مطالعه گروهی ارشد بیـوتـکنـولـوژی پـزشکی سال 93

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

biology89

New member
بچه ها من یه سوال دارم ولی نگید چقد خنگه هاااااااااا:(50):
چرا اسفنگو میلین آمفوتر نیس؟:smiliess (11):

TrueLove90

New member
بچه ها من یه سوال دارم ولی نگید چقد خنگه هاااااااااا:(50):
چرا اسفنگو میلین آمفوتر نیس؟:smiliess (11):

...

خواص آمفوتری :
آمفوتر ماده‌ای است که می‌تواند در واکنش با باز به عنوان اسید و با اسید به عنوان باز شرکت کند. همچنین می تواند در مقابل تغییرات جزئی اسید وباز مقامت کند.

مثال : آمینواسید‌ها، پروتئین‌ها و خون آمفوتر هستند. همچنین اکسید شماری از فلزها (مانند روی، آلومینیوم، سرب، قلع و بریلیم) و بیشتر شبه‌فلزها ویژگی آمفوتری دارند.

آمفی پاتیک :
ترکیبات دوگانه دوست ترکیباتی هستند که دارای هر دو قسمت قطبی و غیرقطبی هستند . وقتی این مولکولها را در آب می ریزیم قسمت قطبی در تماس با آب قرار می گیرد ولی قسمتهای غیرقطبی در عمق ترکیب دفن میشود که این حالت به مساعد شدن حل شدن این نرکیبات دوگانه دوست در آب کمک میکند.

اسفنگومیلین : یک فسفولیپید بوده که از اسفنگوزین + اسید چرب + فسفات + کولین ساخته شده

همه
فسفولیپیدها آمفی پاتیک (دوگانه دوست) هستند ؛ یعنی یک سر قطبی و یک سر غیرقطبی دارند

اگر لیپیدهای آمفی پاتیک در مجاورت آب قرار بگیرند ، قسمت قطبی (هیدروفیل یا آب دوست) آنها در مجاورت آب و قسمت غیرقطبی (هیدروفوب یا آب گریز) آنها دور از آب قرار میگیرند.
منبع ( بیوشیمی برای کنکور دیباج + ویکی پدیا! و اینترنت)

...

به نظر خودم ! آمفوتری واسه ترکیباتی استفاده میشه که میتونن تشکیل یون بدن ، مثه اسید آمینه ها
ولی آمفی پاتیکی برای ترکیبات مولکولی کووالانسی مثه لیپیدها استفاده میشه
درسته آیـا !؟؟

...

biology89

New member
...

خواص آمفوتری :
آمفوتر ماده‌ای است که می‌تواند در واکنش با باز به عنوان اسید و با اسید به عنوان باز شرکت کند. همچنین می تواند در مقابل تغییرات جزئی اسید وباز مقامت کند.

مثال : آمینواسید‌ها، پروتئین‌ها و خون آمفوتر هستند. همچنین اکسید شماری از فلزها (مانند روی، آلومینیوم، سرب، قلع و بریلیم) و بیشتر شبه‌فلزها ویژگی آمفوتری دارند.

آمفی پاتیک :
ترکیبات دوگانه دوست ترکیباتی هستند که دارای هر دو قسمت قطبی و غیرقطبی هستند . وقتی این مولکولها را در آب می ریزیم قسمت قطبی در تماس با آب قرار می گیرد ولی قسمتهای غیرقطبی در عمق ترکیب دفن میشود که این حالت به مساعد شدن حل شدن این نرکیبات دوگانه دوست در آب کمک میکند.

اسفنگومیلین : یک فسفولیپید بوده که از اسفنگوزین + اسید چرب + فسفات + کولین ساخته شده

همه
فسفولیپیدها آمفی پاتیک (دوگانه دوست) هستند ؛ یعنی یک سر قطبی و یک سر غیرقطبی دارند

اگر لیپیدهای آمفی پاتیک در مجاورت آب قرار بگیرند ، قسمت قطبی (هیدروفیل یا آب دوست) آنها در مجاورت آب و قسمت غیرقطبی (هیدروفوب یا آب گریز) آنها دور از آب قرار میگیرند.
منبع ( بیوشیمی برای کنکور دیباج + ویکی پدیا! و اینترنت)

...

به نظر خودم ! آمفوتری واسه ترکیباتی استفاده میشه که میتونن تشکیل یون بدن ، مثه اسید آمینه ها
ولی آمفی پاتیکی برای ترکیبات مولکولی کووالانسی مثه لیپیدها استفاده میشه
درسته آیـا !؟؟

...
فسفاتیدیل کولینم لیپیده ولی آمفوتر هست:smiliess (11):

fatemeh.rgh

New member
salam
man daneshjoe terme 8 mamae hastam va mikham to azmone biotek sherkat konam.ama ba tavajoh be enke bimarestan miram nemitonam be arnamerizim beresam.pishnahade u dostan chie?

TrueLove90

New member
...

راستش منم گیج شدم !

کجا خوندین فسفاتیدیل کولین(لسیتین) آمفوتر هست ؟

اگر هم باشه ، شاید چون زنجیره r توو اسفنگومیلین طولانی تر هست نسبت به لسیتین ؟ هوممم؟

اگر کسی از بچه های پارسال یادشه لطفا توضیحی بده ..... ممنووون :)

...

M@RY@M

New member
همه فسفولیپیدها و گلیگولیپیدها آمفی پاتیک هستند.لیستین هم یک فسفولیپید است وبنابراین آمفی پاتیک است چون در غشا مخصوصا غشای آندوپلاسمی وگلژی به وفور یافت شده و صفحات دومولکولی تشکیل میدهد.
خون یک اسفنگولیپید(گلیکولیپید)است وبه همین دلیل هم آمفی پاتیک است.

آخرین ویرایش:

م.صفری

New member
سلااااااااااام
خوبین همه ؟ :bunnyearsmiley:
من دارم باکتری عباس بهادر میخونم و تست iqb میزنم تقریبا 98% تستاااا تو این کتاب هس
به نظرتون لازمه مورای هم بخونم
اخه دیدم بعضیا گفتن باید خوند
از طرفی میترسم دوتا کتاب بخونم فقط باعث بشه وقتم تلف بشه و تسلطم کم....:(50):
من فعلا خیلی خوب دارم همین عباس بهادر و میخونم و پیش میرم
الان دور چهارمم

بچه هاااا بالاخره جوابمو ندادینااااااااااااا چیکار کنم؟

TrueLove90

New member
...

فکر نکنم کلیاتشون باهم فرق کنه !
ولی خب حالا که شما چهار دور اونو خوندین ، یه دور هم مورای عباس بهادر رو یه نگاه کنین
ببینین سرفصل هاش باهم چه تفاوت هایی میکنه به ماهم بگین :)

...

eco.bio

New member
مورای عباس بهادر تو جزییات یه کمی مطالب اضافی داره اونم کمی نه زیاد! بنظر من هنو تالیف بهادر رو بخون بعدش که تقریبا مسلط شدی میتونی یه دورم مورای رو بخونی .

amin667

New member
بچه هاااا بالاخره جوابمو ندادینااااااااااااا چیکار کنم؟

من دارم مورای میخونم بعدشم جاوتز ولی جاوتز واسه اینه که نکته ای جا نمونه ، پس بهتره که رفرنس اصلیت اون باشه و دومی تکمیل کننده باشه . مورای واقعا خوبه به نظر من .من خودم تستای iqb رو باهاش میزنم

taT

New member
salam manam mese kheylia montazere javabe arshadam zistamo kheyli kho0ndam va felan to0 takhmin rotbe darsad zistam rotbeye 2vome beto0n pishnahad mikonam ye dr ebadi bekho0nid age be2nid kelasesham berid ke aliiiiiiiiiiiiiiiiiiie

taT

New member
zabanamo kharab kardam yani vaght kam avordam va3 hamin nemido0nam ghabo0l misham ya na /kharab kardam chon ye mahe akhar ziad zaban nakho0ndam goftam dge mosalatam be zaban va3 hamin pishnahad mikonam aro0m0 peyvaste bekho0nido alan javgir nashid khodeto0no khaste nakonid ke akharash kam biarid

taT

New member
mikrobam kelase dr taghizade raftam . dars mide unam taghriban kho0b zadam
shimi alio kheyli bekho0nid kheyliiiiiiiii/ age beto0nid berid kelase moaseseye dr mojeze mikone
hamin
eltemase 2a

- - - Updated - - -

من دارم مورای میخونم بعدشم جاوتز ولی جاوتز واسه اینه که نکته ای جا نمونه ، پس بهتره که رفرنس اصلیت اون باشه و دومی تکمیل کننده باشه . مورای واقعا خوبه به نظر من .من خودم تستای iqb رو باهاش میزنم

احســــــــــنت! عالیه. فقط یک نکته. موقع زدن تستنکاتی که توی این دو کتاب نیست را یه جا نکته وار یاداشت کن تا جزوت عالی بشه. مورای کتاب عالیه ای و جاوتز تکمیلش میکنه. من هین کار را کردم و واقعاً راضیم

م.صفری

New member
- - - Updated - - -

احســــــــــنت! عالیه. فقط یک نکته. موقع زدن تستنکاتی که توی این دو کتاب نیست را یه جا نکته وار یاداشت کن تا جزوت عالی بشه. مورای کتاب عالیه ای و جاوتز تکمیلش میکنه. من هین کار را کردم و واقعاً راضیم

اره نکته نویسی خیلی کمک میکنه اصلا ادم حین نوشتنشون یاد میگیره

آخرین ویرایش:

amin667

New member
- - - Updated - - -

آره درسته من خودم قبل از خوندن یه مبحث میام سوالای تستی رو فقط میخونم ، بعد در حین مطالعه جوابا خیلی بیشتر از بقیه مطالب جلب توجه می کنن و این 2 تا خوبی داره اول که می فهمیم که طراحان چی مد نظرشونه دومم اینکه اگه جوابیو پیدا نکردیم همون موقع میریم سراغ منبع دوم و اون دفتر نکاتمون رو کامل می کنیم . اگه کامل چیزیو نگفتم یا ایراد داشتم لطفا با صراحت بگید تا خدای نکرده کسی به اشتباه تبعیت نکنه .امیدوارم ساله بعد همکلاسی های هم باشیم . .

bahram-68

New member
آره درسته من خودم قبل از خوندن یه مبحث میام سوالای تستی رو فقط میخونم ، بعد در حین مطالعه جوابا خیلی بیشتر از بقیه مطالب جلب توجه می کنن و این 2 تا خوبی داره اول که می فهمیم که طراحان چی مد نظرشونه دومم اینکه اگه جوابیو پیدا نکردیم همون موقع میریم سراغ منبع دوم و اون دفتر نکاتمون رو کامل می کنیم . اگه کامل چیزیو نگفتم یا ایراد داشتم لطفا با صراحت بگید تا خدای نکرده کسی به اشتباه تبعیت نکنه .امیدوارم ساله بعد همکلاسی های هم باشیم . .
سلامممممممممممممم
واسه ارشد 93 میخونید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

- - - Updated - - -

سلامممممممممممممم
واسه ارشد 93 میخونید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا