ღ آذربایجان از نگاه عکس و نوشته ღ

am-ml

New member
لیلا جون بیا شهرستان ما جنوبی ترین شهرستان اذربایجان شرقی طبیعت بکری داره ابگرمها و ابشارهای طبیعی با چشمه اسرار امیز ومعادن سنگهای قیمیتی و رودهای دائمی اوج لذته خواستین بیاین درخدمیتم الان اینجا روزها بدون پتو نمیتونیم بخواببیم اینقد سرد میشه

خیلی ممنونم ؛لطفا تو این تاپیک شهرستانتون رو معرفی بفرمایین .

پ.ن: عاغا شرمنده ،شما مجید هستین یا مجیده؟:ph34r-smiley:

نوتر

New member
اینو نمی دونستم (عاغا من می خوام برم خونه مهسا اینا ؛حالا بازم آلوده اس؟)

نگفتین چه فصلی زیباتره؟ ؛ نگین اردیبهشت ،من اردیبهشت فقط شیرازم.

ببین لیلا خانم اول یه استعلامی بکن از مهسا و قول کتبی بگیر ازش بعد برو. این مهسایی که من میشناسم رفتین اونجا بش زنگ زدین گفتین الو مهسا من تبریزم برمیگیرده میگه الو صدا قطع و وصل میشه بعد چند ثانیه میشه بوب بوب بوب( صدای تلفن). از ما گفتن بود

MAHSABANOO

New member
بازار تبریز یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازارهای سرپوشیده در سطح ایران و قارهٔ آسیا به‌شمار می‌رود. این بازار با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع، بزرگ‌ترین بازار سرپوشیدهٔ جهان است. بازار تبریز در مردادماه سال ۱۳۸۹ خورشیدی به‌ عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است. این بازار از بازارچه‌ها، تیمچه‌ها، سراها و کاروانسراهای متعددی تشکیل یافته‌ است. پیش‌تر به‌ جهت قرارگرفتن شهر تبریز بر سر چهارراه جادهٔ ابریشم و گذر روزانهٔ هزاران کاروان از کشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و اروپایی از آن، این شهر و بازار آن از رونق بسیار خوبی برخوردار بوده‌ است

280px-Tabriz_bazaar_012008.jpg

تازه بازاراش روزایه محرم محل عزاداریشونم هست

نوتر

New member
سلام
در مورد مقبره الشعرا...موزه،ارگ،.ساختمان شهرداری، بازار تبریز مطالبی بنویسین ممنون میشم
:riz304:

چشم خانم مهنا در ادامه به همه جای استان حتی شهرستان های دیگش هم خواهیم پرداخت

MAHSABANOO

New member
کاخ شهرداری تبریز یکی از بناهای زیبا، مستحکم و دیدنی شهر تبریز است که ساخت آن از سال ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۸ خورشیدی و به دستور رضاشاه پهلوی در محل گورستان متروک و مخروبهٔ کوی نوبر بانظارت مهندسان آلمانی و در زمان ریاست شهرداری حاج‌ارفع‌الملک جلیلی و با بودجه ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال انجام شد
کاخ شهرداری تبریز در مرکزی‌ترین نقطهٔ شهر تبریز و در میدان شهرداری (ساعت) این شهر واقع شده‌است.
کاخ شهرداری تبریز از ابتدای احداث تا به حال، به عنوان ساختمان شهرداری شهر تبریز مورد استفاده قرار گرفته‌است و امروزه با تقسیم شهر تبریز به ده منطقه، این بنا به عنوان شهرداری مرکزی شهر تبریز محسوب می‌شود. البته امروزه نیز، اکثر امور عمرانی و اداری شهرداری تبریز در این تالار و عمارت متمرکز شده‌است.

کاخ شهرداری تبریز

کاخ شهرداری تبریز دارای یک برج ساعت چهارصفحه‌ای به‌ارتفاع ۳۰٫۵ متر است که با طنین موزون زنگ‌هایش، هر ۱۵ دقیقه یک‌بار، گذشت زمان را به گوش مردم تبریز می‌رساند. نمای خارجی این بنا از سنگ تراشیده شده‌است و نقشهٔ ساختمان شبیه به طرح یک عقاب درحال پرواز می‌باشد که با نمونهٔ ساختمان‌های کشور آلمان، قبل از جنگ جهانی دوم مطابقت دارد.
این عمارت در سال ۱۳۸۶ خورشیدی، به مناسبت بزرگداشت یکصدمین سال تاسیس اولین انجمن شهر و بلدیه ایران در تبریز، به نخستین موزه شهر و شهرداری‌های کشور تبدیل و مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در حال حاضر نیز علاوه بر نخستین موزه شهر و شهرداری‌های کشور، شورای اسلامی شهر تبریز نیز در بخشی از این ساختمان مستقر بوده و جلسات رسمی شورا در محل آمفی تئاتر موجود در ساختمان تشکیل می‌شود. شهردار کلان شهر تبریز نیز برخی از ملاقاتهای رسمی، دیپلماتیک را با مقامات عالی‌رتبه را در محل این کاخ انجام می‌دهد.
300px-%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%AA_%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%8A_%D8%AA%D8%A8%D8%B1%D9%8A%D8%B2.jpg

am-ml

New member
ببین لیلا خانم اول یه استعلامی بکن از مهسا و قول کتبی بگیر ازش بعد برو. این مهسایی که من میشناسم رفتین اونجا بش زنگ زدین گفتین الو مهسا من تبریزم برمیگیرده میگه الو صدا قطع و وصل میشه بعد چند ثانیه میشه بوب بوب بوب( صدای تلفن). از ما گفتن بود

:p7977cujr38iyymsu8::mad_majidonline:

شرمنده فعلا از آذربایجان زیبا چیزی ندارم که رفع اسپم بشه ولی ممنونم که زیبایی های ایران عزیزمون رو معرفی میکنین.
واقعا آذربایجان هم خودش و هم مردمش خیلی خیلی عزیزن.
دایی من 4 تا از پسراش (بگو ماشالله ) اونجا مهندسی خوندن و همشون هم تونستن خیلی موفق باشن.
لطفا از دانشگاه تبریز هم چیزایی بنویسین.

MAHSABANOO

New member
ارگ تبریز (علی‌شاه) نام یک بنای تاریخی در تبریز است. سبک معماری این بنا به شیوه آذری و معمار آن استاد فلکی تبریزی ذکر شده‌است.[SUP][/SUP]

این ارگ یکی از بلندترین دیوارهای تاریخی کشور و نماد شهر تبریز است. این ارگ در مرکز شهر تبریز، در ضلع جنوبی تقاطع خیابان امام خمینی و فردوسی قرار دارد و امروزه فضای پیرامون آن برای برگزاری نماز جمعه مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصلای بزرگ تبریز در این مکان احداث شده‌است.
ارگ تبریز توسط خواجه تاج‌الدین علی‌شاه بنا شده‌است. این بنا براثر زمین‌لرزه و گذر زمان تا حدودی تخریب شده‌است. در محوطهٔ ارگ، آثار تاریخی ارزشمندی همچون «مدرسهٔ نجات» که به‌عنوان یکی از نخستین مدارس ایران به‌شمار می‌رفت و نیز «سالن تئاتر شیر و خورشید» قرار داشت که پس از شروع برنامهٔ تخریب و تبدیل ارگ تبریز به مصلای بزرگ تبریز از سال ۱۳۶۰ و در زمان امامت جمعهٔ آیت‌الله ملکوتی، بخش اعظمی از ارگ توسط جهاد سازندگی با بولدوزر و مواد منفجره ویران شده‌است[SUP][/SUP]

ارگ تبریز و محوطهٔ باستانی آن در ۱۵ دی ۱۳۱۰ خورشیدی به شمارهٔ ۱۷۰ در فهرست آثار ملی ایران به‌ثبت رسیده‌است و نقشهٔ حریم استحفاظی قانونی و ظوابط حفاظتی آن در نشست ۲۹ خرداد ۱۳۵۷ شورای حفاظت آثار تاریخی ادارهٔ کل حفاظت آثار تاریخی مشخص و مورد تأیید اعضا قرار گرفته‌است.
امروزه تنها بخشی از دیوارهای عظیم و محراب بسیار بلند شبستان جنوبی این مسجد برجای مانده‌است که خود موید شکوه و آبادانی آن در گذشته‌است. دیوارهای موجود در حقیقت تشکیل‌دهندهٔ ایوان تاق‌پوش و حمال تاقی استوانه‌ای عظیمی بوده‌است که فضای به‌وجودآمده به‌عنوان شبستان و عنصبر اصلی مسجد علی‌شاه به‌شمار می‌رفته‌است. بقایای موجود بنا، حکایت از یک ایوان به‌عرض ۳۰٬۱۵ متر و جرز و دیواهای کناری به ضخامت ۱۰٬۴۰ متر و پی‌ها و فونداسیونی ژرف و حجیم متناسب سازه‌های فوقانی و ارتفاع احتمالی بنا تا خط آغاز طاق استوانه‌ای ۲۵ متر (البته دقت رد تناسب سازه‌های اثر ۳۶ متر صحیح به‌نظر می‌رسد) بوده‌است.
800px-Arg-e_Tabriz.JPG

majid45

New member
معرفی شهرستان چاراویماق
شهرستان چاراويماق با مساحت 12/3208 كيلومتر مربع از شمال به شهرستان هشترود از شرق به شهرستان ميانه، از غرب به شهرستان هشترود از شرق به شهرستان ميانه، ازغرب به شهرستان مراغه و استان آذربايجان‌غربي و از جنوب به استان‌هاي زنجان و آذربايجان‌غربي محدود است. اين شهرستان در موقعيت 37 درجه و 24 دقيقه عرض شمالي و 47 درجه و 35 دقيقه طول شرقي واقع شده و داراي تابستانهاي معتدل و خنك و زمستانهاي طولاني و پربرف مي‌باشد. ارتفاع عمومي زمين در اين شهرستان از 1300 متر تا 3200 متر متغير است.

تقسيمات كشوري

شهرستان چاراويماق در سال 1374 تاسيس و بر اساس آخرين تقسيمات كشوري سال 85، اين شهرستان از 2 بخش مركزي و شاديان تشكيل يافته و داراي 6 دهستان بوده بطوريكه 4 دهستان چاراويماق مركزي به مركزيت شهر قره‌آغاج، دهستان ارسي و دهستان چاراويماق جنوب‌غربي به مركزيت روستاي ارسنگاي سفلي، دهستان ورقه به مركزيت روستاي سلطان‌آباد و دهستان قوري چاي شرقي به مركزيت روستاي آغزيارت در تابعيت بخش مركزي و 2 دهستان چاراويماق شرقي به مركزيت روستاي آغچه ‌ريش و دهستان چاراويماق جنوب‌شرقي به مركزيت روستاي ذاكر كندي در تابعيت بخش شاديان قرار دارند. اين شهرستان از يك شهر به نام قره‌آغاج و تعداد 239 روستا تشكيل شده است.

نوتر

New member
اینم ساختمان آزمایشگاههای دانشکده ی بهداشت و تغذیه تبریز( این عکس رو من و دوستم از پشت بام دانشکده گرفتیم. شک ندارم تو تاریخ 20 ساله این دانشکده جز مستخدم ها کسی نرفته اونجا. ولی من و دوستم رفتیم:25r30wi:

نوتر

New member
کندوان در یک نگاه

این عکسیه که من خودم گرفتم از روستای منحصر به فرد کندوان

مردمان روستای کندوان بسیار مردمان خاصین. به همه اجازه میدمن از خانه هاشون بدون چشم داشت مالی دیدن کنن

من مسئول اردوی دانشکدمون بودم. سال 87 که یه اتوبوس از خانم های دانشکده رو برده بودم اونجا به همراه دوستم داشتیم میگشتیم بدون اینکه متوجه بشیم دیدیم توی حیاط یکی از خونه هاییم دیدم یه خانمی با لباسای معمولی البته پوشیده داشت ظرف میشد. یه لحظه با دوستم هنگیدیم.
بعد دیدم قشنگ داخل حیاط خونه ملتیم خودمونم متوجه نشدیم. به دوستم گفتم مهدی جان ما تو خونه ی ملت چیکار میکنیم الان فک میکنن چرا اومدیم ، که دیدم یه پیرمردی از اون پشت گفت پسرم راحت باش تو اولین نفر نیستی که میای تو و بدون اینکه خودت متوجه باشی داری دیدن میکنی.

سبک خونه هاشون یجوریه که اصلا حیاط و کوچه قابل تشخیص نیست.

پیرمردی هم میگفت افراد زیادی از تبریز و تهران اومدن برای یه مغازه 9 متری بالای کوه 60 میلیون تومن پیشنهاد دادند( سال 87) ولی اصلا حاضر به فروش نیستن. یقین دارم الان خونه ی 30 متری رو حاضرن 200 -300 میلیون بخرن( توی یه روستا، البته یکی از خاصترین روستاهای جهان )

saeedms

New member

بنام آنکه عزت را بنا کرد
شرافت را تمنای ثنا کرد

شرف را با گلاب عشق آمیخت
بنای سنگ آزربایجان کرد

هزاران مهر را در سینه ها ریخت
نثار نام آزربایجان کرد

به رقص آورد صلابت را در این نام
ره مردان آزربایجان کرد

ز آب دیده گانش چشمه ای ساخت
وز آن چشمه گلستان ها به پا کرد

تنیدش این گلستان را به بستان
ردای پاک آزربایجان کرد

ز عطر پاک خود بویی برانگیخت
عطای خاک آزربایجان کرد

چه دُرپی باشد این خاک مبارک
چه خرمدینها در خود نهان کرد

ز هر گامش سر یاران بیابی
که در پیکان خونخواران عیان کرد

به خون عاشقانش گشت غرقه
بر بابک سپهداران روان کرد

ز علم مردمانش گشت خرسند
که همپای شهاب الدین توان کرد?

ز بانگ شمس تبریزش بفخرید
که بانگش مولوی ها را نَمان کرد

ز باغ آرزوهایم گلی چید
که شهدش خارها را کندوان کرد

ز زلف ماهرویانش جوان شد
که تاند پیچ و تابش را بیان کرد

غلام روی پر خال و خمارش
زنخدانی که دلها را نشان کرد

nutgirl92

New member
ایل‌گلی (شاه‌گلی) یکی از مهم‌ترین گردشگاه‌های شهر تبریز است که در جنوب شرق آن و در ۷ کیلومتری مرکزشهر واقع شده‌است. این مکان در زمان آق‌قویونلوها ایجاد شده و در دورهٔ صفویان گسترش یافته‌است

با احداث هتل ۵ ستاره و بین‌المللی ایل‌گلی، این گردشگاه جنبهٔ جهانی پیدا کرده‌است. عمق دریاچهٔ ایل‌گلی ۱۲ متر بوده و در محوطهٔ آن قایقرانی انجام می‌شود. همچنین شهربازی (لوناپارک) و نیز مسافرخانه‌های متعددی در داخل این گردشگاه وجود دارد

800px-Shah-Goli.Tabriz.jpg

اون قسمت بالیه هتلش چرخانه و رستوران اونجا واقع شده

گفتی شاه گلی و کردی کبابم !!

این هفتهمیام تبریز اول میرم اونجاممممممممممممممممممممممم :4d564ad6:

سپس

مهمونی ماه رمضون عزیزجوووووووون عزیزتر از جوووووووووون :thanks:

آخرین ویرایش:
بالا