سهمیه رزمندگان آری یا خیر؟؟؟؟

درود
من دو نمونه ای که خود از آزار ها ( عوارض) بخشبندی ( سهمیه بندی) رزمندگان دیده ام را بگویم

سال 66 با سهمیه رزمندگان رشته پزشکی پذیرش شده بود خدایی هیچ درک و کششی تو مغزش برای این رشته نبود همه اش شده بود خاطره های دوران جبهه و خطاطی و پند دادن به دیگران ووووو...

دوره ی 7 ساله ی پزشکی را در 11 سال بپایان برد اون هم با کلی مشروطیت و ارفاق و کاغذ بیار و ببر

یادم میاد آزمون انگل شناسی دو موسوم ( ترم) افتاد یکبار نمرش دو و بار دیگر یک و نیم شد

اما از حق نگذریم اخلاق خوبی داشت نماز و روزه اش ترک نمی شد وووو

دوم

ورودی 68 بود رزمنده ای کشتی گیر بود تو خوابگاه غوغا می کردگاهی دادو فریاد و چنگ را می انداخت اما مغزش کشش نداشت درس بخونه چند بار مشروط شد پس از 4 سال در جا زندن و بستری شدن در بخش روانپزشکی و... و دگر ازفرجامش خبر ندارم

براستی اگر کسی شایستگی داشته باشد در سهمیه ی آزاد هم شایستگی خود را نمایان کرده و پذیرش ( قبول) می شود

نه ایکه جای کس شایسته ی دیگری را گرفته و پیشگیر ورود تن دیگری شود و در فرجام با این همه هزینه و زمان بری وزمان کشی به دستاورد نخستین نرسد

نمونه ها بسیار است واما گوش شنوا کم

اینها کسان ارجمند ووالا گوهری بودند و برای پدافند از کشور جان خود را سپر کرده اند اما پاداش مینوی( معنوی) اینان با خداست نه به حکومت

حکومت باید از نگر پولی و مادی و درمانی به اینها برسد نه اینکه آنها را به کار هایی وارد کرده و بگمارد که کشش مغزی آنها را ندارند و سر انجام سر جای دگری در می آورند

اگر مغزشان و هوششان کشش و گنجایش گستره پزشکی داشت با سهمیه ی آزاد هم شایستگی ها خود را نشان می دادند نه اینکه اندوهمندانه با تلف امکان های مادی و مینوی جای کسان شایسته ی دیگر را گرفته و خود نیز به دستاورد دلخواه نرسند

آخرین ویرایش:

86216664

New member
به نظر من در رقابتهای علمی موضوع سر تلاش و استعداد و هوش افراده و اګه کسی بدون صلاحیت علمی و با سهمیه مثلا اومد پزشک شد فردا که سوګندنامرو خوند و بازم با سهمیه یا بند پ رفت سر کار و از عهده مسیولیت کارش برنیومد آیا ذهنیت دیګران نسبت به اون شخص عوض نمیشه؟ و حتی ارزش کارها و رشادتهای قبلی خودشم پاییین میاره. پس هر چیزی جای خودش و دولت میتونه با تامین هزینه بهداشت و درمان به این افراد کمک کنه و به نظرم حتی با وجود این امتیازات که هست و ګاها امتیازاتی هم برای فرزندان این افراد در نظر میګیرند خود این افراد نباید به خودشون اجازه بدن که با این سهمیه ها لااقل در رقابتهای علمی شرکت نکنند و حق دیګری را پایمال نکنند.

parisaaa

New member
بعد از اونهمه توضیحی که بچه ها دادن باز هم برخی از شما حرف بیخود خودتون رو تکرار می کنید.
اول در مورد نحوه اعمال سهمیه تحقیق کنید بعد اینجا حرف الکی بزنید.
جای اینکه اینجا پرسه بزنید درس بخونید قبول میشید

nora23

New member
چند ده نفر برای رقابت 250 کرسی دانشگاه؟!! خب این که درست نیست. جالبه بدونیم هر نفر از فرزندان شهدا فقط یک بار مجاز به استفاده از سهمیه هستند. یک بار فرصت برای داشتن رشته و دانشگاه مناسب و در مورد کسانی که عزیز ترین کسانشون رو برای حفظ امنیت ما گذاشتند ایا ناعادلانست؟ من که فکر نمی کنم.!! در ضمن اگر همت اونها نبود الان ما با این راحتی دوستانه حرف نمیزدیم و حتی نمی تونستیم موضع بگیریم. فکر می کنم کمی باید موضعمون رو اصلاح کنیم !!

نظر شما گاملا اشتباهه فرزندان شهدا در تمام مقاطع سهمیه دارن من دو نفر رو دیدم که یکی تا دکتری با سهمیه پیش رفت والان هم استاد دانشگاهه ولی به دلیل بار علمی بسیار ضعیفش تنها هنرش تربیت دانشجوهای بیسواده...

eco.bio

New member
نظر شما گاملا اشتباهه فرزندان شهدا در تمام مقاطع سهمیه دارن من دو نفر رو دیدم که یکی تا دکتری با سهمیه پیش رفت والان هم استاد دانشگاهه ولی به دلیل بار علمی بسیار ضعیفش تنها هنرش تربیت دانشجوهای بیسواده...

عالی بود. لایک. متاسفانه سهمیه شهدا بدترین ناعدالتی در حق جوونهای این مملکت هستش.

Mohammad gh

New member
منم سهمیه ندارم ولی با سهمیه موافقم.اگه کسی عرضه نداره قبول بشه دلیل نمیشه سهمیه رو بهونه کنه.
خواهشا منطقی باشین

بحث عرضه نیست
شما فرافکنی نکن!کسی که باید منطقی باشه شمایید

بحث بی عدالتیه...در دانش باید شایسته سالاری حاکم باشه نه سهمیه بندی اونم برای فرزندان رزمندگان!البته شکی در جانفشانی جانبازان و رزمندگان عزیز کشورمون نیست و کیه که ندونه همین سهمیه چه قدر چهره و فداکاری این عزیزان رو تخریب کرده...منکه به شخصه وقتی ببینم کسی سهمیه هست اصلا نمیتونم مثل قبل بهش نگاه کنم و همش احساس میکنم که جای کسه دیگه رو گرفته در واقع این پیش فرض هست حالا شاید ادم باهوشی هم باشه.به نظر من حمایت مالی و معنوی کفایت میکنه....در هیچ کشور پیشرفته ای برای ورود به دانشگاه های درست حسابیشون سهمیه ای مثل ایران ندارن

متاسفانه بعضی دوستان بلافاصله تا کسی میگه که سهمیه بی عدالتی محضه قرآن سرنیزه میکنن و شروع میکنن به زدن انواع و اقسام تهمت ها.!

m_mobini

New member
هرکسی نظروعقیدش محترمه.ولی واقعاناراحتم ازحرفای بعضی ازدوستان.لطفایکم انصاف داشته باشین.من حاضرم هیچی نداشته باشم اماسایه ی پدرمادرم بالای سرم باشه.اوناواسه اینکه ماالان امنیت داشته باشیم اونا.....بگذریم.ولی این حداقل کاریه که میشه واسشون انجام داد.

varia

Well-known member
هرکسی نظروعقیدش محترمه.ولی واقعاناراحتم ازحرفای بعضی ازدوستان.لطفایکم انصاف داشته باشین.من حاضرم هیچی نداشته باشم اماسایه ی پدرمادرم بالای سرم باشه.اوناواسه اینکه ماالان امنیت داشته باشیم اونا.....بگذریم.ولی این حداقل کاریه که میشه واسشون انجام داد.

ارزش کار ایشان به هیچ عنوان ربطی به وجود و اختصاص این سهمیه نداره. بهتره دلیل اختصاص این سهمیه از زبان مسببها و مصوبهاش بشنوید،شنیدن داره و مطمئنا حتی دوستان موافق هم اگه بشنوند به فکر میرند!

Mohammad gh

New member
عزیزم من خودم نوکر همه ی شهدا و خانواده ی معظمشون هم هستمم اما چه مربوط میشه به سهمیه ی دانشگاهی!وقتی دولت عرضه داشتهه باشه و حمایت مادی و معنویش کامل باشه دیگه نیازی به سهمیه بندی نیست

اسن گیریم که سهمیه دادن کار درستی باشه!اما عدالت رو چهجوری میخواید توجیح کنید؟این سهمیه عملا به معنی گرفتن جای فرد شایسته تره.
اگرچه من خودم چندین بار دیدم افرادی که سهمیه رزمندگی داشتن یا سهمیه شهید ولی از اونا استفاده نکردن و خودشون با زحمت خودشون تونستن بهترین نتیجه رو بگیرن که خب این کارشون واقعا واقعا جای ستایش داره

آخرین ویرایش:

konjkave

New member
همه ما ایرانیا در برابر کاری که این بزرگان انجام دادن مدیون هستیم.و باید ادای دین کنیم.
مسئولین به یه شکل ما هم به یه شکل دیگه.از جنبه مسئولین باید به وضعیت معیشتی و سلامت اینها توجهی ویژه بشه.اما موضوع سهمیه بندی برای دانشگاه یک مقدار فرق میکنه البته من مخالف اصل ماجرا نیستم اما با نحوه و شرایط این قانون مخالفم.کسی که قراره پزشک بشه و حرفه اش به جان انسانها مرتبط میشه نباید بی صلاحیت باشه و فقط صرف جانباز بودن وارد این رشته بشه ولی میشه برای این افراد نسبت به بقیه تخفیف نمره قائل شد.یعنی یک میزان نمره ای برای اون رشته مثلا پزشکی در نظر بگیرن اگر نزدیک بود قبولش کنن.
جوری نباشه که حق بچه هایی که واقعا زحمت کشیدن و درس خوندن ضایع بشه.

konjkave

New member
همه ما ایرانیا در برابر کاری که این بزرگان انجام دادن مدیون هستیم.و باید ادای دین کنیم.
مسئولین به یه شکل ما هم به یه شکل دیگه.از جنبه مسئولین باید به وضعیت معیشتی و سلامت اینها توجهی ویژه بشه.اما موضوع سهمیه بندی برای دانشگاه یک مقدار فرق میکنه البته من مخالف اصل ماجرا نیستم اما با نحوه و شرایط این قانون مخالفم.کسی که قراره پزشک بشه و حرفه اش به جان انسانها مرتبط میشه نباید بی صلاحیت باشه و فقط صرف جانباز بودن وارد این رشته بشه ولی میشه برای این افراد نسبت به بقیه تخفیف نمره قائل شد.یعنی یک میزان نمره ای برای اون رشته مثلا پزشکی در نظر بگیرن اگر نزدیک بود قبولش کنن.
جوری نباشه که حق بچه هایی که واقعا زحمت کشیدن و درس خوندن ضایع بشه.

bluerosy

New member
نظر منم اینه که نباید در مباحث علمی اینچنینی برای این بزرگواران سهمیه قرار داده بشه. اینجا بحث مهارت و استعداده.
ولی این مسئله در مورد سایر سهمیه ها هم هست مثل سهمیه هیئت علمی. ولی ما اکثرا اون رو فراموش کردیم و فقط به سهمیه شهدا گیر میدیم. اون هم ناعدالتیه و فرقی با این نمیکنه. چه بسا بدتره! گیرم پدر تو بوده فاضل از فضل پدر تو را چه حاصل
وقتی کسی با سهمیه هیئت علمی وارد دانشگاه می شه افراد کمتری به او با دیده تحقیر نگاه میکنند. ولی در مورد کسی که سهمیه شهداست همه میخوان خرخرشو بجون. خوب این خوب نیست. این هم یک ناعدالتی از طرف ماست.

دکتر سارا

New member
آقا اختصاص دادن سهمیه عاملی شده واسه کم کاری این عزیزان.یه کسی سر انگشتی حساب میکنه میگه من فلان تراز رو بیارم با سهمیه حله. چرا خودمو تحت منگنه بزارم.خودشون نمیدونن ولی من میدونم ظلمه به خدا...

abtin13

New member
طرف با رتبه 10000 داروسازی قبول شده.چرا چون سهمیه داشته.در حالی همون دانشگاهی این قبول شده آخرین فرد قبولی رتبه اش حدود 2500 بوده.آخه از رتبه 10000 چه دکتری درمیاد؟ حالا نمیگم رتبه های پایین قله های علم و تکنولوژی رو فتح میکنن.ولی دیگه تفاوت 2500 با 10000 مشخصه دیگه.تازه این سهمیه ای دوران دانشگاه هم میره عضو بسیج میشه درساش خود بخود پاس میشه.احتیاجی به درس خوندن نداره

vatson

New member
طرف با رتبه 10000 داروسازی قبول شده.چرا چون سهمیه داشته.در حالی همون دانشگاهی این قبول شده آخرین فرد قبولی رتبه اش حدود 2500 بوده.آخه از رتبه 10000 چه دکتری درمیاد؟ حالا نمیگم رتبه های پایین قله های علم و تکنولوژی رو فتح میکنن.ولی دیگه تفاوت 2500 با 10000 مشخصه دیگه.تازه این سهمیه ای دوران دانشگاه هم میره عضو بسیج میشه درساش خود بخود پاس میشه.احتیاجی به درس خوندن نداره

باز ده هزار خوبه! ورودی 86 برای دانشگاه مادر کسیو سراغ دارم که با رتبه 26 هزار دارو قبول شده!! سال 86 هم همون یونی بالای هزار دارو برنمیداشت. خب نتیجه ش میشه شرایط کنونی ما!!

Nike313

New member
:21:امسالم با 15000 هزار سراسری سمنان پزشکی قبول شدن...... :-/

کاملا عدالت آموزشی تو کشور داره رعایت میشه :25r30wi: :whistle:

goo

New member
به نظر من ما یک مسئولیت هایی در قبال اینگونه افراد داریم و از طرفی هم نمیشه با جون مردم بازی کرد چون این رشته ها با جون مردم مستقیما سر و کار دارن.من خودم فقط با اختلاف چن نفر از دارو و پزشکی موندم و اگر نبودن چنین سهمیه هایی مثل رزمندگان،هیئت علمی،مناطق محروم و... 100% از این رشته ها پذیرفته می شدم و فک می کنم من و امسال من می تونستیم خدمت بیشتری به مملکت بکنیم. به هر حال به نظر من اگه از خانواده های شهدا و جانبازان اگه ساپورت مالی بشن قبل از کنکور یه چیزی مثل ک.لا.س رایگان ،کتاب رایگان و...(که حتی خود مام این امکان رو نداشتیم....) و آمادگیشون بره بالا ولی تو کنکور با توانایی خودشون قبول بشن شاید بهتر باشه.

abtin13

New member
...

ماکه کارشناسی سهمیه نداشتیم ! گفتن فقط واسه بچه هایی که والدین شون بالای 50% !

امسال هم واسه ارشد برا اولین بار سهمیه دادن به ما ، با رتبه 5 قبول نشدم

گفتن 80% نمره رو نیاوردی !

کارشناسی خیلی آسون میگیرن احتمالا واسه اینه که ظرفیت قبولیش خیلی بیشتره به چشم نمیاد

حالا این همه دارن سران مملکت رو با آدماش قورت میدن !!! این چهار نفر هم برن دانشگا به کسی برنمیخوره

...

د همینه دیگه.میگیم خوب فلانی که داره میلیاردی دزدی میکنه منم یه 2-3 میلیون بدزدم.چه اتفاقی میافته مگه؟
اتفاقی که میافته اینه که چون دیگه دزدی جلوه بدشو از دست داده همه مردم میشن دزد. این میگه به من چه اون یکی میگه به من چه.این سهمیه دادن هم نوعی دزدی و حق خوریه.چرا اونی که رتبش مثلا 10 اومده نتونه بره دانشگاه ولی اونی که رتبه 25 آورده میتونه بره؟حق رتبه 10 خورده نمیشه؟
من خودم یه دکتر میشناسم سهمیه ای هستش.قد یه کارشناسی ارشد سواد نداره ولی چون سهمیه داره الان متخصصه و داره تو دانشگاه درس میده.اینایی که از زیر دستش درمیان واقعا چیزی حالیشون میشه آیا؟اون مریض بدبختی که میره پیش این دکتر حقش خورده نمیشه؟
پس به من بر که میخوره هیچ احساس تنفر هم نسبت بهشون پیدا میکنم

ROJO

New member
هم با بعضی هم حرفای ترولاو موافقم هم با جبهه ی مخالفش

اولا بگم ک اتفاقا تو ایران فقط وارد دانشگاه شدن سخته دیگه بعدش هرجوریه طرف میاد بیرون، تخصص و فوق تخصصم بعضیاش ک دیگه کاری نداره مثلا خون و انکولوژی یا عفونی هر کی بخواد قبوله هههه

نکته ی بعدی اینکه من کسیو میشناسم ک بچه بوده باباش معلم بوده فوت شده مادرش با هزار مکافات هزینه تحصیلشو داده ... مگه فقط فرزند شهیده ک امکانات ازش سلب شده.
. این بابایی ک سالها خدمت کرده بچش هیچ حقی نداره?! حقوق برابر همینه?! ...

نکته ی اخر اینکه با حرف goo کاملا موافقم باید بهشون کمک کرد ک بتونن بهتر اماده بشن برا کنکور نه اینکه ی امتحان فرمایشی بدن و بفرما برو بشین تو کلا.س رتبه های خوب

بالا