حق تاسیس آزمایشگاه برای فارغ التحصیلان بیوتکنولوژی پزشکی ، صحیح یا غلط ؟

mj1919

New member
والله منم فرصت نکردم دقیق بپرسم ولی مصوبه ی بورد هستش

بازم ممنون می شویام که این اطلاعات را در صورتی که تهیه کردید، در همین تاپیک بگذارید:
1- مصوبه برد بیوتکنولوژی است؟ مورخه؟
2- ابلاغ وزیر است؟ مورخه؟
3- از کجا قابل تایید است؟ سایت؟ دفتر؟
4- در صورتی که رونوشت دارد، ازش امکان عکس گرفتن هست؟ که در انجمن بگذارید؟

البته این اصرار من برای مستدل صحبت کردن و اطلاع رسانی صحیح است، وگرنه رشته ی بنده بیوتکنولوژی نیست.
:)
به همه بچه های بیوتک صمیمانه تبریک میگم.خبر خیلی خوبی:rose:
من یه سوال دارم میدونم به عنوان تاپیک بی ربط ولی اگه کسی میدونه لطفا جواب بده.هنوز مجوز تاسیس آزمایشگاه به بیوشیمی بالینی ها میدن؟؟:(50):

بله

konjkave

New member
ممنون دکتر.یعنی مشکلی نیست علوم آز نیستیم؟ آخه یه مدت میگفتن فقط دیگه علوم آزها میتونن آزمایشگاه تاسیس کنن.

mj1919

New member
ممنون دکتر.یعنی مشکلی نیست علوم آز نیستیم؟ آخه یه مدت میگفتن فقط دیگه علوم آزها میتونن آزمایشگاه تاسیس کنن.

طبق قانون، بایستی فارغ التحصیل دکتری علوم آزمایشگاهی و یا تخصص پاتولوژی باشید، مورد اول در حال حاضر وجود ندارد، و تخصص پاتولوژی هم کمافی سابق هست. مورد سوم برای تاسیس آزمایشگاه داشتن مدرک دکتری تخصصی (PhD) در یکی از رشته های علوم پایه پزشکی است (قارچ، انگل، ژنتیک، بیوشیمی،باکتری، و...) اگه چهار تا پی اچ دی از این افراد (از چهار رشته) با هم تیم تشکیل دهند می توانند آز پاتولوژی (تشخیص پزشکی) بزنند، البته هر کدوم برای رشته ی خودشون بصورت تکی می تونند بزنند.

نکته ی مبهم اینجاست، تا الان برای بیوتکنولوژی مجوز آزمایشگاه نبوده، بنده دو سوال دارم؛
1- قانون مربوطه را کی تصویب کرده؟ و کِی تصویب کرده؟
2- در آزمایشگاه بیوتکنولوژی پزشکی چه آزمایشهایی انجام می شود؟
چون این مجوز آزمایشگاه با اهداف سند بیوتکنولوژی کشور همخوانی ندارد. و تصور می کنم شایعه باشد. هرچندم که من خوشحال میشوم درست باشد، چراکه بعضی از دوستانم در این رشته مشغول اند. ولی در حالت کلی در رشته ی "بیوتکنولوژی" صحبت از آزمایشگاه "تشخیص پزشکی" کردن، نشاندهنده ی عدم شناخت کافی از رشته ی زیست فناوری است.

Dexter2009

New member
الان دیگه هرکی بخواد می تونه آزمایشگاه بزنه...فقط باید پول استارت اولیه رو داشته باشه. حتی با پی اچ دی تک رشته .

آخرین ویرایش:

parsa90

New member
الان دیگه هرکی بخواد می تونه آزمایشگاه بزنه...فقط باید پول استارت اولیه رو داشته باشه. حتی با پی اچ دی تک رشته .
جدی میگین؟؟؟؟اونوقت میتونه آزمتیشگاه مربوط به رشته رو بزنه یا نه مثلا کسی که ایمنی یا هماتو خونده فقط میتونه آز ایمنی یا هماتو بزنه یا نه آز کلی؟؟

mortaza

New member
به همه بچه های بیوتک صمیمانه تبریک میگم.خبر خیلی خوبی:rose:
من یه سوال دارم میدونم به عنوان تاپیک بی ربط ولی اگه کسی میدونه لطفا جواب بده.هنوز مجوز تاسیس آزمایشگاه به بیوشیمی بالینی ها میدن؟؟:(50):

بله رشته های ایمنی و میکروب هر کدوم یک امتیاز و بیوشیمی بالینی دو امتیاز داره و برای تاسیس آزمایشگاه 3 امتیاز نیازه

mortaza

New member
بازم ممنون می شویام که این اطلاعات را در صورتی که تهیه کردید، در همین تاپیک بگذارید:
1- مصوبه برد بیوتکنولوژی است؟ مورخه؟
2- ابلاغ وزیر است؟ مورخه؟
3- از کجا قابل تایید است؟ سایت؟ دفتر؟
4- در صورتی که رونوشت دارد، ازش امکان عکس گرفتن هست؟ که در انجمن بگذارید؟

البته این اصرار من برای مستدل صحبت کردن و اطلاع رسانی صحیح است، وگرنه رشته ی بنده بیوتکنولوژی نیست.
:)

بله

متاسفانه من تو منزلم و دارم برا دکترا میخونم و. فرصت پیگیریش رو ندارم ایشالله بعد از آزمون دکترا چند و چونش رو دقیق پیگیر میشم و اطلاع میدم به همه

mortaza

New member
طبق قانون، بایستی فارغ التحصیل دکتری علوم آزمایشگاهی و یا تخصص پاتولوژی باشید، مورد اول در حال حاضر وجود ندارد، و تخصص پاتولوژی هم کمافی سابق هست. مورد سوم برای تاسیس آزمایشگاه داشتن مدرک دکتری تخصصی (PhD) در یکی از رشته های علوم پایه پزشکی است (قارچ، انگل، ژنتیک، بیوشیمی،باکتری، و...) اگه چهار تا پی اچ دی از این افراد (از چهار رشته) با هم تیم تشکیل دهند می توانند آز پاتولوژی (تشخیص پزشکی) بزنند، البته هر کدوم برای رشته ی خودشون بصورت تکی می تونند بزنند.

نکته ی مبهم اینجاست، تا الان برای بیوتکنولوژی مجوز آزمایشگاه نبوده، بنده دو سوال دارم؛
1- قانون مربوطه را کی تصویب کرده؟ و کِی تصویب کرده؟
2- در آزمایشگاه بیوتکنولوژی پزشکی چه آزمایشهایی انجام می شود؟
چون این مجوز آزمایشگاه با اهداف سند بیوتکنولوژی کشور همخوانی ندارد. و تصور می کنم شایعه باشد. هرچندم که من خوشحال میشوم درست باشد، چراکه بعضی از دوستانم در این رشته مشغول اند. ولی در حالت کلی در رشته ی "بیوتکنولوژی" صحبت از آزمایشگاه "تشخیص پزشکی" کردن، نشاندهنده ی عدم شناخت کافی از رشته ی زیست فناوری است.

دوست عزیز من هم شخصا اعتقاد دارم که رسالت بیوتکتولوژی آزمایشگاه و تشخیص نیست ولی مدت ها بود دانشجوها پیگیرش بودن و حتی در همایش ملی زیست فناوری در تیرماه با حضور اعضای بورد تو تهران بحث شد و تنها منبع من حرف دکتر ضرغامی هست که خودش عضو بورده اگه شایعه باشه که ایشون خلاف گفته

aytak1

New member
بچه هایی که تو تبریز درس میخونن میتونن از دکتر ضرغامی پیگیر بشند. خواهشا نتیجه رو به همه بگید.باتشکر

mj1919

New member
بله رشته های ایمنی و میکروب هر کدوم یک امتیاز و بیوشیمی بالینی دو امتیاز داره و برای تاسیس آزمایشگاه 3 امتیاز نیازه

با احترام، اگه منبعی غیر از استناد شفاهی، دارید، (مثلا بخشنامه، قانون و...) که این نوع امتیاز بندی را توضیح داده باشد، لطفا در اینبخش قرار دهید.
ممنون

Maryam.A

Well-known member
رشته بیوتکنولوژی فعلیت شون ساخت واکسن و کیت های آزمایشگاهیه
مجوزتأسیس چه آزمایشگاهی؟
تحت چه عنوانی؟
تشخیص طبی؟

biomar

New member
به نظرم این تاپیک حذف شه!

چون ممکنه بعضی ها بدون اینکه همه ی نظرات رو بخونن بر اساس عنوان تاپیک، شتابزده تصمیم بگیرن. :5:

من خودم پارسال بیوتک پزشکی دادم، و با وجودی که فکر میکنم فاصله ی رتبم تا قبولی زیاد نبوده.
اما به دلایلی امسال میخوام بیوشیمی بالینی بدم یکیش همین امتیاز تاسیس آزمایشگاه که به هرحالیه امتیازه.

اولا خیلی خوشحال میشدم اگه یه زمینه کاری مناسب رشته ی بیوتک هم وجود داشت،
اینطوری منم دوباره بیوتک میدادم و خیلی راحت تر میتونستم به رتبه ی خوب برسم.
ولی حالا باید واسه بیو بالینی، یه درس اصلی رو از اول استارت بزنم و ...:dadad4:

در ثانی تا اون جایی که من اطلاع دارم، بیوتکنولوژی هیچ ربطی به تشخیص طبی نداره!!!! :smiliess (11):
من مطمئنم حتی اگر همچین قانونی تصویب بشه دوباره حذف میشه! دوستان امید نبندن!

Dexter2009

New member
جدی میگین؟؟؟؟اونوقت میتونه آزمتیشگاه مربوط به رشته رو بزنه یا نه مثلا کسی که ایمنی یا هماتو خونده فقط میتونه آز ایمنی یا هماتو بزنه یا نه آز کلی؟؟

می تونه آزمایشگاه کلی هم بزنه...ولی باید یه نفر پاتولوزیست یا دکتری علوم آز رو به عنوان مسئول فنی معرفی کنه و یه درصدی بهش بده و دیگه خودشه و آزمایشگاهش. حرفیه که مسئول مجوز آزمایشگاه های استانمون بهم گفت.

drmajid45

New member
گیریم مجوز رو هم دادن
که چی خب
100 میلیون بریزی تو ازمایشگاه بعد چقدر در بیاری ماهی ؟

varia

Well-known member

می تونه آزمایشگاه کلی هم بزنه...ولی باید یه نفر پاتولوزیست یا دکتری علوم آز رو به عنوان مسئول فنی معرفی کنه و یه درصدی بهش بده و دیگه خودشه و آزمایشگاهش. حرفیه که مسئول مجوز آزمایشگاه های استانمون بهم گفت.

بعید میدونم این اختیارهارو بهشون بدند.

varia

Well-known member
دوستان عزیز بیوتکی بدونن جدیدا مجوز تاسیس آزمایشگاه برای بیوتکنولوژی پزشکی تصویب شد!!!!:thanks:

بنظرم نزدیک به محالاته! که پاتولوژیستها به این قانون راضی باشند و رضایت بدند. اگر هم همچین مصوبه ای انجام گرفته مطمئنا ظرف سه ماه با پیگیری پاتولوژیستها کنار گذاشته میشه و یا تغییر میکنه(داستان dptشدن فیزیوتراپی که یادتون نرفته!) در ثانی طرف مقابل بیو فقط پاتولوژیستها نیستند رشته هایی مثه ایمنی،هماتو و ... سالهاست پیگیر این مصوبه هستند مسلما این اجازه رو به رشته ای که از اسمش رسالتش مشخصه رو نمیدن!
هرچند امیدوارم این دوستان(بیوتکها) به شکلی دیگر و بهترتر خوشحال بشند.
به حرف دکتر ضرغامی نمیشه اعتماد کرد!احتمالا منظورشون یه آزمایشگاه دیگه ای هست!

mj1919

New member

حرف دکستر صحیح است،
کلا در ایجاد آزمایشگاه 3 مورد الزامی هست: 1- مسوول فنی (پاتولوژیست، دکتری ع آز، چهار نفر پی اچ دی علوم پایه پزشکی) 2- موسس (پاتولوژیست، دکتری ع آز، یک نفر از پی اچ دی های علوم پایه پزشکی) 3- $
در اینجا موسس و مسوول فنی می توانند دو فرد یا چند فرد متفاوت باشند

varia

Well-known member
quote_icon.png
نوشته اصلی توسط Dexter2009

quote_icon.png
نوشته اصلی توسط golchin

حرف دکستر صحیح است،
کلا در ایجاد آزمایشگاه 3 مورد الزامی هست: 1- مسوول فنی (پاتولوژیست، دکتری ع آز، چهار نفر پی اچ دی علوم پایه پزشکی) 2- موسس (پاتولوژیست، دکتری ع آز، یک نفر از پی اچ دی های علوم پایه پزشکی) 3- $
در اینجا موسس و مسوول فنی می توانند دو فرد یا چند فرد متفاوت باشند

دکتر حرف من این بود: یعنی به یک phdبیوتکنولوژی(در صورت صحت این امر) به تنهایی میشه مجوز تاسیس آزمایشگاه رو داد؟؟؟

mortaza

New member
با احترام، اگه منبعی غیر از استناد شفاهی، دارید، (مثلا بخشنامه، قانون و...) که این نوع امتیاز بندی را توضیح داده باشد، لطفا در اینبخش قرار دهید.
ممنون

اینو استاد راهنمام که خودش دکترای بیوشیمی بالینی داره بهم گفت

mortaza

New member
رشته بیوتکنولوژی فعلیت شون ساخت واکسن و کیت های آزمایشگاهیه
مجوزتأسیس چه آزمایشگاهی؟
تحت چه عنوانی؟
تشخیص طبی؟

والله منم موندم توش چون بیوتکنولوژی بیشتر با درمان کار داره تا تشخیص

بالا