نهج البلاغه

ZOT

New member
ترس با ناامیدی و شرم با محرومیت همراه است و فرصتها چون ابرها می گذرند پس فرصتهای نیک را غنیمت شمارید.
حکمت 21

ZOT

New member
آنچه را که مردگان دیدند اگر شما می دیدید ناشکیبا بودید و می ترسیدید و می شنیدید و فرمان می بردید .
خطبه ی 20

ZOT

New member
گناهی که تو را پشیمان کند بهتر از کار نیکی است که تو را به خودپسندی وادارد.
حکمت 46

ZOT

New member
پیروزی در دوراندیشی و دوراندیشی در بکارگیری صحیح اندیشه و اندیشه ی صحیح به راز داری است
حکمت 48

ZOT

New member
عیب تو آنگاه که روزگار با تو هماهنگ باشد پنهان است.
حکمت51

ZOT

New member
از پیشینیان خود پند گیرید پیش از آنکه آیندگان از شما پند گیرند.
خطبه ی 32

ZOT

New member
هیچ ثروتی چون عقل و هیچ فقری چون نادانی نیست، هیچ ارثی چون ادب و هیچ پشتیبانی چون مشورت نیست.
حکمت54

ZOT

New member
از دست دادن حاجت بهتر از درخواست کردن از نااهل است

حکمت66

PCR

New member
چند ماه پیش در جلسه ای بودم که درمورد نهج البلاغه بود و از یه آقایی که دکترای ریاضی داشت (متاسفانه اسمشون یادم نیست:sadsmiley:) و خیلی با نهج البلاغه انس داشت دعوت کرده بودند این آقا تعریف می کرد که با یه روانشناس خارجی (متاسفانه اسم این روانشناسه هم یادم نیست:13:) مکاتبه داشتند و در این مکاتبات یه جمله از نهج البلاغه ( جمله ای به این مضمون: تاخیر کار شر باعث کار خیر میشه ) برای این آقا فرستاده بود و این روانشناس خیلی از این جمله خوشش اومده بود و خواسته بود اگر افکار منتشر شده ی دیگری از این دانشمند هست برایش بفرستند آقای دکتر هم ترجمه ی انگلیس نهج البلاغه رو برای ایشون ایمیل کرده بود چند وقت بعد که دوباره با هم مکاتبه داشتند روانشناسه خیلی از بابت این کتاب ارزشمند تشکر کرده بوده و گفته که خطبه ی متقین حضرت علی رو به صورت یک فرمول درآورده و روی بیمارانش پیاده کرده و آنها دارن هر روز مرورش میکنن !
سرتون رو درد نیارم
موافقید با هم نهچ البلاغه بخونیم !
پس اگر خوندید هر جمله ی کوتاه و زیبایی که خواستید از نهج البلاغه اینجا بنویسید
مطمئنید چیزی رو از قلم نداختین؟اخه معمولا تو این داستانها طرف مقابل بعد از یه مدت باید مسلمون بشه ها....بازم دقت کنید، مطمئننا طرف مسلمون شده شما خبر ندارین

yasmina

New member
سلام اول خواستم از موضوعی که مطرح کردید تشکر کنم واقعا عالی بود .

این جمله زیبا هم تقدیم به تمام انسان های پاکدامن .

پاداش مجاهد شهید در راه خدا بزرگ تر از پاداش عفیف پاکدامنی نیست که قدرت بر گناه دارد و الوده نمی گردد.همانا عفیف پاکدامن فرشته ای از فرشته هاست( حکمت 474)

yasmina

New member
هر گاه از خدای سبحان درخواستی داری ابتدا بر پیامبر اسلام (ص) درود بفرست سپس حاجت خود را بخواه زیرا خدا

