پاتوق کنکوری های انگل شناسی 93

Hamidvet

New member
عجب بحث داغی بوده این مدتی من نبودم ؛ ادامه بدید دوستان من نظاره گرم ...

Soroush Star

New member
عجب بحث داغی بوده این مدتی من نبودم ؛ ادامه بدید دوستان من نظاره گرم ...

سلام حمید جان ، من اصولاً وارد این بحثها نمیشم چون اصلاً قصد به حاشیه کشیدن ندارم ... ( سوء تفاهم نشه )

فقط دوست دارم همیشه سنجیده پیش برم ...

در مورد آگاهی و یا عدم آگاهی نسبت به رشته ها به اندازه خودم اطلاعات دارم و هنوز مونده تا به درجه بالا برسم و البته اون زمان دیر نیست ...

رضا جان ، لطفاً نوشته خودتو اصلاح کن .

انگلها 2 دسته هستن ( پریاخته Metazoa و تک یاخته Protozoa ) ، پریاخته شامل کرمها و بندپایان انگلی میشن و تک یاخته هم که وضعیتش مشخصه .

تک یاخته (Protozoa) خودش زیر مجموعه میکروبها میشن .

ضمن اینکه بسیاری از بیماریهای ویروسی و میکروبی (باکتریایی) و قارچی با همین انگلها که اغلب بندپایان هستن منتقل میشن .

نمونش بیماری ویروسی CCHF که توسط کنه هیالوما منتقل میشه یا بیماری ویروسی تب زرد که توسط پشه آئدس منتقل میشه ( در ویروسها )

نمونش انتقال باکتری استافیلوکوکوس اورئوس توسط کنه ایکسودس یا انتقال بیماری طاعون توسط کک انسان (پولکس) ...

همونطور که گفتم ، به دلایلی که مهمتریناش 3 تا هست حالا حالاها نمیتونن بیماری میکروبی قارچی و انگلی رو ریشه کن یا کنترل کنن :

1. موقعیت جغرافیایی ایران که کشورهای همسایه هم شامل میشن و تغییرات آب و هوای منطقه ای .

2. مقاومت دارویی و تغییر در ژنوم بسیاری از میکروبها و انگلها و ویروسها .

3. تضعیف سیستم ایمنی انسان و نوع تغذیه .

victoria

New member
سلام بچه ها
واقعا ممنونم از این که این چند وقت بهم کمک کردین
من ترجیح دادم این چندوقت که ایمنی خوندم
ادامش بدم و به سرانجام برسونمش
و به نحوی با سنگین شدن درسا صورت مسئله رو پاک نکنم
تا شاید از این طریق بتونم درآینده نزدیک از طریق
ارتباط بین تک یاخته های خونی و سیستم ایمنی
کمک موثری بتونم به جامعه داشته باشم
امیدوارم که بتونم امسال بهترین جا قبول شم
ایشالا همتون موفق باشید
:thanks:

Hamidvet

New member
سلام بچه ها
واقعا ممنونم از این که این چند وقت بهم کمک کردین
من ترجیح دادم این چندوقت که ایمنی خوندم
ادامش بدم و به سرانجام برسونمش
و به نحوی با سنگین شدن درسا صورت مسئله رو پاک نکنم
تا شاید از این طریق بتونم درآینده نزدیک از طریق
ارتباط بین تک یاخته های خونی و سیستم ایمنی
کمک موثری بتونم به جامعه داشته باشم
امیدوارم که بتونم امسال بهترین جا قبول شم
ایشالا همتون موفق باشید
:thanks:

ان شاالله که به بهترین نحو در مسیر مشخصتون گام بردارید ... :a2d3:

Hamidvet

New member
سلام حمید جان ، من اصولاً وارد این بحثها نمیشم چون اصلاً قصد به حاشیه کشیدن ندارم ... ( سوء تفاهم نشه )

فقط دوست دارم همیشه سنجیده پیش برم ...

در مورد آگاهی و یا عدم آگاهی نسبت به رشته ها به اندازه خودم اطلاعات دارم و هنوز مونده تا به درجه بالا برسم و البته اون زمان دیر نیست ...

رضا جان ، لطفاً نوشته خودتو اصلاح کن .

انگلها 2 دسته هستن ( پریاخته Metazoa و تک یاخته Protozoa ) ، پریاخته شامل کرمها و بندپایان انگلی میشن و تک یاخته هم که وضعیتش مشخصه .

تک یاخته (Protozoa) خودش زیر مجموعه میکروبها میشن .

ضمن اینکه بسیاری از بیماریهای ویروسی و میکروبی (باکتریایی) و قارچی با همین انگلها که اغلب بندپایان هستن منتقل میشن .

نمونش بیماری ویروسی CCHF که توسط کنه هیالوما منتقل میشه یا بیماری ویروسی تب زرد که توسط پشه آئدس منتقل میشه ( در ویروسها )

نمونش انتقال باکتری استافیلوکوکوس اورئوس توسط کنه ایکسودس یا انتقال بیماری طاعون توسط کک انسان (پولکس) ...

همونطور که گفتم ، به دلایلی که مهمتریناش 3 تا هست حالا حالاها نمیتونن بیماری میکروبی قارچی و انگلی رو ریشه کن یا کنترل کنن :

1. موقعیت جغرافیایی ایران که کشورهای همسایه هم شامل میشن و تغییرات آب و هوای منطقه ای .

2. مقاومت دارویی و تغییر در ژنوم بسیاری از میکروبها و انگلها و ویروسها .

3. تضعیف سیستم ایمنی انسان و نوع تغذیه .

سروش جان موافقم باهات ... :ahi5slcgm04mi8jqqkl

mw.ashel

New member
%D9%85%D9%88%D9%81%D9%82%DB%8C%D8%AA.jpg

Hamidvet

New member
بچه ها بیخیال بابا ؛ بحث فایده چندانی نداره ؛ دو روزه دنیا رو "باهم" خوش باشید :riz277:

... ای دل غمدیده حالت به شود دل بد مکن / وین سر شوریده بازآید به سامان غم مخور ...

Soroush Star

New member
بچه ها بیخیال بابا ؛ بحث فایده چندانی نداره ؛ دو روزه دنیا رو "باهم" خوش باشید :riz277:

... ای دل غمدیده حالت به شود دل بد مکن / وین سر شوریده بازآید به سامان غم مخور ...

حمید جان ، از زود قضاوتی نسبت به طرف مقابل خیلی بدم میاد .

رضا جان میگه ، سروش مغرور و غیر انعطاف پذیر ، من ایرادی ازش نمیگیرم . ولی اینا بر میگرده به همین فضای مجازی این سایت که دوستان از احوال همدیگه با چندتا پیام نوشته باخبر میشن ..

وقتی به طرف میگی مغرور و از خود راضی ( در صورتی که اینطور نیست ) انگار کوه روی سرت خراب میشه ...

چشم من بزرگتر ، از خصوصیات من بیشتر اونایی مطلع هستن که از نزدیک همو دیدیم .

رضا جان یک توصیه برادرانه بهت دارم ، هیچوقت با دنده آخر حرکت نکن که بعدها نتونی خوب ترمز کنی (احتیاط واجبه )
البته میدونم خودت حواست هست ( به 4 طرف خودت )

آخرین ویرایش:

Soroush Star

New member
خب مگه مناظره شوخی هم داره!! من گفتم با چاشنی مزاح نه این که غیر جدی باشه.
البته با حفظ تعادل.
من به هیچ رشته ای توهین نمی کنم و برخلاف این که منو به نسنجیده گری و دید بسته نسبت آینده و زیاده خواهی و هتاکی متهم می کنی ، این طور نیست و اون چیزایی هم که از من شنیدی حقیقتی بود در راستای مشاوره به Victoria نه بی احترامی.
دیدی که خودمم گفتم به رشته ی انگل شناسی علاقه دارم و "زودتر" از ایمونو بش جذب می شم.
من تو همت بلند و ذهن آماده ی تو شکی ندارم.
ان شا الله که خوش باشی عزیزم.
همچنین من.

چه خبره رضا جان ، وقتی داشتم اون بخش قرمزو میخوندم ، کلی خندم گرفت :25r30wi:

ماشالا ، خیلی از بزرگنمایی خوشم میاد . من ، متهم به هتاکی کنم ؟ نه تا این حد ....

vet lab sciences

New member
دوستان ببخشید که مباحثه ی من و سروش جان به طور موقتی مانعی شد برای ارسال گزارشات درسی و تبادل نظرات و حرفاتون.
شما ادامه بدید به کارتون.

b.nafas

New member
ای وای ببین چه خبر بوده و من نبودم ..جای من خالی..راستش من نمی خواستم تو بحث رضا و سروش دخالت کنم اما دیدم نمیشه چون من مدت بیشتری که تو این پاتوق هستم و همه چیز رو دنبال میکنم تا جایی که بتونم اما به نظر من ما نباید وقتی کسی رو از نزدیک نمیشناسیم راجع بهش قضاوت کنیم ..سروش جزو بچه های اصلی و خیلی با سواد رشته ی انگل هست که تو این رشته چیزای زیادی به ما یاد داده و من خودم شخصا خیلی چیزا ازش یاد گرفتم و مطمئن هستم که حمید و شیلا که از بچه های ثابت اینجا هستن همین نظر رو دارن ..دیدم حق سروش نیست که بهش بگی مغرور یا هر چیزی ...چون یکی از کسایی هست که من واقعا دیدم هر چی رو که باعث موفقیتش شده به ما میگه در صورتی که بچه های دیگه ای تو این پاتوق بودن که یه جورایی نمی خواستن اطلاعاتشون رو به هم بگن ..سروش دوست خوب همه ماست شما هم همین طور ... به نظر من هر کسی یه مسیری رو دوست داره و بهش اعتقاد داره و ادامه میده و اینم باعث موفقیتش میشه ...ما اینجایییم که به اندازه سواد خودمون به هم کمک کنیم نه اینکه راجع به هم قضاوت کنیم ...امیدوارم کسی از من ناراحت نشده باشه اگه هم شده همین جا ازش معذرت خواهی میکنم چون قصد توهین ندارم ...ایشالله همه هر مسیری رو که میرن موفق باشن با هر استعداد و سلیقه ای .

Farzan

New member
vet lab sciences و Soroush Star به نظرم برای خاتمه این ماجرا هر کدومتون کامنتهای مربوط به این گفتمان خشن و حذف کنین تا هم کساییکه تو این مدت نبودن نخونن هم اینکه چیز پندآموز و جالبی نیست که بمونه. برای آبرو داری پاتوق انگل شناسان و راهیان انگل هر کدوم بدون اینکه دیگه چیزی بگه فقط اقدام به پاکسازی کنه.
موفق و شاد باشید

Soroush Star

New member
vet lab sciences و Soroush Star به نظرم برای خاتمه این ماجرا هر کدومتون کامنتهای مربوط به این گفتمان خشن و حذف کنین تا هم کساییکه تو این مدت نبودن نخونن هم اینکه چیز پندآموز و جالبی نیست که بمونه. برای آبرو داری پاتوق انگل شناسان و راهیان انگل هر کدوم بدون اینکه دیگه چیزی بگه فقط اقدام به پاکسازی کنه.
موفق و شاد باشید

مرسی فرزان جان از پیشنهاد که مطرح کردی ، بعضی پستهای قبلیمو حذف کردم .

راستی من 1-2 روز نبودم ، رفتم اصفهان (ثبت نام) برگشتم ، دوباره جمعه میرم اصفهان .

varia

Well-known member
سلام گلچین عزیز و سلام رضا جان :riz304: :riz304:

گلچین جان منظورت از اون قسمت که با رنگ قرمز نشون دادم دقیقاً چیه ؟ واضح تر بگو ...
رضا جان هم در پیامهای قبلیش اصرار به کنترل بیماریهای انگلی در ایران داشت .

از بین بیماریهای انگلی ( کرمهای انگلی ) :
دیکروسلیازیس ، فاسیولیازیس ، شیستوزومیازیس یا بیلارزیوز ، اکینوکوکوزیس یا کیست هیداتیک ، آسکاریازیس ، اکسیوریازیس یا انتروبیازیس و ...

از بین بیماریهای انگلی ( تک یاخته های انگلی ) :
آمیبیازیس ، ژیاردیازیس ، تریکومونیازیس ، میکروسپوریدیازیس ، مالاریا ، لیشمانیازیس ، توکسوپلاسموزیس ، آمیبهای آزادزی و ...

از بین بیماریهای انگلی ( بندپایان انگلی ) :
گال یا گری ( سارکوپتس ) ، پدیکولوزیس و ....

کدامین موارد بالا ، در ایران کنترل شده اند . یا کنترل کامل شده اند .
منظور از کنترل شدن اینه که در کل ایران کنترل شدن ، نه اینکه مثلاً بیماری مالاریا در شمال غرب ایران و خوزستان و شمال ایران کنترل شده اند و باید کل رو در نظر گرفت .

در مورد بیماریهای میکروبی ، قارچی ، ویروسی و همچنین بیماریهای انگلی که در بالا نوشتم ، مهم اینه که هیچکدوم کنترل شده نیستن .

در مورد بیماری ویروسی cchf حتماً میدونین ( تب خونریزی دهنده کریمه کنگو ) ، عامل ویروسی توسط کنه هیالوما (بندپایان انگلی) منتقل میشه .
پارسال این بیماری در استان خراسان مجدداً ظهور کرد و سریعاً کنترل شد ولی مسوولان تا بخوان دست بکار بشن ، بین جامعه تلفات داد .
دانشجوی پزشکی دانشگاه مشهد و دانشجوی ادبیات دانشگاه مشهد 2 قربانی این ماجرا بودن .
این بیماری از کجا اومد ؟ خوب معلومه از کشور افغانستان .
بحث کلی اینه که ما هرچه تلاش کنیم بخوایم بیماریهای انگلی ویروسی قارچی میکروبی رو کنترل کنیم بازم نمیتونیم ، به دلیل همسایگی با کشورهایی مثل افغانستان ، پاکستان ، ترکمنستان ، عراق و ...

در پیامهای بعدیم نظر محققین و اساتید ایران رو قرار میدم ، قضاوت کنین .

نکته مهم اینه که بعضی از این گفته ها با هم ضد و نقیض دارن و به نظر من به این خاطر هست که نمیخوان در جامعه رعب و وحشت بوجود بیاد .

سروش جان منظورم این بود که در حال حاضر بعد از چند بیماری عفونی شایع در کل جهان، بیماری های نوپدید همچون سرطان،سکته،افسردگی،... دغدغه سلامت بهداشت جهانی و کشورمون هست. البته این دلیلی بر عدم اهمیت دادن به بیماری های انگلی نیستها ولی در مراتب بعدی توجه قرار دارند.
بیشتر پژوهشکده ها هم متاسفانه درگیر این بیماری ها هستند تا بیماری های انگلی.
ولی علاقه شرط اول ادامه تحصیله(+بازار کار)
یه سر هم به این تایپیک بزن:: http://olumpezeshki.ir/thread9607.html
چند بیماری زئونوز که در کشور ما شایع و مهم اند و باید مد نظر دامپزشکان و ناظران بهداشتی کشتارگاهها قرار گیرند:

1) بروسلوز(تب مالت): عامل آن بروسلا ملی تنسیس در گوسفند و بز، بروسلا آبورتوس در گاو است.

2) هاری : عامل آن ويروسي از گروه RNA
و نروترپ متعلق به رابدوويروس ها، جنس ليساويروس ها است.

3) تب کیو: عامل
آن باکتری کوکسیلابورنتی است و میزبان اصلی این عفونت گاو، گوسفند و بز است.

4) تب کریمه-کنگو(
CCHF): ویروسی از گروه آربوویروس خانواده بونیاویریده جنس نایروویروس. ناقل‌ها کنه‌ای آن هیالوما می‌باشد.

5) تب شالیکاران (لپتوسپیروز): عامل آن ميكروارگانيسمي از دسته اسپيروكتها به نام لپتوسپيرا می باشد.

6) سالک (لشمانیوز): عامل آن انگل تکیاخته لشمانیا می باشد.

b.nafas

New member
بچه ها کسی میدونه جز وات دکتر فایدهای هم داره یا نه کتاب تستاش بهتره

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: BBT

Soroush Star

New member
بچه ها کسی میدونه جز وات دکتر فایدهای هم داره یا نه کتاب تستاش بهتره

من خودم های دکتر خلی لی رو نداشتم ، یکی از دوستام برای درس بیوشیمی اونو داشت .

ها خیلی کامل هستن ولی نمیشه بهشون 100% اتکا داشت . ولی کتابهای iqb مناسبن چون همه تستهای کنکورهای مختلف بررسی میشن .

پارسال که کتابهای iqb رو گرفتم ، واسه درسهای انگل شناسی و قارچ شناسی علاوه بر کناب تست کتاب پاسخ تشریحی هم بود ، قرار بود تمام درسها پاسخ تشریحی ارائه بدن ، شاید تا الان اومده باشه .

های درسهای مختلف چون حجمشون زیاده واسه همین تقریباً هم حجم کتابهای رفرنس میشن .

b.nafas

New member
من خودم های دکتر خلی لی رو نداشتم ، یکی از دوستام برای درس بیوشیمی اونو داشت .

ها خیلی کامل هستن ولی نمیشه بهشون 100% اتکا داشت . ولی کتابهای iqb مناسبن چون همه تستهای کنکورهای مختلف بررسی میشن .

پارسال که کتابهای iqb رو گرفتم ، واسه درسهای انگل شناسی و قارچ شناسی علاوه بر کناب تست کتاب پاسخ تشریحی هم بود ، قرار بود تمام درسها پاسخ تشریحی ارائه بدن ، شاید تا الان اومده باشه .

های درسهای مختلف چون حجمشون زیاده واسه همین تقریباً هم حجم کتابهای رفرنس میشن .

مرسی سروش ..نه امسالم فقط همونا پاسخ تشریحی دارند ..

vet lab sciences

New member
موفق و شاد باشید

به خاطر گل روی دکتر حمید و دکتر گلچین که با لایک کردن پست فرزان خانم به طور غیر مستقیم بم سیگنال دادن ، پست های خودمو که سعی کرده بودم بی احترامی ای توشون نباشه حذف کردم.
اما همونطور که بم توصیه شد من هم پند و توصیه ای برادرانه به دوستان دارم که نگفتنشو مساوی با اجحاف در حق دوستان میدونم.
روی سخنم با شخص خاصی نیست.
دوستان! وقتی تعصبی روی چیزی یا شخص خاصی دارید ، برید تحقیق کنید ببنید آیا این تعصبتون درسته یا غلط!
چیزی بیش از این نمیگم تحقیق این توصیه به عهده خودتون.

Soroush Star

New member
به خاطر گل روی دکتر حمید و دکتر گلچین که با لایک کردن پست فرزان خانم به طور غیر مستقیم بم سیگنال دادن ، پست های خودمو که سعی کرده بودم بی احترامی ای توشون نباشه حذف کردم.
اما همونطور که بم توصیه شد من هم پند و توصیه ای برادرانه به دوستان دارم که نگفتنشو مساوی با اجحاف در حق دوستان میدونم.
روی سخنم با شخص خاصی نیست.
دوستان! وقتی تعصبی روی چیزی یا شخص خاصی دارید ، برید تحقیق کنید ببنید آیا این تعصبتون درسته یا غلط!
چیزی بیش از این نمیگم تحقیق این توصیه به عهده خودتون.

مثل اینکه هرچی بگم ، رضا جان همینطور ادامه میده ، چشم کوتاه میام .

فقط اینو بدونین خیلی گفتن سمت رشته انگل شناسی نرم ( انگار ارث پدرشونه ) ولی به دهن همشون مهر زدم .

واسه من جالبه با اینکه میگن فلان رشته بده پس چطوره که توی همین رشته ها ، استادیار نه دانشیار هم نه بلکه استاد تمام حضور دارن ، مگه بد نیست !!!!
حتماً واسه اینا خوبه ولی واسه ما بد :smiliess (11): :smilies:

آخرین ویرایش:
بالا