مطالعه گروهی داوطلبان ارشد ویروس شناسی 94

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

vet lab sciences

New member
درمان پریمات های غیر انسانی آلوده شده با ابولا ویروس ماکونا از طریق نانو پارتیکل های لیپیدی siRNA

شیوع حال حاضر ویروس ابولا در غرب آفریقا بی سابقه و تعداد مبتلایان و موارد مرگ و میر آن از همه اپیدمی های گذشته، بیشتر است که باید کنترل شود. درمان های مداخله کننده و دلسوزانه ای برای بیمارانی که به اروپا و ایالات متحده بازگردانده شده اند (کادر پزشکی)، استفاده شده است. اما میزان کارایی این درمان های مداخله کننده علیه سویه جدید شیوع یافته ویروس ابولا نامعلوم است. ما این جا نشان می دهیم که نانو پارتیکل های لیپیدی RNA کوچک مداخله کننده داخل کپسولی (siRNAs) به سرعت هدف قرار دهنده ی ابولا ویروس ماکونا، قادر به محافظت صد در صدی میمون های رزوسی هستند که درمان آنها پس از گذشت سه روز از آلودگی شان با این ویروس کشنده (ابولا ویروس ماکونا) شروع شده و از لحاظ کلینیکی بیمار و وایرمیک هستند. اگرچه تمام حیوانات آلوده شده شواهدی دال بر شیمی خون و هماتولوژی غیر طبیعی و کوآگولوپاتی (اختلال انعقادی) را از خود نشان دادند اما حیوانات درمان شده با siRNA علایم بالینی خفیف تری را داشتند و به طور کامل بهبود یافتند، در حالی که حیوانات درمان نشده، تسلیم بیماری شدند. این نتایج در وهله اول میزان موفقیت آمیز بودن درمان در پریمات های غیر انسانی آلوده شده با سویه جدید ویروس ابولا را نشان می دهد و در وهله دوم اهمیت توسعه سریع نانوپارتیکل های لیپیدی siRNA را به عنوان اقدامی متقابل علیه این بیماری بسیار کشنده انسانی، گوشزد می کند.

plasma_shutterstock_213651544_featured.jpg

راستی این هم سوال (115) ژنتیک مولکولی ارشد ویروس شناسی 93 بوده.

کدامیک از جملات زیر در خصوص siRNA صحیح است؟
الف) نقش اصلی آن در مرحله Splicing باعث تبدیل mRNA نابالغ به بالغ می گردد.
ب) کاهش یا مهار بیان ژن توسط آن در سطح RNA یا پروتئین امکان پذیر است.
ج) با کمک tRNA در ساخت پروتئین دخالت می کند.
د) نقش آن در افزایش بیان در سطح mRNA باعث افزایش پروتئین می شود.

تاریخ مقاله هم برای 22 آوریل 2015 یعنی 5 روز پیش و لینک دانلود مقاله داخل عنوان خبر هستش.

virologist93

New member
سلام دوستان
من ی سوال دارم،اگه سر جلسه آزمون نرم برای سال بعد میتونم دوباره شرکت کنم؟
البته من مشمول طرح اجباری هستم

love virology

New member
کدامیک از جنس های خانواده پارامیکسوویریده دارای ژن hn , sh میباشد

- - - Updated - - -

کدامیک از جنس های خانواده پارامیکسوویریده دارای ژن HN , SH میباشد

love virology

New member
کدام یک از rna ویروس ها رشته الگویی که برای سنتز استفاده میشود الزما فاقد cap و poly A میباشد

vet lab sciences

New member
کدام یک از rna ویروس ها رشته الگویی که برای سنتز استفاده میشود الزما فاقد cap و poly A میباشد

ویروس های با ژنوم RNA سنس منفی هرگز در ناحیه '۵، Cap و در ناحیه '۳ سیگنال پلی A را ندارند.

نمیدونم منظورت این جواب بوده باشه یا نه. ولی اگه منظور خاصی داری، مثل کنکور، گزینه بده برادر.

vet lab sciences

New member
من یه سوال پرسیدم ها!!
کسی نمیتونه جوابمو بده؟؟؟؟

اگه صرف ثبت نام در آزمون ارشد از نگاه سنجش پزشکی به منزله ی شرکت در آزمون نباشه، مطمئنا برای سال 95 مجاز به کنکور دادن هستید.
که فکر نمی کنم اینطور باشه، یعنی به منزله ی شرکت در آزمون ارشد نباشه ولی به هر حال از خود سازمان سنجش پزشکی هم سوال کنید، هرچند که خودشون هم نمیدونن با خودشون چند چندن!

vet lab sciences

New member

1.انفلوانزا
2. کرونا
3 رترو
4 رابدو

اگر منظور از رشته الگو cRNA نباشه، سوال دو گزینه صحیح داره! 1 و 4
ولی اگه منظور cRNA باشه گزینه 4 صحیحه.

