رفع اشکال درس سلولی-مولکولی مخصوص رشته بیوتکنولوژی

eco.bio

New member
سلام بچه ها.
(سوال 221- فصل 5
-پاسخ صحیح را مشخص کنید:
1-دستگاه گلژی معمولا در نزدیکی هسته قرار دارد.
2-شبکهer معمولا در نزدیکی غشا سلولی قرار دارد.
3-پروتئین های مخصوص er پس از ساخته شدن در سیتوپلاسم به این شبکه انتقال پیدا میکند.
4-مساحت غشا سلولی دو برابر مساحت er است.
**گزینه 1 رو جواب گرفته ولی به نظر من 3 درسته!)
ممنون میشم راهنمایی کنین

همون گزینه 1 درسته! گزینه 3 غلطه چون نوشته پروتیین های مخصوص شبکه اندوپلاسمی بعد از ساخته شدن در سیتوپلاسم وارد شبکه میشن درحالیکه یه سری پروتیین ها درحین ساخته شدن توسط ریبوزومهای متصل به غشا وارد سیتوپلاسم میشن!

hana1990

New member
همون گزینه 1 درسته! گزینه 3 غلطه چون نوشته پروتیین های مخصوص شبکه اندوپلاسمی بعد از ساخته شدن در سیتوپلاسم وارد شبکه میشن درحالیکه یه سری پروتیین ها درحین ساخته شدن توسط ریبوزومهای متصل به غشا وارد سیتوپلاسم میشن!

وای چه نکته ای!من اصلا حواسم به این چیزا نیست تو تست.ممنون eco.bio جان

Taraa

Well-known member
سلام بچه ها ... من دوباره اومدم ...
عاغا این کتابا چقد ایراد دارن .... اه

علما لطفا نظر خودتون رو بفرمایید

"صفحه 153 کتاب مهدوی ، قسمت پروتئین های تنظیمی نوشته تحقیقات in vitro نشان داده که تاثیر پروتئین های H-NS و HU روی پلاسمید pUC19 بصورت مخالف هم میباشد بصورتی که با تاثیر HU روی DNA دو زنجیره حلقوی پلاسمید که به فرم relax میباشد، بصورت فشرده درآمده و بالعکس با تاثیر H-NS روی DNA از حالت relax خارج شده و باز می گردد." :ph34r-smiley:

خب حالا ...... طبق گفته خودش این دو تا باید بصورت عکس هم عمل کنن درصورتیکه کار جفتشونو یه جور نوشته ... حالا یا جمله اول اشتباس یا جمله دوم .... مشخص بفرمایید کدوم یکی اشتباس

پیشاپیش ممنون

nori

New member
سلام بچه ها ... من دوباره اومدم ...
عاغا این کتابا چقد ایراد دارن .... اه

علما لطفا نظر خودتون رو بفرمایید

"صفحه 153 کتاب مهدوی ، قسمت پروتئین های تنظیمی نوشته تحقیقات in vitro نشان داده که تاثیر پروتئین های h-ns و hu روی پلاسمید puc19 بصورت مخالف هم میباشد بصورتی که با تاثیر hu روی dna دو زنجیره حلقوی پلاسمید که به فرم relax میباشد، بصورت فشرده درآمده و بالعکس با تاثیر h-ns روی dna از حالت relax خارج شده و باز می گردد." :ph34r-smiley:

خب حالا ...... طبق گفته خودش این دو تا باید بصورت عکس هم عمل کنن درصورتیکه کار جفتشونو یه جور نوشته ... حالا یا جمله اول اشتباس یا جمله دوم .... مشخص بفرمایید کدوم یکی اشتباس

پیشاپیش ممنون

سلام تارا جان کجاشا یه جور نوشته؟؟ اینا که نوشتی کاملا عکس هم هستند . ببینhu باعث میشه یک پلاسمید رلکس و خنثی تبدیل به یک رشته + شده و فشرده تر شود.درست عکسش h-ns باعث میشه پلاسمید از حالت رلکس به حالت - در آمده بازتر از حالت رلکس شود. امیدوارم توضیحم شفاف باشه.

parsa90

New member
یه سوال
مکانیسم عبور لیپید از غشا به نظر شما انتشار ساده نمیشه؟
تو تست بیوتک 88 زده انتقال فعال
کسی دلیل قانع کننده ای داره؟؟؟

eco.bio

New member
یه سوال

بنظر من پدیده انتشار ساده برای مولکولهای کوچیک هستش که غلظت زیادی در یک سمت غشا دارن و این غلظت زیاد و کوچیکی مولکول باعث میشه که براحتی از عرض غشا انتشار پیدا کنه! ولی لیپید مولکول بزرگی هستش که باید با صرف انرژی وارد سلول بشه!
درضمن انتشار به قطبیت مولکول و حلالیت در چربی بستگی داره! لیپید قطبیت نداره که! پس نمیتونه از طریق انتشار ساده باشه

arezoomand

New member
یه سوال

این سوال منم بود ولی تو خود کتابم بخش انتقالات غشایی داخل جدول همینو نوشته ولی بدون دلیل.

Taraa

Well-known member
سلام تارا جان کجاشا یه جور نوشته؟؟ اینا که نوشتی کاملا عکس هم هستند . ببینhu باعث میشه یک پلاسمید رلکس و خنثی تبدیل به یک رشته + شده و فشرده تر شود.درست عکسش h-ns باعث میشه پلاسمید از حالت رلکس به حالت - در آمده بازتر از حالت رلکس شود. امیدوارم توضیحم شفاف باشه.

ممنون نوری جون

این "باز میگردد" غلط انداز بود .... اصلا جمله رو یه جور دیگه تعبیر کرده بودم
:25r30wi:

hoorsa

New member
کدام یک در تجزیه یh2o2 نقش اصلی را دارد؟
میتوکندری
پراکسی زوم
ریبوزوم
گلژی
.......
تو جواب گفته میتوکندری اما مگه پراکسی زوم با داشتن کاتالاز هیدروژن پراکسید رو تجزیه نمی کرد...اصلا به این کار معروف بود

آخرین ویرایش:

parsa90

New member
کدام یک در تجزیه یh2o2 نقش اصلی را دارد؟
میتوکندری
پراکسی زوم
ریبوزوم
گلژی
.......
تو جواب گفته میتوکندری اما مگه پراکسی زوم با داشتن کاتالاز هیدروژن پراکسید رو تجزیه نمی کرد...اصلا به این کار معروف بود

درسته کار پراکسی زومه ولی یکی از کاهای مهم میتوکندری هم تجزیه آب اکسیژنه است اینو هم توی مجد نوشته هم توی مجید مهدوی پس درست جواب داده

parsa90

New member
arezomand
میشه بگی اسم کتابت چیه؟ یا اگه میتونی اون جدول کتابتو بذاری
ممنون

hoorsa

New member

درسته کار پراکسی زومه ولی یکی از کاهای مهم میتوکندری هم تجزیه آب اکسیژنه است اینو هم توی مجد نوشته هم توی مجید مهدوی پس درست جواب داده

ممنون
من برای کنکور می خونم...اونجا تو قسمتاندامک های درون سلولی بخش متوکندری چیزی با این موضوع که اندامک اصلی تجزیه آب اکسیژنه میتوکندری هست نخوندم...البته اینم بگم که من کتابو هنوز کامل نخوندم...شاید تو جلوترش باشه...مثلا تو بخش تولید انرژی که درمورد میتوکندری توضیح میده...فقط تو بخش پراکسی زوم خوندم
پس با این حساب نقش تجزیه کنندگی آب اکسیژنه میتوکندری بیشتر از پراکسی زوم هست

hoorsa

New member
کسی میتونه رابطه ی اینا با هم رو توضیح بده ؟
فیبریل/میوفیبر/سارکومر/سلول عضلانی

