سوال و جواب (علوم آزمایشگاهی)

طاها

New member
آآآآآآآآآآآآآآآآآآهای بچه هایی که دنبال تاپیک علمی هستین کجایین پس؟ :sad:

jo-boy

New member
پس این برو بچ علوم آز کجااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااان ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!:whistle:

RBC!

New member
تصویر اصلا واضح نیست خب :|

راستش به نظر من مکان مناسبی نیست برای دیف کردن چون رولو داریم و پراکندگی RBC ها مناسب نیست.

هسته سلول شماره سه واضح نیست و نمیشه وضعیت کروماتین رو تشخیص داد.
اگه اون نقطه های پررنگ رو گرانول فرض کنیم پس این سلول چنتا دونه گرانول درشت داره و همچنان وضع گرانول های کوچیکش مشخص نیست.
رنگ سیتوپلاسم هم صورتیه که یه جاهایی رگه ها خاکستری میزنه.
سلول مثه اینکه داره به RBC های اطرافش فشار میاره ولی یه جاهایی خودش هم دچار فرورفتگی شده..
اندازش هم خب خیلی بزرگ نیست.. در حد یه نوتروفیل ِ !

به دلیل واضح نبودن تصویر من این سلول رو تشخیص نمیدم میرم یه جای مناسب تر
:smiliess (3):

آخرین ویرایش:

hirkania

New member
خب تشخيص اين سلول خيلي سخته ..... مونوسيت بزرگتر از اين حرفا ديده ميشه

jo-boy

New member
تصویر اصلا واضح نیست خب :|

راستش به نظر من مکان مناسبی نیست برای دیف کردن چون رولو داریم و پراکندگی RBC ها مناسب نیست.

هسته سلول شماره سه واضح نیست و نمیشه وضعیت کروماتین رو تشخیص داد.
اگه اون نقطه های پررنگ رو گرانول فرض کنیم پس این سلول چنتا دونه گرانول درشت داره و همچنان وضع گرانول های کوچیکش مشخص نیست.
رنگ سیتوپلاسم هم صورتیه که یه جاهایی رگه ها خاکستری میزنه.
سلول مثه اینکه داره به RBC های اطرافش فشار میاره ولی یه جاهایی خودش هم دچار فرورفتگی شده..
اندازش هم خب خیلی بزرگ نیست.. در حد یه نوتروفیل ِ !

به دلیل واضح نبودن تصویر من این سلول رو تشخیص نمیدم میرم یه جای مناسب تر
:smiliess (3):

دوست عزیز وقتی شما با سلولهای نادر سروکار دارید مهم نیست که کجای لام باشید مهم اینه اونو تشخیص بدید
بعدش ما که دیف نخواستیم تشخیص یه سلول تک خواستیم

RBC!

New member
وقتی مکانش مناسب نیست هر سلولی ممکن ِ غیر طبیعی به نظر بیاد :)

almaci

New member
سلام دوست عزیز فکر کنم لنفوسیت باشه؟ :21::33: اگر اشتباه است میشه کاملا توضیح بدین چون واقعا عاشق خون شناسی هستم خیلی علم زیباییه:riz304: ممکن هم هست منوسیت فعا ل شده باشه چون اغلب سلول های دیگر را فشار داده و سیتو پلاسم انها را فرو می برد ولی لنفوسیت فعال شده سلول های دیگر ان را فشار داده و سیتو پلاسم ان را فرو می برند خیلی ممنون موفق باشید

آخرین ویرایش:

jo-boy

New member
با تشکر از عزیزانی که نظر دادن
بچه ها هر سه سلولی که اینجا میبینید نوتروفیلهای نکروبیوتیک هستند که سلول شماره 2 وضوح بالاتری از تخریب هسته رو نشون میده.
معمولا در حالتی که خون کهنه باشد این سلولها به عنوان آرتیفکت شناخته میشوند اما در مار گزیدگی و یا در حالتی به نام "دیس اریتروپوئز" هم دیده میشود.
{این لام آقایی بود میانسال که اختلال خونسازی و بدخیمی داشت و خیلی جالب بود که همه سلولهاش به این صورت بودن حتی سلولهایی بود که هسته 6 تکه شده بود}.

jo-boy

New member
با توجه به استقبال گسترده عزیزان علوم آزمایشگاهی!! بنده بازم به ادامه دادن تاپیک امیدوارم.
و اما سوال بعدی..

وجود الکل در رنگ آمیزی گرم چه هدفی را دنبال میکند؟

1- فیکس کردن ارگانیسم های گرم مثبت
2- رنگ زدایی ارگانیسم های گرم مثبت
3- رنگ زدایی ارگانیسم های گرم منفی
4- فیکس کردن ارگانیسم های گرم منفی

موفق باشید

طاها

New member
رنگ بری از گرم منفی ها.(برخی باکتری هایی که رنگ کریستال ویوله رو گرفتن در اثر الکل رنگ رو پس میدن اما بعضی ها نه)

Existence

New member
salam man taze ozve sait shodam kheili khoshhalam k ba in siat ashna shodam man terme akhare olomazmayeshgahiam az roza yek shanbe karvarzim shoro mishe kheili b komaketon ehtiaj daram mamnon misham age komakam konin

آخرین ویرایش:

mahboob

New member
salam bacheha man nemidonm vase arshad kodom gerayesh beram beine fisiology o hemat mondam yeki komakam kone

رامین50

New member
اونجور که من اطلاع دارم بجه های علوم آزمایشگاهی توکنکورهماتولوژی موفقترند اما توفیزیولوژی بیشتربچه های بیولوژی چون با درس فیزیولوژی زیادسرکاردارن

mohana28

New member
jo-boy خیلی سوالای خوبی مطرح میکنین...پس چرا دیگه ادامه نمیدین؟:33:

من به خاطر همین عضو شدم

jo-boy

New member
سلام دوستان
ببخشید که این چند وقت نبودم امیدوارم از این به بعد از مطالب استفاده کنین.
هر کسی هم نظری داره خوشحال میشم که بگه
موفق باشید

jo-boy

New member
مرد 42 ساله آفریقایی که به رماتوئید آرتریت مبتلاست و در حال مصرف متوتروکسات میباشد به درمانگاه شما مراجعه میکند.شغل وی از 16 سالگی و پس از مهاجرت به آمریکا نگهبانی بوده است.مصرف متوتروکسات از زمان تشخیص نوع حاد RA شروع شده است.پس از تست CBC مقدار زیادی ائوزینوفیل مشاهده میشود.به کدام عامل مشکوک میشوید؟

A. Necatar Americanis
B. Strongyloides Stercalis
C. Onchocerciasis
D. Dracunculus Medinensis
E. Enterobius

بالا