کپی جزوات موسسات٫خوبه یا بد؟

necrotizing fasciitis

Active member
یکی از همین موسسات که اتفاقا توی علوم پزشکی بسیار معروفه ای که بچه ها از تدریس استادید برمیدارن رو بدون اجازه استاد به نام به بقیه با قیمتای بسیار بالا میفروشه به قول نوتر دیدم که میگم حالا کار خودشون حرام نیست کار اونی که با دادن جزوش به یکی دیگه کمک میکنه حرامه؟به نظر منم وقتی من پول ای رو دادم صاحب اون منم و میتونم هر کاری باهاش بکنم و به هر کسی بدم

صاحب نیستی صاحب کاغذ ای دوست داری میتونی آتیش بزنی نمیتونی به کسی بدی یا پخش کنی:rose:

necrotizing fasciitis

Active member
این حرفی که من میزنم نه اینکه توی عمرم پاک زندگی کردم و تاحالا کپی نکردم هرکی بگه من تاحالا جنسی رو بدون اجازه صاحب اثر کپی نکردم دروغ میگه
من میگم اشبتاه ، سعی کنیم که انجام ندیم:rose:

نوتر

New member
با تمام احترام بنظر من این حرف یه توجیه هستش
یکی شب تا صبح یا به هر نحوی یه ای از چندین کتاب درست میکنه و به من نوعی میفروشه و میگه این فقط برای تو هستش و حق کپی نداری من وقتی رو میخرم ینی با تموم شرایطی که برام گذاشتن موافقم، هر آدمی میخواد از زحمتش دستمزد بگیره
بنده هیچ وقت نمیتونه حلال رو حروم یا حرام رو حلال کنه ولی خدا که میتونه شما احکام خرید و فروش رو بخونید متوجه منظور من میشید
من کسی نیستم که نظر بدم ولی کمک به نیازمند هم میشه با پول خرید انجام داد
نداشتن حق و فرهنگ کپی رایت توی ایران یکی از مشکلات ماست

باشه من توجیه کننده

پیروز باشین :riz304:

نوتر

New member
صاحب نیستی صاحب کاغذ ای دوست داری میتونی آتیش بزنی نمیتونی به کسی بدی یا پخش کنی:rose:

این جمله رو کی میگه میتونی آتیش بزنی و نمیتونی به کسی بدی؟؟
یه بنده! درسته؟؟

یه بنده دیگه میاد میگه میتونی!
درسته؟؟

کل مطلب همینه
:rolleyessmileyanim:

necrotizing fasciitis

Active member
این جمله رو کی میگه میتونی آتیش بزنی و نمیتونی به کسی بدی؟؟
یه بنده! درسته؟؟

یه بنده دیگه میاد میگه میتونی!
درسته؟؟

کل مطلب همینه
:rolleyessmileyanim:
شما نه حرف این بنده نه حرف اون بنده رو گوش کن
شما خودتو بذار جای صاحب اثر اگه بعد از کلی سختی راضی میشی انجام بدی انجام بده
پایینده باشید:riz304:

نوتر

New member
شما نه حرف این بنده نه حرف اون بنده رو گوش کن
شما خودتو بذار جای صاحب اثر اگه بعد از کلی سختی راضی میشی انجام بدی انجام بده
پایینده باشید:riz304:

من بودم کتابش میکردم :riz304:
یبار زحمت کشیده اندازه ی 100 برابر اون تلاشش از بقیه پول گرفته. :black_eyed:

ساحل

New member
;560034 گفت:
کمک کردن قلب بزرگی میخاد که خیلی ها نداررررررررن/ شاد باشید
!!!!!!

شما یه بسته آموزشی بخرید بدید به دوستتون، به این میگن کمک ، هیشکی هم اعتراض نمیکنه، ولی زیرپا گذاشتن توافق و حقوق یه ناشر یا مــوســســه با عنوان خیرخواهی اسمش کمک نیست

یه نفر یه گروه تشکیل میده، کلی رشته رو مطالعه میکنه، کلی منابع و آزمونا رو تجزیه و تحلیل میکنه، از خیلی از نخبه ها استفاده میکنه، یه بسته آموزشی رو تهیه میکنه، میذاره واسه فروش ولی با شرایط خاص خودش، که امانت ندی یا کپی نکنی، شما میخری و استفاده میکنی و قبول میشی و با مدرکی که از صدقه سری جزوات گرفتی میری سر کار و ماهانه چندصدهزارتومن حقوق میگیری و زندگیتو میسازی و ... و در نهایت میگی گرون بوده، ولی وقتی که خریدی و استفاده کردی یعنی همه شرایط حتی بی انصافی ها و گرونیش رو قبول کردی و به نظرت اونقد ارزش داشته که واسش هزینه کنی، حالا که سودشو بردی باید پایبند قراردادا باشی

خونه و نون سنگگ رو نه میشه تکثیر کرد و نه موقعی که میخریدش صاحبش ازتون میخواد که نفروشیدش یا کپی ش رو به کسی ندید!!!
بله دیگه اینکه بخوای حق و حقوق رو رعایت کرد خیلی وقته جز افکار منسوخه، اگه منسوخ نبود که به قولی الان گرون فروشا صاحب خونه و ماشینای میلیاردی نبودن

اینکه اونا گرون میدن، بی انصافن، حروم خوارن و ... اصلا نمیتونه توجیهی باشه واسه زیرپا گذاشتن بعضی چیزا
البته اکثر کسایی که اینجا دارن از امانت یا کپی دفاع میکنن خودشونم میدونن و اذعان میکنن که کار درستی نیست

biotechnologist

New member
تو تمام دنیا قانون کپی رایت رو رعایت می کنن الا ایران!تو انگلیس یکی از دانشجوهای ایرانی یه بسته نرم افزار کرک شده کینگ باخودش داشته یک ترم معلقش کردن! حتی کتابهای الکترونیکشون رو هم فقط میتونی بعضی قسمتهاش رو دانلود کنی نه بطور کامل. موسیقی هارو هم که خیلی راحت رایگان دانلود می کنیم(این مورد رو خودم قبلا دقت نکرده بودم تا اینکه تو تلویزیون یکی از خواننده ها گفت راضی نیست آلبومهاش دانلود بشه) تو ایران هر اثر قابل نشری تولید کنی باید فاتحه درامد رو بخونی و رو باقیات صالحاتش حساب کنی چون مثل تیری که از کمان بره دیگه رفته و هیچ مالکیتی نداری. اینجوری میشه که اون وریا تو اوج بدبختی یک کتاب می نویسن و ثروتمند میشن(نمونش نیل دونالد والش نویسنده کتاب گفتگو باخدا و یا نویسنده مجموعه رمانهای هری پاتر) و تو ایران حاصل سالها تلاشتو کتاب می کنی و با هزار بدبختی چاپش می کنی و آخرش تو میمونی و هزارتا بدهکاری! واسه همین تمایل به نشر کتاب کم شده و اطلاعات رو به صورت درمیارن تا هم هزینه هارو پایین بیارن و هم درامد رو بالاتر ببرن و هم اینکه هرسال به اسم اینکه تغییرات جدید دادیم فروششون رو حفظ کنن. اگه ما هممون به حقوق صاحبان اثر احترام بگذاریم فکر می کنم این نگرانی که از نشر جزوات وجود داره کم بشه. من خودم چندسال پیش یک مجموعه جز وات از یک خریدم ولی چون تغییر رشته دادم نخوندمشون و همونطور با بستش رایگان به دوستم دادم. فروش که حتما حرامه، کپی کردنش هم همینطور. بیاید به حقوق همدیگه احترام بگذاریم و قانون رو تفسیر به رای نکنیم. ضایع کردن حق یک نفر با بهانه کمک به دیگران یا گرانفروشی و... نمیتونه توجیه خوبی باشه. من خودم اگر فکر کنم ج.ز...وه..ای ارزش اون پول رو نداره نمیخرمش ولی وقتی ببینم واقعا روش وقت گذاشته شده و حاصل تجربیات فرده، قطعا حاضرم بهاش رو بپردازم. تازه یه ای یک بنده خدایی رو واسش جلد زده بود به اسم آموزشگاه خودشون میفروختن، نادونا حتی دست خط این بنده خدا رو هم که ته جزوش یه چیزایی نوشته بود چاپ کرده بودن! ولی هیچ پولی بهش نمیدادن، این استاده هم دانشجوی دکتری بود پایان نامش چندسال طول کشیده بود چون بودجه کم آورده بود مجرد هم بود و درآستانه ازدواج!بیچاره وقتی بچه ها رو بهش نشون دادن و گفتن این مال شماس؟ داشت از ناراحتی از حال میرفت.واقعا انصاف نیست حق عده ای رو بخاطر اینکه خیلی ها ال می کنند و بل می کنند نادیده بگیریم.اسلام به کنار انسان که هستیم.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: maxin

biotechnologist

New member
حالا دوستانی که دستشون تو نوشتن مقاله هست بهتر میدونن که تو مقالات شما حتی حق ندارید یک جمله یا پاراگراف رو مستقیما و بدون ذکر رفرنس، بنویسید.باید نظر اون شخص رو با واژه های خودتون بنویسید و بعد رفرنس بزنید چون میدونید میزان سایتیشن (ارجاع) به مقاله واسه نویسندش اعتبار علمی میاره. تازه کلی نرم افزار هم درست کردن که پلیژیاریسم یا همون سرقت علمی رو پیدا می کنن. یکی از سران یکی از کشورها تو پایان نامه دکتریش این کار رو انجام داده بوده و ازش بعنوان رسوایی یاد کردن و طرف رو مجبور به استعفا و عذر خواهی از عموم کردن. حالا وقتی حتی نمیشه یک جمله از کسی نقل کرد چطور میشه کل جز..وه یه نفر رو کپی کرد یا فروخت؟ باز اگر بخوایم باریک بین تر باشیم، یکی از دوستام یه کتاب رو تو کتافروشی ورق ورق میکرده از یک جملش خوشش اومده بود و عکسش رو گرفته بود.اون موقع دقت نکرده بود ولی بعد ذهنش خیلی درگیر شده بود و یه روز باهم رفتیم کتاب رو خرید تا حق نویسنده و ناشر رو زیر پانگذاره. کتابهای کتابخونه هم فقط میشه امانت گرفت و خوند و رونویسی یا چاپ صفحات فقط به تعداد محدود مجازه و اجازه نداریم یک کتاب رو بخش اعظمش رو کپی کنیم یا ازش عکس بگیریم. در واقع هر اثری که خلق بشه صاحبش همچنان خود فرده و فقط اطلاعاتشون رو با ما سهیم میشن و در اختیارمون میگذارن و ما نمیتونیم اون رو متعلق به خودمون بدونیم.

goo

New member
یکی که مسلمان نیست و به فکر پول دراوردن که هرکاری دلش خواد میتونه بکنه، ولی کسی که حلال و حرام سرش میشه باید توجه کنه که ما مسلمانیم و (الزکات العلم نشرهُ/ زکات علم نشر آن است. مولی علی ( ع))؛ و ارزش هایی بالاتر از پول هم وجود دارند و زکات هم که جزء واجبات دین هست.
کپی کردن کار درستی نیست ولی امانت دادن و حتی چند نفری پولش رو دادن به نظر من ایرادی نداره.
تو خارجم مادام العمر یه ناشر حق نشر نداره و بعد از چند سال مثلا برا دانلود رایگان و اینا میذارن.

خداوند از قلب ها آگاهی دارد و هر کس پاسخگوی کارهای خود خواهد بود....

biotechnologist

New member
چیزی که در مورد حق نشر گفتید درسته که متاسفانه اینجا فقط یک روزه نه چند سال! به نظرم زکات علم رو باید از علم خودمون بدیم نه از علم دیگران. در ضمن درسته که هرکس پاسخگوی اعمال خودشه ولی خوبه که ما هم بعنوان اعضای یک جامعه بقول شما زکاتمون رو بدیم و در نشر اخلاق هم سهیم باشیم. تو این مسئله هم هرکس دیدگاه خودش رو داره و صرفا نظرسنجیه نه دادگاهه نه قضاوتی در مورد کسی میشه. مثلا بنده بشخصه برای آقای نوتر احترام زیادی قائلم و تو خیلی مسائل با ایشون هم عقیده ام ولی تو این مسئله باایشون اختلاف نظر دارم ولی ایشون همچنان درنظرم محترم هستن، هیچ قضاوتی هم در مورد کسی نمی کنم. در هر حال همین تفاوت در دیدگاهها هست که باعث تفاوت افراد میشه نه صرفا ژنتیک و ظاهر. همین مباحث میتونه واسمون (تاکیدم بیشتر به خودمه)تمرینی باشه که چطور منطقی و بدور از جدل و قضاوت های سطحی با هم مباحثه کنیم. خدا رو چه دید شاید از این گذر حداقل آداب صحیح گفتگو نصیبمون شد!

eeeeeeehsan

New member
قانون Copyright © حق تکثیر، یه قانونیه که از پیمان برن (Berne Convention) تو کشور سوئیس شروع شده، اطلاعات بیشتر رو می تونید تو گوگل سرچ کنید.

من کاری به حروم و حلالیش ندارم، این یه قانونه، این قانون میگه
کپی رایت نوعی حفاظت قانونی از آثار چاپ شده و چاپ نشده ی ادبی، علمی و هنری و ... هست. این آثار به هر صورت که عرضه شده باشند، در حالی که دارای ماهیتی قابل درک باشند، یعنی دیده، شنیده یا لمس شوند، شامل این حمایت خواهند بود. اگر این اثر یک مقاله، نمایشنامه، ترانه، یک حرکت جدید در رقص، کد HTML یا گرافیک کامپیوتری باشد که قابل ثبت بر کاغذ، نوار کاست، CD یا هارد درایو کامپیوتر باشد هم، شامل قانون کپی رایت می شود. قانون کپی رایت به خالق اثر اجازه میدهد تا از حقوق انحصاری تکثیر، اقتباس در شیوه بیان نو (مانند به فیلم تبدیل کردن یک رمان)، پخش و نمایش عمومی اثر استفاده کند. انحصاری به این معنا است که تنها خالق اثر، نه کسی که به نحوی به اثر دسترسی دارد، میتواند از این حقوق استفاده کند.

من احسان اگه کمربندم رو نبندم پلیس طبق قانون منو جریمه می کنه، و منم چشمم کور باید پرداخت کنم، چون دارم تو جامعه زندگی می کنم، قوانینش رو قبول کردم، پس باید قوانینش رو هم رعایت کنم.
تو این سایت اگه تبلیغ کنم بهم اخطار میدن، پس اگه میخوام اینجا فعالیت کنم باید قوانینش رو هم رعایت کنم.

یکی میاد زحمت می کشه یه مطلبی رو تو یه سایت می نویسه، میگه انتشارش با ذکر منبع بلا مانعست. یعنی همین واسش کافیه که اسمش رو بیاری به عنوان نویسنده ی اون اثر.
یکی دیگه هم میاد جـزوه مینویسه میگه من راضی نیستم این جـزوه رو تکثیر کنید باید اصلش رو بخرین. پس طبق قانون این حق رو داره که مالکیت خلق اثر داشته باشه رو جـزوش، پس این حق رو هم داره که بگه من راضی نیستم، پس اگر بدون رضایت طرف تکثیر کنیم اینطوری میشه حروم. اون وقت خداست که جریممون می کنه نه پلیس/قانون.

پس وحید جان یا باید بخری یا از صاحبش اجازه بپرسی و کپی کنی.

eeeeeeehsan

New member
من خودم با جـزوه مخالفم، فقط رفرنس و کتاب.
ولی مثلن آلبوم خواننده هامون که میاد من اصلش رو تهیه می کنم، 20 روز که گوش دادم میرم آلبومشون رو از نت میگیرم و میریزم رو فلش و در کنار مابقی آهنگام تو ماشین گوش میدم.
هم چون عشق دانلودم دانلودم رو کردم و هم به اون خواننده و اثرش سود رسوندم و با خریدم تشکر کردم.

ولی خیلی از خواننده هامون هستند که آهنگ درست می کنن میذارن رو سایت واسه دانلود، رو آدرس فیس بوک و تویترشون هم لینک دانلودشون رو میذارن، ولی قید می کنن ساکنین خارج از ایران اگه توانایی خرید از iTunes رو دارین لطفن خریداری کنید. این یعنی خودش نوعی کمک، نوعی احترام و بزرگی به نظر من. همه هم راضین.

kolouche

New member
قانون Copyright © حق تکثیر، یه قانونیه که از پیمان برن (Berne Convention) تو کشور سوئیس شروع شده، اطلاعات بیشتر رو می تونید تو گوگل سرچ کنید.

من کاری به حروم و حلالیش ندارم، این یه قانونه، این قانون میگه
کپی رایت نوعی حفاظت قانونی از آثار چاپ شده و چاپ نشده ی ادبی، علمی و هنری و ... هست. این آثار به هر صورت که عرضه شده باشند، در حالی که دارای ماهیتی قابل درک باشند، یعنی دیده، شنیده یا لمس شوند، شامل این حمایت خواهند بود. اگر این اثر یک مقاله، نمایشنامه، ترانه، یک حرکت جدید در رقص، کد HTML یا گرافیک کامپیوتری باشد که قابل ثبت بر کاغذ، نوار کاست، CD یا هارد درایو کامپیوتر باشد هم، شامل قانون کپی رایت می شود. قانون کپی رایت به خالق اثر اجازه میدهد تا از حقوق انحصاری تکثیر، اقتباس در شیوه بیان نو (مانند به فیلم تبدیل کردن یک رمان)، پخش و نمایش عمومی اثر استفاده کند. انحصاری به این معنا است که تنها خالق اثر، نه کسی که به نحوی به اثر دسترسی دارد، میتواند از این حقوق استفاده کند.

من احسان اگه کمربندم رو نبندم پلیس طبق قانون منو جریمه می کنه، و منم چشمم کور باید پرداخت کنم، چون دارم تو جامعه زندگی می کنم، قوانینش رو قبول کردم، پس باید قوانینش رو هم رعایت کنم.
تو این سایت اگه تبلیغ کنم بهم اخطار میدن، پس اگه میخوام اینجا فعالیت کنم باید قوانینش رو هم رعایت کنم.

یکی میاد زحمت می کشه یه مطلبی رو تو یه سایت می نویسه، میگه انتشارش با ذکر منبع بلا مانعست. یعنی همین واسش کافیه که اسمش رو بیاری به عنوان نویسنده ی اون اثر.
یکی دیگه هم میاد جـزوه مینویسه میگه من راضی نیستم این جـزوه رو تکثیر کنید باید اصلش رو بخرین. پس طبق قانون این حق رو داره که مالکیت خلق اثر داشته باشه رو جـزوش، پس این حق رو هم داره که بگه من راضی نیستم، پس اگر بدون رضایت طرف تکثیر کنیم اینطوری میشه حروم. اون وقت خداست که جریممون می کنه نه پلیس/قانون.

پس وحید جان یا باید بخری یا از صاحبش اجازه بپرسی و کپی کنی.

من با حرف ایشون شدیدا موافقم....

آره اگه واقعا امکان خریدشو نداریم اجازه "باید" بگیریم... اونام خیلی آدمای بی رحمی نیستن که قاطعانه بگن نه....
اجازه رو "بـــــایــــــد" بپرســــیم......

negin ka

New member
اول ازهمه باید ی چیزی بگم اینکه تا ی مسئله ای پیش میاد ما زودی میریم خودمونو با کشورای پیشرفته مث انگلیس مقایسه میکنیم اشتباهه محضه چرا ک در قبال سخت گیری ک اونا نسبت ب کپی و نشر دارن باید تسهیلاتی ک ب جووناشون میدنو در نظر گرفت ....
قبول کنیم اینجا با اونجا زمینو آسمونه و قیاس کردن مطلقا خطاس
درباره کپی کردنم باید بگم من پارسال پول زیادی رو برای جز وه یکی از مو سسات معروف دادم اما خدا گواهه فقط دارم از یکی از هاش استفاده میکنم جز وه هاش پر از غلطه غلوطه اصن ویرایش نشده در صورتیکه ک تو تبلیغاشون چیزه دیگه ای گفته بودن....
بنظرتون الان من برم جز وه هارو پس بدم اونا زیر بار میرن و پولمو پس میدن؟؟؟؟؟؟؟
اینکار اونا گناه نداره؟؟؟؟یجور دزدی نیس؟؟؟تبلیغاتشون چی ؟دروغ نیس؟؟؟
من ک هر کی ازم ج ز وه خاست با کمال میل دادم کپی کنه چون همه حق استفاده از علمو دارن .....اینکه میگین اینا از صبح تا شب نشستن علموشونو نوشتن خیلی مضحکه اونا خودشونم علم ی سری از آدمای بزرگو کپی کردن و علنا هیچ کلمه ای اضافه نکردن ...علم زاییده ی ذهن این افراد نیس ک میان حرام حلالش میکنن....
بهتره چشمامونو باز کنیم و اسلام واقعی رو با دلمون حس کنیم نه اینکه بذاریم یسری افراد سود جو برای منافع خودشون زودی پای اسلامو وسط بکشن....اگه اونا حلال و حرام سرشون بود لابد این جمله امام علی (ع) یادشونه: هرکس به من کلمه ای بیاموزد مرا (بنده) خود کرده.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: کینز

love virology

New member
!!!!!!

شما یه بسته آموزشی بخرید بدید به دوستتون، به این میگن کمک ، هیشکی هم اعتراض نمیکنه، ولی زیرپا گذاشتن توافق و حقوق یه ناشر یا مــوســســه با عنوان خیرخواهی اسمش کمک نیست

یه نفر یه گروه تشکیل میده، کلی رشته رو مطالعه میکنه، کلی منابع و آزمونا رو تجزیه و تحلیل میکنه، از خیلی از نخبه ها استفاده میکنه، یه بسته آموزشی رو تهیه میکنه، میذاره واسه فروش ولی با شرایط خاص خودش، که امانت ندی یا کپی نکنی، شما میخری و استفاده میکنی و قبول میشی و با مدرکی که از صدقه سری جزوات گرفتی میری سر کار و ماهانه چندصدهزارتومن حقوق میگیری و زندگیتو میسازی و ... و در نهایت میگی گرون بوده، ولی وقتی که خریدی و استفاده کردی یعنی همه شرایط حتی بی انصافی ها و گرونیش رو قبول کردی و به نظرت اونقد ارزش داشته که واسش هزینه کنی، حالا که سودشو بردی باید پایبند قراردادا باشی

خونه و نون سنگگ رو نه میشه تکثیر کرد و نه موقعی که میخریدش صاحبش ازتون میخواد که نفروشیدش یا کپی ش رو به کسی ندید!!!
بله دیگه اینکه بخوای حق و حقوق رو رعایت کرد خیلی وقته جز افکار منسوخه، اگه منسوخ نبود که به قولی الان گرون فروشا صاحب خونه و ماشینای میلیاردی نبودن

اینکه اونا گرون میدن، بی انصافن، حروم خوارن و ... اصلا نمیتونه توجیهی باشه واسه زیرپا گذاشتن بعضی چیزا
البته اکثر کسایی که اینجا دارن از امانت یا کپی دفاع میکنن خودشونم میدونن و اذعان میکنن که کار درستی نیست

نظر شما محترم/ من چند وقت پیش کتاب نو بدون استفاده نصف قیمت دادم دوستم حتی اگه شرایطش هم نداشت رایگان میدادم این پول ها برا من ارزش نداره در ضمن کاری که به فکر خودم درسته انجام میدم/ خیلی ها هستن حتی زورشون میاد کتاب به کسی بدن پس حرف از کمک نزنید در این روزگار / منظور منم از جز این بود که وققتی کار من باهاش تمام شد میدم بدون منت گذاشتن/ شاد کردن و کمک کردن خیلی با ارزش تره بله حالا هرکی هر جور خاست فکر کنه من اهمیت نمیدم/ بعدش بعضی ها میان چه اصراریه ایران با کشور دیگه مقایسه میکنی ما جهان سومیم و بس / در رابطه با مقاله هم خیلی چیزا استادمون برامون تعریف کرد که دیگه ....

goo

New member
اگه امانت دادن اشکال داشته باشه کل کتابخونه های دنیا که کتاب امانت میدن میره زیر سوال....

با ایشونم موافقم من پارسال 100 تومن واسه ج.زوه بیو یه جایی دادم و کاملا سرم کلاه رفت چون هر طور اشکالی که بگین از املایی تا علمی داشت،در حالی که جای کاملا مشهوریه.

از یکی از استادامون دوستام میخواستن ج ز وه بگیرن.اینا 500 تومن کامل ریختن به شماره حسابی که استاد داده بود،بعدش مشخص شد شماره حساب اشتباه بوده در حالی که تاکید می کنم استاد خودش داده بود.یه کم کار قانونی داشت تا پول بره تو حساب استاد، به نظرتون استاد چی گفت؟؟؟ خودم اونجا بودم گفتش که تا وقتی پول از اون حساب وارد حساب من نشه راضی نیستم بخونیدش.........
:(50):

goo

New member
چیزی که در مورد حق نشر گفتید درسته که متاسفانه اینجا فقط یک روزه نه چند سال! به نظرم زکات علم رو باید از علم خودمون بدیم نه از علم دیگران. در ضمن درسته که هرکس پاسخگوی اعمال خودشه ولی خوبه که ما هم بعنوان اعضای یک جامعه بقول شما زکاتمون رو بدیم و در نشر اخلاق هم سهیم باشیم. تو این مسئله هم هرکس دیدگاه خودش رو داره و صرفا نظرسنجیه نه دادگاهه نه قضاوتی در مورد کسی میشه. مثلا بنده بشخصه برای آقای نوتر احترام زیادی قائلم و تو خیلی مسائل با ایشون هم عقیده ام ولی تو این مسئله باایشون اختلاف نظر دارم ولی ایشون همچنان درنظرم محترم هستن، هیچ قضاوتی هم در مورد کسی نمی کنم. در هر حال همین تفاوت در دیدگاهها هست که باعث تفاوت افراد میشه نه صرفا ژنتیک و ظاهر. همین مباحث میتونه واسمون (تاکیدم بیشتر به خودمه)تمرینی باشه که چطور منطقی و بدور از جدل و قضاوت های سطحی با هم مباحثه کنیم. خدا رو چه دید شاید از این گذر حداقل آداب صحیح گفتگو نصیبمون شد!

بله،منم نگفتم که ما با پخش کردن اینا زکات علم اونا رو بدیم.
منظورم این بود که نباید عده ای بخشی از دین که به نفعشون هست رو بگیرن بخش دیگه ای رو که به ضررشونه ول کنن. اگه کسی حلال و حرام میدونه خب باید زکات رو هم بدونه اگرم نه هیچ کدوم.
به هر حال رفتار ما به عقاید طرف مقابل بستگی نداره و هر انسانی اگر حقی داشته باشه باید پرداخت بشه.

من خودم بارها شاهد استرس کسایی بودم که جزء رتبه های برتر بودن ولی پول کافی نداشتن .مخصوصا که رشته ما کتاب ترجمه شده تغذیه کم و ناقصن و از لاتین خوندن هم براشون سخته و عملا بی فایدس.
اگه با این افراد تماس نزدیک داشته باشین حداقل یک بار به این فکر کنین که چرا همچین چیزی باید وجود داشته باشه...

kolouche

New member
ی بار ازین موسسات معروف با دوستم زنگ زدیم پرسیدیم... اون موقع ب ما گفت اگه استطاعت مالی نداری اشکال نداره...
بازم اجازه پرسیدن واسه "کپی" ایرادی نداره..... اسمشون که هست حقوقشون حفظ میشه... اونام خیلیاشون خیلی بی وجدان نیستن ک بگن نعععع....

ketabsabz

Well-known member
با احترام به نظر همه ی دوستان
به نظر من اینکه فلان استاد میاد و یه رفرنس رو مثلا ترجمه میکنه و با قیمتی گزاف به شکل جز..وه به فروش میرسونه اگه واقعا هدفش نشر علم و خدمت به سایرین باشه اولا اون جز..وه رو با هزینه ی بالایی به فروش نمیرسونه و دوما به صورت کتاب درمیاره و با قیمتی مناسب در اختیار بقیه قرار میده پس عقلانی که فک میکنیم متوجه میشیم این جور افرادی فقط به فکر سود خودشون هستن تا کمک به بقیه ...تازه اگه به شکل کتاب باشه خیالش راحت تره از این بابت که امکان کپی کمتره
من خودم یکی از این جز..وات رو خریدم با هزینه بالا ...این جز..وه رو خوندم که میگم واقعا ارزشش به اندازه ی هزینه ای که بش داده میشه نیست و کاملا بی انصافیه .....البته من با فروش جز..وه مخالف هستم اما اینکه من بیام جز..وه ی خودمو که الان مالکش هستم و خریدمش به دوستم بدم که کپی و استفاده کنه چه اشکالی داره ؟؟؟ مثل یه هدیه ست ... ولی خب شخص دوم دیگه حق اینکار رو نداره
همین چند وقت پیش یکی از دوستام میخواست همین جز..وه رو بخره ...دختر خیلی زرنگی هم هست از نظر مالی واقعا توانایی خریدش رو نداره زنگ زده بود به نویسنده و راست و حسینی بهش گفت من توانایی خرید ی شما رو ندارم میشه با هزینه ای کمتر به من بدین و کلی هم صحبت کرده بود ...فک میکنید نویسنده چطور برخورد کرده بود ؟؟!!! بهش گفت بود متاسفم نمیشه !!!
منم به دوستم گفتم تو تا جایی که از این جز.وه احتیاج داری استفاده کن ...فک کن که من بهت هدیه دادم

خلاصه اینکه درسته که این شخص جز..وه رو با زحمت تهیه میکنه ولی حداقل قیمت منصفانه ای بذاره روش که ملت بتونن استفاده کنن

آخرین ویرایش:
بالا