بزرگوارتر از آن است که از دو حاجت درخواست شده یکی را براورد و دیگری را باز دارد.(حکمت 361)

yasmina

New member
هر روز به سختی درد می کشد و هر شب رنج و بیماری به سراغش می رود در میان برادری غمخوار و پدری مهربان و ناله کننده ای بی طاقت و بر سینه کوبنده ای گریان افتاده است.اما او در حالت بی هوشی و سکرات مرگ و غم و اندوه بسیار و ناله دردناک و درد جان کندن با انتظاری رنج اور دست به گریبان است
پس از مرگ او را مایوس وار در کفن پیچانده در حالی که تسلیم و ارام است بر می دارند و بر تابوت می گذارند.خسته و لاغر به سفر اخرت می رود که فرزندان و برادران او را بدوش کشیده تا سر منزل غربت ،انجا که دیگر او را نمی بینند و انجا که جایگاه وحشت است پیش می برند.اما هنگامیکه تشییع کنندگان بروند و مصیبت زدگان بازگردند در گودال قبر نشانده برای پرسش حیرت اور و امتحان لغزش زا زمزمه غم الود دارد.و بزرگ ترین بلای انجا فرود امدن در اتش سوزان دوزخ و برافروختگی شعله ها و نعره های اتش است که نه یک لحظه ارام گیرد تا استراحت کند و نه ارامشی وجود دارد که از درد او بکاهد و نه قدرتی که مانع کیفر او شود نه مرگی که او را از این همه ناراحتی برهاند و نه خوابی که اندوهش را برطرف سازد در میان انواع مرگ ها و ساعت ها مجازات گوناگون گرفتار است .به خدا پناه می بریم.(خطبه بسیار تاثیرگذار 83)

yasmina

New member
بچه ها بهتون پیشنهاد می کنم حتما حتما خطبه 83 نهج البلاغه رو بخونید یه بخش کوچکی شو براتون گذاشتم ولی خوب این خطبه طولانیه .اگه تونستید حس و حالتونو بعد خوندن این خطبه بهم اطلاع بدید من خودم با خوندنش تا چند روز حال غریبی داشتم . تمام نهج البلاغه کلمه به کلمه اش بی نظیر و تاثیر گذار ولی این خطبه تاثیر زیادی رو شیوه زندگیم گذاشت .خواهشا خواهشا برای یکبارم شده بخونیدش تا انتها . ممنون

ZOT

New member
بچه ها بهتون پیشنهاد می کنم حتما حتما خطبه 83 نهج البلاغه رو بخونید یه بخش کوچکی شو براتون گذاشتم ولی خوب این خطبه طولانیه .اگه تونستید حس و حالتونو بعد خوندن این خطبه بهم اطلاع بدید من خودم با خوندنش تا چند روز حال غریبی داشتم . تمام نهج البلاغه کلمه به کلمه اش بی نظیر و تاثیر گذار ولی این خطبه تاثیر زیادی رو شیوه زندگیم گذاشت .خواهشا خواهشا برای یکبارم شده بخونیدش تا انتها . ممنون

ممنون از شما دوست خوبم
داشتم نا امیدمیشدم که کسی چرا به این تاپیک سر نمیزنه !

ZOT

New member
پسرم از دوستی با احمق بپرهیز چرا که میخواهد به تو نفعی برساند اما دچار زیانت میکند.
از دوستی با بخیل بپرهیز زیرا آنچه را که سخت به آن نیاز داری از تو دریغ میدارد.
و از دوستی با بدکار بپرهیز که با اندک بهایی تو را می فروشد.
و از دوستی با دروغگو بپرهیز که او به سراب ماند دور را به تو نزدیک و نزدیک را دور مینمایاند.

حکمت 38

ZOT

New member
دنیای حرام چون مار سمی است پوست آن نرم ولی سم کشنده در درون دارد نادان فریب خورده به آن می گراید و هوشمند عاقل از آن دوری گزیند.

حکمت 119

ZOT

New member
آن کس که لباس حیا بپوشد کسی عیب او را نبیند.

حکمت 223

PCR

New member
نامه ۳١ نهج البلاغه

از رای زدن بازنان بپرهیز،زیرا ایشان را رایی سست و عزمی نا توان است با پرده نشینی،نگاه آلوده شان را راه ببند که سخت گیری در پرده نشینی آنان،ماندگاریشان را افزون کندخارج شدن زنان از خانه بدتر نیست از اینکه کسی را که به او اطمینان نداری به خانه در آوری(یعنی هر دو اینها به یک اندازه میتواند خطرناک باشد)اگر توانی کاری کنی که جز تو را نشناسند،چنان کن

mohana

Well-known member
حضرت علی علیه السلام :
هنگامی که از چیزی میترسی،خود را در آن بیفکن ، زیرا گاهی ترسیدن از چیزی ، از خود آن سخت تر است.

mohana

Well-known member
امام علی(ع)
هر كس كه با حق در آويزد نابود مى گردد. (حکمت 188)

بالا