تاسیس ازمایشگاه

varia

Well-known member
من تازه عضوشدم همه بحث ها رم خوندم من گرچه رشتم زیست بوده ولی با عماد83کاملا موافقم حرفش صحیح و منطقیه حرفی که ایشون میزنه انحصارطلبی نیست ایشون دارن ازصنف خودشون دفاع میکنن به نظرمن هم کسی که 12سال کارهای ازمایشگاهی میکنه وبقول معروف خاک خورده ازمایشگاه هست و بایدبتونه ازمایشگاه بزنه نه پزشکی که اومده یه دوره کوتاه دوره دیده شده پاتولوژیست هرکسی باید تو حیطه تخصصی خودش کارکنه و این حرف کاملا درستیه این ادبیاتی هم که شما به کارمیبری دورازشان یک ادم تحصیل کرده هست واقعا براتون متاسفم

فرمودتون درست ولی زمانی حرفتونو کامل قبول هست که یک متخصص پاتولوژیست که 12 سال درس خونده بگه که از شما فارغ التحصیل علوم آزمایشگاهی کم میدونه! خب اون علمی که پاتولوژیست داره به نظرتون قابل مقایسه با علم یک علوم آزمایشگاهی از هر تخصص علوم پایه نیست!(البته طبیعتا استثناهایی وجود خواهد داشت!).
بعدشم اینکه با عرض عذرخواهی فراوان از دوستان علوم آزمایشگاهی و آرزوی توفیق برای ایشان و همه دانشجویان این حیطه متذکر می شوم که حقیقتش آزمایشگاه تشخیص طبی ربطی به رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی نداره و نقطه مشترکشون کلمه آزمایشگاه هست!
دوستان عزیز علوم آزمایشگاهی به هیچ عنوان از این گفته ام غرضی ندارم ولی با توجه به آیین نامه های موجود در تاسیس ازمایشگاه این حرفو زدم.بجای تعصب خواهش می کنم بروید و ایین نامه ها را مرور کنید.

برای همه دوستان آرزوی توفیق روز افزون میکنم.

varia

Well-known member
من در جواب اون دوست عزیزی که اون طوری گفت این حرفو زدم ، مشکلی با کسی یا رشته ای ندارم

من فقط گفتم واسه هر رشته ای یه محل کاری تعریف شده تو دنیا همین
-------------------------

نمی دونم کدوم تاپیک بود یه دوستی گفت همونطور که رادیولوژی ها نمی تونن مرکز رادیولوژی تاسیس کنن شمام اگه دوست دارید آزمایشگاه تاسیس کنید برید دوباره کنکور بدید این حرف درست نیست به چند دلیل:

- اولا من به همه پاتولوژیست ها به عنوان یه همکار احترام می ذارم و خیلی از اون ها هم همین رفتار رو دارن ، پاتولوژی تو همه جای دنیا یکی از رشته های بزرگ آزمایشگاه هست که که دارندگان مدرکش شامل M.D و ph.D هستن، بنابراین حرف شما درست نیست هر کی می خواد پاتولوژیست بشه باید بره دوباره کنکور بده ( گرچه تو ایران این حرف صدق می کنه)

- تو کنکور تجربی بعد از سه رشته پزشکی،دندان پزشکی، .داروسازی در کنار تغذیه علوم آزمایشگاهی بیشترین رقابت رو داره

- دلایل ایجاد دکترای علوم آزمایشگاهی DCLS در آمریکا
With a plethora of clinical laboratory tests and new molecular methodologies being added to the clinical laboratory test menu, clinicians and healthcare providers are challenged with keeping abreast of the latest in laboratory services. Graduates of the DCLS are prepared to be effective leaders in many facets of the clinical laboratory science profession, particularly in advanced practice roles including serving as a consultant, similar to other allied health professionals who take part in clinical rounding and patient care. A DCLS can contribute to the interprofessional healthcare team as:

Partner with clinical pathology to serve as consultants involved in patient care and providing information to improve clinical diagnosis
Consult with clinicians regarding lab test ordering and interpretation
Consult with patients on understanding lab tests
Develop patient-centered test algorithms, reflex testing
Participate in inter-professional healthcare team conferences and clinical rounds
Conduct outcomes studies that would benefit patients, patient safety, and the institution
Promoters of quality health care through appropriate and cost effective utilization of clinical laboratory services
Advocates of patient safety by contributing to the reduction of medical errors

بنابراین قیاس علوم آزمایشگاهی با رادیولوژی مقایسه درستی نیست

دوست عزیزم !من با قیاس دو رشته رادیولوژی و علوم آز کاری ندارم و این حرفم رد می کنم که یکی بره از نو کنکور بده! خب طبیعیه برای رسیدن به هدف راههایی غیر راه اصلی وجود داره که مسلما سختیش بیشتره.

حالا شمایی که علوم آز هستی بنده قول میدم با کشیدن نصف زحمات یک فارغ التحصیل زیست شناسی میتونی ارشد قبول شی و با هزینه ای که پرداخت میکنی(هزینه= انرژی+وقت+...) میتونی خودتو به پای یک پاتولوژیست برسونی. حالا دوست زیست شناس اگه بخواد به هدف تو برسه باید 2برابر هزینه پرداخت کنه(2انژی+2وقت+2... !) پس شما باز هم جلوترید خب ولی اینکه بیاید بکل راه اونارو مسدود کنی بدور از انصاف و ... هست.

در مورد قیاس رشتتون هم بگم که نمیشه گفت تغذیه و علوم آز بعد سه رشته مذکور بهترینن!! ما رشته های توانبخشی،پیراپزشکی،صنایع غذایی،دامپزشکی و ... داریم که هر کدوم امتیازهایی دارند و قضاوتتون فکر کنم چندان درست نیست.

vfarhadv

New member

فرمودتون درست ولی زمانی حرفتونو کامل قبول هست که یک متخصص پاتولوژیست که 12 سال درس خونده بگه که از شما فارغ التحصیل علوم آزمایشگاهی کم میدونه! خب اون علمی که پاتولوژیست داره به نظرتون قابل مقایسه با علم یک علوم آزمایشگاهی از هر تخصص علوم پایه نیست!(البته طبیعتا استثناهایی وجود خواهد داشت!).
بعدشم اینکه با عرض عذرخواهی فراوان از دوستان علوم آزمایشگاهی و آرزوی توفیق برای ایشان و همه دانشجویان این حیطه متذکر می شوم که حقیقتش آزمایشگاه تشخیص طبی ربطی به رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی نداره و نقطه مشترکشون کلمه آزمایشگاه هست!
دوستان عزیز علوم آزمایشگاهی به هیچ عنوان از این گفته ام غرضی ندارم ولی با توجه به آیین نامه های موجود در تاسیس ازمایشگاه این حرفو زدم.بجای تعصب خواهش می کنم بروید و ایین نامه ها را مرور کنید.

فکر نکنم کسی با مدرک کارشناسی علوم آزمایشگاهی ادعای تاسیس آزمایشگاه داشته باشه ولی این که علوم آزمایشگاهی با آزمایشگاه مرتبط نیست خیلی خنده داره حتما دامپزشکی مرتبطه ؟ خخخخ این تعریف رشته علوم آزمایشگاهی و محل کارش

A medical laboratory scientist (MLS) (also referred to as a medical technologist, a clinical scientist, or clinical laboratory technologist) is a healthcare professional who performs chemical, hematological, immunologic, microscopic, and bacteriological diagnostic analyses on body fluids such as blood, urine, sputum, stool, cerebrospinal fluid (CSF), peritoneal fluid, pericardial fluid, and synovial fluid, as well as other specimens. Medical laboratory scientists work in clinical laboratories at hospitals, doctor's offices, reference
labs, and biotechnology labs.

بی زحمت یه تعریف از رشتتون و محل کارش ارائه بدید ممنون می شم

vfarhadv

New member

دوست عزیزم !من با قیاس دو رشته رادیولوژی و علوم آز کاری ندارم و این حرفم رد می کنم که یکی بره از نو کنکور بده! خب طبیعیه برای رسیدن به هدف راههایی غیر راه اصلی وجود داره که مسلما سختیش بیشتره.

حالا شمایی که علوم آز هستی بنده قول میدم با کشیدن نصف زحمات یک فارغ التحصیل زیست شناسی میتونی ارشد قبول شی و با هزینه ای که پرداخت میکنی(هزینه= انرژی+وقت+...) میتونی خودتو به پای یک پاتولوژیست برسونی. حالا دوست زیست شناس اگه بخواد به هدف تو برسه باید 2برابر هزینه پرداخت کنه(2انژی+2وقت+2... !) پس شما باز هم جلوترید خب ولی اینکه بیاید بکل راه اونارو مسدود کنی بدور از انصاف و ... هست.

در مورد قیاس رشتتون هم بگم که نمیشه گفت تغذیه و علوم آز بعد سه رشته مذکور بهترینن!! ما رشته های توانبخشی،پیراپزشکی،صنایع غذایی،دامپزشکی و ... داریم که هر کدوم امتیازهایی دارند و قضاوتتون فکر کنم چندان درست نیست.

کسی قصد نداشت راهشون رو مسدود کنه ... تو تاپیک های قبلی هم بحث کار و استخدام بود

من نگفتم اینا بهترین هستند گفتم چون تقاضای بالایی دارن رقابتشون بیشتره ... مثلا الان پزشکی که بخواد تو مقطع عمومی بمونه معمولا بیکار می مونه و نمی شه گفت الان این رشته بهترینه ولی تقاضای بالایی داره و رقایت بالایی برای قبولی داره

emad83

New member

اقا یا خانم گلچین با عرض سلام و احترام شما علی رغم گفتتون کاملا مغرضانه راجع به علوم ازمایشگاهی صحبت میکنید صحبتتون هم کاملا بی اساس هست ومورد قبوله همون پاتولوژِیست ها هم نیست

vfarhadv

New member
اقا یا خانم گلچین با عرض سلام و احترام شما علی رغم گفتتون کاملا مغرضانه راجع به علوم ازمایشگاهی صحبت میکنید صحبتتون هم کاملا بی اساس هست ومورد قبوله همون پاتولوژِیست ها هم نیست

کنگره ارتقا کیفیت که سالانه توسط انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی برگزار میشه معتبرترین همایش آزمایشگاهیا تو ایرانه

varia

Well-known member

بنده به هیچ عنوان قصد مغرضانه نداشتم و اگر در انتخاب جملاتم کوتاهی کردم عذر میخواهم . خیلی خوشحال میشم که بهم قسمتهای ناصحیح حرفم را بفهمانید.

varia

Well-known member
فکر نکنم کسی با مدرک کارشناسی علوم آزمایشگاهی ادعای تاسیس آزمایشگاه داشته باشه ولی این که علوم آزمایشگاهی با آزمایشگاه مرتبط نیست خیلی خنده داره حتما دامپزشکی مرتبطه ؟ خخخخ این تعریف رشته علوم آزمایشگاهی و محل کارش

A medical laboratory scientist (MLS) (also referred to as a medical technologist, a clinical scientist, or clinical laboratory technologist) is a healthcare professional who performs chemical, hematological, immunologic, microscopic, and bacteriological diagnostic analyses on body fluids such as blood, urine, sputum, stool, cerebrospinal fluid (CSF), peritoneal fluid, pericardial fluid, and synovial fluid, as well as other specimens. Medical laboratory scientists work in clinical laboratories at hospitals, doctor's offices, reference
labs, and biotechnology labs.

بی زحمت یه تعریف از رشتتون و محل کارش ارائه بدید ممنون می شم

بنده زبان توهین را در انجمن بریده ام.

در مورد رقابت رشته ای و نیز قیاس رشته ها هم باز میگویم قیاس شما چندان صحیح نیست اگر دلیلی غیر از حرف و نظر خودتون دارید بسم الله:::

اینجا غیر مرتبط است تعریف رشته دامپزشکی. جهت اطلاع میتونید به فروم دامپزشکی مراجعه سوالتونو مطرح کنید و من در حد توان بصورت مفصل در خدمتتونم!

در مورد حرفم هم به هیچ عنوان نگفتم رشته علوم آزمایشگاهی با آزمایشگاه غیر مرتبط هست. من گفتم رشته کارشناسی علوم آز با آزمایشگاه تشخیص طبی وجه اشتراکشون از لحاظ تاسیس کلمه آزمایشگاه هست. اگر در تایپیک قبلیم اشتباهی فرمودم! اینجا جبرا میکنم هرچند نفرمودم!!

emad83

New member
بنده زبان توهین را در انجمن بریده ام.

در مورد رقابت رشته ای و نیز قیاس رشته ها هم باز میگویم قیاس شما چندان صحیح نیست اگر دلیلی غیر از حرف و نظر خودتون دارید بسم الله:::

اینجا غیر مرتبط است تعریف رشته دامپزشکی. جهت اطلاع میتونید به فروم دامپزشکی مراجعه سوالتونو مطرح کنید و من در حد توان بصورت مفصل در خدمتتونم!

در مورد حرفم هم به هیچ عنوان نگفتم رشته علوم آزمایشگاهی با آزمایشگاه غیر مرتبط هست. من گفتم رشته کارشناسی علوم آز با آزمایشگاه تشخیص طبی وجه اشتراکشون از لحاظ تاسیس کلمه آزمایشگاه هست. اگر در تایپیک قبلیم اشتباهی فرمودم! اینجا جبرا میکنم هرچند نفرمودم!!

عزیزم هیچ کارشناس ازمایشگاهی داعیه تاسیس ازمایشگاه نداره اون دکتری تخصصی علوم ازمایشگاهی که داعیه تاسیس ازمایشگاه داره حقشم هست که داشته باشه چون 10-12سال زحمت میکشه ولی با قوانین ناجوانمردانه ای که وجود داره کاربراش سخت میشه در پست قبلی شما فرمودید علوم ازمایشگاهی ربطی به ازمایشگاه طبی نداره الان لفظ تاسیس رو اضافه فرمودید

varia

Well-known member

بعدشم اینکه با عرض عذرخواهی فراوان از دوستان علوم آزمایشگاهی و آرزوی توفیق برای ایشان و همه دانشجویان این حیطه متذکر می شوم که
حقیقتش آزمایشگاه تشخیص طبی ربطی به رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی نداره و نقطه مشترکشون کلمه آزمایشگاه هست!

با تشکر از تذکر دوست خوبمون عماد83، بنده قسمت مشکل دار متنمو قرمز رنگ کردم تا بیشتر متوجه حرفم بشید.

حقیقتش منظورم از این حرف این بود که برای تاسیس و داشتن یک آزمایشگاه تشخیص طبی اگر کسی بخواهد با خواندن رشته علوم ازمایشگاهی اقدام کند راهی طولانی پیش رو داره مگر اینکه ایین نامه های فعلی تغییر پیدا کنه که بسیار بعید به نظرم میاد!

shida

New member
احساس میکنم یکم بعضی از دوستان میخوان رشته ها ی تاپ رو تو سر کسی بزنن و بگن ما که این رشته رو خوندیم جایگاهمون بالاتر از شماست و شما جایگاهی ندارین و ماها که خوندیم تو اولیت هسیم . درسته که هر کسی نسبت به علم و رشته ایی که خونده جایگاهی داره و اگه در همون مقطع لیسانس خونده جایگاه خودشو داره و اگه یه نفر دکترای یه رشته ای رو میخونه یعنی تو اون زمینه تخصص کافی رو داره و حقشش هست بتونه آزمایشگاهی رو بزنه حالا میخواد پاتولوژیست باشه پزشک باشه دکترا علوم آزمایشگاهی باشه و غیره اگه کار بلده و سرمایه داره که بسم الله. نمیدونم چرا تو کشور ما اینجوریه واسه مجوز آزمایشگاه و خیلی جاها دیگه مسئول فنی حتما دنبال اسمش باید پزشک باشه در صورتی که یه فرد مبینی تخصص و آگاهی بیشتری نسبت به اون پیدا کرده و گرداننده بشتری تو آزمایشگاه هست ولی به هر حال فک میکنم این بحث هایی که دوستان میکنن میخوان همدیگه رو بهم اثبات کنن در صورتی که من خیلی جاها یی رو دیدم تو آزمایشگاه همه کارشونو دارن انجام میدن حالا یکی علمش بشتره یکی کار بلدتره یکی پولش بشتره همه در کنار هم تونستن یه آزمایشگاهی رو بزنن دعوایی هم باهم ندارن.
حالا به غیر از این حرفا کسی در مورد آزمایشگاه ژنتیک و کاراییش دوستانی که اطلاعا تشون خوبه خبر دارن ؟؟؟؟

saramj

New member
احساس میکنم یکم بعضی از دوستان میخوان رشته ها ی تاپ رو تو سر کسی بزنن و بگن ما که این رشته رو خوندیم جایگاهمون بالاتر از شماست و شما جایگاهی ندارین و ماها که خوندیم تو اولیت هسیم . درسته که هر کسی نسبت به علم و رشته ایی که خونده جایگاهی داره و اگه در همون مقطع لیسانس خونده جایگاه خودشو داره و اگه یه نفر دکترای یه رشته ای رو میخونه یعنی تو اون زمینه تخصص کافی رو داره و حقشش هست بتونه آزمایشگاهی رو بزنه حالا میخواد پاتولوژیست باشه پزشک باشه دکترا علوم آزمایشگاهی باشه و غیره اگه کار بلده و سرمایه داره که بسم الله. نمیدونم چرا تو کشور ما اینجوریه واسه مجوز آزمایشگاه و خیلی جاها دیگه مسئول فنی حتما دنبال اسمش باید پزشک باشه در صورتی که یه فرد مبینی تخصص و آگاهی بیشتری نسبت به اون پیدا کرده و گرداننده بشتری تو آزمایشگاه هست ولی به هر حال فک میکنم این بحث هایی که دوستان میکنن میخوان همدیگه رو بهم اثبات کنن در صورتی که من خیلی جاها یی رو دیدم تو آزمایشگاه همه کارشونو دارن انجام میدن حالا یکی علمش بشتره یکی کار بلدتره یکی پولش بشتره همه در کنار هم تونستن یه آزمایشگاهی رو بزنن دعوایی هم باهم ندارن.
حالا به غیر از این حرفا کسی در مورد آزمایشگاه ژنتیک و کاراییش دوستانی که اطلاعا تشون خوبه خبر دارن ؟؟؟؟
باهات موافقم شیدا جون جامعه ما پزشک سالاره مثال بارزشم همین مسئله تاسیس ازمایشگاهه که متسفانه کسایی که به قول عماد83 12سال کارازمایشگاهی میکنن تا به دکتری تخصصی برسن ازمایشگاه زدن براشون خیلی سخته تقریبا غیرممکن درصورتیکه یک پزشک خیلی راحت میتونه ازمایشگاه بزنه درمورد ازمایشگاه ژنتیک تا جایی که من میدونم دکترای ژنتیک میتونه ازمایشگاه تخصصی ژنتیک تاسیس کنه کاراییش هم ازمایشات ژينتیکیه مثل تعیین کاریوتایپ و..اختلالت پیش از تولد و... همینچیزا درامدش هم شنیدم که خیلی خوبه:auizz3ffy9vla57584x

Leyli002

New member
شماهاکه اینطوری سر آزمایشگاه زدن دارین باهم جروبحث میکنین،یه سر به فروم های پزشکی بزنین...ببخشیناولی پزشکایی که میخوان تخصص شون روپاتولوژی بخونن اصن phdهاروآدم به حساب نمیارن.انگارکسی که phdداره نسبت به خودشون یه آدم بیسواده.چه برسه که بخوان حق تاسیس آزمایشگاه هم براشون قایل بشن...هروقت ازسدپاتولوژیستا رد شدین،بیاین اینطوری تو سرکارشناسی های رشته های مختلف بزنین،که کدومشون باphdحق تاسیس آزدارن.

drmajid45

New member
خوشم میاد همچین میگید یه پزشک انگار مثلا دارید عمله بنا صدا میزنید
عزیزان من هرچه که شما خوندید پزشکا که تا تهش رفتن
فکر نکنم علوم ازمایشگاهیا چیزی بیشتر خونده باشن
4سال اول پزشکی علوم پایه هست
ایمنی میکروب بیوشیمی فیزیولوژی زنتیک بهداشت انگل پاتولوژی همه ی این ها رو هم به نحو احسن خوندن

emad83

New member
شماهاکه اینطوری سر آزمایشگاه زدن دارین باهم جروبحث میکنین،یه سر به فروم های پزشکی بزنین...ببخشیناولی پزشکایی که میخوان تخصص شون روپاتولوژی بخونن اصن phdهاروآدم به حساب نمیارن.انگارکسی که phdداره نسبت به خودشون یه آدم بیسواده.چه برسه که بخوان حق تاسیس آزمایشگاه هم براشون قایل بشن...هروقت ازسدپاتولوژیستا رد شدین،بیاین اینطوری تو سرکارشناسی های رشته های مختلف بزنین،که کدومشون باphdحق تاسیس آزدارن.

کاملا باهاتون موافقم لیلی جان مشکل همینه دیگه جامعه ازمایشگاهی انسجام وهماهنگی نداره که ازحقوق خودش بتونه دفاع کنه رشته های زیست و شیمی باعلوم ازمایشگاهی منافع مشترک دارن حالا بجای اینکه بیایم باهم هماهنگ بشیم به تعبیرشمااز سد پاتولوژیست ها بگذریم میایم رشته های همدیگه رو تخریب میکنیم و زیرسوال میبریم

emad83

New member
باهات موافقم شیدا جون جامعه ما پزشک سالاره مثال بارزشم همین مسئله تاسیس ازمایشگاهه که متسفانه کسایی که به قول عماد83 12سال کارازمایشگاهی میکنن تا به دکتری تخصصی برسن ازمایشگاه زدن براشون خیلی سخته تقریبا غیرممکن درصورتیکه یک پزشک خیلی راحت میتونه ازمایشگاه بزنه درمورد ازمایشگاه ژنتیک تا جایی که من میدونم دکترای ژنتیک میتونه ازمایشگاه تخصصی ژنتیک تاسیس کنه کاراییش هم ازمایشات ژينتیکیه مثل تعیین کاریوتایپ و..اختلالت پیش از تولد و... همینچیزا درامدش هم شنیدم که خیلی خوبه:auizz3ffy9vla57584x
بله سار جان متسفانه کاملا درست میگید تعبیر پزشک سالار رو هم که به کاربردید کاملا تعبیربجایی هست اخیراشنیدم که قراره پزشکان عمومی بعد6ماه اموزش سونوگرافی هم انجام بدن یعنی عملا هیچ فرقی بین اون پزشکی که تخصص رادیولوژِی گرفته با پزشک عمومی درنظر مسولان محترم وجود نداره

avenger.1992

New member
ببنید دوستان حق آزمایشگاه زدن سزاوار پاتولوژیستاس ما چرا داریم بحثا رو قاطی میکنیم؟
هر کی باید سر جایه خودش باشه
دامپزشک
زیست شناس
علوم آز
هر کدوم ادامه بدن 1 علوم پایه تا دکترا میخونن
اونوقت همشون مدعی زدن آزمایشگاه میشن
باید انحصاری بمونه دست همون پاوتولوژیستا

avenger.1992

New member
در ضمن بنده مدتی با یه پاتولوژیست کار میکردم
اونقدی که دوستان شیفته ی زدن آزمایشگاه هستن اونا نیستن(اونا بیشتر دنبال مسول فنی بودن و درصد گرفتن هستن چون پولش مفت تره)

emad83

New member
براردرعزیز کسی شیفته ی ازمایشگاه زدن نیست ازمایشگاه زدن پول و امکانات میخاد وریسکش بالاست کمترکسی تمایل نشون میده به اینکاراکثرا ترجیح میدن برن تدریس کنن یا کارتحقیقاتی کنن بحث حقی هست که ضایع شده به نظر شما مثلا یه بیوشیمیست بالینی یا یک ایمونولوژیست یا یک هماتولوژیست که زحمت کشیده دکترا گرفته سالها کار ازمایشگاهی کرده و سابقه کارداره از عهده مسولیت فنی یک ازمایشگاه برنمیاد؟ ایا اگر این قوانین انحصاری برداشته شه اون دانشجوی ترم 1 انگیزه اش برای تحصیل بالا نمیره و افراد بیشتری برای تحصیلات تکمیلی تلاش نمیکنن؟شما که علوم ازمایشگاهی هستی با پاتولوژیست هم کارکردی واز همه چی اطلاع داری اگر این عزیزان چنین حقی براشون قائل شدن اون کسی که دکتری تخصصی داره و سالها زحمت کشیده و کار ازمایشگاهی کرده هم باید چنین حقی براش قائل بشن و این فقط با اتحاد وانسجام جامعه ازمایشگاهی و ایجادیک صنف فراگیر امکانپذیره

avenger.1992

New member
براردرعزیز کسی شیفته ی ازمایشگاه زدن نیست ازمایشگاه زدن پول و امکانات میخاد وریسکش بالاست کمترکسی تمایل نشون میده به اینکاراکثرا ترجیح میدن برن تدریس کنن یا کارتحقیقاتی کنن بحث حقی هست که ضایع شده به نظر شما مثلا یه بیوشیمیست بالینی یا یک ایمونولوژیست یا یک هماتولوژیست که زحمت کشیده دکترا گرفته سالها کار ازمایشگاهی کرده و سابقه کارداره از عهده مسولیت فنی یک ازمایشگاه برنمیاد؟ ایا اگر این قوانین انحصاری برداشته شه اون دانشجوی ترم 1 انگیزه اش برای تحصیل بالا نمیره و افراد بیشتری برای تحصیلات تکمیلی تلاش نمیکنن؟شما که علوم ازمایشگاهی هستی با پاتولوژیست هم کارکردی واز همه چی اطلاع داری اگر این عزیزان چنین حقی براشون قائل شدن اون کسی که دکتری تخصصی داره و سالها زحمت کشیده و کار ازمایشگاهی کرده هم باید چنین حقی براش قائل بشن و این فقط با اتحاد وانسجام جامعه ازمایشگاهی و ایجادیک صنف فراگیر امکانپذیره
دوست گرامی الانم خودتون بهتر از بنده در جریان هستید که می تونید با دکترا مسول فنی همون بخش مربوطه بشید.
اما خودتون قضاوت کنید میبینید که خیلی از رشته ها میتونن بیان علوم پایه بخونن(حتی کسایی که سابقه ی کار در آزمایشگاه طبی رو ندارن)پس این پروسه دچار مشکل خواهد شد
شما علوم آز خوندید و 12 سال در عرصه ی آزمایشگاه کار کردید اما همه ی دانشجویان پایه اینطور نیستند

بالا