رفع اشکال و پرسش و پاسخ ژنتیک انسانی

hirkania

New member
سلام خوبین؟؟؟ یه سوال که ذهنمو مشغول کرده اینه که تمایز جنسی تا هفته ششم باوجود کروموزوم های x و Y رخ نمیده !!!!!! و از اونجایی که غیر فعال شدن کروموزوم X در روز 14 رخ میده پس چطور ممکنه که هنوز تمایز رخ نداده یکی از کروموزومهای X غیر فعال میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اگر جنین پسر باشه که نباید غیرفعال بشه؟؟؟؟؟؟

xavi

New member
در تری هیبرید کراس زیر ضریب تداخل رابیابید.

P :AaBbDd × aabbdd

F1: aaBbDd : 580
Aabbdd : 592
aabbDd : 45
AaBbdd :40
aabbdd : 89
AaBbDd :94
aaBbdd : 3
AabbDd :5

najma

New member
سلام خوبین؟؟؟ یه سوال که ذهنمو مشغول کرده اینه که تمایز جنسی تا هفته ششم باوجود کروموزوم های x و y رخ نمیده !!!!!! و از اونجایی که غیر فعال شدن کروموزوم x در روز 14 رخ میده پس چطور ممکنه که هنوز تمایز رخ نداده یکی از کروموزومهای x غیر فعال میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اگر جنین پسر باشه که نباید غیرفعال بشه؟؟؟؟؟؟

تمایز جنسی منوط هست به بیان ژن sry روی کروموزوم y و غیر فعال شدن x منوط هست به بیان ژن xist در کروموزوم x . وقتی در سلول بیش از یک کروموزوم x وجود داشته باشه ، غیر فعال میشه . حالا اینکه جنین هنوز اندام تناسلیش به خاطر عدم بیان sry در روز 16 ام شکل نگرفته دلیل بر این نمیشه که جنسیتش و تعداد کروموزوم های xش معلوم نیست . بلکه ما هنوز تظاهرات مربوط به بیان ژن sry رو توش ندیدیم .

آخرین ویرایش:

hirkania

New member
یعنی توی اون زمان (روز 16ام) تعداد کروموزوم X دوتاست دیگه!!!!!!یکی از پدر و یکی از مادر؟؟؟؟که یکیش غیرفعال میشه پس اگه اینجور باشه میتونیم بفهمیم که جنسیت چیه چون که تو این زمان وقتی یکی غیرفعال میشه فقط یک x میمونه و یک Y درسته؟؟؟؟؟؟من هنوزم متوجه نشدم!!!!!ممنون نجما جان ولی بگو اونجا چنددست کروموزوم داریم؟؟؟؟

fateme67

New member
تمایز یعنی بروز ویژگی های ظاهری در جنین ک بشه جنسیت رو تشخیص داد وگرنه در درون بدن جنین سیتم بیان ژن این رو میتونه تشخیص بده ک باید کروموزوم x اضافی رو غیرفعال کنه....اون بروز علائم ظاهری هم بستگی ب این داره ک چ زمانی چ ژن هایی روشن بشه تا ویژگی های ظاهری بروز کنه و تمایز جنسی اتفاق بیفته..

najma

New member
یعنی توی اون زمان (روز 16ام) تعداد کروموزوم X دوتاست دیگه!!!!!!یکی از پدر و یکی از مادر؟؟؟؟که یکیش غیرفعال میشه پس اگه اینجور باشه میتونیم بفهمیم که جنسیت چیه چون که تو این زمان وقتی یکی غیرفعال میشه فقط یک x میمونه و یک Y درسته؟؟؟؟؟؟من هنوزم متوجه نشدم!!!!!ممنون نجما جان ولی بگو اونجا چنددست کروموزوم داریم؟؟؟؟

فرقی نمیکنه . شما همیشه اگر خانم باشید دو کروموزوم x و اگر آقا باشید یک کروموزوم x دارید (در افراد نرمال البته ) . یعنی از بدو لقاح تا زمانی که جان به جان آفرین تسلیم کنید:ph34r-smiley::ph34r-smiley: . این قانون هیچوقت عوض نمیشه . منتها ...
اگر سلول وجود بیش از یک کروموزوم x رو تشخیص بده در روز 16 ام اونها رو غیر فعال میکنه (هر جند تا کروموزوم x اضافی رو که وجود داشته باشه غیر فعال میکنه و اونها رو تبدیل میکنه به جسم بار نه اینکه کلا کروموزم رو نیست و نابود کنه ) . حالا اگر فرد ذو تا x داشت و y رو نداشت تکوین اندام تناسلیش مسیر پیشفرض رو میره . ولی اگر کروموزوم y به جای یکی از x ها وجود داشت در هفته ششم ژن های موجود روی اون که در بروز فنوتیپ مردانه نقش دارن ، بیان میشن و شروع میکنن به سوق دادن مسیر تکوین سیستم تناسلی به یک مسیر دیگه .

amirreza

New member
توضیح من غیرفعال شدن xربطی به تمایز به مرد یا زن نداره ممکنه طرف مرد باشه و 2تاxداشته باشه تو روز 16 جسم بار تعیین میشه مثلا در مردای XXY

و تایین جسم بار ربطی به جنسیت نداره تقریبا

و فقط وجود yو بیان sry هست که جنسیتو مشخص میکنه که اونم از هفته 6 به بعد بیان میشه و مسیر تکوینو تایین میکنه

amirreza

New member
تازه در بالا جنسیتی که با سونو مشخص بشه مد نظر هست

من یه چیزیم شنیدم که حتی تو هفته های اول میتونن با pcrخون مادر که یکم خون جنین قاطیش شده جنسیت جنینو حدس بزنن

چون مادر که کروموزوم y نداره اگه تو pcr خون مادر باندهای مربوط به کروموزوم y ظاهر شه جنین مذکره

آخرین ویرایش:

hirkania

New member
ممنون از توضیحاتون دوستان
حالا روش تشخیص Loss of heterozygosity چیه؟؟؟ FISH .....SSCP........DNA sequensing........N.bloting؟؟؟؟؟

najma

New member
ممنون از توضیحاتون دوستان
حالا روش تشخیص Loss of heterozygosity چیه؟؟؟ FISH .....SSCP........DNA sequensing........N.bloting؟؟؟؟؟

گزینه 2 و 3 که کلا حذفن . چون مورد استفادشون جهش های نقطه ایه .
گرینه 4 هم که استفادش در این مورد عمومیت نداره . چون اگر کل dna از دست نرفته باشه و فقط یک بخش از dna که حاوی ژن ماست از دست رفته باشه نمیتونه تشخیص بده . باز آرایی ها رو هم که نمیتونه تشخیص بده مگر اینکه کاریوتایپ طیفی بذاریم که خیلی گرون در میاد .
پس به نظر من عاقلانه تره که به جای صرف هزینه های زیاد مستقیما بریم میرزان mrna رو چک کنیم . هر چند خود این روش نورترن هم الان منسوخ شده و جاش real time rt pcr
اومده .

آخرین ویرایش:

hirkania

New member
ممنون نجما منم فکر میکنم که دیگه pcr جای همه آزمایشاتو پر کرده باشه...

xavi

New member
در تری هیبرید کراس زیر ضریب تداخل رابیابید.

P :AaBbDd × aabbdd

F1: aaBbDd : 580
Aabbdd : 592
aabbDd : 45
AaBbdd :40
aabbdd : 89
AaBbDd :94
aaBbdd : 3
AabbDd :5

دوستان کمکم نمیکنین؟

fateme67

New member
دوستان کمکم نمیکنین؟
دوست عزیزم سوال شما رو باید با رسم شکل و حل و اینا توضیح داد با توجه ب اینکه میگی متوجه نشدی...1کم سخته جواب دادنش...اول باید با توجه ب ژنوتیپ های والدین زاده های نوترکیب رو تشخیص بدین و بتونین کراسینگ اوور های مختلف رو مشخص کنین و بتونی آخر سر کراسینگ اوور مضاعف رو هم تشخیص بدی..

DNA.2013

New member
بچه ها یکی منو روشن کنه!هر جا یه چیزی نوشته!:wacsmiley: تشکیل تتراد در کدام مرحله صورت میگیرد؟ لپتوتن زیگوتن پاکیتن دیپلوتن

DNA.2013

New member
در کدام مرحله کرومرها در تمام طول کروموزوم یافت میشوند؟ پاکیتن زیگوتن دیکینز لپتوتن

kian

New member
تشکیل کمپلکس سناپتونمال از مرحله لپتوتن از کنار بی والانها شروع میشه و در مرحله های زیگوتن به مرکز و در ناحیه پاکیتن سراسر کروموزومهای خواهری رو در بر میگیره ..
ولی در تستها از لفظ تشکیل! هم استفاده میشه که باید پاکیتن رو انتخاب کنید!!!
..و البته در مورد ایجا سیناپتونمال یا همون کیاسماها ..از زیگوتن شروع در پاکیتن کامل میشه و گاها تا انتهای مرحله آنافاز1 هم دیده میشن..
.. که در مورد کرومومر یا رنگ پزیری کروموزم جریان برعکس تتراد هست که تا کرومزوم به مرحله پرو متافاز یا مرحله دیپلوتن از پروفاز نرسه کاملا رنگ پزیر نمیشه!!!! و تا زه در مرحله دیپلوتن شروع میشه!!

بالا