معرفی دوره رژیم شناس رسمی Registered Dietitian

negar91

New member
دوره رژیم شناس رسمی چیست؟

در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا، جهت افزایش مهارت فارغ­ التحصیلان رشته تغذیه، دوره­ ای تحت عنوان رژیم ­شناس رسمی (Registered Dietitian) یا به اختصار RD برگزار میگردد. این دوره که مطابق با مقطع تحصیلی داوطلبین (کارشناس، کارشناس ارشد و دکترای تخصصی رشته تغذیه) و تعداد سالهای سابقه کار آنها دارای مدت­ زمان ی (از ۳ ماه تا ۱ سال) میباشد، براساس علاقه داوطلبین به صورت یک دوره انترنی متمرکز در ۴ حوزه زیر برگزار میگردد:

۱- رژیم ­شناس رسمی بالینی (Clinical RD)
2- رژیم­ شناس رسمی جامعه (Community RD)
3- رژیم شناس رسمی مدیریت خدمات­ غذایی (Foodservice RD)
4- رژیم­ شناس رسمی عمومی (General RD)

هدف اصلی از برگزاری این دوره، ارتقای مهارت فارغ التحصیلان در محیطهای کاری شامل مراکز خدمات مراقبتی (مانند بیمارستانها)، مراکز بهداشت جامعه و مراکز ارائه ­دهنده خدمات غذایی است و به آنها کمک میکند آموخته­ های دانشگاهی (Knowledge) خود را با مهارتهای کاری (Skills) تجمیع کرده و بدین ­ترتیب در ارائه خدمات تغذیه ­ای، هرچه بیشتر “حرفه ­ای” باشند. پس از گذراندن دوره انترنی، آزمونی سراسری برگزار میگردد و متعاقبا به هر یک از داوطلبین در صورت کسب حد نصاب نمره، مدرک رژیم شناس رسمی ارائه میگردد. نکته جالب توجه اینجاست که اسامی این رژیم شناسان رسمی در وبسایتهای مربوطه در هر کشور قرار دارد تا مردم با یک جستجوی ساده اینترنتی به این افراد دسترسی داشته باشند. همچنین پس از دریافت مدرک، هر یک از رژیم شناسان رسمی جهت تمدید آن موظف است سالانه تعدادی واحد بازآموزی گذرانده و با کسب امتیازی ، بدین­ ترتیب همواره به ­روز و آماده ارائه خدمات تغذیه­ ای حرفه ای باشد. با راه اندازی این دوره، جایگاه و عنوان حرفه ای تغذیه شناسان در میان سایر گروههای پزشکی و مردم، و همچنین سیستم بهداشتی درمانی کشور، به طور رسمی شناخته میشود، اعتبار و اقتدار تغذیه شناسان در جامعه افزایش یافته و بدین ترتیب امکان پیگیری و اقدامات سایر مشکلات شغلی و تحصیلی موجود در رشته تغذیه نیز تسهیل میگردد.
بنابراین میتوان به طور خلاصه دوره RD را اینچنین بیان نمود:

۱- ثبت نام (حداقل مدرک کارشناسی تغذیه)
۲- گذراندن دوره انترنی رژیم­ شناس رسمی با مدت­ زمان (مطابق با مدرک تحصیلی و سابقه کار فرد)
۳- شرکت در آزمون سراسری و کسب حداقل نمره
۴- دریافت گواهی رژیم­ شناس رسمی
۵- نیاز به بازآموزی جهت تمدید گواهی

- داوطلبین شرکت در این دوره باید دارای چه مدرک تحصیلی باشند؟
در اکثر کشورهای ارائه کننده این دوره، کلیه فارغ­ التحصیلان کارشناسی، کارشناسی ارشد، و دکترای تخصصی رشته تغذیه اجازه شرکت در این دوره را دارند.

- با وجود واحدهای کارآموزی در دوره کارشناسی رشته تغذیه، آیا نیازی به راه اندازی این دوره است؟
تفاوت این دوره با واحدهای کارآموزی اینست که در طی این دوره، داوطلبین برای مدت طولانی، هر روز به مدت حداقل ۸ ساعت فشرده در مراکز تعیین شده به کارآموزی میپردازند و دقیقا مشابه دانشجویان پزشکی که پس از گذراندن واحدهای تئوری به صورت انترن در بیمارستان فعالیت میکنند، تحت نظارت یک رژیم شناس رسمی یا هیئت علمی آموزش میبینند.

- آیا دانشجویان دکترای تخصصی نیز به گذراندن این دوره نیاز دارند؟
البته. در کشورهای ارائه کننده، این دوره برای تمامی مقاطع تحصیلی راه اندازی شده است. زیرا در مقاطع تحصیلات تکمیلی تمرکز عمدتا بر روی پژوهش است و با گذراندن این دوره (با مدت زمان کمتر) میتوان آنها را از لحاظ مهارت نیز تقویت نمود.

- شرکت در این دوره برای فارغ التحصیلانی قدیمی که چندین سال از زمان تحصیل آنها گذشته است، کار دشوار یا حتی غیر ممکنی است؛ زیرا آنها زمان و انرژی شرکت در دوره های چند ماهه را ندارند…
در بسیاری از کشورها یکی از معیارهای شرکت در آزمون سراسری RD، داشتن سابقه کار با مدت زمان مشخص است، برای مثال در هند سابقه کاری حداقل ۲ سال در بیمارستان یا سایر مراکز مربوطه برای شرکت در آزمون کافی است و نیازی به گذراندن دوره وجود ندارد و در صورت کسب حد نصاب نمره در این آزمون، به آنها گواهی رژیم شناس رسمی اعطا میگردد.

- آیا نمیشود این دوره را در کوریکیلوم دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد جای داد؟
البته که میشود. میتوان با اصلاح واحدهای درسی دوره کارشناسی، سال آخر تحصیل دانشجویان کارشناسی یا کارشناسی ارشد را به دوره رژیم شناس رسمی و طی کردن دوره”متمرکز” انترنی تبدیل کرد؛ اما برای افرادی که پیش از شروع این برنامه فارغ التحصیل میشوند، نیاز به راه اندازی این دوره به صورت جدا از دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد است؛ بنابراین میتوان با برنامه ریزی دقیق، این دوره را برای تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته تغذیه تنظیم و مهیا کرد.
برگرفته از تارنمای نوت نت.
 
بالا