رفع اشکال درس سلولی-مولکولی مخصوص رشته بیوتکنولوژی

arezoomand

New member
منم یه سوال دارم:ترتیب پردازش به چه صورته؟1 کلاهک گذاری/2.پلی ادنیلاسیون /3.پیرایش ؟یا 1.کلاهک گذاری 2.پیرایش و 3 پلی ادنیلاسیون؟

eco.bio

New member
مرسی ارزومند عزیز. سوالم اسون بود؟:smiliess (4):
عزیزم منکه هنو مولکولی نخوندم:13:

arezoomand

New member
مرسی ارزومند عزیز. سوالم اسون بود؟:smiliess (4):
عزیزم منکه هنو مولکولی نخوندم:13:
[/Q جوابش دقیقا تو بخش اسکلت سلولی برای کنکور هست.اگه خونده باشی اسونه.من هردو تا رو میخونم هم مولکولی هم سلولی.مهم اینه که دقیق بخونی همین نه اینکه سرسری بخونی و رد بشی .یکی عمیق خوند یکی مرور زیاد نه زیاد خوندن.راستی شب یلداتونم مبارکه .:thumbsupsmileyanim:

biomar

New member
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته!!

یک پیشنهاد دارم.

دوستانی که با iqb تست میزنن، خیلی خوب میشه که بیان اشتباهات یک فصل یا یک تعداد مشخص سوال رو اینجا بگن. :riz303:

منظورم غلط های پاسخنامست. یا اگر سوالی خودش غلط هست.

خودم تازه شروع کردم تست زدن و یه تعداد تست ک زدم غلطی داشت ذکر میکنم. :a2d3:

چطوره؟! هستین؟!

:rolleyessmileyanim:

آخرین ویرایش:

senior

New member
سلام بچه ها
یه سوال داشتم گلیکوفورین جز کدام باند هست؟ 3 یا 8
ممنون

آلدوز

New member
بچه های عزیز من یه تست خودم تالیف کردم:a2d3: ممنون میشم جواب بدین:riz304:
جهت تشخیص منشا تومورهای سرطانی از کدام مورد زیر میتوان استفاده کرد؟
1. پروتیین های غشای سلول
2. اینتگرین ها
3. E-کادهرین
4. ریز رشته های بینابینی

رشته های بینابینی چون برای سلولهای هر نوع بافتی مخصوص هستند میتونن توی ردیابی منشا سلول سرطانی مفید باشن

aohm

New member
سلام به همه
اينا تستاي اي كيو بي هستن كه بنظرم گزينه درست رو اشتباه زده..لطفا شماهم نظر بدبن تا مطمئن شيم

1.در شرايط غلظت بالاي نمك كداميك از اشكال dna وجود دارد؟
B-DNA
A-DNA
C-DNA
Z-DNA

گزينه جواب در پاسخنامه كتاب: 2

2.باتوجه به ساختار DNA درصورتيكه بازهاي ازته در يكي از رشته ها بصورت 5ATGCACTT3 باشد در رشته مكمل آن ترادف بازها به چه صورت است؟

'گزينه جواب پاسخنامه: 5AACTGCAT3
(5 و 3 با علامت ' هستند كه نشد تايپش كنم:j58r36j3gcr4suxymup

3.مقدار آدنين DNA 36% ،درصد گوانين چنده؟
14
22
12
18

گزينه ج پاسخنامه: 4

DNA.2013

New member
سلام
سوال یک همون Adna میشه
سوال دو 5AAGTGCAT3 میشه
سوال سه هم 14 میشه

DNA.2013

New member
رونویسی:1.محل رونویسی کجاست؟هسته/2.تفاوت همانندسازی و رونویسی چیست:1.همانندسازی از هردو رشته دی ان ا ولی رونویسی از بخش خاص ژن/2سرعت همانندسازی بیشتر از رونویسی/3.خطای رونویسی بیشتر از همانندسازی/3شباهت همانندسازی و رونویسی:1.هردو در هسته /2.هردو درجهت 5 به 3/3.هردو با انزیم های پلی مراز/4.تفاوت انزیم های dnaو rnaپلی مراز چیست؟انزیم های dnaپلی مرازنیاز به پرایمر داشته و دارای خاصیت تصحیح خطا (proofreading)اند ولی انزیم های rnaپلی مراز به پرایمر نیاز نداشته و فاقد خاصیت تصحیح خطااند.(به همین دلیل خطای رونویسی بیشتر از همانندسازی است)/5.محل اتصال انزیم rnaپلی مراز پروکاریوتی کجاست؟پروموتر یا راه انداز ژن های پروکاریوتی /6.محل اتصال انزیم rnaپلی مراز یوکاریوتی کجاست؟توال پروموتر نیست بلکه به کمپلکس پروتئین(فاکتور های رونویسی) و dnaکه قبلا در محل پروموتر حضور دارد وصل میشود./7.وظیفه زیرواحد سیگما چیست؟شناسایی پروموتر در اغاز رونویسی/8.وظیفه رو چیست؟هلیکاز /هگزامر با خاصیت atpaseدر پایان رونویسی/9.الفا امانتین روی rnaپلی مراز پروکاریوتی و یوکاریوتی نوع 1 بی تاثیر است/10محل اتصال باز دارنده های رونویسی در پروکاریوت ها کجاست؟زیرواحد بتا/11.پروموتر درون ژنی در کدام ژن ها دیده می شود؟گروه 3یوکاریوتی/12.rrnaتوسط کدام پلی مراز در یوکاریوت ها سنتز میشود؟هم dnaپلی مراز 1 (در هستک)و هم dnaپلی مراز 3(در هسته)/13.rrnaخارج هستکی کدام است؟5srrna که توسط 3 سنتز میشود/14.وظیفه snrnaچیست؟پیرایش rnaو حذف اینترون در هسته/15.وظیفه snornaچیست؟پردازش rrnaدر هستک/16.طول حباب رونویسی چقدر است؟14 bp میباشد/17.اولین نوکلئوتید در نقطه اغاز رونویسی چیست؟پورین(aیا g)در نقطه اغاز رونویسی/18.جعبه تا تا در پروکاریوت ها در موقعیت منفی قرار گرفته و جعبه پریبنو نام دارد10و در یوکاریوت ها در موقعیت منفی 20 قرار گرفته و جعبه هوگنس نامیده میشود/19.اتصال rnaپلیمراز به پروموتر توسط توالی های مورد توافق و اتصال فیزیکی و پیوند هیدروژنی و الکترواستاتیکی برقرار میشود/20.جهش در پروموتر چه اثری دارد؟بیان ژن را تحت تاثیر قرار میدهد

عزیزم ممنون بابت مطلب مفیدت منم استفاده کردم.:)
فقط مورد 12 rnapol درستشه

aohm

New member
سلام
سوال یک همون adna میشه
سوال دو 5aagtgcat3 میشه
سوال سه هم 14 میشه

ممنون كه جواب دادين
فقط لطفا اينا رو هم برام روشن كنين:

توي كتاب گفته z-dna در غلظت بالاي كاتيون محيط بوجود مياد.براي a-dna فقط كاهش آب محيط ذكر شده

سوال دومي هم جواب شما اصلا تو گزينه ها نيست..ممكنه توضيحش رو هم بنويسي كه چطور به اين جواب رسيدي؟
ممنونم

aohm

New member
بچه ها تستهاي اي كيو بي غلط كم ندارن
لطفا غلط هايي كه پيدا ميكنين رو اينجا بذاريد تا همه اصلاحش كنيم
سوالايي كه من نوشتم سوالهاي 24 ، 26 ، 27 از فصل 6 اي كيو بي بودن

آلدوز

New member
انواع اتصال های پروتئین و لیپید در پروتئین های لنگرانداز:
1- پروتئین های مریستوله : اتصال به مریستیک اسید - اتصال از طریق پایانه n - نوع اتصال آمیدی - پروتئین ها مخصوص سطح داخلی غشا هستند - مانند پروتئین ویروس سارکومای پرنده src
2- پروتئین های پالمیتوله: اتصال به پالمیتات - نوع اتصال تیواستری - از طریق ریشه سیستئین نزدیک به پایانۀ c - این پروتئین ها مخصوص سطح داخلی غشا هستند= مانند زیرواحدهای آلفا و گامای gپروتئین
3-پروتئین های پرنیله که خود دو نوع هستند
الف) متصل به فارنسیل : اتصال از نوع تیواتری - از طریق ریشه سیستئین مستقر در ترادف caax از چپ به راست سیستئین - امینواسید آلیفاتیک - امینواسید آلیفاتیک و هر نوع امینو اسیدی. این پروتئین ها مخصوص سطح داخلی غشا هستند = مانند ras
ب) متصل به ژرانیل ژرانیل : اتصال از نوع تیواتری - از طریق ریشه سیستئین مستقر در ترادف caax از چپ به راست سیستئین - امینواسید آلیفاتیک - امینواسید آلیفاتیک و هر نوع امینواسیدی. این پروتئین ها مخصوص سطح داخلی غشا هستند = مانند لامین b
4- پروتئین های متصل به گلیکوزیله فسفاتیدیل اینوزیتول : اتصال از طریق پایانۀ c - این پروتئین ها در سطح خارجی غشا هستند= مانند پروتئین پرایونی و آلکالین فسفاتاز

sepidh gh

New member
سلام به همه
اينا تستاي اي كيو بي هستن كه بنظرم گزينه درست رو اشتباه زده..لطفا شماهم نظر بدبن تا مطمئن شيم

1.در شرايط غلظت بالاي نمك كداميك از اشكال dna وجود دارد؟
B-DNA
A-DNA
C-DNA
Z-DNA

گزينه جواب در پاسخنامه كتاب: 2

2.باتوجه به ساختار DNA درصورتيكه بازهاي ازته در يكي از رشته ها بصورت 5ATGCACTT3 باشد در رشته مكمل آن ترادف بازها به چه صورت است؟

'گزينه جواب پاسخنامه: 5AACTGCAT3
(5 و 3 با علامت ' هستند كه نشد تايپش كنم:j58r36j3gcr4suxymup

3.مقدار آدنين DNA 36% ،درصد گوانين چنده؟
14
22
12
18

گزينه ج پاسخنامه: 4

سلام ...سوال اول درسته......می شه a dna

سوال دوم درسته ..... اگر داشته باشیم 5 ATGCACTT 3 ......اون وقت رشته مقابلش می شه همون 5AAGTGCAT 3
(یعنی از راست به چپ مشکملش رو بنویس )

سوال سوم هم درسته
اگر داشته باشیم 36 آدنین پس رشته مقابلش هم 36 تیمین داره ....کلن می شن 72 در صد ....هالا 100 درصد رو از 72 کم کن ...می شه 28 یعنی مجموع سیتوزین و گوانین .... حالا بر دو تقسیم کن می شه 14 ...چون سیتوزین و گوانین برابرن ....پس کلن می شه

36 ادنین....36تیمین....14 سیتوزین .....14 گوانین ... جمعن 100 در صد !!!!

سوالل سومی رو که نوشتید4!!!... توی آی کیو بی که نگا کردم هم نوشته گزینه 1 .......یعنی همون 14 !!!!

آخرین ویرایش:

aohm

New member

سلام ...سوال اول درسته......می شه a dna

سوال دوم درسته ..... اگر داشته باشیم 5 ATGCACTT 3 ......اون وقت رشته مقابلش می شه همون 5AAGTGCAT 3
(یعنی از راست به چپ مشکملش رو بنویس )

سوال سوم هم درسته
اگر داشته باشیم 36 آدنین پس رشته مقابلش هم 36 تیمین داره ....کلن می شن 72 در صد ....هالا 100 درصد رو از 72 کم کن ...می شه 28 یعنی مجموع سیتوزین و گوانین .... حالا بر دو تقسیم کن می شه 14 ...چون سیتوزین و گوانین برابرن ....پس کلن می شه

36 ادنین....36تیمین....14 سیتوزین .....14 گوانین ... جمعن 100 در صد !!!!

سوالل سومی رو که نوشتید4!!!... توی آی کیو بی که نگا کردم هم نوشته گزینه 1 .......یعنی همون 14 !!!!

ممنونم از جوابتون
در مورد سوال اول همونطور كه گفتم براي z-dna غلظت كاتيون رو گفته و براي a فقط كاهش آب محيط ذكر شده..اگه ميشه دليلت رو هم واسه جواب توضيح بدي ممنون ميشم

كتاب شما چاپ چندمه؟ مال من اول و سال 87 هست كه سوال 27 رو گزينه 4 زده

aohm

New member
بچه ها تستاي فصل 11 اي كيو بي رو كسي زده كه اشتباهاتشو در بياره؟‌لطفا اگه داريد اينجا بذاريد من فكر ميكنم يه سري اشتباه داره..فردا سوالاتشو ميذارم

بچه ها بازم خواهشا غلط هايي كه پيدا ميكنين رو اينجا بذارين تا همه مطلع بشن.مرسي

يه سوال ديگه هم داشتم: سرفصل هاي اي كيو بي تقريبا 50 درصد با كتاب هماهنگي داره.شما چطور بعد از هر فصل براش تست ميزنين؟به منم بگيد :black_eyed:

biomar

New member

والا من یه سری تست زدم اینقدر غلط داشت که بیزار گشتم! :65d6a5d6s:

فکر کردم اگر دوباره کتاب رو دقیق تر و دقیق تر بخونم خیلی بهتر از اینه که تستای غلط بخونم!! ( یادمه بعضی سوال ها کلا غلط بود!!!) :smilies-azardl (113

این دور تموم بشه شاااااااااااااااید تست هم بزنم!

من فقط مهدوی خوندم. و به قول شما خیلی از سوالات IQB توی کتاب نیست.

فکر میکنم باید به منبع سوال هم توجه کنیم. نه؟ بعضی سوالا خیلی قدیمین یعضی هم مربوط به رشته های نا مربوطن!!! :5:

اما از نظر سرفصل ها فقط ترتیبشون با کتاب یکی نیست. خودت باید از قسمت های مختلف کتاب، بر اساس سرفصل یک فصل تست، بخونی و بعد تست بزنی!

دنیا.ع

New member
سلام کسی تو این سایت هست که ارشد بیوتکنولوژی یا ارشد ایمنو تو دانشگاه اصفهان بخونه؟؟ببخشید سوالم غیر درسی بود

hana1990

New member
سلام بچه ها.
(سوال 221- فصل 5
-پاسخ صحیح را مشخص کنید:
1-دستگاه گلژی معمولا در نزدیکی هسته قرار دارد.
2-شبکهer معمولا در نزدیکی غشا سلولی قرار دارد.
3-پروتئین های مخصوص er پس از ساخته شدن در سیتوپلاسم به این شبکه انتقال پیدا میکند.
4-مساحت غشا سلولی دو برابر مساحت er است.
**گزینه 1 رو جواب گرفته ولی به نظر من 3 درسته!)
ممنون میشم راهنمایی کنین

بالا