ღ آذربایجان از نگاه عکس و نوشته ღ

saeedms

New member
تیرختور آذربایجان
باشگاه فوتبال تراکتورسازی تبریز که بیشتر با نام تراکتورسازی یا به صورت مخفف تراکتور و در بین ترک‌ها تیراختور شناخته می‌شود، یک باشگاه فوتبال حرفه‌ای ایرانی است که در سال ۱۳۴۹ شمسی با حمایت کارخانه تراکتورسازی در شهر تبریز بنیان‌گذاری شده است.این تیم پس از صعود به لیگ برتر، روند رو به رشدی داشته و در پایان فصل‌های ۸۹-۱۳۸۸، ۹۰-۱۳۸۹، ۹۱-۱۳۹۰ و ۹۲-۱۳۹۱ به ترتیب در جایگاه ۷اُم، ۵اُم، ۲وم و ۲وم ایستاد.
1.jpg4.jpg3.jpg

saeedms

New member
بسله نیر قلبیمده سونسوز حرمت آذربایجانا
ایسته رم دنیاده من حریت آذربایجانا
سانمایین اوز یوردومون اسرارینه بیگانه یم
من اونون سودای عشقیندن بوجور دیوانه یم
شمعه بنزه ر دورسینده فیرلانان پروانه یم
قویمارام اصلا قویولسون منت آذربایجانا
شاعرم، بیربلبلم من ، آشیانه م دور وطن
سیرگاهیمدور افقلر ، خوابگاهیمدور چمن
چولده بیتمیش لاله لر ، داغلاردا آچمیش یاسمن
هر بیری ورمیش ینه بیر زینت آذربایجانا
بیر گوزلدیر سئود یگیم کی حسنینین حیرانی یم
من اونا تعریف یازان شاعرلرین قوربانی یم
بیلمیرم صوفی پرستم ، عارفم ، روحانی یم
قائلم معناده من بیر قیمت آذربایجانا
من خیانت ائتمه دیم مرحوم اولان اجدادیما
ارث تک وئردیم بو یوردی قهرمان اولادیما
حفظ ائدیب بو ئولکه نی باش اگمه سین جلادیما
اونلارین آوازی وئرسین شهرت آذربایجانا
پایدار اولسون گرک اودلار – الوولار توپراغی
دالغالانسین شانلی بیرجینده عدالت بایداغی
قصردن خوشدور منه هم دخمه سی – هم چارداغی
بسله نیر قلبیمده سونسوز حرمت آذربایجانا
یاشاسین آذربایجان

bioshimi@

Well-known member
عاغا من می خوام بیام تبریز-همایش بهداشت محیط هم هست - مشکل جا دارم ؛کی حاضره من رو خونه شون دعوت کنه؟

ليلا جان ميخواي بياي تبريز حتمن بهت خوش ميگذره...اومدي تبريز بيا پيش مام...ما خونمون نزديك مهسا ايناس ...

آخرین ویرایش:

bioshimi@

Well-known member
ایل‌گلی (شاه‌گلی) یکی از مهم‌ترین گردشگاه‌های شهر تبریز است که در جنوب شرق آن و در ۷ کیلومتری مرکزشهر واقع شده‌است. این مکان در زمان آق‌قویونلوها ایجاد شده و در دورهٔ صفویان گسترش یافته‌است

با احداث هتل ۵ ستاره و بین‌المللی ایل‌گلی، این گردشگاه جنبهٔ جهانی پیدا کرده‌است. عمق دریاچهٔ ایل‌گلی ۱۲ متر بوده و در محوطهٔ آن قایقرانی انجام می‌شود. همچنین شهربازی (لوناپارک) و نیز مسافرخانه‌های متعددی در داخل این گردشگاه وجود دارد

800px-Shah-Goli.Tabriz.jpg

800px-El-goli_2.JPG

800px-El-goli_hotel.JPG

اون قسمت بالیه هتلش چرخانه و رستوران اونجا واقع شده

عزيزان اومدين تبريز توصيه ميكنم هر جا تو تبريز هم نتونستين برين ببينين حتمن اين ايل گلي رو برين ...بخصوص شباش محشره...

