رفع اشکال و پرسش و پاسخ ژنتیک انسانی

maryam.AH

New member
عزیزم می خواستم ایمیلمو عوض کنم یهو قاط زد از اون موقع نمی تونستم بیام سایت درست نشد منم اکانت جدید باز کردم میام عزیزم از این به بعد

آلدوز

New member
سلام به بچه های ژنتیک
امروز هم اومدم با یه سوال بیوشیمیایی پنج گزینه ای ))))

چه نوع پیوند شیمیایی بین هموگلوبین و مولکول اکسیژن برقرار است؟
الف) هیدروژنی ب) یونی ج) داتیو د) کووالانسی ه) واندروالسی

آخرین ویرایش:

آلدوز

New member
سلام به بچه های ژنتیک

شرمنده بابت اشتباه تایپی

najma

New member
سلام به بچه های ژنتیک

شرمنده بابت اشتباه تایپی

سلام آلدوز جان .
من فکر کنم اکسیژن دو تا پیوند برقرار میکنه . یکیش رو با آهن بر قرار میکنه که از نوع داتیوه و یکیش رو به طور مستقیم با گروه nh در هیستیدین برقرار میکنه (بین h و o ) .... حالا اینکه چه پیوندی میتونه بین nh و o2 برقرار بشه شیمیدان ها بگن ...:33:

fateme67

New member
سلام آلدوز جان .
من فکر کنم اکسیژن دو تا پیوند برقرار میکنه . یکیش رو با آهن بر قرار میکنه که از نوع داتیوه و یکیش رو به طور مستقیم با گروه nh در هیستیدین برقرار میکنه (بین h و o ) .... حالا اینکه چه پیوندی میتونه بین nh و o2 برقرار بشه شیمیدان ها بگن ...:33:
پیوند بین n-h و o هم میشه از نوع هیدروژنی..سه عنصر o,nو f وقتی در پیوند با هیدروژن باشن و بخوان با عنصری از همین گروه پیوند داشته باشن این پیوند میشه هیدروژنی
..

آلدوز

New member
سوال امروز

هر هموگلوبین در هربار باز گشت از بافت به شش ها ماکزیمم چندتا co2 رو میتونه با خودش حمل کنه؟
ممکنه اساسا سوال ایراد داشته باشه به هر حال لطفا نظرتون رو بگین

آلدوز

New member
در الگوی سولونید پروتیینی که رشته های کروماتین به دور ان می پیچند جنسش هیستونی هست یا غیر هیستونی ؟؟؟؟؟؟؟؟
دو ترجمه دارم که تو هر کدوم یکی رو نوشته

سولنوئید نتیجه عمل پروتئین های هیستونی هست (اچ 1)

آلدوز

New member
زنبور نر که به شیوه بکرزایی ایجاد میشه و هاپلوئید هستش چطوری گامت سازی میکنه؟ آیا گامتوژنزش میتوزیه؟ آخه این که دیگه کروموزوم هومولوگ نداره که میوز انجام بده

najma

New member
زنبور نر که به شیوه بکرزایی ایجاد میشه و هاپلوئید هستش چطوری گامت سازی میکنه؟ آیا گامتوژنزش میتوزیه؟ آخه این که دیگه کروموزوم هومولوگ نداره که میوز انجام بده

بله ، یه چیزی شبیه میتوزه ولی خب نه کاملا میتوز ، چون نهایتا شکل سلول به اسپرم تغییر پیدا میکنه . قطعا تقسیم میوز در کار نیست .

DNA.2013

New member
تفاوت anaphase lag (تاخیر انافازی) با nondisjunction چیه؟؟؟توی تستا همش بین این دو میمونم کدومو انتخاب کنم!

shiren

New member
سلام نجمه جون میشه بگی وظیفهsno rna چیه?

آخرین ویرایش:

fateme67

New member
تفاوت anaphase lag (تاخیر انافازی) با nondisjunction چیه؟؟؟توی تستا همش بین این دو میمونم کدومو انتخاب کنم!
در طی آنافاز که کروماتیدها از هم جدا میشن احتمال داره یک کروماتید از یک کروموزوم حرکت کندی داشته باشه و در نهایت وارد سلول دختری نمیشه و از بین میره و آخر کار یک سلول نرمال و یک
سلول دارای مونوزومی خواهیم داشت این فرایند که به اون از دست دادن کروموزوم هم می گویند معمولا در تقسیمات میتوز اولیه زیگوت شایع تره و موجب موزائیسم میشه....ولی در non-disjunction هر دو
کروماتید یک کروموزوم وارد یک گامت خواهد شد و در نهایت یک گامت نولیزوم و یک گامت که دو کروماتید از یک کروموزوم رو داره خواهیم داشت...این در حالتی است که عدم جدایی در میوز 2 اتفاق بیفته ک هردو کروماتید یا هردو منشا پدری دارند ویا هردو منشا مادری
اگر عدم جدایی طی میوز 1 اتفق بیفته در نهایت از دو کروماتید یکسان در یک گامت یکی منشا پدری و دیگری منشا مادری دارد...

آخرین ویرایش:

DNA.2013

New member
فاطمه جون عااااااالی توضیح دادی یعنی هیچ کس به این قشنگی تا حالا جوابمو نداده! کاش هزار تا دکمه ی لایک داشت اینجا !:rose::rose::rose:
از صحبتات نتیجه میگیریم که توی nondis سلولهای 47 و 45 و توی تاخیر انافازی سلولای 46 و 45 کروموزومی داریم؟درسته؟
.
بیزحمت جواب این چی میشه؟
زنی دارای کاریوتیپ xxx,47/46,xx/45,xo است.این ناهنجاری چگونه به وجود امده؟ (دکتری ژن پزشکی 85)
1. وقوع nondis طی اسپرماتوژنز یا اووژنز
2.وقوع ana lag طی اسپرماتوژنز یا اووژنز
3.وقوع nondis طی تقسیمات سلول های جنینی
4.وقوع analag طی تقسیمات سلولهای جنینی

fateme67

New member
فاطمه جون عااااااالی توضیح دادی یعنی هیچ کس به این قشنگی تا حالا جوابمو نداده! کاش هزار تا دکمه ی لایک داشت اینجا !:rose::rose::rose:
از صحبتات نتیجه میگیریم که توی nondis سلولهای 47 و 45 و توی تاخیر انافازی سلولای 46 و 45 کروموزومی داریم؟درسته؟
.
بیزحمت جواب این چی میشه؟
زنی دارای کاریوتیپ xxx,47/46,xx/45,xo است.این ناهنجاری چگونه به وجود امده؟ (دکتری ژن پزشکی 85)
1. وقوع nondis طی اسپرماتوژنز یا اووژنز
2.وقوع ana lag طی اسپرماتوژنز یا اووژنز
3.وقوع nondis طی تقسیمات سلول های جنینی
4.وقوع analag طی تقسیمات سلولهای جنینی
خواهش میکنم عزیزم.قابل نداش.جواب میشه گزینه3...اصلا این 1 اصل کلی هس ک اگه non disjunction طی تقسیمات اولیه میتوزی جنین اتفاق بیفته باعث ایجاد موزائیسمی با سلول های نرمال و تریزومی و مونوزومی میشه.همونکه تو صورت سوالته.این رو از یه
کتاب تکس ژنتیک انسانی برات نوشتم که خیالت راحت باشه از جواب....ایتنم متن اصلی کتاب
Somatic nondisjunction
in mitotic cell division during early development
may lead to mosaics with normal, trisomic, and
monosomic cells.

fateme67

New member
در طی آنافاز که کروماتیدها از هم جدا میشن احتمال داره یک کروماتید از یک کروموزوم حرکت کندی داشته باشه و در نهایت وارد سلول دختری نمیشه و از بین میره و آخر کار یک سلول نرمال و یک
سلول دارای مونوزومی خواهیم داشت این فرایند که به اون از دست دادن کروموزوم هم می گویند معمولا در تقسیمات میتوز اولیه زیگوت شایع تره و موجب موزائیسم میشه....ولی در non-disjunction هر دو
کروماتید یک کروموزوم وارد یک گامت خواهد شد و در نهایت یک گامت نولیزوم و یک گامت که دو کروماتید از یک کروموزوم رو داره خواهیم داشت...این در حالتی است که عدم جدایی در میوز 2 اتفاق بیفته ک هردو کروماتید یا هردو منشا پدری دارند ویا هردو منشا مادری
اگر عدم جدایی طی میوز 1 اتفق بیفته در نهایت از دو کروماتید یکسان در یک گامت یکی منشا پدری و دیگری منشا مادری دارد...
البته 1جمله ای رو باید اصلاح کنم اونجا ک نوشتم از دست دادن کروموزوم در تقسیمات اولیه میتوز...اینطوری بهتره بگیم ک در اولین تقسیم میتوز و ایجاد موزائیسم شایع تره....این بحث رو جزئیات بیشتر ایشالا تو تاپیک نحوه مطالعه ژنتیک بیشتر توضیح میدم.

HEMATO

New member
سلام
کسی میتونه راجب hybridization توضیح بده ؟؟ممنون میشم

shiren

New member
سلام یعنی دورگ گیری، نزدیک شدن یه زنجیره ی دی ان ای به زنجیره ی دیگه ای که اگه مکمل بودن مارپیچ دو رشته ای پایدارو تشکیل میدن این اتصال میتونه بین دو زنجیره ی ار ان ا و یه ار ان آ و دی ان آ هم اتفاق بیفته

آخرین ویرایش:

shiren

New member
سلام بچه ها می بینم که همه درگیر امتحانن و هیچکس اینجا آفتابی نمیشه یه سوال برام پیش اومده کس میدونه نوترکیبی سوماتیک چیه؟

بالا