نکات مهم انگل شناسی

نیر

New member
تشخیص تخم انگل و کرما با ی مارکر خاص خیلی راحته!مثلا انگل شناسا میگن تخم تریشوس تریشورا شبیه سینی هست و دوتا دریچه داره
البته همون سینی بودن کلی کمک میکنه!

farzad.lab

مدیر بخش
اولین مورد از Case Study رو قرار میدم اگه دوس داشتین با هم ادامه بدیم ...

نمونه مدفوع از پناهندگان هاییتی برای غربالگری گرفته شده . در پلی ونیل الکل (PVA) و فرمالین 10% جمع آوری شد.

تصاویر با بزرگ نمایی 1000
x
رنگ آمیزی تریکروم

تشخیص ؟ معیار تشخیص ؟

A :

B:

C:

D:

farzad.lab

مدیر بخش
نفرمایین دکتر ما چی بگیم پس

... باهم بررسی میکنیم خوب میشه
:tonguesmiley:

farzad.lab

مدیر بخش
اولین مورد از Case Study رو قرار میدم اگه دوس داشتین با هم ادامه بدیم ...

نمونه مدفوع از پناهندگان هاییتی برای غربالگری گرفته شده . در پلی ونیل الکل (PVA) و فرمالین 10% جمع آوری شد.

تصاویر با بزرگ نمایی 1000
x
رنگ آمیزی تریکروم

تشخیص ؟ معیار تشخیص ؟

A :

B:

C:

D:

خب این کیس ترکیبی از 2 انگل روده ایی اندولیماکس نانا و بلاستوسیستیس هومی نیس خب ویژگی های تشخیصی :

کیست تخم مرغی E.nana با 2-4 هسته با کاریوزوم گسسته . تصاویر A-C
تروف E.nana با هسته مرکزی بزرگ حاوی کاریوزوم مرکزی و بدون کروماتین محیطی . (تصویر D)

Hamidvet

New member
10393168_844310435627263_5425202158422338764_n.jpg

farzad.lab

مدیر بخش
جایی خوندم الان در کرم فاسیولا هپاتیکا : از راس تا انتهای این کرم رو غددی به اسم " ویتی لوژن " پر کرده . اما خودم نمیتونم تصورش کنم

نقشش چی هست ؟

Hamidvet

New member
جایی خوندم الان در کرم فاسیولا هپاتیکا : از راس تا انتهای این کرم رو غددی به اسم " ویتی لوژن " پر کرده . اما خودم نمیتونم تصورش کنم

نقشش چی هست ؟

فرزاد جان حداقل در سستودها و ترماتد زرده ای که در تشکیل بخشی از پوسته تخم انگل نقش داره از همین غدد زرده ساز (غدد ویتلوژن) در بدنشون تأمین میشه.

بنابراین چون از یک منبع خارج از تخم زرده تهیه میشه به چنین تخم هائی اکتولسیتال (Ectolecithal) میگن!

ضمناً تا جائی یادم هست در نماتدها زرده در سلول های روده ای اونا تولید میشه که یه کاری که روش انجام میشه اینه:

سلول های تناسلی نماتد ماده از این زرده جهت تولید PUFA و نهایتا Prostaglandin F series استفاده کرده تا به جذب اسپرم به سمت خودشون بیشتر کمک کنند.

farzad.lab

مدیر بخش
بسیاااااااااااااااااااار ممنون از توضیحات کامل و جانبی حمید جان
692519_slxe1vrr6glin3kt.gif

پیچک

New member
:4d564ad6::4d564ad6:

دکتر خیلی مرسی ... همشو یه جا میزاری ..نمیگی ما اور دوز میکنیم؟

:thanks: من قلبم ضعیفه

نیر

New member
میشه ی دوره برا آمیبام بذارین؟همه آمیب مهم ا با مارکر تشخیصیشونو ی بار بررسی شه!لطفا لطفا لطفا

Hamidvet

New member
انواع گونه های مهم ژیاردیا

Giardia-spp.jpg

انواع فرم های تاژکداران خونی

Shapes_of_Haemoflagellate.jpg

تریکوموناس ها

tri.jpg

بالا