bioshimi@

Well-known member
کندوان در یک نگاه

این عکسیه که من خودم گرفتم از روستای منحصر به فرد کندوان

مردمان روستای کندوان بسیار مردمان خاصین. به همه اجازه میدمن از خانه هاشون بدون چشم داشت مالی دیدن کنن

من مسئول اردوی دانشکدمون بودم. سال 87 که یه اتوبوس از خانم های دانشکده رو برده بودم اونجا به همراه دوستم داشتیم میگشتیم بدون اینکه متوجه بشیم دیدیم توی حیاط یکی از خونه هاییم دیدم یه خانمی با لباسای معمولی البته پوشیده داشت ظرف میشد. یه لحظه با دوستم هنگیدیم.
بعد دیدم قشنگ داخل حیاط خونه ملتیم خودمونم متوجه نشدیم. به دوستم گفتم مهدی جان ما تو خونه ی ملت چیکار میکنیم الان فک میکنن چرا اومدیم ، که دیدم یه پیرمردی از اون پشت گفت پسرم راحت باش تو اولین نفر نیستی که میای تو و بدون اینکه خودت متوجه باشی داری دیدن میکنی.

سبک خونه هاشون یجوریه که اصلا حیاط و کوچه قابل تشخیص نیست.

پیرمردی هم میگفت افراد زیادی از تبریز و تهران اومدن برای یه مغازه 9 متری بالای کوه 60 میلیون تومن پیشنهاد دادند( سال 87) ولی اصلا حاضر به فروش نیستن. یقین دارم الان خونه ی 30 متری رو حاضرن 200 -300 میلیون بخرن( توی یه روستا، البته یکی از خاصترین روستاهای جهان )
كندوانم خيلي ديدنيه و جالبه ما برامون از شمال مهمون اومده بود ...برديمشون كندوان اصن ديدنش خيلي خوششون اومده بود...از تعجب دهنشون باز مونده بود...
بعد از كندوان رد بشين مستقيم بعد يه چند كيلومتر ميره ...چمن ارشد ...يه جاي ييلاقي تو وسط تابستونم اونجا هواش خنكه . و برفم داره اصن يه تيكه بهشته افتاده اونجا بالاي كوهشم يه امامزاده است

aManofDetail

New member
یک مستند جالب درباره باغهای عدن جنت دارم که نشون میده آذربایجان محل باغهای عدن جنت بوده است
هرکی خواست بگه بفرستم براش واقعا جالب کارشده طبق ایات کتابهای اسمانیم کار شده
هههه دوست عزیز اگ میتونی من میخوام

نوتر

New member
عکس سوم مربوط به قلعه بابک هست

کاملا درسته فیزیست 00. از دور اصلا ندیدم قلعه بابکو(فیزیست قلعه بابک توسط جنگل های ارسباران پوشیده شده هاااااا:25r30wi::25r30wi::25r30wi:) . خوب شد یادم انداختی در مورد این قلعه هم امروز مطلب میذارم. تشکر:28:

:

آخرین ویرایش:

mohana

Well-known member
سلام..ممنون مطالب خوبی میذارین
فقط یه چیزی این عکس ها رو ما از نت هم میتونیم پیدا کنیم...عکسایی که خودتون گرفتین و بذارین جالب تر میشه... (پیشنهاده دیگه:rolleyessmileyanim:)
راستی،مسجد کبود،خانه مشروطه فراموش نشه
آها درمورد سوغاتی ها هم توضیحی بدین لطفا

634144500664938750.jpg
:(40):

eco.bio

New member
[FONT=georgia,times new roman,times,serif]پروفسور دکتر محمد تقی زهتابی
[/FONT]
___________________.jpg

[FONT=georgia,times new roman,times,serif]پروفسور دکتر محمد تقی زهتابی (( کیریشچی)) در سال 1302 در عایله کیریشچی در شهرستان "شبستر" به دنیا آمد و در سال 1309 به مدرسه دولتی [/FONT][FONT=georgia,times new roman,times,serif]تازه باز شده رفته و شش ابتدایی را تا سال 1315 به اتمام رسانیده و در سال 1317 به تبریز آمده و سه سال راهنمایی را تمام کرده و وارد دانشسرای تبریز گردیده و پس از اتمام در سال 1322 به شغل مقدس معلمی در "رشدیه ادب"
مشغول میگردد و از تاریخ 1320 الی 1324 در "حاج یوسف شعارین" شرکت نموده و زبان های عربی و فرانسه را یاد میگیرد. در سال 1325 به واسطه فرقه دموکرات آذربایجان در تبریز دانشگاه باز شد که پروفسور از اولین دانشجویان آنجا بود . در سال 1327 جهت گرفتن تحصیلات عالی به صورت قاچاق وارد شوروی میگردد که به طریق حزب توده و فرقه دموکرات در آنجا محکوم به دو سال زندان در سیبری می شود و پس از اتمام محکومیت به شهر "دوشنبه" فرستاده می شود.
....

[/FONT]
[FONT=georgia,times new roman,times,serif]در سال 1333 به باکو آمده و در آنجا پس از ورود به دانشگاه و با اتمام دوره ی دانشگاهی زبان و ادبیات تورکی و در عین زمان در همان دانشگاه در رشته شرق شناسی به زبان عربی تدریس می نماید و سه سال بعد لقب دوچنت می گیرد و در باکو به دلیل مخالفت رهبران فرقه دموکرات حق چاپ هیچ کتابی به ایشان داده نمی شود.
در سال 1350 به کشور عراق رفته و در دانشگاه "بغداد" مشغول به تدریس زبان تورکی و فارسی می شود و کتاب های زیادی را در آنجا می نویسد که لقب پروفسور به ایشان داده می شود.
در سال 1358 به وطن بازگشته و در تبریز در دانشگاه به تدریس زبان تورکی و عربی می پردازد ولی بعد از دو سال...
در منزل مشغول به مطالعه و نوشتن می گردد!!!
پروفسور محمد تقی زهتابی در یکم دی ماه 1377 چشم از جهان فرو بست و تمام تاریخ نویسان و اندیشمندان و مردم ادب دوست و علی الخصوص تورکان را عزادار نمود.
محل آرامگاه پروفسور در قبرستان عمومی شهر شبستر قرار دارد.
روحش شاد و یادش گرامی باد.
[/FONT]
____________.jpg

eco.bio

New member
[FONT=georgia,times new roman,times,serif]قیز کورپوسی
[/FONT]
_____________________.jpg

[FONT=georgia,times new roman,times,serif]بر روی رودخانه ((قیزیل اوزه ن)) در نقاطی که راه های تجاری آن را قطع میکرد پل هایی برای عبور میساخته اند که معروفترین آنها ((قیز کورپوسو)) واقع در نزدیکی ((قیز قالاسی میانه))می باشد. دکتر ((باستانی پاریزی)) درباره ((قیزکورپوسی میانه)) در کتاب ((خاتون هفت قلعه)) چنین می نویسد:
بر روی رودخانه ((قیزیل اوزه ن)) بین ((زنجان و میانه)) واقع است ساختمان اصلی پل به قول آقای پروفسور ((پوپ)) مربوط به قرن 6 است.پایه های این پل ا سنگ محکم و بر روی آب برهای سنگی قرار گرفته است و در طرفین پایه وسطی کتیبه ای آجری به شکل مربع که ضلع آن 2 متر و خط کتیبه تماما محو و از بین رفته است و شاید متن آن تاریخچه ساختمان پل بوده است. تاریخ تعمیر پل در 933 هجری که ظاهرا یک چشمه آن به کلی خراب شده بود و توسط دختری به نام ((شاه بیگم)) دختر ((محمد بیگ موصللو)) تعمیر شد و گویا به همین جهت این پل را ((قیز کورپوسی)) نامیده اند.مشرف بر ((قیز کورپوسی))، قلعه ای است که به نام ((قیز قالاسی)) خوانده می شود و جایی ساخته شده که بر قسمتی از دره ((قیزیل اوزه ن)) تسلط داشته باد.
درباره این قلعه ناصرالدّین شاه چنین می نویسد:
این قلعه را ((قیز قالاسی)) میخوانند به آن جهت که شاهزاده خانمی در آنجا مترود و معتکف شده و عبادت میکرده است. برخی گویند پادشاهی دختر خود را که سر به عصیان نهاده بوده در آنجا زندانی کرده بود.(1)»»(( آذربایجان در تاریخ ایران-ابراهیم فائقی-انتشارات یاران))
این پل در 20 آذر 1325 و به منظور جلوگیری از تجاوزات ارتش شاهنشاهی به آذربایجان توسط دموکراتها منفجر گردید و هم اکنون به همان وضع شکسته باقی مانده است.
[/FONT]

eco.bio

New member
[FONT=georgia,times new roman,times,serif]رود ارس(آراز)
[/FONT]
_Aras-2801-mm1.jpg

[FONT=georgia,times new roman,times,serif]رود ارس، رودخانه‌ای نسبتاً پرآب و خروشان است که از منطقه آرپا چای در آناتولی ترکیه سرچشمه می‌گیرد. [/FONT][FONT=georgia,times new roman,times,serif]این رودخانه از مرز ترکیه، نخجوان جلفا و ارمنستان گذشته و پس از گذر از مرز ایران وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه کورا می‌ریزد.[/FONT]
[FONT=georgia,times new roman,times,serif]رودخانه ارس در سال ۱۸۱۳ میلادی در پی عهدنامه گلستان به عنوان مرز ایران و روسیه انتخاب و تمامی مناطق شمال این رود از ایران جدا و به خاک روسیه افزوده شد.[/FONT]
[FONT=georgia,times new roman,times,serif][/FONT][FONT=georgia,times new roman,times,serif]بعدها ایران و اتحاد شوروی با هم سدی در ناحیه پلدشت به نام سد ارس بنا کردند. سد خداآفرین و سد قیزقعله‌سی به صورت مشترک با ارمنستان روی ارس احداث می‌شود.[/FONT]
[FONT=georgia,times new roman,times,serif][/FONT][FONT=georgia,times new roman,times,serif]رودخانه ارس از ارتفاعات مین ‏گول به ارتفاع 3152 متر در جنوب ارزروم در ترکیه سرچشمه مى‌‌گیرد.[/FONT]

[FONT=georgia,times new roman,times,serif]این روخانه پس از پیوستن به آرپاچاى؛ مرز مشترک ایران و جمهورى ‏ارمنستان و جمهورى ‏آذربایجان را تا محلى به نام بهرام ‏تپه تشکیل مى‌‏دهد و بعد از طى حدود 10072 کیلومتر مسافت به دریاى خزر مى‌‏ریزد.[/FONT]
[FONT=georgia,times new roman,times,serif][/FONT][FONT=georgia,times new roman,times,serif]حوضه آبریز ارس در کشورهاى ایران، ترکیه، ارمنستان و جمهورى آذربایجان قرار دارد. وسعت آن تقربیاً 10320 کیلومتر مربع بوده و حدود 39% (39000) کیلومتر مربع آن را اراضى ایران تشکیل مى‏دهد.[/FONT]
[FONT=georgia,times new roman,times,serif][/FONT][FONT=georgia,times new roman,times,serif]در طوال مسیر طى شده آن تغییراتى مشاهده مى‏شود، از جمله از سرچشمه تا جلفا مناطق صاف و کمى کوهستانى و از جلفا تا اصلاندوز کاملاً کوهستانى و صعب‌‏العبور بوده و عرض و عمق این رودخانه در مسیر حرکت متفاوت است.[/FONT]
[FONT=georgia,times new roman,times,serif][/FONT][FONT=georgia,times new roman,times,serif]در فاصله بین جلفا تا اصلاندوز که ارس بین کوه‌هاى قره ‏داغ و کوه‌هاى کشور آذربایجان در جریان است در بعضى نقاط (نزدیکى های روستاى قولان) عرض آن از 20 متر هم کمتر مى‌‏شود؛ در حدود جلفا عرض آن حدود 30 متر و عمق آن 4 متر است ولی در نزدیکى پلدشت عرض آن در حدود 90 تا 100 متر و عمق آن 2 متر مى‌‏باشد.[/FONT]
[FONT=georgia,times new roman,times,serif][/FONT][FONT=georgia,times new roman,times,serif]رود ارس از مهمترین رودهای ایران است که علاوه بر جذابیت ویژه گردشگری و تأثیرات مثبت اکوسیستمی، قابلیت مهمی از نظر ماهی‌های قابل صید دارد.[/FONT]
[FONT=georgia,times new roman,times,serif]ماهی‌های این رود حدود ده گونه می‌باشند که حدود 6 نوع آنها نسبت به دیگر ماهی‌های بومی این رود بزرگتر و دارای مقاومت بیشتری نسبت به سایر ماهی‌ها هستند. به همین جهت صید این ماهی‌ها بین ورزشکاران و ماهیگیران از ارزش بالایی برخوردار است.[/FONT]
[FONT=georgia,times new roman,times,serif][/FONT][FONT=georgia,times new roman,times,serif] رودخانه ارس در منابع و اصطلاحات یونانیان و اروپائیان، آراکس ( ARAX ) و ارکساس و آراکسس ( ARAKSS ) بوده و از قدیم اِراسک و آراسک نامیده شده.[/FONT]
[FONT=georgia,times new roman,times,serif][/FONT][FONT=georgia,times new roman,times,serif]در منابع عربى الّرس و در فارسى ارس و اَرس و در ترکى آراز و آراس و اَراز و اَرَز نام گرفته است.[/FONT]

eco.bio

New member
رحیم شهریاری
rahim_shahriary.jpg
[FONT=georgia,times new roman,times,serif]رحیم شهریاری در سال 1349 در محله “شنب غازان” تبریز چشم به جهان گشود. از همان دوران كودكی علاقه خود را با خواندن سرود و آهنگ های آذربایجانی نشان داد و همزمان با تحصیل در دانشگاه نزد استاد یوسف عظیم زاده، ساز قارمون را فرا گرفت و از اساتید جمهوری آذربایجان بهره فراوانی جست. از سال 1368 با اركسترهای مختلف همچون سهند(به سرپرستی رشید وطن دوست) و هلال احمر تبریز، دانشگاه آزاد و … همكاری داشته است.[/FONT][FONT=georgia,times new roman,times,serif][/FONT]
[FONT=georgia,times new roman,times,serif]در سال 1375 با تشكیل گروه آراز كنسرت های متعددی را در داخل و خارج از كشور داشته و آلبوم های گلمدین، یالان دنیا، هایدی سویله، ریحان، آرزو قیزیم، بیاض گئجه لر، ایپك، سن سیز، وفاسیز، آغلاما، عصرین گوزلی، خبرین یوخدور، گئتمه قال،گوزللرین گوزلی و کیم بیلیر، یاواش یئری از جمله فعالیتهای اوست.[/FONT]​

نوتر

New member
رحیم شهریاری
rahim_shahriary.jpg
[FONT=georgia,times new roman,times,serif]رحیم شهریاری در سال 1349 در محله “شنب غازان” تبریز چشم به جهان گشود. از همان دوران كودكی علاقه خود را با خواندن سرود و آهنگ های آذربایجانی نشان داد و همزمان با تحصیل در دانشگاه نزد استاد یوسف عظیم زاده، ساز قارمون را فرا گرفت و از اساتید جمهوری آذربایجان بهره فراوانی جست. از سال 1368 با اركسترهای مختلف همچون سهند(به سرپرستی رشید وطن دوست) و هلال احمر تبریز، دانشگاه آزاد و … همكاری داشته است.[/FONT][FONT=georgia,times new roman,times,serif][/FONT]
[FONT=georgia,times new roman,times,serif]در سال 1375 با تشكیل گروه آراز كنسرت های متعددی را در داخل و خارج از كشور داشته و آلبوم های گلمدین، یالان دنیا، هایدی سویله، ریحان، آرزو قیزیم، بیاض گئجه لر، ایپك، سن سیز، وفاسیز، آغلاما، عصرین گوزلی، خبرین یوخدور، گئتمه قال،گوزللرین گوزلی و کیم بیلیر، یاواش یئری از جمله فعالیتهای اوست.[/FONT]​

یکی از بزرگترین نوازند گان آکاردیون نه ایران بلکه آسیاس. بی نظیره بی نظیره. من از اساتید آکاردیون پرسیدم میگن ایشون یه سبک دارند که همه رو متعجب میکنه که چطور یه قطعه ای رو اجرا میکنه.

آخرین ویرایش:
بالا