوبی استفاده کنید. بعضی مطالب رو باید از تست یاد بگیرید که در خود کتابها ذکر نشده

26- پارسال هر رتبه ای بدست آوردین رو فراموش کنید(میدونم سخته). مهم اینه الان کجای کارین. اینکه همش با خودتون بگین پارسال فلان بود و ... تنها انرژیتونو میگیره. فقط از تجربش استفاده کنید. یادتون هم باشه اگه همه قدرتهای دنیا جمع بشند همه مغزهای متفکر دنیا جمع بشند همه ی انسانهای روی زمین با همه پیشرفتشون هم جمع بشند نمیتونن پارسال رو برگردونن. پس فقط از تجربش استفاده کنید بقیشو بندازید دور

27- لازم نیست شما در تمامی مهمانی ها حضور مستمر و پرشور داشته باشین. ماهی یکبار تو این مدت کفایت میکنه. اگه هم مهمون داشتین مطمئنا اکثرشون شرایط شما رو درک میکنن. ازشون معذرت خواهی کنید و بگین که چون درس دارین باید به اتاقتون برین. بقیه خونواده بجای شما پذیرایی میکنن ازشون

28- ترجیحا کارای خطرناک رو تو این یک سال کنار بذارین. مثلا اگه اهل ورزش هایی هستین که احتمال صدمه بدنی به شما هست رو لاقل این مدت کنار بذارین. چون خدای نکرده ممکنه در اثر مصدوم شدنتون تایم زیادی از شما بگیره که هم از نظر جسمی و مهمتر از اون روحی روتون اثر میذاره

29- میتونید برای خودتون هم جایزه بذارین. مثلا بگین اگر برنامه رو خوب پیش ببرم بعد از ظهر پنج شنبه فلان کارو خواهم کردم. به فلان جای دیدنی میرم.

30 - اگر همسر یا احیانا مخاطب خاص دارین (استغفرالله ربی ... اوون تسبیح منو یکی بیاره ستون دین تا بیش از این نلرزیده) ازشون بخواین تو این یکسال شرایط خاصتون رو درک کنه. شرایطتتون رو بشون کامل توضیح بدین.

31- الان که داریم به فصل سرما میرسیم مراقب خودتون باشین. به هیچ عنوان به جایی که افراد سرما خورده و ... اونجا هستن نرین. چون واقعا کم کمش این سرماخورد گی های ساده رو هم تا پایان کنکورتون کم کمش 10 روز از وقتتون رو میگیره

32- حتما لازم نیست همه ی سریال های تی وی یا ماهواره (استغفرالله ...دیگه ستون نموند از دین) رو شما ببینید. حالا بعدا شبکه ی آی فیلم و تماشا ستایش 7(با اون گریمشون) رو تکرار میکنه. والا

33-مخلص کلام یک سال مال خودتون نیستین. باید سبک زندگی خودتون رو تو این یک سال و فقط بمدت یکسال تغییر بدین. بعدا انقد وخت هست برای تفریح ...

34- یه مطلب هم در مورد درس ها اینکه 3-4 درس رو حتما بذارید تو طول روز برا خوندن

35- در مورد زبان هر روز پسیج بخونید تا ملکه ذهنتون بشه. البته مدتی لغت کار کنید تا بدونید جریان چیه. بعد هر روز یک الی دو متن کار کنید.این کار باعث میشه تمرکزتون رو تو خوندن پسیج بالا ببرین. اصلا هم فکر نکنید زبان رو باید یک ماهه یا دوماه از 30 درصد به 50 % برسونید. خیر. زبان به این راحتی ها درصدش بالا نمیره مگر با تمرین مستمر.

36- اینم همیشه یادمون باشه ما مامور به تکلیفیم نتیجه دست خدا. تلاشتونو بکنید بقیه رو بسپارین به خدا. مطمئنا بهترین رو برامون میخواد.

-------------------------------------------------------------------------------------

این قسمت رو هم یکی از دوستان رتبه ی برتر ارشد علوم پزشکی گفتند اضافه کنم. تجربه ی خودشون هست.

37-حتما حتما حتما لغات زبان رو با جعبه لایتنر(یا جی-5 که من خودم جی-5 رو داشتم و همونه دیگه!)بخونند.چون 100 درصد بی فایده است که اون همه لغت رو بدون نظم بخونن.لااقل به روش لایتنر بخونن که اونم چون مدیریت زمانش سخته به نظرم بهتره همون لایتنر رو بگیرن.

38-هر روز حداقل 2 تا متن زبان بخونن و بعد از عید حتما خودشون رو موظف کنن که روزی یک آزمون زبان از خودشون بگیرن و سوالاتی که بلد نبودن رو علامت بزنن.حتی اگه شده چند دور بخونن که من خودم چند دور خوندم.

39-سعی کنن که قبل عید همه درسا رو ی دور لااقل بخونن و خلاصه نویسی حتما داشته باشند.من بعد از عید تا خود کنکور فقط خلاصه هامو خوندم.

خلاصه نویسی اولش شاید وقتگیر باشه ولی بعد از عید واقعا درس خوندن رو برای آدم شیرین میکنه چون مرور ها سریع تر میشه و چند دور مرور در هر ماه میشه داشت اگه همت بالا از خودون نشون بدیم (این گزینه برای بچه های تغذیه عملی نیست)

40-تستهایی که مشکل دارند باهاشون رو گلچین کنند و سعی کنند که برای دوباره زدن اونا برنامه جدا بذارن..

کلا سعی نکنن که تا کنکور با هیچ سوالی مشکل داشته باشند.حتی شده چند دور اون تست رو طی یک زمان بندی مشخص بزنن تا ملکه ذهنشون بشه.

اینا نکاتی بودن که میدونم همتون میدونید.
امیدوارم بتونید به توکل به خدا و ائمه اطهار 8 ماه خوب و پربار رو سپری کنید. براتون آرزوی موفقیت دارم

خیلی هم خوشحال میشم شما عزیزان اگه نکته خاصی به ذهنتون میرسه تا کمکی به دوستان بشه اینجا بذارین.ضمنا اینجا فقط برای بچه های تغذیه نیست.:rose:

ارادتمند شما:نوتر:rose:

آخرین ویرایش:

maryam.

New member
من جزو دوستان تغذیه ای نیستم و سایر دوستان محسوب میشم!ولی نکاتی که بیان کردید واقعا مفید بود.
ممنون.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: pashmak

bioshimi93

New member
سلام و عرض ادب و خسته نباشید
خیلی ممنون بابت همه توضیحاتتون من که خسته شدم ماشالا خیلی طولانی بود و خیلی برای نوشتنش زحمت کشیدین .طریقه به دست آوردن زمان مطالعه واسم خیلی جالب بود منم همیشه ساعت مطالعه ام رو یادداشت میکنم گاهی اوقات که خسته میشم یا حوصله درس ندارم بازه زمانی مطالعه ام رو کوتاه می کنم مثلا هر کتاب رو نیم ساعت میخونم نیم ساعت تست و بین هر نیم ساعت هم کمی استراحت البته بگم روش من زیاد وقت کشی داره ها بیشتر وقتها توی بازه زمانی یک و نیم ساعته یه کتاب رو میخونم و بعدش استراحت همه چی بستگی به خود فرد و نوع درسی که میخونه داره
یه توصیه هم دارم که اصلا موسیقی گوش ندین تاحد امکان یا اگر هم گوش میکنید موسیقی آرام بی کلام گوش کنید چون موسیقی موقع استراحت هم باعث خستگی معز میشه موسیقی های الانم که همش غمگین دیگه چی بگم شاد هم که ....
ممنون بابت توضیحاتتون
برای همه کنکوریهای سال ۹۴ آرزوی موفقیت دارم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: pashmak

pashmak

New member
نوتر مرسی خیلی عالیه
مخصوصن قسمت آزمون آزمایشیش خخ البته استرس موقع آزمون هم کم میشه
البته بعضیا مثل من هم مشکل مکان دارند هم تایم اما نمیدونم.چرا هیشکی مکانو نزده

sepid71

New member
31- الان که داریم به فصل سرما میرسیم مراقب خودتون باشین. به هیچ عنوان به جایی که افراد سرما خورده و ... اونجا هستن نرین. چون واقعا کم کمش این سرماخورد گی های ساده رو هم تا پایان کنکورتون کم کمش 10 روز از وقتتون رو میگیره

ممنون نوتر ....این شماره 31 رو من اگر بخوام اجرا کنم کلا نباید بیمارستان برم :) :| همین امروز اورژانس بودم پر از ویروس و همه هم مریض بودن ! :| (البته انین واحد مسخره فردا تموم میشه راحت میشم میرم اتاق عمل ) ایششششششششش

در مورد خستگی چی ؟ بیمارستان خیلی انرژی و وقت ازم میگیره باید چیکار کنم ؟
:sad:

atash

New member
:rose::rose:نوتر عزیز ازتون ممنونیم که مثل همیشه پر انرژیما رو راهنمایی میکنید و وقت گرانبها تونو برای ما میذارید خداوند منان پشت و پناهتون باشه

mahsaa

New member
ممنـــــــــــــــــــون نوتر:riz304:

گاهی اوقات ممکنه به خاطر خستگی و یا صحبت کردن با بعضی افراد (بخصوص بعضی از فامیلا) شرایطی برای آدم ایجاد بشه که با خودتون فکر کنین واقعا ارزش داره این همه من از مهمونیا ، تفریح و ... بزنم و بشینم فقط درس بخونم...این دودلی ناامیدی گاهی خیلی آدمو اذیت میکنه...ولی از همین الان تا هر موقع که این شرایط براتون ایجاد شد این رو ملکه ذهنتون کنین و مطمئن باشین که وااقعا هرچقدر که زحمت بکشین و هرچقدر که زحمت بکشین واز تفریحاتون بزنین باز هم ارشد ارزششو داره ...انشاالله وقتی قبول شدین این احساس رو خودتون هم تجربه میکنین
:rose:

موفق باشین دوستای خوبم:rose:

مجید دیجی

مدیر بخش
نوتور عزیز ممنون از این همه وقتی که گذاشتی و تایپ کردی ...
ممنون از راهنمایی های منطقی و خوبت ...
ان شاء الله شیرینی دکترا و بالاترت رو بخوریم...
بازم دستت درد نکنه و خدا قوت...

نوتر

New member
ممنونم از همه ی شما عزیزان. قابل شمارو نداشت :riz304:
امیدوارم تونسته باشم کمکی کنم :riz304:

hanas68

New member
نوتر عزیز خیلیییییییییی ممنونیم، واقعا مطالبتانرژی بخش بود، بخصوص اینکه سریع نمیخواد شروع به تست زدن بکنیم:rose:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ketabsabz

solarbeh

New member
آقا نوتر ممنون، واقعا زحمت کشیدی
آرزوی موفقیت براتون دارم
ان شاءالله شیرینی دکترات

نوتر

New member
نوتر عزیز خیلیییییییییی ممنونیم، واقعا مطالبتانرژی بخش بود، بخصوص اینکه سریع نمیخواد شروع به تست زدن بکنیم:rose:

خواهش میکنم. بله نظر شخصی من اینه هول هولکی سراغ تست نرین بهتره.
تست باید یه دستاوردی برای فرد داشته باشه. و داوطلب هدفی از تست زدن دنبال کنه
که میتونه1- محک زدن و2- آموزش باشه. قطعا در این مرحله آموزش درصدش بیشتره.
اگر فصلی رو لاقل یکبار خوب خوندین شروع به تست زدن کنید. در غیر اینصورت نفعی براتون نداره که هیچ ، باعث تضعیف روحیه شما هم میشه.:rose:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: sara77

melinaa

New member
نوتلکم

21424_Emoticons_88.gif

74159_145fs190616.gif

آخرین ویرایش:

f70i

New member
خیلی ممنون نوتر جان اگه براتون زحمتی نیست میشه در مورد دفعات مرور هم یکم صحبت کنید نه اینکه بگم از اول بگید یعنی فرداش و 1 هفته و... واینا باید مرور کرد نه، منظورم اینا نیست چون الان همه این ها رو میدونن مهم عمل کردن بهشه که سخته من خودم شهریور ماه این کار رو بر طبق برنامه زمانی دقیق انجام میدادم ولی واقعا بعضی روزها مطالب زیادی واسه مرور کردن بود حتی فرصت به خوندن مطالب جدید نمیشد چون خسته میشدم البته الان یه برنامه دیگه ریختم ولی نمیدونم درسته یا نه نیاز به تجربیات دیگران دارم . خیلی ممنون از راهنمایتون :riz304:

نوتر

New member
خیلی ممنون نوتر جان اگه براتون زحمتی نیست میشه در مورد دفعات مرور هم یکم صحبت کنید نه اینکه بگم از اول بگید یعنی فرداش و 1 هفته و... واینا باید مرور کرد نه، منظورم اینا نیست چون الان همه این ها رو میدونن مهم عمل کردن بهشه که سخته من خودم شهریور ماه این کار رو بر طبق برنامه زمانی دقیق انجام میدادم ولی واقعا بعضی روزها مطالب زیادی واسه مرور کردن بود حتی فرصت به خوندن مطالب جدید نمیشد چون خسته میشدم البته الان یه برنامه دیگه ریختم ولی نمیدونم درسته یا نه نیاز به تجربیات دیگران دارم . خیلی ممنون از راهنمایتون :riz304:

ممنونم دوستم
بستگی به درس مورد نظر داره

خدمت شما بگم کلا پروسه خوندن برای کنکور شامل 3 اصل : 1- خوندن خوب 2- مرور خوب 3- تست زدن خوب هست
بعضی وقتا تعریف کلمه مرور برای دوستان متفاوته. البته اینو من از چند خط نوشتتون برداشت کردم که در هنگام مرور شما تایم زیادی صرف میکنید.
دوست خوبم مرور همونطور که از اسمشم مشخصه باید نگاه اجمالی به نکات خونده شده باشه. نه خوندن مجدد. متاسفانه خیلی ها خوندن مجدد رو با مرور اشتباه میگیرن. میگن ما یک دور از درس ها رو خونیدم. بعد مرور میکنیم. خیر!! این اسمش مرور نیست این دوباره خوانی هست.یعنی شما وارد دور دوم خوندن میشید.
بهترین راهکار برای شما که هم به مرورتون برسید هم از خوندن نمونید اینه: مثلا کتابی شامل 5 فصل است. شما ابتدا فصل 1 رو میخونید. سپس شروع میکنید به خوندن فصل 2. بعد اتمام فصل دو اصلا لزومی نداره شما هر دو فصل قبلی رو بخونید. میتونید فصل 1 رو نگاه اجمالی بش بندازید.سپس و برای اینکه وقت رو از دست ندید فصل 3 رو بخونید. بعد از اتمام فصل 3 فصل 2 رو نگاه اجمالی میکنید. اینجاس که شما دلتون کاملا قرص هست که هم 3 فصل خوندین هم 2 فصل مرور کردین. این روند رو ادامه میدین تا اینکه فصل 5 رو هم نگاه اجمالی میکنید. بعد این شما دور دوم خوندنتون شروع میشه. یعنی میتونید 2 فصل بخونید سپس چون درس براتون آسونتر شده بیاین و هر دو فصل خونده شده رو مرور کنید(بر خلاف مرحله اول که فقط یک فصل مرور کردین).و این روند ادامه داره...
صد البته من اصلا در مورد برنامه تست زنی صحبتی نکردم. هر کس بسته به میزان آمادگی خودش در دروس میتونه تست رو هم بین این ها جای بده
موفق باشید

آخرین ویرایش:
بالا