hoorsa

New member
و هم چنیم کسی می تونه این سوال رو تشریحی جواب بده ؟
کدامیک از تمایزهای غشایی مانع ورود مایعات خارج سلولی به فضای بین سلول ها می شود؟
zonula occludens(اتصال محکم)
zonula adherence(اتصال چسبنده)
macula adherence(اتصال دکمه ای )
desmosome(دسموزوم)

arezoomand

New member
arezomand
میشه بگی اسم کتابت چیه؟ یا اگه میتونی اون جدول کتابتو بذاری
ممنون

کتاب برای کنکور انتشارات خسروی صفحه 114.فک کنم تو لودیشم باشه جدولشو نتونستم بذارم ولی امسال از همین جدول 3_2تا سوال داده بودن .

arezoomand

New member

ممنون
من برای کنکور می خونم...اونجا تو قسمتاندامک های درون سلولی بخش متوکندری چیزی با این موضوع که اندامک اصلی تجزیه آب اکسیژنه میتوکندری هست نخوندم...البته اینم بگم که من کتابو هنوز کامل نخوندم...شاید تو جلوترش باشه...مثلا تو بخش تولید انرژی که درمورد میتوکندری توضیح میده...فقط تو بخش پراکسی زوم خوندم
پس با این حساب نقش تجزیه کنندگی آب اکسیژنه میتوکندری بیشتر از پراکسی زوم هست

به نظر من توضیحات برای کنکور چون طبق لودیشه خیلی درسته.با برای کنکور میشه حداقل 80زد البته اگه چندبار خوند و مرور کرد چون هرصفحش نکته و مطلب کنکوریه.من فقط برای کنکور میخونم البته تستای خانه زیستم میزنم.کتاب خ خوبیه تمام مطالب کنکوری رو داره.تو سوالای وزارت بهداشتم پراکسی زومو به عنوان تجزیه کننده اب اکسیزنه در نظر گرفتن.تو جاوتزم نوشته که پراکسی زوم هم درسنتز و هم تجزیه اب اکسیزنه نقش داره.

BioScientist

New member
کسی میتونه رابطه ی اینا با هم رو توضیح بده ؟
فیبریل/میوفیبر/سارکومر/سلول عضلانی

musclestructure.jpg

BioScientist

New member
و هم چنیم کسی می تونه این سوال رو تشریحی جواب بده ؟
کدامیک از تمایزهای غشایی مانع ورود مایعات خارج سلولی به فضای بین سلول ها می شود؟
zonula occludens(اتصال محکم)
zonula adherence(اتصال چسبنده)
macula adherence(اتصال دکمه ای )
desmosome(دسموزوم)

گزینه1
اتصالات محکم(Tight Junction) غشای دو سلول مجاور رو به وصل می کنه و در نتیجه فضایی بین دو غشا باقی نمی مونه! مثلا همونطور که توی شکل می بینید، در روده، غشای سلول های اپتلیالی از طریق این اتصالات به هم وصل می شوند و محتویات لومن به فضای بین سلول ها راه پیدا نمی کنند.

09.jpg

parsa90

New member
hoorsa
من نگفتم نقش میتوکندری بیشتر از پراکسی زومه گفتم میتوکندری هم در تجزیه آب اکسیژنه دخالت داره متاسفانه من الان کتابم پیشم نیست وگرنه برات متن رو کیذاشتم ایشالا فرصت کنم متن رو برات میذارم با توضیحاتش
موفق باشی

parsa90

New member
ممنون از bioscience
من یه توضیح بدم که zounal به معنی کمربندی میشه و اتصالات کمربندی رو در برمیگیره و کل اون ناحیه مورد نظر رو پوشش میده واز بین گزینه 1 و 2 گزینه 1 درسته چون اتصالات محکم مانع عبور هر نوع میاده ای میشه
البته شکل دوستمون کاملا گویای مطلب هست

بالا