love virology

New member
گزینه 1 درسته ولی با استدلال شما 4 هم میتونه درست باشه ولی الگو که همون سنس مثبت هست باید حتما فاقد کپ باشه چون به ژنوم سنس منفی تبدیل میشه ژنوم دوباره برای تکثیر از کپ میزبان استفاده میکنه بعنوان پرایمر پپس الزاما باید فاقد کپ باشه ولی ام ار ان ا هایی که ساخته میشند برای ترجمه کپ و پلی دارند/ سوال مسخره ایی بود بازم شرمنده/

آخرین ویرایش:

love virology

New member
دوستان چون یکی 2 ساله بخش باکتریوفاژ وارد سوالات کردند احتمالا امسال از بخش مطالعه و روش های ازمایشگاهی هم سوال جدید بیاد این بخش ها حتما بخونید مثلا مطالعه تقارن ویروس ها خااص سازی انواع میکروسکوپ ها برای چه ویروسی از این قبیل

moein1369

New member
سلام دوستان
من ی سوال دارم،اگه سر جلسه آزمون نرم برای سال بعد میتونم دوباره شرکت کنم؟
البته من مشمول طرح اجباری هستم

سوال 11 : آیا ثبت نام در آزمون و عدم حضور در جلسه امتحان به منزله کنکور دادن است؟ و در سال
95 از آزمون دادن محروم خواهم شد؟
جواب عدم حضور در جلسه آزمون به معنای انصراف از آزمون بوده و درصورت رعایت سایر ضوابط آزمون -
سال 95 ، شرکت در آزمون سال 95 بلامانع میباشد
.
منبغ: سایت سنجش پزشکی

آخرین ویرایش:

eeeeeeehsan

New member
موج سوم اعتراضات جهت تغییر زمان آزمون ارشد بهداشت 94

دوستان یک بار دیگه خواستم یادآوری کنم برنامه ای که یکشنبه صبح قراره اجرا کنیم:

تماس:
با شماره های زیر از ساعت
9 تا 13

درخواست از ریاست جمهوری: 111 (حتما تماس بگیرین هم جواب میدن هم گوش میدن)
کارشناس آزمون خانم اسد برقی 81453243
81452574
81452575
شماره جدید 81453117

پیامک:
هرروز ساعت 10 صبح پیامی مشابه پیام زیر مبنی بر نارضایتی از مسئولین سازمان در برنامه ریزی و عدم پاسخ گویی و نادیده گرفتن اعتراضات به شماره های زیر بدین،

برنامه حذف و اضافه: 2000395
10000393

اخبار 20.30
30002030

اخبار 19.15
100001915

جمعی از داوطلبین کنکور ارشد وزارت بهداشت:
خواهش میکنم پیگیری کنید چرا ب بهانه شروع ماه رمضان یا رحلت امام با سرنوشت ما بازی میشه؟
کدوم کنکور3ماه مونده ب کنکور وقتی دفترچه میاد تازه اطلاع میدن ک زمان برگزاری یک ماه جلو اومده!!!؟(اون هم باوجود تغیرات بزرگ در روند آزمون)
ما با تغییرات کنار اومدیم اما دیگه چرا زمان از ما گرفتن!؟
بندازن۲۶،۲خرداد یا۱۴،۱۵م خرداد!
شما به داد ما برسید
باتوجه به این که کنکور ما با آزمون استخدامی تداخل داره
و سازمان سنجش توجهی نداره
هربار برای اعتراض تماس گرفتیم ب دروغ گفتن فقط شما اعتراض داشتید.

.
.
.
.
.

خواهشا تا جایی که ممکنه دلایل محکم ارائه بدین و تاکید کنین که خیلیامون از بهمن ماه اعتراضارو شروع کردیم اما همش دروغ شنیدیم که هیچ کس معترض نیس و بجای رسوندن صدای ما به گوش مسئولین و تجدید نظر در برنامه و انجام مسئولیتشون فقط وفقط دروغ گفتن تا صدامون به جایی نرسه.. به این موارد اشاره کنین:

اینکه خیلیا انرژیشون رو درسای ضریب بالاشون بود که یهو اعلام کردن اون درسا امسال ضریب ناچیزی خواهد داشت.

بعضا درسای کم اهمیت تر دارای ضریب مهمتری شدن. پس بدون شک نیاز به فرصت بیشتری برای جبران این تغییرات نیاز هست.

افرادی هستن که نیاز به محک زدن خود هم در ازمون استخدامی هم در کنکور دارن و سزاوار نیست با شرایط حاکم با بهانه ی تداخل این شانس رو ازشون گرفت.

اعمال این حجم از تغییرات حداقل باید با برنامه ریزی درست سال قبل اعلام میشد تا داوطلبان هماهنگ با تغییرات برنامه ریزی می کردن.

خلاصه امیدوارم همونطور که سال قبل به اعتراض بچه ها اهمیت دادن امسال هم همینکارو بکنن...
حق دادنی نیست بچه ها ..گرفتنیه !!! کاری که بچه های پارسال با همت و هماهنگیشون کردن و حقشون رو گرفتن .. لطفا بجای حرفای نا امیدانه و دلسرد کننده با همه ی تلاشتون و امید به اینکه تاریخ کنکور عوض میشه با اعتماد به نفس کامل درساتون رو بخونین..

بچه های ساکن تهران »

خواهشن برای هماهنگی به این تاپیک بیاید و همراه بسیاری از بچه هایی که در گروه های فیس بوکی دور هم جمع شدن و دارن اعتراض می کنن شما هم هماهنگ بشین باهاشون و برای اعتراض حضوری اقدام کنید.
لطفن اگه این پست رو می بینید نگید بیخیالش.
سرنوشت خیلی ها به همین اعتراض وابسته ست.

## هماهنگی جهت اعتراض حضوری به تاریخ آزمون ارشد

vet lab sciences

New member
کدامیک از مولکول های زیر در HIV جزء پروتئین های ساختمانی است؟
1) Tat
2) Rev
3) RT
4) Nef

love virology

New member
گزینه 3 ترانس کریپتاز معکوس gp66 و p51 چون از ژن پل کد میشه / gag pol pro env جر ژن های اصلی ویروس و ژن های tat rev nef vif vpu vpr پروتیین های غیر ساختاری کد میکنند tat جز ترانس اکتیواتورها/

love virology

New member
التهاب ملتحمه همراه با فتوفوب از علایم کدام عفونت ویروسی است
هیدوروفوبیا از علایم عفونت کدام ویروس میباشد
ویروس مارموست با کدام از ویروس ها قرابت انتی ژنیک دارد
کدام یک از فرم های ویروس hbv فاقد ژنوم و core و حاوی انولوپ میباشد
برای تشخیص کدام ویروس ها از میکروسکوپ ایمیون الکترون IEM استفاده میشود
دومین عامل بیماری که پس از ابله ریشه کن شده است کدام ویروس میباشد
کدام پروتیین رئو ویروس همانند پروتیین vp3 روتا ویروس از نظر عملکرد میباشد
خفیف ترین نوع از اگزانتوم های شایع مربوط به کدام ویروس میباشذ
گیرنده کدام ویروس n امینوپپتیداز میباشد
ZmRna در کدام ویروس وجود دارد
درمان با ویتامین A در کشورهای توسعه یافته مرگ و میر ابتلا به کدام بیماری را کاهش داد
کدام عفونت ویرسی علایم ان اسهال ابکی استفراغ و دهیدراتاسیون میباشد
پروتیین leader در کدام جنس های پیکورنا ویروس وجود دارد
کدام یک از سویه های hiv1 عامل اکثریت عفونت ناشی از hiv میباشد
کدام یک از باکتریوفاژها ژنوم قظعه قظعه دارند
باکتروفاژ mu به چه صورت تکثر میشود و ژنوم ان چگونه است
کدام پدیده در هنگام نفوذ به سلول در باکتریوفاژ با ویروس ها متفاوت است
ساده ترین باکتریوفاژ از نظر ژنوم کدام باکتریوفاژ و به چه صورت تکثیر میشود

vet lab sciences

New member
کدامیک از مولکول های زیر در HIV جزء پروتئین های ساختمانی است؟
1) Tat
2) Rev
3) RT
4) Nef

گزینه 3 ترانس کریپتاز معکوس gp66 و p51 چون از ژن پل کد میشه / gag pol pro env جر ژن های اصلی ویروس و ژن های tat rev nef vif vpu vpr پروتیین های غیر ساختاری کد میکنند tat جز ترانس اکتیواتورها/

بله کاملا درسته. ولی تو پاسخنامه زده گزینه 3 و 4 صحیح است. هر دو پروتئین Nef و RT جزء پروتئین های ساختمانی HIV می باشند!

و تو سوال دیگه ای گفته کدام یک از پروتئین های زیر در ساختمان HIV قرار دارد؟
1) Nef
2) Tat
3) Rev
4) Vpr

پاسخ تشریحی زده گزینه 1 و 4 صحیح است. HIV تقریبا 15 پروتئین کد می کند که 11 عدد ساختمانی بوده و 4 عدد غیر ساختمانی (Vif-Tat-Rev و Vpu) می باشند. پروتئین های Nef و Vpr در ویریون HIV وجود دارد!

microb shz pz

New member
سلام
من فارغ التحصیل رشته میکروب بهداشتم. میخوام دکتری ویروس شرکت کنم. ولی کاملا مرددم و نمیدونم بازار کارش چطوره. آینده این رشته چطوره کسی میتونه منو راهنمایی کنه؟؟

- - - Updated - - -

سلام
من فارغ التحصیل رشته میکروب بهداشتم. میخوام دکتری ویروس شرکت کنم. ولی کاملا مرددم و نمیدونم بازار کارش چطوره. آینده این رشته چطوره کسی میتونه منو راهنمایی کنه؟؟

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا