ختم موضوعی قرآن کریم(ویژه نیمه دوم ماه مبارک رمضان)

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
به فکر نمازت باش،مثل شارژ موبایلت

با صدای اذان بلند شو،مثل صدای موبایلت

از انگشتانت برای ذکر استفاده کن،مثل صفحه کلید موبایلت

قرآن را همیشه بخوان،مثل پیامک های موبایلت

لحظه ای تأمل

"لطفا دوباره بخونید!!"
:riz304::riz304::riz304::riz304:

siZ0Bc_535.jpg

mahsa.

New member
گلچین جان من که نمیبینم واسه فهمیدن رشته ها باید برم پروفایل کاربر(فک کنم بخاطر اینه که علوم پزشکی 92 این خاصیت رو نداره واسه همینه نمیبینم)
بعدش موضوع مرتبط با رشته شون رو که بگن خیلی بهتره بنظر شمام اینطور نیست؟

منم نمیبینم...........

dena

New member
سلام آوا جان
و با آرزوی قبولی عبادات همه دوستان انجمن
من هم سهم خودم رو قرائت کردم آیات 1 تا 55 سوره حج
آیه 5 به نظرم مباحثی مرتبط با رشته ام رو داشت
در مورد مراحل ایجاد یک انسان از نطفه تا بلوغ
و اشاره به تولد برخی همراه نواقص مادرزادی و یا سقط برخی جنین ها
و در ادامه اشاره به فراموشی در پیری که احتمالا منظور آلزایمر باشه

يا أَيُّهَا النَّاسُ إِنْ کُنْتُمْ في‏ رَيْبٍ مِنَ الْبَعْثِ فَإِنَّا خَلَقْناکُمْ مِنْ تُرابٍ ثُمَّ مِنْ نُطْفَةٍ ثُمَّ مِنْ عَلَقَةٍ ثُمَّ مِنْ مُضْغَةٍ مُخَلَّقَةٍ وَ غَيْرِ مُخَلَّقَةٍ لِنُبَيِّنَ لَکُمْ وَ نُقِرُّ فِي الْأَرْحامِ ما نَشاءُ إِلى‏ أَجَلٍ مُسَمًّى ثُمَّ نُخْرِجُکُمْ طِفْلاً ثُمَّ لِتَبْلُغُوا أَشُدَّکُمْ وَ مِنْکُمْ مَنْ يُتَوَفَّى وَ مِنْکُمْ مَنْ يُرَدُّ إِلى‏ أَرْذَلِ الْعُمُرِ لِکَيْلا يَعْلَمَ مِنْ بَعْدِ عِلْمٍ شَيْئاً وَ تَرَى الْأَرْضَ هامِدَةً فَإِذا أَنْزَلْنا عَلَيْهَا الْماءَ اهْتَزَّتْ وَ رَبَتْ وَ أَنْبَتَتْ مِنْ کُلِّ زَوْجٍ بَهيجٍ

ای مردم! اگر در رستاخیز شک دارید ، ( به این نکته توجّه کنید که: ) ما شما را از خاک آفریدیم ، سپس از نطفه ، و بعد از خون بسته شده ، سپس از «مضغه» [ چیزی شبیه گوشت جویده شده ] ، که بعضی دارای شکل و خلقت است و بعضی بدون شکل تا برای شما روشن سازیم ( که بر هر چیز قادریم ) ! و جنین هایی را که بخواهیم تا مدّت معیّنی در رحم ( مادران ) قرار می دهیم ( و آنچه را بخواهیم ساقط می کنیم ) بعد شما را بصورت طفل بیرون می آوریم سپس هدف این است که به حدّ رشد و بلوغ خویش برسید. در این میان بعضی از شما می میرند و بعضی آن قدر عمر می کنند که به بدترین مرحله زندگی ( و پیری ) می رسند آن چنان که بعد از علم و آگاهی ، چیزی نمی دانند! ( از سوی دیگر ، ) زمین را ( در فصل زمستان ) خشک و مرده می بینی ، اما هنگامی که آب باران بر آن فرو می فرستیم ، به حرکت درمی آید و می روید و از هر نوع گیاهان زیبا می رویاند!

آخرین ویرایش:

ایزو

New member

سلام....سهم آقای ام باماری رو دادم به شما. مث اینکه ایشون هنوز به سایت سرنزدن و ممکنه بخش مربوط به ایشون خونده نشده باقی بمونه. بنابراین شماره شما توی لیست (دومین پست همین تاپیک )9 هست.
التماس دعا

سلام
از لطفتون خیلی ممنونم
اگر حتی ایشون هم خونده باشن بنده حتما میخونم فکر نمیکنم دوبار خوندن ایرادی داشته باشه
التماس دعا...

lidas

New member
سلام آوا جون منم سهممو خوندم
سوره یس و جن
التماس دعا

AWWA

New member
منم سهمم رو خوندم(آیات 41 تا 90 سوره توبه). تقریبا چهار آیه مرتبط با رشتم پیدا کردم.

أَلَمْ يَعْلَمُواْ أَنَّهُ مَن يُحَادِدِ اللّهَ وَرَسُولَهُ فَأَنَّ لَهُ نَارَ جَهَنَّمَ خَالِدًا فِيهَا ذَلِكَ الْخِزْيُ الْعَظِيمُ ﴿۶۳﴾

ترجمه فولادوند: آيا ندانسته‏اند كه هر كس با خدا و پيامبر او درافتد براى او آتش جهنم است كه در آن جاودانه خواهد بود اين همان رسوايى بزرگ است

شاید این تعبیر من بی ربط باشه ولی حسی رو که همیشه با خوندن آیات جهنم بهم دست میده رو میگم.
تو آزمایشگاه مطمئن ترین راه برای استریل و ضدعفونی کردن ابزار ،حرارت دادن اوناست. حتی در مورد تصفیه آب و مواد غذایی هم جوشوندن و حرارت دادن باعث از بین رفتن میکربها میشه. شاید آخرین راه برای تصفیه روح و پاکسازی انسانها هم همین حرارت دیدن هست!

AWWA

New member
وَعَدَ اللّهُ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا وَمَسَاكِنَ طَيِّبَةً فِي جَنَّاتِ عَدْنٍ وَرِضْوَانٌ مِّنَ اللّهِ أَكْبَرُ ذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ ﴿۷۲﴾

ترجمه مکارم: خداوند به مردان و زنان با ايمان باغهائي از بهشت وعده داده كه نهرها از زير (درختان) آنها جاري هستند، جاودانه در آن خواهند ماندو مسكنهاي پاكيزه‏اي در بهشتهاي عدن (نصيب آنها ساخته) و رضا (و خشنودي) خدا (از همه اينها) برتر است!، و پيروزي بزرگ همين است

همونطور که همیشه اولین نشانه جهنم که خدا بهش اشاره میکنه،آتشه، در مورد بهشتم اکثرا اولین اشاره به باغهایی هست که از زیر درختانش نهرهایی جریان داره.....اولین برداشت من از این آیه تصفیه طبیعی هست. ریشه درختان به طور طبیعی با جذب مواد درون آبها به پاکیزگی و زلالی اونها کمک میکنن. خود درختان درکنار هم مانع پخش صداها میشن و با جذب صوت مانع آلودگی صوتی میشن....

در مرتبه بعدی به مسکن پاکیزه اشاره میشه. که مربوط به درس بهداشت مسکن میشه.

این دو درکنار هم نشون میدن که در یک شهر مهمترین مورد از لحاظ ظاهری توجه به سرسبزی و آب ودر درجه دوم بهداشت مسکن هست. اگه خانه ها استاندارد ساخته بشن اهالی هم بیشتر احساس امنیت و راحتی میکنن.

در آخر خدا اشاره میکنه که بالاترین نعمت رضایت خداست. این مسئله بیان میکنه که بهداشت روانی مهمتر از هردو مورد بالاست(البته این مسئله مربوط به رشته هایی میشه که واحد بهداشت روان رو پاس کردن)

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: sakar

AWWA

New member
يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ جَاهِدِ الْكُفَّارَ وَالْمُنَافِقِينَ وَاغْلُظْ عَلَيْهِمْ وَمَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ وَبِئْسَ الْمَصِيرُ ﴿۷۳﴾

فولادوند: اى پيامبر با كافران و منافقان جهاد كن و بر آنان سخت بگير و جايگاهشان دوزخ است و چه بد سرانجامى است

تو این آیه به جهنم اشاره شده ولی حرفی از آتش زده نشده و خدا میفرماید منزلگاهشون جهنمه.
خونه پاکیزه و مرتب به خوش اخلاقی و آرامش افراد کمک میکنه. خونه ای که نامنظم و ناپاک هست خودش یکی از عوامل تنشه
(قابل توجه خودم که تو اتاقم شتر با بارش که سهله با کاروانش گم میشه:black_eyed:)

AWWA

New member
أَعَدَّ اللّهُ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ ﴿۸۹﴾

ترجمه خرمشاهی: خداوند برايشان بوستانهايى كه جويباران از فرودست آن جارى است، آماده ساخته است كه جاودانه در آنند، و اين رستگارى بزرگ است‏

مجددا تو این آیه به اهمیت حفظ محیط زیست اشاره شده که میشه گفت یه جور تاکید کردنه. به قول معروف:کسانی به بهشت میروند که زندگی کردن در بهشت را در این دنیا بیاموزند. یکی از مواردی که برای خدا خیلی مهمه احترام و حفظ طبیعت و محیط زیسته. همیشه تو مسئله شهرسازی باید باغشهر مد نظر باشه نه فقط افزایش مسکن. حفظ طبیعت رضای خدا رو هم در برداره.

توی ترجمه خرمشاهی یه تفاوت کوچیک با بقیه ترجمه ها هست و اونم اینه که مستقیما نمیگه آب از زیر درختان جاریست بلکه میگه از فرودست باغها جریان داره. یعنی نهرهایی که خارج از باغ هستن ولی از پایین دستش رد میشن.

شادی 25

New member
آوا جون منم سهم خودم رو خوندم.سوره مطففین و 40 آیه اول بقره ولی مطلبی مرتبط با رشته ام پیدا نکردم.
ولی یه نکته قشنگ تو آیات اول سوره مطففین بود خواستم اینجا بگم.
ترجه آیه این بود که کم فروشی نکنید. چطور است وقتی برای خود پیمانه می گیرید به طور کامل دریافت می کنید. ولی برای دیگران کم می گذارید.
این مطلب جرقه ای در ذهن من از از اینکه ما در زندگی نه فقط خرید و فروش در زوایای دیگر زندگی هم ممکن است جایی که فکر میکنیم حق ماست می خواهیم ان را به طور کامل از بقیه بگیریم.ولی وقتی میخواهیم برای دیگران بدهیم کم می گذاریم.
خیلی گستره است. محبت از دیگران دوست داریم. توجه، احترام، خوش اخلاقی، انصاف در بحث، جای خوب در اماکن عمومی :riz277:و.....
ولی برای دیگران در این موارد کم می گذاریم.

ایزو

New member
منم سهمم رو خوندم(آیات 41 تا 90 سوره توبه). تقریبا چهار آیه مرتبط با رشتم پیدا کردم.

أَلَمْ يَعْلَمُواْ أَنَّهُ مَن يُحَادِدِ اللّهَ وَرَسُولَهُ فَأَنَّ لَهُ نَارَ جَهَنَّمَ خَالِدًا فِيهَا ذَلِكَ الْخِزْيُ الْعَظِيمُ ﴿۶۳﴾

ترجمه فولادوند: آيا ندانسته‏اند كه هر كس با خدا و پيامبر او درافتد براى او آتش جهنم است كه در آن جاودانه خواهد بود اين همان رسوايى بزرگ است

شاید این تعبیر من بی ربط باشه ولی حسی رو که همیشه با خوندن آیات جهنم بهم دست میده رو میگم.
تو آزمایشگاه مطمئن ترین راه برای استریل و ضدعفونی کردن ابزار ،حرارت دادن اوناست. حتی در مورد تصفیه آب و مواد غذایی هم جوشوندن و حرارت دادن باعث از بین رفتن میکربها میشه. شاید آخرین راه برای تصفیه روح و پاکسازی انسانها هم همین حرارت دیدن هست!

سلام
به عقیده من تعبیرتون خیلی جالبه... ممنون

setareh58

New member
سلام دوستان طاعات و عبادات همگی قبول امیدوارم در روزهای اخر رمضان بتونیم همگی از این ماه مبارک استفاده بهینه ببریم
منم سهم نیمه دوم ختم قرآن رو قرائت کردم امیدوارم مورد قبول حق قرار بگیره آمین یا رب العالمین

ستاره 58 ........ آیات 56 تا انتهای سوره قصص و آیات 1 تا 25 سوره اسرا( یا همان بنی اسرائیل)

mahsa.

New member
من بخش خودم و قرائت کردم ازهممون قبول باشه .
ولی ایه ای در قبال اموزش بهداشت ندیدم.

اواجونم اجرکم عنداله

majede

New member
سلام
انشاله از همه قبول باشه

مبینا .......... قریش ،قارعه ،قیامت ،همزه ،مرسلات ،ق ،بلد
سپیده .......... نبا، نازعات ، انفطار ، انشقاق
ماجده ......... دخان و جاثیه

قرائت شدند

از بین تمام سوره های بالا چنتا ایه میزارم تا دوستای دیگم استفاده کنن

ایه ی4و5و6سوره ی قارعه:
در انروزسخت مردم مانندملخ هر سو پراکنده شوند.وکوههاهمچون پشم زده متلاشی گردد.پس انروزعمل هر کس را درمیزان حق وزنی باشد.

ایه ی42تا46سوره نازعات:
ازتو سوال کنند که قیامت کی برپاشود.تورا چکاراست دیگر که از ان به یاد اری.کارآن ساعت به خدا منتهی شود.تورا جز این نباشد که هرکس از یاد آن روز هراسان شوداگاه سازی.چون ان روز بر مردم پدیدار شودگوئی همه عمر دنیا شبی تا صبح یا روزی تا شام بیش نبوده است.

ایات 20تا24سوره مرسلات:
ایا ما شما را از اب نطفه ی بیقدرنیافریدیم.آن نطفه را بقرارگاه رحم منتقل کردیم تا مدتی معلوم.و ما تعیین کردیم که نیکو مقدر هستیم.وای انروز بحال انانکه تکذیب کردند.

ایه 23 سوره جاثیه:
مینگری آنرا که هوای نفسش را خدای خودقرار داده و خدا او را دانسته گمراه ساخته است و مهر(قهر)بر گوش و دل او نهاده و بر چشم او پرده ظلمت کشیده پس او را بعد از خدا دیگرکه هدایتش خواهد کرد آیامتذکر این معنی نمیشوید.
37 سوره جاثیه:
و مقام جلال و کبریائی در آسمانها و زمین مخصوص اوست و او یکتاخدای مقتدر حکیم است.

التماس دعا

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا