نظرات شرکت کنندگان آزمون کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی اردیبهشت 94

bioshimi93

New member
توروخدا همه به این همه اشتباه اعتراض کنین.سوال یک شیمی اصلا تو منابع ما نبوده.سوال دو شیمی میشه گزینه سه که تازه خودمم اشتباه زدمش ولی خیلی تابلو.سوال 10شیمی میشه گزینه ج.اینم بچه راهنمایی هم بلده مثلاkcl2 سوال 11شیمی چون عددnhنداده و اشتباه تایپی داره باید حذف شه سوال 21هن میخاسته تو معادله بنویسهc6h5که اشتباه نوشتهc2h6و باید حذف بشه

دفترچه الف بودی یا ب؟شماره سوال رو دقیقا همونی که تو دفترچه است بزنید 1 و 2 و 3 و..نزنید
اسم رفرنس و سال انتشارو صفحشو از کجا بیاریم؟اگه رفرنس شیمی دارین بگین آخه اینا همش در حد دبیرستانه..
میتونیم واسه چندتا سوال اعتراض کنیم؟

آخرین ویرایش:

Sahar_az

New member
من راه افتادم تو انجمن دنبال رفرنس:)
سلام بیوشیمیستا:)
مصرف مشروبات الکلی (اتانول)، به دلیل کاهش دادن کدام ترکیب زیر باعث کاهش گلوکونئوژنز و در نتیجه هایپوگلایسمی ناشتا می شود؟
جواب پاسخنامه اولیه می شه nad
ولی تا اگزالواستاتی نباشه nad معنی نداره
البته من این مورد رو از استدلال خودم می گم
شما هم این سوال رو داشتین عایا؟
اعتراضی ندارین؟
اگه دارین میشه مشخصات منبع رو به ما هم بگید بی زحمت؟:sarma:

alireza-ja

New member
مصرف مشروبات الکلی (اتانول)، به دلیل کاهش دادن کدام ترکیب زیر باعث کاهش گلوکونئوژنز و در نتیجه هایپوگلایسمی ناشتا می شود؟
اعتراضی ندارین؟

میشه سوالشو کامل بگید؟ ما اینو نداشتیم.

سوالو بزارید کمکتون کنیم.

bioshimi93

New member
اعتراضی ندارین؟

سلام
اووه چه سوالی دادن بهتون....
مصرف الکل باعث میشه nadh بالا بره در نتیجه تعادل دو آنزیم لاکتات دهیدروژناز و مالات دهیدروژناز به ترتیب به سمت تولید لاکتات و مالات میره تو این واکنشها nadh به nad اکسید میشه و پیرووات به لاکتات و اگزالواستات به مالات تبدیل شده و گلوکونئوژنز کاهش پیدا می کند.رفرنس دولین

Sahar_az

New member
میشه سوالشو کامل بگید؟ ما اینو نداشتیم.

سوالو بزارید کمکتون کنیم.

مرسی

1. Nad
2. Nadp
3. اگزالواستات
4. آسپارتات

- - - Updated - - -

سلام
اووه چه سوالی دادن بهتون....
مصرف الکل باعث میشه nadh بالا بره در نتیجه تعادل دو آنزیم لاکتات دهیدروژناز و مالات دهیدروژناز به ترتیب به سمت تولید لاکتات و مالات میره تو این واکنشها nadh به nad اکسید میشه و پیرووات به لاکتات و اگزالواستات به مالات تبدیل شده و گلوکونئوژنز کاهش پیدا می کند.رفرنس دولین
منم با اعتماد به نفس جواب دادم تازه:))
خب الان گزینه صحیح به نظر شما کدومه؟

bioshimi93

New member
مرسی

1. Nad
2. Nadp
3. اگزالواستات
4. آسپارتات

- - - Updated - - -

اگزالواستات درسته عین جمله ی دولینه که میگه پیروات و اگزالواستات که سوبسترای گلوکونئوژنز هستن کاهش پیدا می کنند

Sahar_az

New member
اگزالواستات درسته عین جمله ی دولینه که میگه پیروات و اگزالواستات که سوبسترای گلوکونئوژنز هستن کاهش پیدا می کنند

ببخشیدا ولی میشه سال انتشار و صفحه و پاراگرافشم بگی؟:14:
نمی دونم اخه اینا رو می خوان چی کار
اگه هم نشد که باز هم یک دنیا ممنون
توی نت می گردم ببینم دولین هست برای دانلود یا نه:)

alireza-ja

New member
مرسی

1. Nad
2. Nadp
3. اگزالواستات
4. آسپارتات

- - - Updated - - -

جواب همون nad هستش.

اگر nad کم باشه پیروات دهیدروژناز کارشو انجام نمیده مقدار استیل کوا کم میشه چرخه کربس مختل میشه مقدار مالات که یکی از حدواسط های چرخه کربس هستش کم میشه در نتیجه مقدار گلوکونئوژنز کم میشه و > هایپوگلایسمی.

Sahar_az

New member
جواب همون nad هستش.

اگر nad کم باشه پیروات دهیدروژناز کارشو انجام نمیده مقدار استیل کوا کم میشه چرخه کربس مختل میشه مقدار مالات که یکی از حدواسط های چرخه کربس هستش کم میشه در نتیجه مقدار گلوکونئوژنز کم میشه و > هایپوگلایسمی.
این درست ولی اتفاقا در مصرف الکل استیل کوآ زیاد می شه چون استات زیاد میشه
و همین بالا بودن استیل کوآ هست که باعث کبد چرب میشه

bioshimi93

New member
ببخشیدا ولی میشه سال انتشار و صفحه و پاراگرافشم بگی؟:14:
نمی دونم اخه اینا رو می خوان چی کار
اگه هم نشد که باز هم یک دنیا ممنون
توی نت می گردم ببینم دولین هست برای دانلود یا نه:)

کتاب من ترجمه است ولی بازم فرقی نداره
بیوشیمی با نکات بالینی،تامس م.دولین
ویراست 2011
جلد2
فصل 15.متابولیسم کربوهیدراتها

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Sahar_az

bioshimi93

New member
جواب همون nad هستش.

ولی nad طی واکنشهای تعادلی لاکتات دهیدروژناز و مالات دهیدروژناز تولید میشه اگزالواستات و پیروات هستن که کاهش اونا باعث کاهش گلوکونئوژنز میشه

bioshimi93

New member
گزینه های رفرنس رو حتما باید پرکنیم؟برای شیمی چیکار کنیم؟چندتا سوال تابلو که غلطه

alireza-ja

New member
این درست ولی اتفاقا در مصرف الکل استیل کوآ زیاد می شه چون استات زیاد میشه
و همین بالا بودن استیل کوآ هست که باعث کبد چرب میشه

در مصرف الکل مقدار استالدئید زیاد میشه که الکل طی دو مرحله اول به فرمالدئید (سمیه) و بعد به استالدئید تبدیل میشه که واسه این فرآیند احتیاج به nad هستش یعنی چون طرف الکل مصرف کرده و متابولیت اون سمیه سلولها میان با تمام توان هر چی nad دارن صرف خنثی کردن فرمالدئدی میکنن در نتیجه سطح nad سلول پایین میاد و از طرفی هم چون واسه بیتا اکسیداسیون اسید چرب هم nad لازم هستش این باعث میشه که بتا اکسیداسیون اسید چرب هم متوقف بشه و چربی تجزیه نشه که میشه کبد چرب.

حالا چون nad کم شده منابع تولید استیل کوا که یکی پیروات دهیدروژناز هستش یکی بتا کسیداسیون اسید چربه، از کار میفتن و استیل کوا کم میشه.

مقدار استات زیاد میشه ولی معمولا استات که زیاد بشه خیلی قشنگ صرف ساخت اسید چرب میشه.

آخرین ویرایش:

Sahar_az

New member
در مصرف الکل مقدار استالدئید زیاد میشه که الکل طی دو مرحله اول به فرمالدئید (سمیه) و بعد به استالدئید تبدیل میشه که واسه این فرآیند احتیاج به nad هستش یعنی چون طرف الکل مصرف کرده و متابولیت اون سمیه سلولها میان با تمام توان هر چی nad دارن صرف خنثی کردن فرمالدئدی میکنن در نتیجه سطح nad سلول پایین میاد و از طرفی هم چون واسه بیتا اکسیداسیون اسید چرب هم nad لازم هستش این باعث میشه که بتا اکسیداسیون اسید چرب هم متوقف بشه و چربی تجزیه نشه که میشه کبد چرب.

حالا چون nad کم شده منابع تولید استیل کوا که یکی پیروات دهیدروژناز هستش یکی بتا کسیداسیون اسید چربه، از کار میفتن و استیل کوا کم میشه.
والا اون مکانیسمی که من خوندم و یادمه یه کوچولو فرق داره با اینی که شما می گین
احتمالش هم زیاده که من یادم رفته باشه چون این مبحث زیاد برام مهم نبود و اون فرمالدهید و استالدهید و انزیما و کوانزیمای مربوطه رو سرسری نگاه کردم
ولی خب من اعتراض کردم:)
مرسی از دو تاتون
ان شاالله بهترین رو قبول بشید:)

alireza-ja

New member
ولی nad طی واکنشهای تعادلی لاکتات دهیدروژناز و مالات دهیدروژناز تولید میشه اگزالواستات و پیروات هستن که کاهش اونا باعث کاهش گلوکونئوژنز میشه

توی حالت طبیعی که اکسیژن وجود داشته باشه که تخمیر لاکتاتی انجام نمیشه. همش میره سمت فسفریلاسیون اکسیداتیو. بر فرض مثال اگر nad هم توسط LDH تولید بشه فورا صرف تجزیه الکل میشه که سمیه و ارجحیت داره.

واسه مالا دهیدروژناز هم خوب باید مالاتی تولید بشه تا مالات دهیدروژناز روش اثر بکنه دیگه. طبق اون چیزایی که گفتم مقدار مالات کم میشه.

alireza-ja

New member
البته منم اینا رو فراموش کردم ممکنه اون فرمالدیئید واسه تجزیه متانول باشه نه اتانول. ولی خوب در هر صروت تجزیه اتانول که بشه استالدیئید نیاز به nad داره.

بله الان که سرچ کردم فرمالدید مربوط به متانوله نه اتانول (قضیه فرمالدئید منتفیه) ولی خوب چیزی تغییر نمیکنه باز واسه اتانول ما nad نیاز داریم.

آخرین ویرایش:

alireza-ja

New member
والا اون مکانیسمی که من خوندم و یادمه یه کوچولو فرق داره با اینی که شما می گین
احتمالش هم زیاده که من یادم رفته باشه چون این مبحث زیاد برام مهم نبود و اون فرمالدهید و استالدهید و انزیما و کوانزیمای مربوطه رو سرسری نگاه کردم
ولی خب من اعتراض کردم:)
مرسی از دو تاتون
ان شاالله بهترین رو قبول بشید:)

خواهش میکنم. آره شما واسه هر سوالی که مشکوک هستید اعتراض بزنید چیزی رو که از دست نمیدید.

biomed944

New member
بچه هایی که کنکور دادن سوال ۹۲ دفترچه ب که مال سلولی همون دیاکمز انگار شنیدم از لودیش حذف شده این مبحث اگه خواستین اعتراض بدین

بالا