رفع اشکال درس سلولی-مولکولی مخصوص رشته بیوتکنولوژی

sanaz alizadeh

New member
A haplotype in genetics is a combination of alleles at adjacent locations on a chromosome that are inherited together.

بچه ها این از ویکیپدیاست ....اینم میگه اللهای روی یک لوکوس

sanaz alizadeh

New member
این تستو زیاد دیدم حالا هرچی میگردم پیدا نمیکنم چ سالی بود، همشون میگفت اولی درسته دیروز یجا دیگه دیدم ک گفت دومی درسته، بقیه گزینه هاش معلومه غلطه، این دوتا رو شک داشتم،
اگه تو تستا دیدین جوابشو چک کنید شما هم،
اگه ن ک بیخیال دیگه وقتی هم نمونده

آخرین ویرایش توسط مدیر:

سلولی

New member
سلام یک سوال درگیرنده های تیروزین کیناز her 2 مستقیما نمی تواند به لیگاند متصل شود چرا؟وher 3 لبه فعال سازی برای فعالیت کینازی ندارد چرا؟

Mohammad gh

New member
سلام یک سوال درگیرنده های تیروزین کیناز her 2 مستقیما نمی تواند به لیگاند متصل شود چرا؟وher 3 لبه فعال سازی برای فعالیت کینازی ندارد چرا؟

ببینید her2 بیشتر به عنوان یک تقویت کننده هست و دومین اتصال به لیگاندی که در سایر گیرنده های باز و اماده برای پیوند با لیگاند هست بسیار تنگه تا جایی که لیگاندی نمیتونه داخلش بشه همین ارایش فضایی باعث شده که همیشه در حالت فعال باشه تا هروقت سیگنالی ارسال شد با اتصال به گیرنده ی مربوطه اثرش رو تقویت بکنه همونجوری که اگر بیانش بیش از حد بشه باعث تقویت شدید پیام میشه و میتونه باعث تومور بشه

اما her3دومین کیناز بسیار ضعیفی داره پس بنابرین فقط وقتی میتونه تاثیر قابل توجه و مهمی بزاره که از دومین کیناز her2 استفاده بکنه اما اینکه چرا دومین کینازش ضعیفه رو دقیق نمیتونم بگم شاید این یه مکانیسم کنترلی هست تا سیستم ارسال پیام از طریق گیرنده ی her3 با غلظت her2 تنظیم و کنترل بشه

سلولی

New member
ببخشید یک سوال دیگه درقسمت مربوط به ابشار map کیناز درمخمر درکتاب لودیش جلد دوم فصل 16 درشکل ان درمسیر امیزشی far1 چیست وچه وظیفه ای دارد؟ممنون

baran-

New member
ببخشید دوستان...
این سوال her2 مربوط به کجا میشه؟
پیشاپیش ممنون

Mohammad gh

New member
ببخشید یک سوال دیگه درقسمت مربوط به ابشار map کیناز درمخمر درکتاب لودیش جلد دوم فصل 16 درشکل ان درمسیر امیزشی far1 چیست وچه وظیفه ای دارد؟ممنون

دوست عزیز بهتره سوالاتتون رو در تاپیک رفع اشکال بپرسید اونجا تخصصی تر بهش بها داده میشه
راجب فار۱ هم باید عرض کنم که مطمینن از همچین چیزی سوالی نمیاد تو کنکور تو خود کتاب هم راجبش حرفی نزده اما عملکرد دقیقش به این شکله که G y/b اثرش رو از طریق far1 که به cdc24متصیل شده روی cdc24 اعمال میکنه
در واقع far1 یک لنگر غشایی برای cdc24 هست که توسط G y/b هدف قرار میگیره و دچار تغییر شکل فضایی میشه همین تغییر شکل,cdc24رو که بهش متصل شده رو فعال میکنه و ادامه ی چرخه.....

سلولی

New member
درگیرنده های تیروزین کینازی چگونه دردمین سیتوزولی تیروزین ها فسفریله می شوند ؟تیروزین لبه کینازی نه سایر دمین های دارای تیروزین را می گویم

Taraa

Well-known member
از نظر مولکولی چه تفاوتی بین یک میکروتوبول در حال فروپاشی و یک میکروتوبول در حال رشد هست ؟
میدونم که میکروتوبول در حال فروپاشی سر خمیده (به اصطلاح لودیش مثل شاخ قوچ) داره و میکروتوبول در حال رشد سر صاف داره ولی یه جمله توی لودیش نوشته که من تفاوتش رو متوجه نمیشم . گفته :

"میکروتوبول های در حال رشد با انتهای صاف تر به بتا-GDP-توبولین ختم میشوند، در حالیکه میکروتوبول های در حال متلاشی شدن با انتهای خمیده به بتا-gdp-توبولین ختم میگردند."

