مطالعه گروهی داوطلبان ارشد ویروس شناسی 94

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

vet lab sciences

New member
بد نیست دوستان نکاتی رو در مورد سوالات امسال بدونند.
یادمه یکی ازدوستانمون قبلا گفتند: بچه ها از امسال به بعد دیگه باید با تیپ سوالات سال های گذشته خداحافظی کنید!
که به نظرم حرف معقول و صحیحی زدن.

این که بگیم سوالات تکراری و همچون سنوات گذشته و یا نه سوالات 180 درجه متفاوت خواهد بود، به نظرم سخن درستی نیست.

ببینید شما اگر درصدای داوطلبان سالهای اخیر رو مورد تجزیه و تحلیل قرار بدید می بینید که اکثرا دروس ویروس، ایمنی و انگل رو بالا زدن ولی بیوشیمی، قارچ و ژنتیک مولکولی رو پایین. زبان که عمومی هست رو کاری نداریم.
پس به نوعی برای دستیابی به مراکز بسیار مهمی همچون علوم پزشکی تهران و تربیت مدرس (به احتمال قوی امسال، ع.پ ایران هم خواهد بود) باید دروس قرمز رنگ رو هم بالا نگه می داشتید و همچنین برای بقیه مراکز هم تا حدی تعیین کننده بودند ولی نه به اندازه تهران.

و اما امسال چی! اون سه درس حذف شده پس طبعا سختی آزمون باید در تمام دروس پخش بشه، انگل و باکتری که معلومه، سوالات تخصصی خواهند بود، حتی شاید ریزتر و متفاوت تر از سوالات گذشته ارشد خودشون! چون ضرایبشون رفته بالا، 5!!

ایمنی هم طبیعتا نباید همچون سنوات گذشته آسون باشه چون برای رشته انگل 1.5 بوده و هست و برای قارچ شده 2 و میکروب هم 1.5، یعنی از دروس تعیین کننده هر یک از رشته های مجموعه سوم!

سلولی مولکولی هم همچنین، چون بیشتر برای ارشد ویروس تعیین کنندس و به احتمال قریب به یقین 70درصد سوالات همونایی باشه که برای بیوتکیا طرح خواهد شد، چون تو اون مجموعه ژنتیک و بیوشیمی هم که ضریب سلولیشون 2 هست داوطلباشون باید همون سوالاتی رو جواب بدن که داوطلبای بیوتک جواب میدن!

و اما ویروس، و اما ویروسی که تو مجموعه سوم با این ضریب کمش آسیب پذیرترین درس تخصصیه! پس اینجا عقل حکم می کنه سوالات به نحوی طرح بشه که میکروب شناسی ها نتونن کامل بزنن، یعنی از همون جاوتز (نه حالا فیلدز!) سوالاتی احتمال داره و می بایست طرح بشه که تیپیک و تکراری (نه در ارشد، نه در دکتری) نباشه و به نوعی نو باشه همچون معدود سوالاتی شبیه اینکلوژن بادی های داخل هسته ای پاروویروس ها (93) و پروتئین اتصالی هرپس سیمپلکس (92) (که اینا از مورای هستند).

با این توصیفات سه درس ویروس، ایمنی و سلولی-مولکولی به تعبیری "پاشنه آشیل" ارشد ویروس هستند که با توجه به این موضوع عقل حکم می کنه روی سوالات سنوات اخیر نباید حساب چندانی باز کنید!

love virology

New member
درود . درسته ولی تیپ سوالات همون از جاووتز و زینسر که گفتند / فیلدز اصلا نمیاد چون تم این کتاب ها کاملا مولکولی هست و تخصصی برای دوستان دکترا / سوالات دکترا امسال نشون داد که هنوز ار گدشته پیروی میکنند احتمالا چند سوالی برای تعیین تاپ ها میدهند مثل 93 که چند سوالی اینگونه بود ولی دکترا که نشون داد بیشتر روی رسپتور ها و لیگاندها ویروسی میچرخید/

ایمنی هم هرسال چندتا مفهومی میدن ولی در کل بازم سوالات روند یکسانی داره/

سلولی مولکولی هنوز مشخص نیست چطوری بدند ولی میتونه برگ برنده خوبی باشه

vet lab sciences

New member
تا ارشد سال 93، قبولی در همه مراکز (به استثنای تهران و مدرس) از جمله سرم سازی رازی بیشتر بر مبنای تست بود یعنی شما اگر روی تست سرمایه گذاری کرده بودید، قبول می شدید! به نوعی میشه گفت قبولی، قبولی تستی بوده تا ریز خوانی! اما امسال با توجه توضیحات گفته شده چه تضمینی خواهد بود که نحوه قبولی در مراکز یاد شده، همچون نحوه قبولی سال های گذشته باشه؟!

و گرنه بر فرض، اگر سوالات امسال ویروس همچون سال های گذشته مسخره باشند که بنده با قطع یقین ویروس رو بین 90 تا 100%، ایمنی رو بین 65 تا 75% و زبان رو هم بین 60 تا 70% خواهم زد (شاید هم بیشتر!) که با توصیفات گفته شده، نمیشه به این امید بود!

و اما راهکار برای دوستانی که سال اولی هستند و ملاکشون قبولیه، حالا هر جایی که شد! : درسته که نباید به سوالات سنوات اخیر دل ببندید، اما چاره ای نیست که دل ببندید! یعنی دیگه وقت مجهز کردن خودتون برای زدن درصدای بالا برای همه دروس نیست، پس همون زدن تست و مرور رو بیشتر بگیرید تا ببینیم خدا چی می خواد.

به امید موفقیت دوستانی که روی قبولی امسال حساب باز کردن، إن شاء الله بنده هم در سال 95 به جمع شما خواهم پیوست.:riz304:

vet lab sciences

New member
درود . درسته ولی تیپ سوالات همون از جاووتز و زینسر که گفتند / فیلدز اصلا نمیاد چون تم این کتاب ها کاملا مولکولی هست و تخصصی برای دوستان دکترا / سوالات دکترا امسال نشون داد که هنوز ار گدشته پیروی میکنند احتمالا چند سوالی برای تعیین تاپ ها میدهند مثل 93 که چند سوالی اینگونه بود ولی دکترا که نشون داد بیشتر روی رسپتور ها و لیگاندها ویروسی میچرخید/

ایمنی هم هرسال چندتا مفهومی میدن ولی در کل بازم سوالات روند یکسانی داره/

سلولی مولکولی هنوز مشخص نیست چطوری بدند ولی میتونه برگ برنده خوبی باشه

و همچنین درود. درسته. اما دوست من، این احتمال هم هست که سوالات دکتری 94 دیگه از گذشته پیروی نکنه و تعداد سوالاتی که با رفرنس های ارشد میشه رو میشه جواب داد! کمترش کنند. که من دیگه وارد این موضوع نشدم. گفتم شاید برای برخی دوستان حرف زدن من از کنکور دکتری ویروس، سنگین و غیر قابل قبول باشه!

love virology

New member
دوست گرامی من نگفتم که دل بستن به سوالات گذشته گفتم دکترا همون روند گذتشه داشته / اگر کسی جاووتز و مورای خوب خونده باشه خودشو برای هر گونه سوالی اماده کرده / ولی کسی بتونه سوالات دکترا در حد 70 80 برنه میتونه از پس ازمون بر بیاد / دکترا ایمنی هم نگاه کرده باشین باز تم یکسان وزارت بهداشتی داشت / فعلا ملاک ما برای حدس سوالات ازمون دکترا امسال بود ولی باز هم چیزی معلووم نیست

vet lab sciences

New member
نه دوست من سوء تفاهم نشه! خدای ناکرده قصد اسائه ادب به محضر شما رو نداشتم. عرض بنده هم بر اساس احتمالات بود.:28:

love virology

New member
فعلا حدسییات هست / باید صبر کرد بهترین کار صبور بودنه / به یاری خدا خوب شد چه عالی و احیانا نشد تلاش برای سال بعدی

vet lab sciences

New member
أحسنت! درود بر شما. با این توصیه، بنده هم یاد این جمله در خطاب به خودم برای قبولی تهران افتادم :

*صبورانه در انتظار زمان بمان، هر چیز در زمان خود رخ می دهد. حتی اگر باغبان، باغش را غرق آب کند، درختان خارج از فصل خود، میوه نمی دهند.*

506141_SFuIiM6F.jpg

love virology

New member
شایدم ما رفتیم 95 / تلاش در این 39 روزه مکنیم / به یاری خدا تونستیم چه عالی . نشدم سال بعد

love virology

New member
کدام خانواده ویروس تولید mRNA مجموعه میکنند که در قسمت 3 با هم همپوشانی دارند

vet lab sciences

New member
باریکلا! خوشم اومد!:a2d3:

به شدت تابلوئه اگر منظورتون این بوده باشه!!:65d6a5d6s:

ژنوم کدام ویروس در 3 قسمت همپوشانی (overlapping) دارد؟
1) Marburg
2) (Respiratory syncytial virus (RSV
3) َsendai
4) Ebola

که میشه گزینه 4 یعنی ویروس ابولا

چقدر اشتراکات ذهنی داریم برای دادن یک سوال خوب!:whistle:

7341d1419177598-filovirus-particle.jpg

love virology

New member
توجه کن گفتم مجموعه حالا اسونتر تولید پلی پروتیین میکنند / فکر کنم دیگه راحت تر متوجه شدید

vet lab sciences

New member
هی روزگار... دریغ از یک تقدیر خشک و خالی بابت به خرج دادن ذوق و قریحه تو نوشته هام و از همه مهمتر طرح اون سوال مفهومی!:sad:

نه عزیزم، فهمیدم منظورت چیه و جوابش رو هم میدونستم ولی از اونجایی که سوال، جالب مطرح نشده بود! گفتم یه سوال جالب مطرح کنم.:65d6a5d6s:

جواب سوالت Corona viridae هست دوست من.:thumbsdownsmileyani

Coronavirus_RNA_synthesis.jpg

love virology

New member
دوست گرامی انقدر سخت نگیر / استرس هم به خودت راه نده ارزش نداره

فعلا / کنکور خوبی برایتان ارزو میکنم / شاد باشید

روزگار خوووش

- - - Updated - - -

دوست گرامی انقدر سخت نگیر / استرس هم به خودت راه نده ارزش نداره

فعلا / کنکور خوبی برایتان ارزو میکنم / شاد باشید

روزگار خوووش

vet lab sciences

New member
قربون آقا.
نه دوستم چه استرسی! من که گفتم إن شاء الله سال 95.

حالا با اجازت سوالت رو ویرایش می کنم.

ژنوم کدام خانواده ویروسی، پلی پروتئین کد می کند و انتهای '۳ mRNA های آن مشابه یکدیگر هستند؟

1) Retroviridae
2) Togaviridae
3) Coronaviridae
4) Flaviviridae

که در اینجا "مجموعه، قسمت و همپوشانی" حذف شدن و به ترتیب به جاشون "پلی پروتئین، انتها و مشابه" و همچنین علامت prime گذاشته شده.

و یا این که می شد اینطوری هم مطرح کرد سوال رو:

در کدام خانواده ویروسی تنها انتهای '۵ سکانس ژنی هر mRNA آن ترجمه می شود؟

1) Flaviviridae
2) Coronaviridae
3) Retroviridae
4) Togaviridae

به هر روی سپاسگزارم از طرح سوالت دوست من.:painting:

virologist93

New member
سر زدن ب این سایت فقط استرس محضه!
تا زمان اعلام نتایج خداحافظ همگی

- - - Updated - - -

سر زدن ب این سایت فقط استرس محضه!
تا زمان اعلام نتایج خداحافظ همگی

vet lab sciences

New member
ردیابی محل اختفاء HIV​

Tracking_down_HIV%E2%80%99s_hiding_place.jpg

** ژنوم HIV-1 به شیوه ای حساب شده و غیر تصادفی به داخل ژنوم سلول میزبان اینتگره می شود، با ترجیح نواحی پیرامونی و پروگزیمال NPC هسته ای**

این ترجیح فضایی به علت عمر کوتاه اینتگراز ویروسی و حضور کروماتین های باز فعال از لحاظ رونویسی می باشد که این کروماتین ها برای اینتگره شدن cDNA مجاز هستند.
بر اساس این مدل، پس از ورود (ژنوم ویروس) به هسته از طریق منفذ هسته ای، اینتگراز بدون در نظر گرفتن هتروکروماتین های بسته LAD و کروماتین های دور از هسته داخلی، اولین نواحی باز کروماتین را که با آن مواجه می شود، مورد هدف قرار می دهد (یعنی cDNA رو اونجا ادغام یا همون اینتگره می کنه). محققین دریافته اند که ویروس های جهش یافته با عملکرد ضعیف اینتگرازی، الگوهای ادغام پراکنده در هسته را از خود نشان می دهند.

در نهایت، این ترجیح نواحی نزدیک به NPC ممکن است در بیان پروداکتیو ژن HIV-1 نقش داشته باشد. برای مثال، پروتئین هایی در NPC کشف شده اند که در تنظیم رونویسی ژنوم ویروس نقش دارند.

nrm3965-f3.jpg

NPC = Nuclear Pore Complex
LADs = Lamin Associated Domains
cDNA = complementaryDNA

(April 2015)

eeeeeeehsan

New member
سلام دوستان
16.gif

این آخرین شانس و احتمالن تلاش برای عوض کردن تاریخ آزمون هاست.
لطفن هرکی هرکاری از دستش بر میاد دریغ نکنه، هرچقدر می تونید تماس بگیرید.

ببینید پارسال ادمین یه همچین تاپیکی رو زدن:
اعتراض براي برگرداندن تاريخ برگزاري آزمون ارشد پزشكي 93 به روال عادي هر سال

با اعتراضی که بچه های پارسالی کردن تاریخ افتاد به 22 و 23 خرداد.
امسال هم همینطور، باید اعتراض کنید تا نتیجه بده، ولی اصلن رو تغییر کردن زمانش حساب باز نکنید و سخت بخونید.

من خودم به شخصه نمی خوام تاریخش عوض بشه چون دیگه حوصله ندارم، هنوز خیلی عقبم ولی میخوام هرچه زودتر تموم شه راحت شم.
ولی از فردا با 4تا خط موبایل و ثابت هی تماس میگیرم باهاشون. شما هم اگه میخواین تاریخ عوض بشه به دوست و آشنا و فامیل و همه اطلاع بدید که فقط و فقط تماس بگیرین با شماره های:
81452052
81452574
81452575
دفتر پورکاظمی 81453309
کارشناس آزمون ارشد خانم اسد برقی 81453243

ریمایندر رو گوشیتون سیو کنید 1 ساعت یه بار زنگ بزنید.

زنگ که میزنید جواب نمیدن ناامید نشین، باز زنگ بزنید.
هرکی تلفن رو برداشت بگین به تاریخ آزمون اعتراض دارین، واسه چی گذاشتینش 1 خرداد!!
28 خرداد اول رمضونه، فوقش 2 روز آزمون سراسری هست و 1 روزش هم استخدامی. اینا بهونشونه چون میخوان آزمون رو سریعتر برگزار کنن برن دنبال خوشی.
22 خرداد هم نشه 20، 19، 18 خرداد هم می تونن بندازن. فقط باید جدی باشین تا بفهمن اعتراضتون جدیه.

یه خواهش دیگه؛
نگین که ولش حالا بچه ها تماس میگیرن، معرفت داشته باشین و همه تماس بگیرین.

فقط جدی باشید، هر روز تماس بگیرید. بچه های ارشد پارسال و امسال و هرسال و اینجا و اونجا هیچکی واستون دل نمی سوزونه جز خودتون، پس جدی باشید.
بین دوستان و پدر و مادر و فامیل و همه اطلاع رسانی کنید که تا اونجایی که راه داره حجم تماس ها افزایش پیدا کنه.

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا