رفع اشکال و پرسش و پاسخ ژنتیک انسانی

DNA.2013

New member
بچه ها منظور از "آپسونیزه کردن" که توی ژنتیک ایمنی اومده چیه؟

kian

New member
منظور همون حمله عوامل کمپلمان( عوامل c مانندc3a2 و غیره!!! ) به عامل آنتی ژنی مهاجم و آماده کردن برای ارائه به سیستم ایمنی برای از بین بردن !!!
که حالا یا به t-cell/ nk-cell ویا b-cellها ارائه میشه بسته به نوع آنتی ژن روی عامل که یا سلوله یا پروتئینیه!!!!

Dr.DNA

New member
khob inke malome doste man bebinid dar in olgo ma 8 ta histon darim ba nam haie h2b , h2a h3 & h4 ke h2b va h2a da vasat gharar daran va h3 & 4 khareji tar hastan va az har kodom az in 4 histoni ke goftam 2 bar tekrar mishe va dar nahayat histone h1 miad va histon roo mibande ke dar golbule ghermeze parandegan be jaie h1 histone h5 ro darim to in marhale histon ha bodan az inja be bad protein ha ham varede in olgo mishan esme in protein SAR hast ke mokhafafeScaffold Atachment Region hast va daghighan mese ye dar baste albate kheili koli goftam rize kary tosh ziad dare age bazam motevajeh nashodid behem begid

Dr.DNA

New member
خوب منبع اصلی رو بخونید خیلی بهتره یعنی همون کتابه دکتر محمدرضا نوری دلویی

mahnam

New member
khob inke malome doste man bebinid dar in olgo ma 8 ta histon darim ba nam haie h2b , h2a h3 & h4 ke h2b va h2a da vasat gharar daran va h3 & 4 khareji tar hastan va az har kodom az in 4 histoni ke goftam 2 bar tekrar mishe va dar nahayat histone h1 miad va histon roo mibande ke dar golbule ghermeze parandegan be jaie h1 histone h5 ro darim to in marhale histon ha bodan az inja be bad protein ha ham varede in olgo mishan esme in protein SAR hast ke mokhafafeScaffold Atachment Region hast va daghighan mese ye dar baste albate kheili koli goftam rize kary tosh ziad dare age bazam motevajeh nashodid behem begid

سلام دکتر DNA عزیز
خوش اومدی
لطفا نقل قول کن ببینیم جواب کی و چی رو میدی
فارسی هم یادت نره :ad54ad:

Dr.DNA

New member
سلام

سلام دکتر DNA عزیز
خوش اومدی
لطفا نقل قول کن ببینیم جواب کی و چی رو میدی
فارسی هم یادت نره :ad54ad:

سلام دو تا از دوستا سوالی کرده بودن در مورده الگوی سلنویید اما نمید.نم چرا جوابه من اینجا اومده منکه توی صفحه ی خودشون جواب دادم . حتما سایت قاطی کرده:smiliess (11):

Dr.DNA

New member
سلام دوستان. من کتاب امری رو دارم اینترنتی میخرم. ولی ترجمه ی حبیب نصیریه. این بهتره یا نوری دلویی؟ من شنیدم ترجمه ی نصیری بهتره!
نظر شما چیه؟ همینو بگیرم؟
خوب منبع اصلی رو بخونید خیلی بهتره یعنی همون کتابه دکتر محمدرضا نوری دلویی

پروانه

New member
سلام
من یه سوال در مورد ژنهای اپیستاتیک و هیپوستاتیک داشتم:
در نوعی گیاه فرضی، ژن بارز C مولد رنگ زرد در گلهاست و ژن بارز I از تشکیل رنگدانه ی یاد شده در گلها جلوگیری میکند، بنابراین گیاهانی که گلهای زرد رنگ دارند فاقد ژن غالب I هستند.
با توجه به نکات فوق ژنوتیپ والدین و همچنین ژنوتیپ افراد نسل اول را در مورد زیز تعیین کنید.
الف) والدین: سفید در زرد
نسل اول: همه زرد
نسل دوم: 1 سفید + 3 زرد
..................................................
ب) والدین: سفید در سفید
نسل اول: همه سفید
نسل دوم: 3 زرد + 13 سفید

من خودم این طوری حلشون کردم:
رنگ در گل رو یه صفت دی هیبرید در نظر گرفتم و به این ترتیب CC و Cc رنگ زرد و cc رنگ سفید رو در گل ایجاد میکنه و از اون طرف هم ژن II و Ii رنگ سفید و ژن ii باعث رنگ زرد میشه، چون در حالت مغلوبه و نمیتونه زن C رو بپوشونه...
درواقع به نظرم این طوریه که اگر ژن I در حالت غالب باشه رنگ گل رو سفید میکنه ولی در حالت مغلوب نمیتونه و همچنین اگر ژن C در حالت مغلوب باشه خودش باعث میشه که گل دیگه زرد نباشه و رنگ گل سفید بشه...
الف)والدین: سفید در زرد CCii x ccii

F1: همه زرد Ccii

F2: میشه 1 سفید + 3 زرد Ccii x Ccii
CCii , 2/4 Ccii , 1/4 ccii 1/4
1 سفید 3 زرد
1/4 متعلق به CCii هست...
...................................................................................................................................................
ب) والدین: سفید در سفید CCII x ccii

F1:همه سفید CcIi

F2: میشه 3 زرد + 13 سفید CcIi x CcIi

1/16CCII , 2/16 CCIi , 1/16 CCii , 2/16 CcII , 4/16 CcIi , 2/16 Ccii , 1/16 ccII , 2/16 ccIi , 1/16 ccii
4 سفید 2 زرد 6 سفید 1 زرد 3 سفید

ممنون میشم بهم کمک کنید.

DNA.2013

New member
در سرطان میلومای چندگانه آیا ساختار آنتی بادی فرق میکنه؟ یا فقط تعداد انتی بادی زیاد میشه؟

amirreza

New member
میشه ربط اینارو بگین
ماروفاژ ccr5و بیان میکنه یا cxcr4رو؟
واینکه mip-1alfhو bdf sdf کموکاینن چین؟کدومش اینارو بیان میکنه؟؟؟؟؟

خواهشا جواب بدین

amirreza

New member
رایجترین روبرتسونین نفهمیدم 13-14 هست یا 14-21
رایجترین جابجاییم فک کنم بین 22-11 هست

kian

New member
QUOTE=amirreza;187494]میشه ربط اینارو بگین
ماروفاژ ccr5و بیان میکنه یا cxcr4رو؟
واینکه mip-1alfhو bdf sdf کموکاینن چین؟کدومش اینارو بیان میکنه؟؟؟؟؟

خواهشا جواب بدین
[/QUOTE]

امیررضا!!! مگه میخوای phdشرکت کنی؟ همین که بدونی ماکرو فاژ این سیتوکاین رو تولید میکنه!!! کافیه... این فصل ایمنی ژنتیک رو بیشتر سعی کن در مورد ارتباط بیماریها با توارث و ژنتیک رو بیشتر بخونی خصوصا اون بخشی که مربوط به ارتباط بیماریها با hlaمیشه و جدولش..

orodgh

New member
سلام
من یه سوال در مورد ژنهای اپیستاتیک و هیپوستاتیک داشتم:
در نوعی گیاه فرضی، ژن بارز C مولد رنگ زرد در گلهاست و ژن بارز I از تشکیل رنگدانه ی یاد شده در گلها جلوگیری میکند، بنابراین گیاهانی که گلهای زرد رنگ دارند فاقد ژن غالب I هستند.
با توجه به نکات فوق ژنوتیپ والدین و همچنین ژنوتیپ افراد نسل اول را در مورد زیز تعیین کنید.
الف) والدین: سفید در زرد
نسل اول: همه زرد
نسل دوم: 1 سفید + 3 زرد
..................................................
ب) والدین: سفید در سفید
نسل اول: همه سفید
نسل دوم: 3 زرد + 13 سفید

من خودم این طوری حلشون کردم:
رنگ در گل رو یه صفت دی هیبرید در نظر گرفتم و به این ترتیب CC و Cc رنگ زرد و cc رنگ سفید رو در گل ایجاد میکنه و از اون طرف هم ژن II و Ii رنگ سفید و ژن ii باعث رنگ زرد میشه، چون در حالت مغلوبه و نمیتونه زن C رو بپوشونه...
درواقع به نظرم این طوریه که اگر ژن I در حالت غالب باشه رنگ گل رو سفید میکنه ولی در حالت مغلوب نمیتونه و همچنین اگر ژن C در حالت مغلوب باشه خودش باعث میشه که گل دیگه زرد نباشه و رنگ گل سفید بشه...
الف)والدین: سفید در زرد CCii x ccii

F1: همه زرد Ccii

F2: میشه 1 سفید + 3 زرد Ccii x Ccii
CCii , 2/4 Ccii , 1/4 ccii 1/4
1 سفید 3 زرد
1/4 متعلق به CCii هست...
...................................................................................................................................................
ب) والدین: سفید در سفید CCII x ccii

F1:همه سفید CcIi

F2: میشه 3 زرد + 13 سفید CcIi x CcIi

1/16CCII , 2/16 CCIi , 1/16 CCii , 2/16 CcII , 4/16 CcIi , 2/16 Ccii , 1/16 ccII , 2/16 ccIi , 1/16 ccii
4 سفید 2 زرد 6 سفید 1 زرد 3 سفید

ممنون میشم بهم کمک کنید.
سلام پروانه جان عزیزم به نظرم حل خودت درسته کاملا.... مرسی که این مثالو گذاشتی... نمیدونم شکت برای چیه.. وقتی زاده ها کمه قرار نیست که دقیقا نسبت زاده ها با نسبت کلاسیک برابری کنه.... کاملا درسته فقط تو پاسخ ب نیاز نبود نسبت ژنوتیپی رو بدست بیاری عزیزم.... ولی نتیجه کاملا درسته به نظرم

آخرین ویرایش:

Dr.DNA

New member
بچه ها منظور از "آپسونیزه کردن" که توی ژنتیک ایمنی اومده چیه؟
اپسونین در لاتین به معنی خوشمزه کننده یا چاشنی غذا است.
در اینجا به موادی اطلاق میشود که به سطح میکروب ها و سلول های آلوده متصل شده و سبب تقویت بلعیده شدن آنها توسط سلول های بیگانه خوار میشود
به پوشیده شدن سطح سلول ها با اپسونین ، اپسونیزاسیون یا همان اپسونیزه شدن گفته میشود
موفق باشید.

RBC!

New member
کدوم فصل درمورد اپتامر حرف زده؟؟
نه توی ایمونوژنتیک بود. نه درمان بیماری ها.

کجاست پس؟؟

kian

New member
جلد2 هزاره صفحه 920 رو یه التفاتی بفرمایین پیداش میکنید!!!

nazaniin

New member
کدام دسته از RNA های زیر بیشترین مشتق نوکلئوتیدی را دارد؟
tRNA mRNA rRNA snRNA

گفته جواب tRNA می شه ولی مگه نمی گیم rRNA بیشترین تغییرات بازی رو داره؟!!

kian

New member
کدام دسته از rna های زیر بیشترین مشتق نوکلئوتیدی را دارد؟
trna mrna rrna snrna

گفته جواب trna می شه ولی مگه نمی گیم rrna بیشترین تغییرات بازی رو داره؟!!
..
منظور از مشتقات .بازهای مدیفیکاسیون شده ایست که در ساختار rna -dnaباعث تغییر در ساختار و فعالیت رشته میشه!!! که trnaبه خاطر حضور بازهای سودو یوراسیل -دی هیدرو یوراسیل و تایمیدیلات که در حلقه های 3گانه رشته فعالیت میکنن !!
در مورد r-rnaمنظور تغیرات بازی یا همون شیفت بازیست. که جابجایهای بازها با هم دیگست نه با بازهای تغییر شکل یافته

بالا