الان این دو تا جمله که گفته که یکی هست !

آخرین ویرایش:

alireza-ja

New member
از نظر مولکولی چه تفاوتی بین یک میکروتوبول در حال فروپاشی و یک میکروتوبول در حال رشد هست ؟
میدونم که میکروتوبول در حال فروپاشی سر خمیده (به اصطلاح لودیش مثل شاخ قوچ) داره و میکروتوبول در حال رشد سر صاف داره ولی یه جمله توی لودیش نوشته که من تفاوتش رو متوجه نمیشم . گفته :

"میکروتوبول های در حال رشد با انتهای صاف تر به بتا-gdp-توبولین ختم میشوند، در حالیکه میکروتوبول های در حال متلاشی شدن با انتهای خمیده به بتا-gdp-توبولین ختم میگردند."

الان این دو تا جمله که گفته که یکی هست !

به نظر من احتمالا اشتباه تایپی بوده چون اون سر میکروتوبول که تازه پلیمریزه شده و اصطلاحا راست هستش به gtp وصله و اون سری که داره دپلیمریزه میشه و اصطلاحا قوچی شکل شده gtp ش هیدورلیز میشه و به gdp تبدیل میشه.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2d/Tubulin.svg/720px-Tubulin.svg.png

Mohammad gh

New member
یا پدیده اتوفسفریلاسیون چیست؟

وقتی یه کیناز خودش خودش رو در جواب برهمکنش با یک پروتئین یا سیگنال خارجی فسفریله کنه
اگر یک کیناز خودش رو فسفریله کنه میشه سیس-آتوفسفریلاسیون و اگر یک کیناز کیناز دیگه ای دقیقا از همون جنس رو فسفریله کنه میشه ترانس-اتوفسفریلاسیون که معمولا در اشکال دایمرمشاهده میشه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

leila89

New member
سلام دوستان دو سوال
پمپ pmca چند کلسیم را اتقال می ده؟
قند متصل به گلیکوپروتئین ها نقشی در هضم سلولها داره؟

The Guy

Well-known member
سلام، دوستان تفاوت اندونوکلئازها و اگزو نوکلئازها چی هست؟

leila89

New member
گسترده ترین فیلامان حد واسط؟؟؟؟؟؟؟
حرکت فسفولیپیدها از یک صفحه غشا به صفحه مقابل توسط....؟؟

سوال دکترا ویروس شناسی درس بیولوژی

لطفا گزینه هاش را بگذارید تا بررسی کنیم
تا اونجا که من خوندم دسمین چون در هم عضلات هستش می تونه گسترده ترین فیلامان حد واسط باشه ولی باز بستگی به گزینه ها داره
اما درباره حرکت فسفولیپیدها مطمئن هستم که فسفولیپید ترانسپورتر ها این کار را انجام میدن که به دو دسته فلیپاز و فلوپاز تقسیم می شن
اسم کتاب تستون چی هست؟ بعضی کتاب ها پاسخ های اشتباه دارن مثل آییی کییو بییی

The Guy

Well-known member
اختلاف سلول بنیادی جنینی و بالغین در چیست؟

1- سلول بنیادی جنینی totipotent و بالغین pluripotent
2-بنیادی جنینی pluripotent و بالغین totipotent
3-بنیادی جنینی ژن های بیشتر نسیت بنیادی بالغین دارند
4-بنیادی جنینی ژن های کمتری نسبت به بالغین دارند

جواب 1 باید باشه...

Taraa

Well-known member
توی مبحث آپوپتوز ، پروتئین های Bax و Bak آیا جزء پروتئین های BH3-only محسوب میشن ؟!

تا جایی که من میدونم جزء پروتئین های پیشبرنده آپوپتوز هستن

alireza-ja

New member
توی مبحث آپوپتوز ، پروتئین های Bax و Bak آیا جزء پروتئین های BH3-only محسوب میشن ؟!

تا جایی که من میدونم جزء پروتئین های پیشبرنده آپوپتوز هستن

Untitled.jpg

بالا