کپی جزوات موسسات٫خوبه یا بد؟

vahid28

New member
سلام
بنظرتون کپی کردن جزوات موسسات واقعا حرام هست؟
واگذاری اصل به بقیه چطور؟
چون بعضی موسسات دادن به بقیه رو هم حرام اعلام کردند
شما توجهی میکنید به اینا یا کاری به حرفشون ندارید و کپی میکنید؟

AWWA

New member
به نظر من هر شرطی که برا استفادشون نوشته باید رعایت بشه. اگه فقط کپی رو مجاز ندونستن، میشه امانت داد یا به کس دیگه ای فروخت. معمولا استفاده از مطالب با ذکر منبع،مانعی نداره.

ساحل

New member
به احتمال خیلی زیاد هرگونه کپی و امانت دادن اشکال داشته باشه
بعید میدونم ای راضی باشه کسی از بسته های آموزشیش به صورت رایگان استفاده کنه

البته رطب خورده منع رطب کند
قبلا از رو غفلت بعضی های موسسات رو از دوستام گرفتم و کپی کردم
ولی از اونجا که من ذاتا "درس نخونم" ازشون استفاده نکردم
ولی اگه یه زمانی هم استفاده میکردم و قبول میشدم تصمیم داشتم که هزینه شو به حساب واریز کنم

goo

New member
من نظرات چندتا مرجع رو یکی دوسال پیش پرسیده بودم که تفاوت هایی در پاسخ وجود داشت.بهتره از مرجعتون بپرسین.

saharandishe

New member
بنده به شخصه رعایت می کنم،چون وقتی می گن راضی نیستندیعنی راضی نیستنددیگه!خودم هیچوقت به دلم نمیشنینه اینطوری درس بخونم واحساس می کنم هرچی بخونم بی برکته به خاطرهمین باوجوداینکه بعضاخریداین جزوات هزینه های زیادی رومی طلبه ومن اصلاازدلم نمیادهمچین هزینه های گزافی روبه خانواده تحمیل کنم ودرنتیجه این بسته هارونمی خرم!!!توکل برخدامی کنم وسعی می کنم باتحقیق وپرس وجومنابع کم هزینه تری روتهیه کنم که همه ی مطالب روهم پوشش بده که خداروشکرموفق هم بودم
توصیه ای که دارم به همه وبه خصوص خودم این هست که همیشه کاری که درست تره انجام بدیم وسعی نکنیم بادلایل مختلف کاراشتباهمون روتوجیح کنیم
اینطوری خداوندهم بهترین راه روجلوی پامون بازمی کنه فقط بایدکمی صبرداشته باشیم

نوتر

New member
بچه های تغذیه میدونن و کسی که حتی یک روز تصمیم گرفته رشته تغذیه شرکت کنه حتما به این موضوع پیش پا افتاده برخورده

با احترام به نظرات تمامی عزیزان ولی باید بگم بهتره نظرات از رو یه سری عقاید خاص نباشه

یه سری از این مو...سات برای اینکه از سود خودشون نمونن این بهانه ها رو و این قوانین منتسب به اسلام رو میارند.

مگر غیر این است که اسلام گفته هر کس بهایی به مالی بپردازد(البته بها که چه عرض کنم خیلی بیشتر از ارزش واقعیش) صاحب اختیار این مال است

انگار میگن شما یه خونه گرفتی حق نداری به کس دیگه بدی. انگار میگن شما یه نون سنگک گرفتی حق نداری اونو نصف کنی و فقط باید خودت بخوری اما تمام حرفم این نیست

در کل اگر هم کپی کردن اشتباه باشه یکم پیاز داغشون این مو..سسات زیاد کردند.

اما من به شخصه با فروش این جز...وات بشدت مخالفم. چون شخص زحمتی براش نکشیده. ولی اینکه اجازه بدی بقیه استفاده کنن مشکلی نیست. انقدر هم تو این سایت فرصت داشتم جز..وه بفروشم که اگه قرار برا این کار بود الان برای خودم تاجری بودم. اما چون اعتقادی به فروختن جز..وه ای که خودم زحمتشو نکشیدم ندارم نمیفروشم.اما این دلیل بر گناه بودن نیست.

در کل مو...سسات و بعضی اساتید از این قضیه به نحو خودشون بشدت در حال سو استفاده هستند. به نام اسلام به جیب این عزیزان!!!!!

هر کس مسئول اعمال خودشه کس دیگه نمیتونه بهشت یا جهنم رو تعیین کنه. اونم یه شخصی که مثل ما انسان باشه:)

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: کینز

mehrshad.namdar

New member
من شخصا با کپی جزوات مخالفم ولی متاسفانه گاهی با قیمت های نجومی موسسات برای فروش یک روبرو میشیم! قیمت هایی که واقعا سرسام اوره!راه صحیح برای این مساله اینه که یک بار برای همیشه یکی از بزرگواران به یه مرجع تقلید مراجعه کنه و شخصا از ایشون در این مورد سوال کنه و برای همه بچه ها بگه... فکر میکنم ما چندان صلاحیت بحث دینی رو نداریم و صاحب نظر نیستیم. خیلی خوب میشه اگه یکی از دوستان مسولیت این کار رو به عهده بگیرند

ساحل

New member
بهتره همیشه جانب احتیاط رو نگه داشت
چون پای حلال و حروم و حق الناس وسط میاد
به قولی بهتره از مراجع سوال شه
هرچند نظرات مراجع هم با هم متفاوت و گاهی هم متضاده

مسئله جـــزوه ها اصلا با نون سنگگ و خونه قابل مقایسه نیست
اکثرا قبول دارن که بعضی از جزوات واسه قبولی خیلی کمک کننده ست
خب یه سری اومدن های رو با تلاش گروهی ارائه دادن، اونم با قیمتی که خودشون میخوان، ممکنه که قیمتها هم منصفانه نباشه و بالا باشه
اگه فک میکنیم نمیارزه خب نمیخریم، ولی وقتی استفاده می کنیم و میدونیم مفیدن و باعث میشه یه سال کمتر عمرمون پشت کنکور تلف بشه درست ترین کار اینه که واسه استفاده ش بهاش رو بپردازیم، کار غلط رو با دلایل غلط توجیه نکنیم

آخرین ویرایش:

saharandishe

New member
بچه های تغذیه میدونن و کسی که حتی یک روز تصمیم گرفته رشته تغذیه شرکت کنه حتما به این موضوع پیش پا افتاده برخورده

با احترام به نظرات تمامی عزیزان ولی باید بگم بهتره نظرات از رو یه سری عقاید خاص نباشه

یه سری از این مو...سات برای اینکه از سود خودشون نمونن این بهانه ها رو و این قوانین منتسب به اسلام رو میارند.

مگر غیر این است که اسلام گفته هر کس بهایی به مالی بپردازد(البته بها که چه عرض کنم خیلی بیشتر از ارزش واقعیش) صاحب اختیار این مال است

انگار میگن شما یه خونه گرفتی حق نداری به کس دیگه بدی. انگار میگن شما یه نون سنگک گرفتی حق نداری اونو نصف کنی و فقط باید خودت بخوری اما تمام حرفم این نیست

اما من به شخصه با فروش این جز...وات بشدت مخالفم. چون شخص زحمتی براش نکشیده. ولی اینکه اجازه بدی بقیه استفاده کنن مشکلی نیست. انقدر هم تو این سایت فرصت داشتم جز..وه بفروشم که اگه قرار برا این کار بود الان برای خودم تاجری بودم. اما چون اعتقادی به فروختن جز..وه ای که خودم زحمتشو نکشیدم ندارم نمیفروشم.اما این دلیل بر گناه بودن نیست.

در کل مو...سسات و بعضی اساتید از این قضیه به نحو خودشون بشدت در حال سو استفاده هستند. به نام اسلام به جیب این عزیزان!!!!!

هر کس مسئول اعمال خودشه کس دیگه نمیتونه بهشت یا جهنم رو تعیین کنه. اونم یه شخصی که مثل ما انسان باشه:)

اتفاقامن دررابطه باهمین موضوع بامدیریکی ازهمین مو س سات معروف صحبت کردم وپاسخی که بهم دادن تامل برانگیزبود!!!
جوابی که به من دادن این بودکه شماوقتی مثلا ای ازمامیخریدیاآزمونی داریدثبت نام می کنیداینجاداریدبامامعامله می کنید،وشرایط مابرای معامله باشمااین مواردهست حالااگرمیخوایداین امکانات رودراختیارشمابگذاریم بایداین شرایط روهم قبول کنیدواگرقبول نداریداصراری نداریم که ازخدمات مااستفاده کنید!وازاونجایی که اونهابه این شرط به ماجزواتشون رومیفروشن که مااونهاروبه کس دیگه ای واگذارنکنیم و...درواقع ماازاول متعهدمیشیم که بااین شرایط جزوتون رومیخریم!ودررابطه باگرونیش هم به قول دوستان یک کسی میخوادحاصل زحماتش روبااین قیمت بفروشه!هرچندکه خودم معتقدم خیلی بی انصافیه وقیمتهاشون واقعابالاست ونسبت به چیزی که ارائه می دن قیمتهاخیلی بالاتره!!!

باتوجه به این مسائل قضاوت باخودتون

saharandishe

New member

اتفاقامن دررابطه باهمین موضوع بامدیریکی ازهمین مو س سات معروف صحبت کردم وپاسخی که بهم دادن تامل برانگیزبود!!!
جوابی که به من دادن این بودکه شماوقتی مثلا ای ازما ج)زوه میخریدیاآزمونی داریدثبت نام می کنیداینجاداریدبامامعامله می کنید،وشرایط مابرای معامله باشمااین مواردهست حالااگرمیخوایداین امکانات رودراختیارشمابگذاریم بایداین شرایط روهم قبول کنیدواگرقبول نداریداصراری نداریم که ازخدمات مااستفاده کنیدوازاونجایی که اونهابه این شرط به ماجزواتشون رومیفروشن که مااونهاروبه کس دیگه ای واگذارنکنیم و...درواقع ماازاول متعهدمیشیم که بااین شرایط جزوتون رومیخریم!ودررابطه باگرونیش هم به قول دوستان یک کسی میخوادحاصل زحماتش روبااین قیمت بفروشه!هرچندکه خودم معتقدم خیلی بی انصافیه وقیمتهاشون واقعابالاست ونسبت به چیزی که ارائه می دن قیمتهاخیلی بالاتره!!!هرچندبه قول شمابه منافع شخصیشون که میرسه خوب بلدن چجوری ازقوانین شرعی سوء استفاده کنن،کاش توخدماتدهی هاشون هم به این مسائل شرعی دقت می کردندوهمون قدری که پول میگیرن واقعاخدمات دراختیارمون میذاشتن!یه جورایی هرکسی براخودش یه دکان بازکرده دیگه!!!!

باتوجه به این مسائل قضاوت باخودتون

آخرین ویرایش:

biotechnologist

New member
به نظر من که حرامه چون واقعا نوشتن خوب و جامع به این راحتی نیست و خیلی ها از این راه ارتزاق می کنند و اگر از فروش این جزوات سودی عاید نویسندش نشه خب حرامه دیگه! ضمن اینکه بخش زیادی از درآمد فروش جزوات به جیب موسسات فروشنده میره و فقط بخشیش عاید نویسندش میشه. من خودم نه به کسی میدم نه از کسی امانت می گیرم چون خیلی از نویسنده هاش زبانی هم میگن که راضی نیستن. تازه خبر دارم که خیلی از موسسات جزواتشون رو به بچه های مستعدی که نمیتونن هزینه اش رو بدن به بهای خیلی ناچیزی میفروشن مثلا دیدم صدو خردی تومن رو 35 تومن به یکی از شاگرداش داد.

love virology

New member
وقتی من نوعی یه جز میخرم n تومن و پایان کارم مثلا قبولی دانشگاه ببینم کسی واقعا هزینه نمیتونه بکنه و دوست من هست بهش میدم چرا ندم کاری هم به حرام این چیزاش ندارم / اصل گره باز از کار کسی هست /
کمک کردن قلب بزرگی میخاد که خیلی ها نداررررررررن/ شاد باشید

vahid28

New member
بنظرتون ای که از کتاب رفرنس بیشتر حتی دوسه برابر بیشتر باشه گرانفروشی نیست؟

نوتر

New member

نه دیگه وحید آقا اگه کتاب کنن:
چون نمیصرفه بشون. چون نمیتونن هم از هیئت علمی بودن پول در بیارن هم از فلان مطب هم از فلان آزمایشگاه هم از این جزو...ات

اگه کتاب کنن و به درد این مردم بخورن گناه میشه دیگه خخخ
اونوخ کی بچش ماشین آخرین مدل سوار شه. اونخ کی خونه چند طبقه بسازه؟؟:shocked:

خیلی ببخشید اصلا لزومی نداره مغلطه بشه

تا آشنایی نداشته باشی این اساتید و مو..سسسات حتی تک تومن هم به هر کی میخاد باشه تخفیف نمیدن.دیدم که میگم:riz277:
چند درصد عاید اینها میشه؟؟؟؟؟ به یکی از دوستان تغذیه برای برگزاری یه چند تا کلا..س یه زانتیا چند سال پیش پیشنهاد دادن!! واقعا چه درصد کمی بشون پیشنهاد دادن!!!!!!!

این مسئله هیچ فرقی با نون سنگگ و خون خریدن نداره. من بهاشو دادم دوست دارم جز..مو بندازم دور یا بدم دوستم.بهتره از افکار کهنه و منسوخ شده یکم بیرون بیایم. همین تفکرات هست که باعث شده به اسم خدا و اسلام اینا الان بهترین خونه زندگی رو داشته باشند اونوخ مردم تحت بدترین فشارهای اقتصادی زندگی باشند.
هرچند بارها گفتم بازم میگم خودم مخالف فروش جز...وه هستم. چون براش زحمتی نکشیدم

گرون فروشی حرام نیست؟ اینم یه نوع احتکاره. یعنی من اینو دارم گرون میدم با این شرایطم میدم میخای بخواه نمیخای نخواه.این مصداق بارز احتکار است.احتکار که همش انبار کردن جنس نیست.

بحث صلاحیت هم نیست.

خوبه خودتون هم گفتین تو حرفشون تضاده. پس سلیقه ای هست. و این سلیقه ای بودن نمیتونه منبع محکمی باشه.

آخرین ویرایش:

vahid28

New member

نه دیگه وحید آقا اگه کتاب کنن:
چون نمیصرفه بشون. چون نمیتونن هم از هیئت علمی بودن پول در بیارن هم از فلان مطب هم از فلان آزمایشگاه

اگه کتاب کنن و به درد این مردم بخورن گناه میشه دیگه خخخ
اونوخ کی بچش ماشین آخرین مدل سوار شه. اونخ کی خونه چند طبقه بسازه؟؟:shocked:

خیلی ببخشید اصلا لزومی نداره مغلطه بشه

تا آشنایی نداشته باشی این اساتید و مو..سسسات حتی تک تومن هم به هر کی میخاد باشه تخفیف نمیدن.دیدم که میگم:riz277:
چند درصد عاید اینها میشه؟؟؟؟؟ به یکی از دوستان تغذیه برای برگزاری یه چند تا کلا..س یه زانتیا چند سال پیش پیشنهاد دادن!! واقعا چه درصد کمی بشون پیشنهاد دادن!!!!!!!

این مسئله هیچ فرقی با نون سنگگ و خون خریدن نداره. من بهاشو دادم دوست دارم جز..مو بندازم دور یا بدم دوستم.بهتره از افکار کهنه و منسوخ شده یکم بیرون بیایم. همین تفکرات هست که باعث شده به اسم خدا و اسلام اینا الان بهترین خونه زندگی رو داشته باشند اونوخ مردم تحت بدترین فشارهای اقتصادی زندگی باشند.
هرچند بارها گفتم بازم میگم خودم مخالف فروش جز...وه هستم. چون براش زحمتی نکشیدم

گرون فروشی حرام نیست؟ اینم یه نوع احتکاره. یعنی من اینو دارم گرون میدم با این شرایطم میدم میخای بخواه نمیخای نخواه.این مصداق بارز احتکار است.احتکار که همیش انبار کردن جنس نیست.

بحث صلاحیت هم نیست.

خوبه خودتون هم گفتین تو حرفشون تضاده. پس سلیقه ای هست. و این سلیقه ای بودن نمیتونه منبع محکمی باشه.

موافقم.......

نوتر

New member
جالبه یکی از این اساتید هم به یکی از بچه ها که ندار بود واقعا رفت گفت استاد اگه میشه هم قسطی بده هم تخفیف بده

برگشت گفت:

باید بین تویی که نداری و اونی که داره تفاوت باشه یا نه!!!

حلال و حرام رو بنده نمیتونه مشخص کنه. پرونده ی انسانها پیش خدا خیلی فرق میکنه با اونی که ما فکر میکنیم

به قول دوست خوبمون برای کمک کردن باید دل بزرگی داشت که کار هر کسی نیست.

هر چند من افکار مو با زدن این تاپیک خیای قبلتر از خیلیا تو این تاپیک گفتم.

http://olumpezeshki.ir/thread10871.html

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: marzi ba

کینز

New member
یکی از همین موسسات که اتفاقا توی علوم پزشکی بسیار معروفه ج. ز.و.ه . ا.ی .که بچه ها ازتدریس استادید برمیدارن رو بدون اجازه استاد به نام به خودم.و.س.س.ه با قیمتای بسیار بالا میفروشه به قول نوتر دیدم که میگم حالا کار خودشون حرام نیست کار اونی که با دادن جزوش به یکی دیگه کمک میکنه حرامه؟به نظر منم وقتی من پول این. .رو دادم صاحب اون منم و میتونم هر کاری باهاش بکنم و به هر کسی بدم

آخرین ویرایش:

necrotizing fasciitis

Active member
جالبه یکی از این اساتید هم به یکی از بچه ها که ندار بود واقعا رفت گفت استاد اگه میشه قسطی نخفیف بده

برگشت گفت:

باید بین تویی که نداری و اونی که داره تفاوت باشه یا نه!!!

حلال و حرام رو بنده نمیتونه مشخص کنه. پرونده ی انسانها پیش خدا خیلی فرق میکنه با اونی که ما فکر میکنیم

به قول دوست خوبمون برای کمک کردن باید دل بزرگی داشت که کار هر کشی نیست.

با تمام احترام بنظر من این حرف یه توجیه هستش
یکی شب تا صبح یا به هر نحوی یه ای از چندین کتاب درست میکنه و به من نوعی میفروشه و میگه این فقط برای تو هستش و حق کپی نداری من وقتی رو میخرم ینی با تموم شرایطی که برام گذاشتن موافقم، هر آدمی میخواد از زحمتش دستمزد بگیره
بنده هیچ وقت نمیتونه حلال رو حروم یا حرام رو حلال کنه ولی خدا که میتونه شما احکام خرید و فروش رو بخونید متوجه منظور من میشید
من کسی نیستم که نظر بدم ولی کمک به نیازمند هم میشه با پول خرید انجام داد
نداشتن حق و فرهنگ کپی رایت توی ایران یکی از مشکلات ماست

بالا