رفع اشکال درس بیوشیمی مخصوص رشته بیوتکنولوژی

natanaeel

New member
ببخشید منم دو تا سوال داشتم؟
ph ایزو الکتریک اسید آمینه ای با pk1 =2.3 و pk 2= 8.9 و pk 3 =10.5 کدام است ؟

از کجا بدونم که اسید آمینه اسیدی هست یا قلیایی و کدوم pk ها رو باید باهم جمع کنم ؟

کدامیک از ترکیبات زیر SAA می باشد ؟
آلانین تورین فنیل آلانین تیروزین

SAA یعنی چی ؟

ممنون

آخرین ویرایش:

alireza-ja

New member

از کجا بدونم که اسید آمینه اسیدی هست یا قلیایی و کدوم pk ها رو باید باهم جمع کنم ؟

ممنون

توی سوال نوع اسید آمینه رو مشخص نکرده؟

alireza-ja

New member

کدامیک از ترکیبات زیر SAA می باشد ؟
آلانین تورین فنیل آلانین تیروزین

SAA یعنی چی ؟

ممنون

What exactly are SAAs?

SAAs (Silk Amino Acids) are a remarkable and innovative Amino Acid Sequence just recently discovered by a bold team of scientists. You see, SAAs are a chain of eighteen plus particular amino acids -- but, it’s not so much the eighteen that researchers found to be of greatest import … it’s five -- yes, five -- in a precise sequence and precise ratio that matter! And, when these five SAAs are in this precise sequence and precise ratio … it’s like turning on football stadium lights in pitch black darkness!!!

This Exact Sequenced Composition And Precise Ratio produces optimal pro-anabolic results!

Features:
Ultra Concentrated (5.02g per scoop)
Builds Muscle
Speeds Recovery
Increases Stamina
Suggested Use: Take one (1) scoop with 8 oz of ice cold water before, during, or after your workout. Use once daily on training days and throughout the day on non-training days. In the morning on an empty stomach or as directed by a qualified healthcare practitioner. Take year round.

Supplement Facts: (per serving)
SAA SEQUENCED PROTEINS™ - 3960mg (alanine, glycine, serine, valine, threonine)
Other Ingredients - Taurine, silica, citric acid, natural & artificial flavors, acesulfame-K, sucralose, and FD&C Red No. 40.

آلدوز

New member
در مورد گروه کربوکسیل و آمین ( صرف نظر از اینکه مربوط به چه مولکولی باشه ):
اگر پی اچ محلول یک یا بیشتر از یک واحد زیر pk باشه اون گروه دارای پروتون هست
اگر پی اچ محلول یک یا بیشتر از یک واحد بالای pk باشه اون گروه یونیزه هست و پروتون رو آزاد کرده

مثلا اگر pk گروه کربوکسیل 2.2 باشه در محلولی با پی اچ 1 پروتونه خواهد بود ولی در محلولی با پی اچ 5 پروتون رو از دست داده
یا در مورد آمینو اگر pk برابر با 8 باشه در محلولی با پی اچ 6 با وجود اینکه قلیایی هست پروتون رو هنوز آزاد نکرده ولی در محلول با پی اچ 10 پروتون رو آزاد کرده

آلدوز

New member
به سه تا pk داده شده نگاه کن اگر امینواسید بازی باشه دوتاش در محدوده بازی و یکیش در محدوده اسیدی هست. اگر امینواسید اسیدی باشه دوتاش در محدوده اسیدی و یکیش در محدوده بازی هست.
پس از اینکه تعیین کردی امینو اسید اسیدی هست یا بازی به روش زیر عمل کن:
اگر امینواسید اسیدی باشه دوتا pk که در محدوده اسیدی هست رو باهم جمع کن و تقسیم بر دو کن
اگر امینواسید قلیایی باشه دوتا pk که در محدوده قلیایی هست رو باهم جمع کن و تقسیم بر دو کن
با این اطلاعات سعی کن جواب همون پرسش رو خودت بدی

science girl

New member
خوش به حالتون که از این چیزا سر در میارید...منکه حسابی گیج شدم. :13:
میشه لطفا یکی یه جمع بندی کنه بفهمم توی هر ph چی میشه???:sadsmiley:

alireza-ja

New member
خوش به حالتون که از این چیزا سر در میارید...منکه حسابی گیج شدم. :13:
میشه لطفا یکی یه جمع بندی کنه بفهمم توی هر ph چی میشه???:sadsmiley:

پستهای 38 و 40 و 45 و 46 رو بخون. کل نکاتش اینجاست.

مبحث بار الکتریکی خالص پپتید یکی از مباحث نکته دار هستش که خیلیها روش تسلط ندارن.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

alireza-ja

New member
فقط اسید امینه های بازی و اسیدی رو در نظر میگیریم؟ به باقی اسید امینه ها کار نداشته باشیم؟ چون بعضی سولات دیدم که تو زنجیرش فقط امینو اسیدهای بی بارن و بار خاسته

بله فقط اسید آمینه های اسیدی و بازی رو چک میکنیم + گروه کربوکسیل و آمین انتهای هر پلی پپتید صرف نظر از اینکه اسیدآمینه اول و آخر چه نوعی هستند.

اینی که شما میگید همش بدون بار بوده دیگه خیلی راحت بوده و فقط باید گروه کربوکسیل و آمین انتهای پلی پپتید رو با توجه به داده های سوال چک کنید.

آلدوز

New member
حواستون به تری پپتید «گلوتاتیون» باشه

گلوتاتیون از اتصال( گلوتامات- سیستئین - گلیسین ) ایجاد میشه ولی پیوند بین گلوتامات و سیستئین غیرعادیه و اینجا اسید آمینه گلوتامات از طریق گروه r در پیوند پپتیدی شرکت میکنه. (پیوند گاما پپتیدی)بنابراین گلوتاتیون یک انتهای آمین و دو انتهای کربوکسیل داره!!! حتما ساختارش رو بررسی کنید.

elissa 2

New member

ممنون

عزیزم، ph اسیدی زیر 7 هست و ph بازی بالای 7
درسته؟
ما می دونیم که در نقطه ی ph ایزو الیکتریک ph=pk می شه
اینجا سه تا عدد بهتون داده
یکیش زیر هفته که مربوط می شه به گروه cooh
دو تا هم بالای هفته که نشون می ده اسید امینه ما علاوه برNH3 اصلی یه گروه بازی دیگه هم داره
نابر این اسید امینه ی ما بازی بوده و باید دو تا عددی که از هفت بیشتر هستن رو با هم جمع کنیم و جوابو تقسیم بر دو کنیم

elissa 2

New member
سلام بچه ها یه سوال از درس بیوشیمی دارم
واکنش مشترک بین چرخه اسید سیتریک و گلوکونئوژنز چیه؟

واکنش مشترکشون تبدیل شدن پیرووات به اگزالو استات در اولین مرحله ی هر دو واکنشه

آخرین ویرایش:

elissa 2

New member
تفاوت فعالیت انزیم های سنتتاز با سنتاز چیه؟؟؟

انزیم های سنتتاز نیاز به مصرف انرژی دارن در حالی که انزیم های سنتاز بدون مصرف انرژی(به طور مستقیم البته ها) واکنششون رو انجام می دن

elissa 2

New member
...

در ساختمان تـروپـوکلاژن ، کدام اسید آمینه در ایجاد اتصال کووالان بین رشته ها نقش داره ؟؟

پـرولین یـــا لیـزین ؟؟

...

عزیزم
تا اونجایی که من اطلاع دارم تنها اسید امینه ی سیستئین می تونه باعث شکل کیری پیوند کوالان بشه
بقیه ی اسید امینه ها حداکثر می تونن پیوند هیدروژنی یا یونی بدن

elissa 2

New member
بار خالص پپتید مقابل در ph 13 چنده ؟
Arg-Met-Asp-Gly-Lys-Glu-Val
اگر ph 5 می گفت چند می شد؟
لطفا کامل توضیح بدید

تو PH =13 چون خیلی بازیه می شه گفت تقریبا تمام گروه ها دپروتنه هستند
اسید های امینه مهم این پپتید که تو بار تاثیر دارن:ارژنین،اسپارتات،لایزین ، گلوتامات(بقیه بی بارن)
بار ارژنین و لایزین تو PH بازی برابر با صفره
بار اسپارتات و گلوتامات برابر با منفی 1 است
بنابر این می شه منفی 2
تو PH برابر 5 قضیه فرق می کنه.اما چون خیلی اسیدی نیست و من pk هارو نمی دونم نمی تونم جواب بدم

آخرین ویرایش:
بالا