آیا یک دانشجو می تواند مقاله مروری بنویسد؟

N@RVIN

Well-known member
خب البته دانشجو که باشی حتی تو کار پایان نامه ت هم اسم استاد باید مجری اول و نویسنده مسئول باشه حتی اگر ذره ای هم کمکت نکنه..ولی اینو مطمئن باشید این موضوع که دانشجو نمیتونه کار مروری انجام بده منتفی هست ..می تونه خوبم می تونه :) البته باید استاد راهنمات از دستش بربیاد یعنی خودشو وارد اون حیطه کرده باشه . بعضی استادا اصلا قاطی این کارا نمیشن:)

آخرین ویرایش:

Aysel

New member
بچه ها برا یه مقاله مروری حداقل چن تا رفرنس باید باشه تا قابل قبول باشه؟؟؟؟

alireza-ja

New member
بچه ها برا یه مقاله مروری حداقل چن تا رفرنس باید باشه تا قابل قبول باشه؟؟؟؟

سلام. واسه چاپ در ژورنال رو نمیدونم ولی در بعضی همایش که چکیده مقاله میخوان 7 8 تا کفایت میکنه. شایدم زیادی باشه

biotechnologist

New member
مقاله مروری دومم هم واسه کنگره بین المللی Breast cancer پذیرفته شد. البته باز هم ارائه پوستری:smilies-azardl (113:thumbsupsmileyanim: این رو هم بر اساس موضوع سمینار 2 نوشتم. یعنی یک تیر و دو نشان. امیدوارم مقالش رو هم بتونم یه جا چاپ کنم.:riz304:

saeedvums

New member
یه پیشنهاد هم دارم و لطفا در موردش نظر بدید:
اینکه از بین همین دوستانی که اینجا هستند با یک مدیریت صحیح گروههایی با رشته های مرتبط یا زمینه های بین رشته ای تشکیل بشه و با همکاری هم شروع به نوشتن مقاله حالا چه فارسی چه انگلیسی و چه برای کنگره و چه برای ژورنال کنیم.تشکیل گروههای این شکلی (البته نه بصورت اینترنتی)در دنیا تقریبا معمول و قابل قبول هستش و چند مزیت داره:
- فشار کاری روی چند نفر تقسیم میشه و دیگه شخص لازم نیست کل کار رو خودش انجام بده
-دوستانی که تبحر بیشتری دارند و بقیه کمک میکنند و یک نتیجه جمعی بدست میاد
-اسم افراد یک گروه در مقالات بقیه دوستان همکار در اون گروه میاد و رزومه قوی تر خواهد شد
-چون هر دانشجویی با اساتید خودش مرتبط خواهد بود اینجور از توانایی های همه ی اساتید در یک زمینه استفاده خواهد شد
البته این فقط یک پیشنهاد هست و باید روش بحث بشه و قطعا مشکلات خاص خودش رو هم خواهد داشت
منتظر نظراتتون هستم
سلام پیشنهاد خیلی خوبیه

من رشتم علوم تغذیه س و اگه کمکی از دستم بر بیاد خیلی خوشحال میشم

پیشنهاد خوبیه ولی حالا دانشجوهای کم ادعا مثل ما شاید حاضر بشن در چنین تیم های تحقیقاتی همکاری کنن، اما اساتید از دانشگاههای مختلف خیلی سخت زیر بار میرن، بهتره دانشجوهای با سابقه، با همکاری دیگر بچه ها کارشونو شروع کنن و بصورت توافقی "یک استاد متخصص" در اون طرح یا مقاله نظارت کنه.
من خودم مقالات متعددی به همین شیوه نوشتم و چاپ کردم

ROJO

New member
عاغا ما هم موضومون مشخص شد، دارم شرو میکنم :) یعنی میشه

توکل بخدا :)

varia

Well-known member
پیشنهاد خوبیه ولی حالا دانشجوهای کم ادعا مثل ما شاید حاضر بشن در چنین تیم های تحقیقاتی همکاری کنن، اما اساتید از دانشگاههای مختلف خیلی سخت زیر بار میرن، بهتره دانشجوهای با سابقه، با همکاری دیگر بچه ها کارشونو شروع کنن و بصورت توافقی "یک استاد متخصص" در اون طرح یا مقاله نظارت کنه.
من خودم مقالات متعددی به همین شیوه نوشتم و چاپ کردم

آقا من این برادرمونو تائید میکنم:) در زمینه مقاله نویسی ازش استفاده کنید :)

mexin

Well-known member
مقاله مرور سیستماتیک و یا متاآنالیز خیلی سخت هست و تا دوره اون درس رو نگذرونده باشی احتمال موفقیت تو نوشتنش خیلی ضعیفه ...دو نفر از همکلاسی هامون و چنئد نفر دیگه رو میشناسم که موضوع پایان نامه شون بوده و هست(مرور سیستماتیک و متاآنالیز).
اون مقاله مروری که شما در نظر دارید که فقط از روی چندتا مقاله دیگه بخواید یک جمع بندی کنید زیاد تو مجلات ازش استقبال نمیشه واسه پذیرشش مگه اینکه موضوعش تکراری نباشه و چیز جدیدی به اطلاعات اضافه کرده باشه .
در ضمن متاآنالیز از کارآزمایی بالینی هم ارزشش بیشتره چون ازبین کل مقالاتی که به نوعی نتایج متفاوت داشتن و اختلاف نظر هست در نتایجشون میاد جمع بندی میکنه وبه نتیجه کلی میرسونه .....

mozhdeee

New member
من و 3 نفر دیگه داریم مقاله مروری مینویسیم...موضوشم خوبه چرا نشه...اتفاقا کارایی که دانشجوها انجام میدن خیلی با دقته و ارزش بالایی داره استادا فقط اسمشون تو مقاله میاد...البته استاد ما خیلی کمک میکنه:28:

oloom_az

New member
تو اين مملكت كار نشد نداره!!1
اگه اصولي نگاه كنيم هركسي نبايد و نميتونه مقاله مروري بنويسيه حتي اساتيد باسابقه!
كسي ميتونه مقاله مروري بنويسه كه سال ها رو اون موضوع مشخص كار كرده باشه ومقالات زيادي در همون حيطه چاپ كرده باشه !
اما بازم ميگم تو اين مملكت كار نشد نداره !!

unipaper

New member
سلام
نوشتن مقاله مروری یا اپدیت کردن دانسته های مخاطب همراهه اگر تمام توجهتون تو مقاله مروری به ایجاد یه مقاله جدید ماسوای مقالات دیگه باشه بله سخت به نظر میرسه
متاسفانه این باور غلطی هست که یه دانشجو نمیتونه مقاله مروری بنویسه , و هیچ ژورنالی نیز نیست تا این مقالات رو منتشر کنه

آقا من این برادرمونو تائید میکنم:) در زمینه مقاله نویسی ازش استفاده کنید :)

اختیار داری علی جان، تو که کلی مقاله مروری چاپ شده یا در دست چاپ داری رفیق، اونروز خواستم مقاله ای که مازندران چاپ کردی دانلود کنم نمیشد، لینکشو همراه با مقاله قزوین میذاری بیزحمت؟ و اگه باز جدیدا چاپ کردی

N@RVIN

Well-known member
اگه اصولي نگاه كنيم هركسي نبايد و نميتونه مقاله مروري بنويسيه حتي اساتيد باسابقه!
كسي ميتونه مقاله مروري بنويسه كه سال ها رو اون موضوع مشخص كار كرده باشه ومقالات زيادي در همون حيطه چاپ كرده باشه !

چرا انقد بدبین هستیم وقتی کاری تو جایی خارج از این مملکت چاپ بشه نشاندهنده ی این هست که دیگه ربطی به این مملکت و شد و نشد نداره ینی کار درستی بوده !

این درسته که کار سیستماتیک یکی از پیش شرطهاش تخصص تو اون زمینه هست ولی وقتی کاری خوب انجام بشه دیگه خیلی نگاه نمی کنند کی این کارو انجام داده بماند که وقتی اسم استاد راهنما به عنوان نویسنده مسئول میاد تقریبا مورد تخصص و سابقه هم اوکی میشه !

چرا انقد بدبین هستیم وقتی کاری تو جایی خارج از این مملکت چاپ بشه نشاندهنده ی این هست که دیگه ربطی به این مملکت و شد و نشد نداره ینی کار درستی بوده !

این درسته که کار سیستماتیک یکی از پیش شرطهاش تخصص تو اون زمینه هست ولی وقتی کاری خوب انجام بشه دیگه خیلی نگاه نمی کنند کی این کارو انجام داده بماند که وقتی اسم استاد راهنما به عنوان نویسنده مسئول میاد تقریبا مورد تخصص و سابقه هم اوکی میشه !

من با نظر "علوم آز" موافقم، ما اینچا فقط بدنبال چاپ کردن و بالا بردن تعداد مقالات خودمون هستیم، کم کسی پیدا میکنی که با قصد پیشرفت علم دو سال وقت بذاره و یه کار با کیفیت بده بیرون و چاپ کنه، عوضش حاضریم در عرض دوماه 10تا مقاله بی کیفیت چاپ کنیم، اما چاپ مقاله در ژورنال خارجی، ببینید چاپ مقاله در ژورنال خارجی اعتبار اونو تضمین نمیکنه خیلی عوامل دخیل هست و خیلی ژورنال های خارجی هستن مقاله رو بهرطریقی چاپ می کنن، حالا اگه طرف در ژورنالی با ایمپکت 2، 3 یا 5 به بالا مقاله چاپ کرد میشه درمورد کیفیت کارش اظهارنظر کرد

N@RVIN

Well-known member
من با نظر "علوم آز" موافقم، ما اینچا فقط بدنبال چاپ کردن و بالا بردن تعداد مقالات خودمون هستیم، کم کسی پیدا میکنی که با قصد پیشرفت علم دو سال وقت بذاره و یه کار با کیفیت بده بیرون و چاپ کنه، عوضش حاضریم در عرض دوماه 10تا مقاله بی کیفیت چاپ کنیم، اما چاپ مقاله در ژورنال خارجی، ببینید چاپ مقاله در ژورنال خارجی اعتبار اونو تضمین نمیکنه خیلی عوامل دخیل هست و خیلی ژورنال های خارجی هستن مقاله رو بهرطریقی چاپ می کنن، حالا اگه طرف در ژورنالی با ایمپکت 2، 3 یا 5 به بالا مقاله چاپ کرد میشه درمورد کیفیت کارش اظهارنظر کرد

منم مقصودم ژورنال با ایمپکت بالاست ولی همه که مثل هم نیستن ! اینم در نظر داشته باشید نمیشه کل مملکتو یجا جمع زد . هرچند اوناییکه کارو سر سری میگیرن مقالاتشونم زودتر چاپ میشه ! اما کار خوب هر نقطه ای از دنیا قابل انجام هست.

در عرض دوماه نمیشه کار مروری چاپ کرد ..حداقلش یه سال کار میخواد.

بالا