مطالعه گروهی رشته تغذیه ویژه کنکور ارشد 94

hosein.m

New member
دوستان اگه ممکنه این سوال رو جواب بدین؟
چرا در بیماری pku اسید آمینه فنیل آلانین ضروری است؟ اینا که تو متابولیسم فنیل آلانین مشکل دارن پس چرا ضروریه؟

samira sorkheh

New member
همان طور که مي دانيم، اسيدهاي آمينه واحدهاي ساختماني هستند که انواع پروتئين ها را به وجود مي آورند؛ چه پروتئين هايي که در تمام بدن ما وجود دارند و چه آنهايي که در مواد غذايي مختلف، اعم از گياهي و حيواني يافت مي شوند. اين واحدهاي سازنده به دو دسته ضروري و غيرضروري تقسيم مي گردند. فنيل آلانين يک اسيد آمينه ضروري است که بدن ما نمي تواند آن را بسازد و بايد حتماً از مواد غذايي مختلف دريافت گردد. به عبارتي، با محدود شدن دريافت آن کارکردهاي طبيعي بدن مختل مي شود. در بيماران مبتلا به pku به علت کمبود مادرزادي نوعي آنزيم کبدي به نام فنيل آلانين هيدروکسيلاز، اسيد آمينه فنيل آلانيني که از طريق دريافت انواع پروتئين به بدن وارد شده، متابوليزه نمي شود.
در واقع، ترشح اين آنزيم مهم براي تبديل فنيل آلانين به تيروزين (نوعي اسيدآمينه ديگر) ضروري است. ناگفته نماند که بخش عمده اي از فنيل آلانين وارد شده به بدن به اسيد آمينه تيروزين تبديل شده و تيروزين پيش ساز بسياري از ترکيبات و هورمون هاي مهم، مثل هورمون هاي تيروئيدي، کاتکول آمين ها و ملاتونين مي باشد. در 98 درصد از موارد بيماري، نقص کامل آنزيم فنيل آلانين هيدروکسيلاز وجود دارد. در اثراين اختلال فنيل آلانين و ساير ترکيبات آن درخون و بافت ها تجمع يافته و نهايتاً به صورت مواد کتوني از ادرار رفع مي شوند. بوي بد ادرار اين بيماران نيز ناشي از وجود همين ماده است. ميزان طبيعي فنيل آلانين در خون حدود 1ميلي گرم در دسي ليتر مي باشد؛ ولي در اين بيماران مقدار آن بين 6 تا 80 ميلي گرم در دسي ليتر متغير است. بالابودن غيرطبيعي اين ماده در خون موجب اختلال در تکامل رشد طبيعي مغز، عقب ماندگي و مشکلات مغزي جبران ناپذير خواهد شد. در ايران پيش بيني مي شود که بروز اين بيماري احتمالاً به نسبت يک نوزاد مبتلا به ازاي 6000 تا 8000 تولد باشد؟

- - - Updated - - -

همان طور که مي دانيم، اسيدهاي آمينه واحدهاي ساختماني هستند که انواع پروتئين ها را به وجود مي آورند؛ چه پروتئين هايي که در تمام بدن ما وجود دارند و چه آنهايي که در مواد غذايي مختلف، اعم از گياهي و حيواني يافت مي شوند. اين واحدهاي سازنده به دو دسته ضروري و غيرضروري تقسيم مي گردند. فنيل آلانين يک اسيد آمينه ضروري است که بدن ما نمي تواند آن را بسازد و بايد حتماً از مواد غذايي مختلف دريافت گردد. به عبارتي، با محدود شدن دريافت آن کارکردهاي طبيعي بدن مختل مي شود. در بيماران مبتلا به PKU به علت کمبود مادرزادي نوعي آنزيم کبدي به نام فنيل آلانين هيدروکسيلاز، اسيد آمينه فنيل آلانيني که از طريق دريافت انواع پروتئين به بدن وارد شده، متابوليزه نمي شود.
در واقع، ترشح اين آنزيم مهم براي تبديل فنيل آلانين به تيروزين (نوعي اسيدآمينه ديگر) ضروري است. ناگفته نماند که بخش عمده اي از فنيل آلانين وارد شده به بدن به اسيد آمينه تيروزين تبديل شده و تيروزين پيش ساز بسياري از ترکيبات و هورمون هاي مهم، مثل هورمون هاي تيروئيدي، کاتکول آمين ها و ملاتونين مي باشد. در 98 درصد از موارد بيماري، نقص کامل آنزيم فنيل آلانين هيدروکسيلاز وجود دارد. در اثراين اختلال فنيل آلانين و ساير ترکيبات آن درخون و بافت ها تجمع يافته و نهايتاً به صورت مواد کتوني از ادرار رفع مي شوند. بوي بد ادرار اين بيماران نيز ناشي از وجود همين ماده است. ميزان طبيعي فنيل آلانين در خون حدود 1ميلي گرم در دسي ليتر مي باشد؛ ولي در اين بيماران مقدار آن بين 6 تا 80 ميلي گرم در دسي ليتر متغير است. بالابودن غيرطبيعي اين ماده در خون موجب اختلال در تکامل رشد طبيعي مغز، عقب ماندگي و مشکلات مغزي جبران ناپذير خواهد شد. در ايران پيش بيني مي شود که بروز اين بيماري احتمالاً به نسبت يک نوزاد مبتلا به ازاي 6000 تا 8000 تولد باشد؟

mehrshad.namdar

New member
هیچ اسید آمینه ضروری نميتونه به طور کامل از برنامه غذایی حذف بشه چون برای رشد نوزاد لازمه. فقط باید محدود کنیم تا شدت عوارض مرتبت کم کنیم.
پ. ن. برای رشد هم اسید های آمینه ضروری و هم غیر ضروری لازمه

- - - Updated - - -

هیچ اسید آمینه ضروری نميتونه به طور کامل از برنامه غذایی حذف بشه چون برای رشد نوزاد لازمه. فقط باید محدود کنیم تا شدت عوارض مرتبت کم کنیم.
پ. ن. برای رشد هم اسید های آمینه ضروری و هم غیر ضروری لازمه

mehrshad.namdar

New member
بچه ها این سوالات بیوشیمی رو یکی از اساتید برد که سوالات بیوشیمی رو برای ارشد تغذیه طرح میکنه داده. براتون میزارم با سلیقه اساتید برد اینجا اشنا بشید.
شاید همین سوالات عینا یا مشابه اون امسال بیاد تو کنکور.
نقض در انزیم پیروات کیناز چه تاثیری بر میزان اکسیزن رسانی به بافت دارد؟! افزایش اکسیزن رسانی کاهش اکسیزن رسانی لیز شدن گلبول های قرمز بی تاثیر است
ازمون فهلینگ و بندیکت برای شناسایی چه ماده ای استفاده میشود؟ قند پروتین اسید چرب هیچ کدام
adomet در سنتز تمام ترکیبات زیر نقش دارد بجز؟ تیروزین سرتونین ادرنالین کراتی نین.
کاپرونیک در متابولیسم کدام اسید امینه شرکت دارد؟ تریپتوفان فنیل الانین تیروزین هیستیدین
انزیم هایی که تو سکته افزایش پیدا می کنه رو هم بخونید..

آخرین ویرایش:

p30rayan

New member
سلام دوستان
من رشته بهداشت محیط هستم
و میخوام ارشد تغذیه برم
ولی هر کی یه چی میگه
میشه کسی از دانشجویان ارشد و یا دکتری تغذیه راهنمایی کنند که برای دروس زیر چه کتاب ها و جزوات کدوم استادها و کدوم بخونم؟
1-تغذیه
2-فیزیولوژی
3-بیوشمی

در ضمن من تا الان هیچکدوم از این درس ها رو نداشتم

soma94

New member
سلام دوستان کسی از بین شماهابا کتاب تغذیه دکتر منصور صابری آشنایی داره؟به نطرتون کامله یا نه؟

mehrshad.namdar

New member
سلام دوستان
من رشته بهداشت محیط هستم
و میخوام ارشد تغذیه برم
ولی هر کی یه چی میگه
میشه کسی از دانشجویان ارشد و یا دکتری تغذیه راهنمایی کنند که برای دروس زیر چه کتاب ها و جزوات کدوم استادها و کدوم بخونم؟
1-تغذیه
2-فیزیولوژی
3-بیوشمی

در ضمن من تا الان هیچکدوم از این درس ها رو نداشتم

http://olumpezeshki.ir/thread9502.html
به این قسمت مراجعه کنید توضیحات کامل رو میتونید ببینید.

mehrshad.namdar

New member
سلام دوستان کسی از بین شماهابا کتاب تغذیه دکتر منصور صابری آشنایی داره؟به نطرتون کامله یا نه؟

به نظر خودم کتاب خوبیه ولی نه برای کنکور. از جزوات استفاده کنید. های دکتر زراتی دکتر ط ریق ت و دکتر محمد زاد ه برای کنکور امتحان خودش رو پس داده و بچه ها از خوندن این منابع نتیجه گرفتن.شما هم به لینک زیر سر بزنید فکر می کنم مفید باشه

- - - Updated - - -

به نظر خودم کتاب خوبیه ولی نه برای کنکور. از جزوات استفاده کنید. های دکتر زراتی دکتر ط ریق ت و دکتر محمد زاد ه برای کنکور امتحان خودش رو پس داده و بچه ها از خوندن این منابع نتیجه گرفتن.شما هم به لینک زیر سر بزنید فکر می کنم مفید باشه

p30rayan

New member

این قسمتم رفتم و پیام گذاشتم
خیلی پراکنده هست مطالبش و نمیشه یه جمع بندی کامل داشت

- - - Updated - - -

soma94

New member
کتابی که من میگم کنکوریه وهر سه منع کراس هیومن ومدرن رو کنار هم اورده ولی انگار کسی با این کتاب اشنایی نداره!! ممنون از راهنماییتون

mehrshad.namdar

New member
هیومن که اصلا نیاز نیست بخونید.تعداد سوالاتی که ازش برای ارشد میاد اونقدر نیست که ارزش وقت گذاشتن داشته باشه. ولی مادرن و کراس رو باید خوند.قبلا 20 درصد مادرن و 80 درصد کراس میدادن الان 50 مادرن 50 کراس میدن. دکتر محمئ زاده و طری قت نکات مادرن و کراس رو داره.ولی کتابی که هر دو رو پوشش بده نیست.

- - - Updated - - -

هیومن که اصلا نیاز نیست بخونید.تعداد سوالاتی که ازش برای ارشد میاد اونقدر نیست که ارزش وقت گذاشتن داشته باشه. ولی مادرن و کراس رو باید خوند.قبلا 20 درصد مادرن و 80 درصد کراس میدادن الان 50 مادرن 50 کراس میدن. دکتر محمئ زاده و طری قت نکات مادرن و کراس رو داره.ولی کتابی که هر دو رو پوشش بده نیست.

نوتر

New member

- - - Updated - - -

اگه منظورتون از جمع بندی اینه که بیام براتون یه کتاب خلاصه شده بگم خیر بهتره به اون تاپیک سر نزنید چون به جواب سوالتون نمیرسید

کاملترین منابع لازم برای ارشد تغذیه رو من گفتم اونجا از نظر خودم.

به نظرم همه چیز واضح تو اون تاپیک توضیح داده شده است. چون کاربران زیادی بعد از مراجعه به اون تاپیک جواب خودشون رو گرفتند

موفق باشید

آخرین ویرایش:

p30rayan

New member
نه دوست عزیز
منظور اینکه هر رشته و کتاب کی
نه اینجور پراکنده
الان من نمیدونم عکس کتاب پاسالار چیه و کدوم بهتره
یا هر چی دیگه

نوتر

New member
کتابی که من میگم کنکوریه وهر سه منع کراس هیومن ومدرن رو کنار هم اورده ولی انگار کسی با این کتاب اشنایی نداره!! ممنون از راهنماییتون

دوستم منصور صابری کتاب های متعددی داره
شما به هر یک از دانشجوهای تغذیه به این شکل اطلاعات بدین قطعا سردگم میشند. اسم کتاب چیه؟ اگه میشه عکسی از کتاب بذارین؟
از مجموعه کتابهای 2e هست؟؟

نوتر

New member
نه دوست عزیز
منظور اینکه هر رشته و کتاب کی
نه اینجور پراکنده
الان من نمیدونم عکس کتاب پاسالار چیه و کدوم بهتره
یا هر چی دیگه

در درس بیوشیمی برای رشته تغذیه "کدام بهتر است؟" مفهوم زیادی نداره
اگر بخواین با یه کتاب به جنگ کنکور برین ریسک کرده این
ممکنه با توجه به تصمیمات وزارت بهداشت سوالات بیوشیمی رو به یکباره عوض کنند
شما باید حداقل دو تا کتاب برای بیوشیمی بخونید. قبلا بارها و بارها چه تو این تاپیک و چه تو تاپیک های قبلی اشاره کردم برای کنکور پاسالار که نویسنده ی اصلیش ناظم هست و ضروریات بیوشیمی رضا محمدی باید خونده بشه. چنانچه کسی میخاد درصد نجومی تو بیوشیمی بدست بیاره میتونه جلد 1 هارپر رو هم بخونه.

میتونید با یه سرچ ساده عکس کتاب بیوشیمی برای کنکور اقای ناظم (زیر نظر دکتر پروین پاسالار رو ) ببینید. کتاب خوبی هست.
منابعی که تو اون تاپیک اعلام کردم جلوی هر گونه ریسک رو گرفته و سوالات هر مدل داده بشند داوطلب میزنه.

flor

New member
همگی خسته نباشین.من فردا اولین امتحان ارشدو دارم .خیلی هم سخته.اومدم ازتون روحیه بگیرم

soma94

New member
والا رو جلد کتاب که هرسه منبع رو ذکر کرده ولی سعی میکنم از رو منابعی که شما اشاره کردین بخونم.بابت اطلاع رسانیتون ممنون

soma94

New member
:))راست میگید والا!کتاب اسمش هست تغدیه و رژیم درمانی ترجمه وگردآوری از منصور صابری وبیسش هم از اخرین ادیت های کراوس مدرن وهیومن هستش
جزو کتاب های 2e هم هست.البته با توجه به توضیحات شما فهمیدم که این کتاب تنهایی به دردم نمیخوره وباید طریقت یا یه رفرنس کامل دیگه رو بخونم.

بالا