حل مسائل تغذیه ( مبحث رژیم درمانی )

trycon

New member
نگارجون امیدوارم درست باشه
راستی نگار فرقی نداره چه بیماری باشه؟
باید فرمولارو حفظ باشیم؟

negar91

New member
نگارجون امیدوارم درست باشه
راستی نگار فرقی نداره چه بیماری باشه؟
باید فرمولارو حفظ باشیم؟
فرمول هریس رو درست رفتی اما این میزان کالری مورد نیاز نیست چون فرمول هریس میزان BEE رو میده اما ما کل انرژی رو میخوایم یه کم بیشتر فکر کن باید با کمک این BEE میزان TOTAL ENERGY رو بدست بیاری
باید فرمولا رو حفظ باشیم:sad: و در بیماری های مختلف فرمولا فرق دارن سعی میکنم هر هفته یه بیماری و فرمولشو بگم

Micronutrition

New member
با سلام
ار این به بعد توی این تاپیک مسائل تغذیه رو مطرح و با کمک هم حلشون میکنیم

واسه شروع از مسائل ساده شروع میکنیم

سلام
ممنون نگار جون از این تاپیک خوشم اومد . من رشتم تغذیه نیست ولی ارشد می خواهم علوم بهداشتی در تغذیه شرکت کنم ,ممنون می شم که مسایل را با توضیحات مفصل حل کنی من کتاب کرواس رو خوندم ولی یه کم گیج می زنم بازم مرسی از این تاپیک خیلی مفیدت.

taraneh s

New member
66.5+13.75×63+5×175-6.78×68=1346.71
tee=1346.71+100+0.9tee
tee=1607.4
pro=1607.4×0.15=241.1÷4=60.2

aftaabmahtaab

New member
mishe negar jooon age bacheha ham dorost goftan shoma mesle masale avaliiii betore kamel tozih bedi rahesho ke ma ham befahmim
daste golet dard nakone:riz513
:

taraneh s

New member
bacheha pas hal konin masale ro!!!!!chera hishki javab nemide?age doos darid yad begirid talash konin.ta negar joonam masalehaye jadid vasamoon bezare:smilies-azardl (113

taraneh s

New member
nazarin in page ham mese gozaresh motale taghzie gheirfaal beshe:mad_majidonline:zoodtar talash konin vase halesh hata age eshtebahe va motmaen nistin try konin:sarma:

taraneh s

New member
negar jan halesh engar telesm shode mikhay ino halesho bezar vali vase badi ta 3 ta hal bache ha nazashtan javab nade.nazaret chie khanoom moalem?
:idea_majidonline:

negar91

New member
برای مخاسبه کالری بیماران بستری در بیمارستان از فرمول زیر استفاده میشه:
total energy= BEE* Activity Factor * Trauma Factor
BEE همون عددیه که از فرمول هریس بندیکت بدست میاد:
BEE = 66.47+1375*63+5*175-6.76*68 که 1348.04 میشه حالا کل انرژی:
Activity Factor: شامل ضرایب ثابتیه که باید حفظ شون کنیم
بیمار در صندلی با تخت 1.2 فعالیت محدود 1.4_1.5 فعالیت متوسط 1.6_1.7 کار ایستاده 1.8_1.9 زندگی فعال 2_2.4
پس واسه بیمار ما 1.2 باید در نظر گرفته بشه
Trauma Factor: برای بیماران بستری در بیمارستان در محدوده 1.5_2.1 هستش. برای بیمارانی که استرس فیزیولوژیک ندارن مقدار پائین و در استرس شدید مثل عفونت گسترده یا ترومای شدید مقدار بالای این محدوده در نظر گرفته میشه و این بیمار به علت تب و لرز جزو استرس بالاست و باید 2.1 رو براش در نظر بگیریم پس توتال انرژی:
1348.4*1.2*2.1 = 3397.06
اما پروتئین:
در حالت کلی نیاز به ازت در بیماری 1گرم به ازای 120_180 کالری انرژیه و( این جا به طور میانگین برای راحتیه محاسبات 150 رو در نظر میگیریم)
1گرم ازت به ازای 150 کالری ، حالا که 3397 کالری انرزژی احتیاج داره ازت چقدره؟ همون تناست دوران ابتداییه که میشه 22.64 گرم ازت. توجه: این میزان ازت هست اما پروتئین رو میخوایم از اونجایی که هر گرم ازت معادل 6.25 گرم بروتئینه 22.64*6.25=140.5 هم میزان پروتئین میشه

behnoush.r

New member
ترانه جون دوست دارم فعاليت كنم ولي الان هيچي نميفهمم.انشالله يكم راه بيفتم حتما جواب ميدم.دارم تلاشمو ميكنم عزيزم.

fafajoon

New member
سلام حدیث جون من تازه به جمع تغذیه ای ها پیوستم می خواستم بگم جریان داشتن سهمیه در آزمون ارشد واسه خود تغذیه ای ها چقدر صحت داره؟ آخه من زیست عمومی خوندم چقدر می تونم امیدوار باشم ؟ البته دارم تمام تلاشمو میکنم مرسی عزیزم

آخرین ویرایش:

negar91

New member
سلام حدیث جون من تازه به جمع تغذیه ای ها پیوستم می خواستم بگم جریان داشتن سهمیه در آزمون ارشد واسه خود تغذیه ای ها چقدر صحت داره؟ آخه من زیست عمومی خوندم چقدر می تونم امیدوار باشم ؟ البته دارم تمام تلاشمو میکنم مرسی عزیزم
سلام عزیزم ما این جا فقط سوالهای رژیم درمانی رو حل میکنیم اگه سوالی درباره آزمون ارشد یا موضوعات دیگه داری توی تاپیک های دیگه بزار.
من توی یه تاپیک دیگه جوابتو دادم اما ابن جا هم دوبا:smilies:ده میگم بچه های تغذیه واسه ارشد هیچ سهمیه ای ندارن

taraneh s

New member
عالی بود نگار جون .معلومه که بازم مساله میخوایم.نگارجون میشه یه نمونه دیگه ازهمین بزاری ببینیم یاد گرفتیم یا نه؟:28:مرسی.راستی این که گفتی واسه راحتیه کار 150 در نظرمیگیریم مهم نیس؟اگه تستی جوابا باشه یه عدد خاص نمیخواد که مهم باشه عددش؟؟

negar91

New member
توی تست اصولا ازمون عدد تقریبی میخوان و معمولا صورت مساله اینه که انرژی مورد نیاز حدودا چقدره . اینم یه مساله جدید درباره همین بخش
بیمار زنی 52 ساله با سابقه 4 سال کاهش وزن و مدفوع چرب است وزن قبلی 56 و وزن فعلی 41 است و 165 قد دارد بعد از مصرف هر وعده غذایی دچار درد شکم میشود و مدفوع چرب و بدبو دارد بیمار وجود تب و مدفوع خونی را انکار میکند وی در بیمارستان پذیرفته شده و حداقل غدا را در چند روز گذشته دریافت کرده است میزان انرژی و پروتئین مورد نیاز وی چقدر است؟
توجه: فرمول هریس بندیکت برای آقایون با خانما فرق داره

taraneh s

New member
مرسی نگار جان از راهنماییت زودتر سعی می کنم حلش کنم .دلم مساله جدید می خواد.قول بده اگه درست بود خیلی زود واسمون مساله جدید بزاری:thanks::smilies-azardl (181:rose:

taraneh s

New member
مرسی عزیزم.خیلی انگیزه میگیرم مساله هاتو می بینم:riz304::ad54ad:

behnoush.r

New member
نگار جون چرا عصباني شدي!معلومه كه دوست داريم مساله بذاري برامون

taraneh s

New member
Bee=655.1+9.56×41+1.85×165-4.68×52=1108.95
total energy=1108.95×2.1×1.2=2794.5
pro=2794.5÷150=18.63×6.25=116.43
نگار جان درسته؟!