سوال و جواب (علوم آزمایشگاهی)

jo-boy

New member
پرسش،پاسخ و مطالب علمی (پزشکی-پیراپزشکی)

سلام
اینجا همه میتونن سوالای خوب و مفیدی رو که دارن مطرح کنن و بقیه بیان جواب بدن
سوال اولو خودم میپرسم و امیدوارم بقیه بیان و جواب بدن..مرسی

فردی 42 ساله مبتلا به ایدز با اسهال ناتوان کننده ، مقاوم و مزمن به آزمایشگاه مراجعه نموده است.او میگوید علایم وی درست پس از بازگشت وی از کمپ تفریحی آغاز شده است همچنین وی اذعان به خوردن آب از رودخانه (بدون استفده از فیلتر و بدون جوشاندن ) نموده است.نتیجه تست( GSA(Giardia Stool Antigen برای وی منفی بوده است.تشخیص احتمالی شما چیست؟
A-Amibiasis
B-Giardia
C-criptosporidium parvum
D- P.falciparum
... E-Leishmaniasis

با آرزوی موفیت

آخرین ویرایش:

somy

New member
سلام. به نظر من پاسخ گزینه سوم یعنی کریپتوسپوریدیوم پارووم هست. کریپتوسپوریدیوم پارووم یک انگل کوکسیدیایی است که در حالت عادی برای انسان بیماریزا نمیباشد و بیشتر یک بیماریزای حیوانات است که موجب اسهال در گاوها میشود. اما به عنوان یکی از بیماریزاهای فرصت طلب روده ای در بیماران دچار نقص ایمنی از جمله ایدز باعث ایجاد اسهال میشود.

naghmeh_alipoor

New member
یکی کمکم کن بگه که برا ارشد بیوشیمی بالینی آزمون شرکت کنم خوبه آزمون چه موسسه ای معتبر تره؟شماره ی رتبه برتر بیوشیمی بالینی اگه میشه بهم بدید باهاش صحبت کنم ممنونم:smilingsmiley:

jo-boy

New member
سوال شماره 2

خانمی 72 ساله با تنگی نفس پیش رونده(مدت 2 هفته) به آزمایشگاه مراجعه کرده در تستهای پزشکی صدای خس خس قفسه سینه از تمام قسمتهای ریه مشهود است.تست CBC نشان میدهد :Hgb 7.1-- Hct 22.2-- MCV 93fl --platelet 205,000-- WBC 6500-- و دیف نیز به این صورت است : سگمنته 60 ، لمفوسیت 25 ، باند 4 ، مونوسیت 9 ، ائوزینوفیل 2 و 10 عدد Nrbc .. کدام تشخیص برای وی محتمل تر است؟
A -- Iron deficiency anemia

B -- Perni...cious anemia

C -- Anemia of chronic disease

D -- Sickle cell anemia

E -- Hemolytic anemia

موفق باشید

somy

New member
گزینه c میشه؟ این یکی سخته jo boy لطفا خودت جوابشو بگو

طاها

New member
هماتوم خیلی قوی نیس!
اما فکر کنم گزینه a درست باشه چون:
Hct و Hgb کاهش پیدا کردن و MCV افزایش پیدا کردن( نسبت به حالت نرمال)
شاید علت تنگی نفس هم اکسیژن رسانی ناقص باشه.

jo-boy

New member
جواب سوال گزینه e ..دلیل:این خانم احتمالا به آنمی همولتیک اتوایمیون مبتلا هستند.البته احتمال حضور لوسمی و لنفوم هم وجود دارد(که در گزینه ها نبود)..این کم خونی با ادم ریوی که نارسایی احتقانی قلب را نیز در پی دارد همراه است..{اگه کسی رو گزینه ای شک داره بپرسه تا دلیله نبودنشو بگم}..
موفق باشید

طاها

New member
میشه با توجه به تست ها جوابو دقیق تر بگی؟
منظورم از روی cbc و دیف .
مرسی پستت رو خیلی دوست دارم.ادامه بده.

jo-boy

New member
چرا فقر آهم نیست؟
ما در فقر آهن nrbc نداریم و اینکه عدد mcv در اینجا حالت میکروسیت را نشان نمیدهد

چرا پرنیشیوز نیست؟
mcv ماکروسیت را نشان نمیدهد

چرا آنمی بیماریهای مزمن نیست؟
وجود nrbc این گزینه را هم رد میکند

چرا آنمی داسی شکل نیست؟
بنا به خیلی دلایل!! از جمله اینکه خیلی غیر طبیعیه یه فردی با آنمی سیکل سل این همه عمر کنه !

موفق باشید

jo-boy

New member
من بنا به علاقه خودم سوالای هماتو میزارم اگه کسی از عزیزان مایل بود مطرح کنه تا سوالای دیگه هم بزارم..

jo-boy

New member
نبوددددددددددد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!
بابا یه نظری !!!!!:smilingsmiley:

jo-boy

New member
کدام یک از موارد زیر دارای چرخه زندگی نزدیک (مشابه) به گونه های پلاسمودیوم میباشد ؟

1-Dracunculus medinensis
Blastocystis hominis- 2
Babesia microti- 3
Toxocara canis- 4

طاها

New member
Babesia .؟ شاید چون اونم یه انگل داخل گلبول قرمزه و جز شاخه اپی کمپلکسا هست.

jo-boy

New member
جواب گزینه 3 میباشد.توضیح:مانند مالاریا Babesia تک یاخته آلوده کننده گلبولهای قرمز است که ایجاد بیماری تب نیز میکند اما میتوان گفت اختلاف آن در نحوه انتشار است که Babesia توسط کنه منتقل میشود. باتشکر

jo-boy

New member
بچه های علوم یه خورده لااقل همکاری کنید .. میخوام سوال بزارم ولی میگم کسی نمیاد دیگه
روحیه میدین حسابی یاااااااااااااااااااااااااا !!!!!!!:28:

طاها

New member
بچه های علوم یه خورده لااقل همکاری کنید .. میخوام سوال بزارم ولی میگم کسی نمیاد دیگه
روحیه میدین حسابی یاااااااااااااااااااااااااا !!!!!!!:28:

من که همیشه همراهی میکنم باهات هیچ کس هم نیاد خودم هستم!:tonguesmiley:

بالا